Razorine...H νέα (παμπάλαιη) αναβίωση μορφής σαβέτας...

Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7512 times
Ηλικία: 52

Θυμήθηκα ότι κάτι παρόμοιο με τις Ραζορίνα είχαν παλιά (70's) στα κομμωτήρια και έκοβαν (ξύριζαν?) τις άκρες των μαλλιών ώστε να δώσουν μια ασύμετρη φόρμα! Είχε η νονά μου στο κομμωτήριο της και όποτε με κούρευε τη χρησιμοποιούσε. Μιλάμε για μαρτύριο! Σου τράνταζε το κεφάλι!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Γιατρε μου αν εννοεις κατι σαν και αυτο - ναι μοιαζει αλλα ταυτοχρονα απεχει πολυ :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7512 times
Ηλικία: 52

Σωστός ο Herco!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Έφτασε η δική μου σε γυμνό μπρούντζο και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ χαρούμενος για την αγορά μου.

Μπορεί να έχει λίγο θέμα με την φόρτωση της λεπίδας και να θέλει να μάθεις τα τσαλίμια της. Αφού περάσεις την λεπίδα στο καπάκι και την πιέσεις καλά σε εκείνες τις ευθύγραμμες υποδοχές θέλει να την ευθυγραμμίσεις με τις μπάρες ασφαλείας πριν κάνεις το τελευταίο σφίξιμο. Παρόλα αυτά είναι πολύ ωραίο ξυριστικό εργαλείο.

Θέλει σίγουρα να την συνηθίσω λίγο, αλλά για κάποιον που δεν έχει ξαναακουμπήσει σαβέτα κάθε είδους ήταν εύκολο το ξύρισμα. Η μπάρα ασφαλείας βοηθάει πολύ και δεν σε επιτρέπει τόσο εύκολα να κοπείς. Όμως, όπως ήταν φυσικό, κόπηκα σε δύο σημεία, έχω ένα κόψιμο στο μουστάκι και ένα στο πηγούνι που έχω και την μεγαλύτερη πυκνότητα τριχών και συνήθως είναι τα επίφοβα σημεία μου. Μικρά όμως και συγχωρούνται καθώς καταβροχθίζει τις τρίχες με μεγάλη ευκολία χωρίς να φαίνεται ή να την νιώθεις επιθετική.

Θα επανέλθω μόλις κάνω μερικά ακόμα ξυρίσματα για να δώσω την ολοκληρωμένη μου οπτική σχετικά με αυτό το εργαλείο.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Συγχαρητήρια για την αγορά,όπως και για την εμπερισατωμένη σου ανάρτηση!!Καλά ξυρίσματα!!!
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

@herco Ποια ξυραφάκια δοκίμασες στην razorine και σου έκατσαν καλά;
Εμένα τα polsilver δεν μου άρεσαν. Τα πράσινα άστρα και οι gillette wilkinson της ταίριαξαν περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ιωακειμ, τα πολυ κοφτερα (polsilver. permasharp, personna barber/comfort, ακομα και τα σουπερντουπερ Gillette Nacet) δεν ταιριαζουν - γινεται σχετικα αγρια ή και επικινδυνη η razorine και δεν ειναι απαραιτητο αυτο. Στο προσωπο μου ταιριαξαν πολυ τα Treet Durasharp (carbon) και οριακα τα Vokshod Teflon. Πιστευω οτι λογω της υπερβολικης επαφης με την κοψη της λεπιδας, πρεπει το ξυραφακι που θα διαλεξουμε να ειναι γλυκο, ποιοτικο και οχι αναγκαστικα κοφτερο - θα τα παρει ολα ετσι αλλιως με τις επαναληψεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

@herco Ηρακλή θα δοκιμάσω και τα voskhod που έχω και μετά σκέφτομαι να πάω σε derby και σε bolzano. Οι τελευταίες μου είχαν φανεί πολύ ήπιες με την de89 όταν τις είχα δοκιμάσει και πιστεύω θα πάνε ωραία με την razorine.

Τι ωραίο ξύρισμα που κάνει όμως η άτιμη! Μάγουλο βελούδο! Είμαι αισίος στο 6ο ξύρισμα με αυτήν.

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 38 λεπτά :
Ηρακλή θέλω να διευκρινίσω κάτι. Ποια treet durasharp λες, την κίτρινη ριγέ συσκευασία με τα κόκκινα γράμματα ή την πρασινό-μπλέ με τα άσπρα γράμματα;
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τα ιδια ειναι Ιωακειμ. Ακουγα και εγω οτι τα μπλε/πρασινα με τον γραφισμο του platinum ειναι αλλο πραγμα κλπ κλπ - ειναι το ιδιο carbon ξυραφακι. Λεπτο, κοβει μεχρι ενος σημειου και καλο ειναι να τα χρησιμοποιεις μια φορα και πεταμα, γιατι σκουριαζουν εξαιρετικα ευκολα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

herco έγραψε: 05 Νοέμ 2018, 13:10 Καλησπερα σας

- Razorine
- Derby Premium
- Semogue 830
- Derby stick
- Marmara no3

Απολαυστικο, αποτελεσματικο - αλλα η αισθηση του Treet Durasharp ειναι ανωτερη απο αυτη του Derby Premium. Στα υποψη.

Οσο για τον Λεβαντινο ιστορικο, συγγραφεα, εκδοτη και αρωματογνωστη Ριναλντο Μαρμαρά και τις κολωνιες του, αξιζουν μια δοκιμη ;)
Ηρακλή δοκίμασα και εγώ σήμερα την derby extra (παρόμοια δεν είναι με την premium;) και ενώ στο πρώτο πέρασμα τραβούσε με γένια δύο ημερών, στο δεύτερο δεν φαινόταν τόσο επιθετική. Μου χάρισε βαθύ ξύρισμα αλλά με λίγο ερεθισμό και ενα δυο μικρά weepers.

Προς το παρόν την κατατάσσω σαν την gillette wilkinson. Αυτές που δεν μου άρεσαν καθόλου είναι η voskhod και η polsilver. Τελικά η voskhod είναι πολύ καλή στο πρώτο πέρασμα λόγω μεγάλου μήκους τρίχας και ευκολίας κοπής (όπως και η polsilver), αλλά μετά στο δεύτερο δείχνει τα δόντια της και αν έχεις και μια προδιάθεση για ερεθισμούς δεν συγχωρεί. Η πράσινη astra μου άρεσε περισσότερο και σε γένια 2 ημερών και σε 1 ημέρας. ΑΛΛΑ, πάλι θα δοκιμάσω την gillette wilkinson και την astra μόλις τελειώσω με την derby (στo δεύτερο ξύρισμα) μήπως και ήταν τυχαία η αίσθηση που πήρα την πρώτη φορά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”