Razorine...H νέα (παμπάλαιη) αναβίωση μορφής σαβέτας...

Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια σας συνφορουμίτες!!
Ενώ πάντα υπήρχε και δη σε ελαφρώς διαφοροποιημένες μορφές επανεμφανίστηκε και ως μέθοδος για ξύρισμα προσώπου μέσου πολύ έξυπνου marketing γνωστού διεθνώς ιντερνετομάγαζου...Απλά φυσικά επιχρωμιωμένη ή σε νικέλιο και πιο στρογγυλεμένη στις ακρες...Το όνομά της Razorine και λανσάρεται πολύ έξυπνα μέσω του διαδικτύου και των υπηρεσιών του(βλέπε "Συσωλήνας" [ ακριβής μετάφραση του γνωστού κοινωνικού μέσου δικτυακής ανάρτησης βίντεο κ.λ.π)]
Το θέμα είναι δεν ξέρω αν κάποιος από όλους το δοκίμασε εδώ, εμένα από τα σχετικά βίντεο που ανέβηκαν στο Υoutube δεν μου γέμισε το μάτι ώς ξυριστική απόδοση...3 περάσματα και βάλε για να έλθει αποτέλεσμα παρόμοιο ή ίδιο με ένα DE απλό..Και καλά να το έδιναν σε λογική τιμή αλλά 58 και 60 ευρώ + μεταφορικά και λογικά τελωνείο δεν λέει παιδιά...Ακούω τις σεβαστές γνώμες σας...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εχουμε γραψει 2 λογια εδω.

Μιας ομως και ειναι Ιταλικο προιον και στην Ευρωπη πρωτη παρουσιαση εκανε το TheVintageClub, θα τη βρεις εκει απο τα 35 ευρω + μεταφορικα, αλλα χωρις Τελωνειακα κολπα και λοιπες ενοχλησεις :)

Το δοκιμαστικο site της εταιρειας κατασκευης ειναι αυτο και αναμενουμε το επισημο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Στα ιταλικά φορα κ σελίδες sto fb για την ώρα γράφονται τα καλύτερα απο τα λίγα που διάβασα.
Οι Ιταλοί ξυριστες μάλιστα το στηρίζουν απολυτα με ατακες του στυλ ...στηρίζουμε την Ιταλία, ένα Razorine σε κάθε ιταλικό συρτάρι.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Με αφορμη αυτο που ανεφερε ο Σακης, "εμένα από τα σχετικά βίντεο που ανέβηκαν στο Υoutube δεν μου γέμισε το μάτι ώς ξυριστική απόδοση...3 περάσματα και βάλε για να έλθει αποτέλεσμα παρόμοιο ή ίδιο με ένα DE απλό" ... οντως ετσι ειναι, αν ξυριστει καποιος με τη λογικη των DE, πιθανα σε αυτο το συμπερασμα θα καταληξει.

Ομως στις σαβετες - και ειδικα στις Daune - δεν ειναι αυτος ο σωστος τροπος. Ο Geofatboy ξυριστηκε λαθος (και το παραδεχτηκε προς τιμην του) - και το ιδιο λαθος κανουν και πολλοι video shavers του net.

Η ιδεα για μεταλλικη Daune δεν ειναι καινουργια - πχ σε εκεινο το ξυρισμα που εκανε ο Ruud Van Nistelrooy στη Μαδριτη στα χερια του θρυλικου El Kinze, ο συγκεκριμενος μπαρμπερης χρησιμοποιουσε 2 σαβετες, μια απλη συρταρωτη, αλλα και μια διπλης κοψης με μασιφ πλακα (εν ειδει μπαρας) που θυμιζε μια πρωιμη Razorine.

Παμε τωρα στον Gianni, τον κατασκευαστη της Razorine (προφερεται ρατζορίνε) ο οποιος και χαβαλες φαινεται και εξαιρετικος με τη σαβετα (μπαρμπερης 100%) και καλο γουστο στη μουσικη εχει. Ανεβασε 2 βιντεο ξυρισματος (και ενα 3ο στη Σαντορινη οπου ευχαριστει τους πελατες του).


Το πρωτο βιντεο ειναι απο τον Δεκεμβρη του 2017 (8 μηνες πριν ξεκινησουν οι πωλησεις)

https://www.youtube.com/watch?v=86EoTiw4hLk



Το δευτερο ειναι απο τον Αυγουστο που μας περασε

https://www.youtube.com/watch?v=pe2caOgXqbI



Μπορει να δειχνει αιρετικος ισως και επικινδυνος - ομως αυτος ειναι ο τροπος που ενας μπαρμπερης δουλευει τη σαβετα - και με την Daune ειναι πολυ πιο ευκολο να γινει λογω της ασφαλειας που προσφερει. Ειμαι σιγουρος οτι το παλικαρι εχει ξυρισει πολυ κοσμο και τωρα καταφερνει να ξυρισει και τον εαυτο του με τον ιδιο τροπο. Δεν ειναι ευκολο, αλλα αποδεικνυει οτι γινεται. Και με ενα carbon πακιστανικο ξυραφακι..

Θα παρω μια ρατζορίνε σιγουρα! το πολυ πολυ να κοψω τον λαιμο μου να ησυχασουμε :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Εμένα πάντως μου θυμίζει περισσότερο DE με τη λαβή στο πλάι παρά σαβέτα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ανεβασε νεο βιντεακι ο geofatboy - αφου μελετησε και σχολιασε τα βιντεο του Gianni.




Σιγουρα καλυτερο απο τα προηγουμενα του - πολυ πιο ανετος με πιο μακριες κινησεις - πιο ελαφρυς και υδαρος αφρος - ψιλοοικονομια στα περασματα - περισσοτερα πλαινα κλπ αλλα και παλι απεφυγε να τεντωσει το δερμα του ή να κανει τα χωσιματα του Ιταλου. Επισης, ξυρισε γενια μιας μερας (με το ζορι).
Αναμενουμε και αλλη βελτιωση κυριε Γιωργο μας ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

herco έγραψε: 09 Σεπ 2018, 12:41 Με αφορμη αυτο που ανεφερε ο Σακης, "εμένα από τα σχετικά βίντεο που ανέβηκαν στο Υoutube δεν μου γέμισε το μάτι ώς ξυριστική απόδοση...3 περάσματα και βάλε για να έλθει αποτέλεσμα παρόμοιο ή ίδιο με ένα DE απλό" ... οντως ετσι ειναι, αν ξυριστει καποιος με τη λογικη των DE, πιθανα σε αυτο το συμπερασμα θα καταληξει.

Ομως στις σαβετες - και ειδικα στις Daune - δεν ειναι αυτος ο σωστος τροπος. Ο Geofatboy ξυριστηκε λαθος (και το παραδεχτηκε προς τιμην του) - και το ιδιο λαθος κανουν και πολλοι video shavers του net.

Η ιδεα για μεταλλικη Daune δεν ειναι καινουργια - πχ σε εκεινο το ξυρισμα που εκανε ο Ruud Van Nistelrooy στη Μαδριτη στα χερια του θρυλικου El Kinze, ο συγκεκριμενος μπαρμπερης χρησιμοποιουσε 2 σαβετες, μια απλη συρταρωτη, αλλα και μια διπλης κοψης με μασιφ πλακα (εν ειδει μπαρας) που θυμιζε μια πρωιμη Razorine.

Παμε τωρα στον Gianni, τον κατασκευαστη της Razorine (προφερεται ρατζορίνε) ο οποιος και χαβαλες φαινεται και εξαιρετικος με τη σαβετα (μπαρμπερης 100%) και καλο γουστο στη μουσικη εχει. Ανεβασε 2 βιντεο ξυρισματος (και ενα 3ο στη Σαντορινη οπου ευχαριστει τους πελατες του).


Το πρωτο βιντεο ειναι απο τον Δεκεμβρη του 2017 (8 μηνες πριν ξεκινησουν οι πωλησεις)





Το δευτερο ειναι απο τον Αυγουστο που μας περασε





Μπορει να δειχνει αιρετικος ισως και επικινδυνος - ομως αυτος ειναι ο τροπος που ενας μπαρμπερης δουλευει τη σαβετα - και με την Daune ειναι πολυ πιο ευκολο να γινει λογω της ασφαλειας που προσφερει. Ειμαι σιγουρος οτι το παλικαρι εχει ξυρισει πολυ κοσμο και τωρα καταφερνει να ξυρισει και τον εαυτο του με τον ιδιο τροπο. Δεν ειναι ευκολο, αλλα αποδεικνυει οτι γινεται. Και με ενα carbon πακιστανικο ξυραφακι..

Θα παρω μια ρατζορίνε σιγουρα! το πολυ πολυ να κοψω τον λαιμο μου να ησυχασουμε :P
...Σχεικά με την φράση που γράφεις "Σχετικά με τον Gianni,τον κατασκευαστή της Razorine.." Αλήθεια αυτος την κατασκεύασε ή επινόησε;;Αν δεις τα σχόλια πάντως του στέλνει και καλά σχόλιο ο Γκεοφάτ όπου του γράφει ...."Μμμ ενδιαφέρον ξυράφι ,στείλε μου να τα δω"...Εμένα μου φαίνεται ότι δεν συνεπάγεται από κάπου ότι o Gianni είναι και ο κατασκευαστής..Τέλος πάντων άλλο ήθελα να πώ, εμένα μου φαίνεται εμπορική κίνηση έμμεση διαφήμιση του Γκεοφάτ να το λανσάρει προώθηση πιο εύκολα μετά από το μαγαζί του για την Αμερικανική αγορά...:Όπως κι αν έχει είναι παλιά πατέντα των Ιταλών και πολύ έξυπνα ο Γκεο το προωθεί αλλά νομίζω ότι μόνο αν είσαι μπαρμπέρης (όπως και με την Daune σαβέτα) μπορείς να ξυριστείς καλά και πιο εύκολα αν ξυρίζεις άλλους..
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σακη, δεν καταλαβαινω ακριβως την ερωτηση.

9 μηνες πριν ο Ιταλος ανεβαζει ξυρισμα στο youtube με την razorine. Την ειχε σχεδιασει (με βαση την κεφαλη της Daune) και την ειχε κατασκευασει (την ειχε στα χερια του και ξυριστηκε με αυτη). Στα σχολια του λεει ο Geofatboy να του τη στειλει να τη δει.

Λιγους μηνες μετα ανεβαινει το razorine.com με email επικοινωνιας το [email protected] και στο about γραφει οτι προκειται για Ιταλικο προιον με registered copyright, το οποιο αναγραφεται και πανω στη σαβετα. Την ιδια στιγμη απο τη μια αρχιζει να αφηνει υπονοουμενα ο Luca Dinaro για νεο ξυριστικο προιον και ο Geofatboy σηκωνει βιντεο με ξυρισμα.

Και ακολουθει νεο ξυρισμα του Gianni + ενα βιντεο του ιδιου απο τη Σαντορινη που ευχαριστει τους απανταχου ξυριστες για την αποδοχη της razorine του.

Αυτη τη στιγμη οι πωλησεις γινονται απο τον Dinaro στην Ιταλια και απο τον Geofatboy στην Αμερικη. Φυσικα ο χαμουλης που εγινε στην Ιταλια δεν συγκρινεται με την ησυχια της αποδοχης της σαβετας στην Αμερικη.

Στο FB η σελιδα της Razorine ανηκει στον Gianni - και ο ιδιος πουλαει μεσα απο αυτην. Τωρα αν υπαρχουν πληροφοριες οτι πχ ο Dinaro ή ο Geofatboy χρηματοδοτουν βιοτεχνια και φτιαχνουν σαβετες, θα ηταν ειλικρινα πολυ ενδιαφερον.

Και φυσικα συμφωνω οτι να ξυριζεσαι σαν να σε ξυριζει μπαρμπερης ειναι δυσκολο - αλλα με την razorine (και την Daune εν μερει) ειναι εφικτο και το ειδαμε στα βιντεο του Gianni.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

herco Αρχίζω από το τέλος:Όντως το είδαμε στα βίντεο του Γιάννη (Gianni), αυτά είδα κι εγώ και μου φάνηκε ότι είναι πολύ απλό το ξύρισμα με αυτή τόσο που ψήθηκα να την αγοράσω αλλά από την άλλη αν σκεφτείς όπως προείπες ότι είναι ο ίδιος μπαρμπέρης αυτό δείχνει ότι για όλους τους υπόλοιπους "κοινούς"¨θνητούς όπως καλή ώρα εμείς οι υπόλοιποι που δεν είμαστε (προσωπικά για μένα μιλάω,για εσένα δεν γνωρίζω) ίσως να είναι κομματάκι πιο δύσκολο σίγουρα όμως όχι και ακατόρθωτο θα μου πεις...Πάντως αν την αγοράσεις πές μας εντυπώσεις!
Υ.Γ.:Δεν είπε κανείς πουθενά ότι χρηματοδοτεί κανείς κάτι (βιοτεχνία ή οτιδήποτε άλλο) .
Για τον Λούκα ο άνθρωπος το έχει δηλώσει σε ερώτημα που του τέθηκε παλιότερα σε άλλα βίντεό του αν είναι ερασιτέχνης "ξυριστής" ή επαγγελματίας μπαρμπέρης ή ό,τι σχετικό και απάντησε ότι είναι ερασιτέχνης καθαρά!Όπως και ο γκεο που είναι γνωστό παγκοσμίως ότι είναι το επάγγελμά του αυτό έχει ο ίδιος την επιχείρηση που πουλάει εξαιρετικά brands από όλα τα είδη όπως όλοι ξέρουμε
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μαζι σου σε ολα, εκτος απο τον Luca Dinaro. Μπορει να ηταν ερασιτεχνης σαν και εμας, αλλα απο το 16 και μετα ανοιξε το The Vintage Club. Εκτος αν ηθελες να πεις κατι αλλο και δεν το καταλαβα.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”