Menrock

teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

Συνεχεια απο εδώ

Επειδη δε μου αρεσε η μηχανη που ειχα (κυριως λογω βαρους) και θα εδινα ετσι κι αλλιως χρηματα για καινούρια, αποφασισα να παρω shavette. Πιστευω οτι το στυλ του μαχαιριου μου ταιριαζει καλυτερα κι ετσι πηρα μια φθηνη Menrock με 12 ευρω απο το γνωστο μαγαζι στη Μαρνη. Ετσι θα δοκιμασω κατι πρωτογνωρο και θα εχω το χρονο να αποφασισω πως θα συνεχισω στο μελλον.

1ο ξυρισμα πριν απο λιγο, με πλουσιο αφρο proraso και ξυραφακια Astra. Παρα, μα παρα πολυ προσοχη, μπορει να μου πηρε και ολοκληρη ωρα το ξυρισμα καθως ημουν τρομοκρατημενος με αυτα που διαβασα απο τους αγαπητους μας μαχαιροβγαλτες :D . Γλυκο ξυρισμα χωρις ερεθισμους με μονο μελανο σημειο που δεν μπορουσα να φτιαξω ευκολα τις λεπτομέρειες στο εσωτερικο στο μουσι που εχω γυρω απο το στομα. Εκει μαλιστα εκανα και το μοναδικο πολυ μικρο κοψιματακι. Εκει που δυσκολευτηκα πιο πολυ ομως ηταν στο επανω μισο μερος του μουστακιου που το ξυριζω. Απο την αλλη με μια φορα που περασα το μαχαιρι ισοδυναμουσε με κοντρα με ξυραφακι mach3. Ισως, λεω ισως να εχω μια πλαστικουρα μονο για αυτες τις λεπτομέρειες (ελπιζω αυτο που ειπα να μην ειναι λογος για Ban 8) ). Anyway τολμησα να κανω και κοντρα, αλλα μονο κατω απο τις φαβοριτες. Στο λαιμο δεν τολμησα να κανω τιποτε αλλο παρα 2 περασματα.

Συμπέρασμα, σιγουρα εχω πολυ δουλειά ακομη μπροστα μου αλλα θεωρώ οτι ειμαι γεννημένος για μαχαιρας. Πιστευω οτι μπορουσα να το ελεγχω καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο. Γενικως, αν εξαιρεσουμε τη δυσκολη περιοχη στο μουσι μου αφηνε την αισθηση οτι επρεπε να προσπαθησω για να κοπω.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλημερα teofril ! και καλα επομενα ξυρισματα με τη σαβετα σου !

Μια μικρη χαρη ομως, μιας και ανοιγεις θεμα στις σαβετες με τιτλο τη μαρκα της σαβετας σου, γραψε 2 λογια για αυτη - μερικες καλες φωτο δικες σου - ετσι κατι σαν παρουσιαση του προιοντος, μιας και αυτο περιμενει να διαβασει καποιος ;)
Εικόνα
teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

Εχεις δικιο sorry, δεν εβαλα το σωστο κυκλο μιας και αυτο που ήθελα να παρουσιασω ειναι οι πρωτες εμπειρίες μου με shavette και οχι η συγκεκριμένη μαρκα. Παρακαλω οποιον εχει δικαιωματα, αν του ειναι ευκολο, ας μου αλλαξει τον τιτλο.

Ετσι κι αλλιως ομως ας κανω μια μικρη παρουσιαση επισυναπτωντας καποιες φωτογραφίες:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Δυστυχως δεν εχω δοκιμασει αλλη shavette για να γραψω τη γνωμη μου. Το μονο που εχω να πω ειναι πως σε σχεση με αλλες 2 που ειδε στο καταστημα και ειχαν 22 και 25 ευρω αυτη ηταν η πιο βαρια.
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

teofril έγραψε:Γλυκο ξυρισμα χωρις ερεθισμους με μονο μελανο σημειο που δεν μπορουσα να φτιαξω ευκολα τις λεπτομέρειες στο εσωτερικο στο μουσι που εχω γυρω απο το στομα. Εκει μαλιστα εκανα και το μοναδικο πολυ μικρο κοψιματακι. Εκει που δυσκολευτηκα πιο πολυ ομως ηταν στο επανω μισο μερος του μουστακιου που το ξυριζω.
1. Θα μάθεις να χρησιμοποιείς (πολύ προσεκτικά) ΚΑΙ την πίσω άκρη / γωνία της λεπίδας (= heel στη φαλτσέτα) ώστε να μην αλλάζεις χέρι για "την άλλη μέσα γωνία" και αποδιοργανώνεσαι. Θα τεντώνεις οπωσδήποτε δαγκάνωντας ή κυρτώνοντας προς τα μέσα πάνω στα δόντια το κάτω χείλος ή και τραβώντας με το ελέυθερο χέρι την πέτσα κάτω από το πηγούνι.

2. Θα απομακρύνεις τη μύτη κάμπτοντάς την προς την άλλη πλευρά και αν μπορείς συγχρόνως θα τεντώνεις το δέρμα κάτω από τα ζυγωματικά (ίσως με alum ή στύψη αν είναι βρεγμένο). Ο κίνδυνος να μπει με λάθος γωνία η σαβέττα σε άλλη περίπτωση (το κάθετα δεν πειράζει αλλά απαιτείται πολύ απαλό άγγιγμα και σταθερή παραλληλη πανάλαφρη κίνηση "blade buffing" που είναι δύσκολο στην αρχή...) είναι τεράστιος!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Link.2 την 25 Σεπ 2016, 19:23, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Μια χαρά είναι, για να τεστάρεις αν σε βολεύουν οι σαβέτες πολύ καλή
Με σταθερό και σφυχτό κούμπωμα του ξυραφιού
Καλοξύριστη
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

Δευτερο ξυρισμα σημερα παλι με astra και με αρκετα μεγαλωμενα γενια. Κανενα κοψιμο παροτι εκανα πολυ πιο γρηγορες κινησεις απο την πρωτη φορα. Ξυριστικα και κοντρα σε ολο το προσωπο εκτος απο το μουστακι που εκανα blade buffing οπως με συμβουλεψε ο Link.2 . Το αποτελεσμα αρκετα καλο αλλα με ερεθισμο ακομα και στο μουστακι που δεν εκανα κοντρα. Η αληθεια ειναι οτι και την προηγουμενη φορα εκανα την ιδια κοκκινιλα αλλα δεν ειχα δωσει σημασια και το ξεχασα καθως εξαφανιστηκε σε λιγα λεπτα. Την επομενη φορα θα δοκιμασω αλλη λεπιδα μεχρι να βρω την καταλληλη.
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Η πράσινη Derby Τουρκίας είναι μια πολύ ήπια λεπίδα που σε όλα τα forum(s) όλου του dunya οι ξυριστές αγαπούν να την μισούν και να τήνε φτύνουν.
Εγω όμως βρήκα τη χρήση της και από τότενες δεν γύρισα πίσω: μου πάει πολύ καλά στις σαβέττες που παίρνουν 1/2 λεπίδα DE.
Καθαρά προσωπική άποψη και τονίζω ότι μιλώ για την πράσινη και όχι την (ενισχυμένη) πορτοκαλί που μου κάνει τραχιά...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν ειναι τυχαιο Αγγελε οτι η πρασινη derby πουλαει - και πουλαει πολυ. Στα κουρεια "απεναντι" την εχουν πρωτη επιλογη και λογω κοστους αλλα και αποδοσης. Για μαλακα γενια ημερας με σαβετα ειναι μια αξιολογη επιλογη. Προσωπικα δεν την καθιερωσα γιατι δεν τα κοβει τα δικα μου τα ρημαδια :(
Εικόνα
teofril
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 01:49
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 45

Ακομα ενα ξυρισμα και ειπα να δοκιμασω την πρασινη Derby που αναφερθηκε παραπανω. Δε μου αρεσε επειδη μου φανηκε πολυ τραχια, θεωρω ομως οτι κοβει περισσοτερο απο τα Astra. Δυστυχως δεν ηταν αναιμακτη αυτη η προσπαθεια, ευτυχως ομως επιφανειακα.

Θα τα βαλω στην ακρη τα Derby για μελλοντικη χρηση.
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Η πράσινη Derby είναι ήπια αλλά μπορεί να είναι και τραχιά, άρα θέλει οπωσδήποτε φελλό (2 κατευθύνσεις για σιγουριά) ή στροπάρισμα (σούρσιμο οριζόντια με τη λεπίδα προς τα πίσω και τη ράχη της σαβέττας να οδηγεί μπροστά πάνω-κ'άτω) πάνω στην ανοιγμένη τέρμα παλάμη.

Από την άλλη, ένα συνηθισμένο λάθος στη σαβέττα είναι η γωνία κλίσης...
Βάλε τη σαβέτα στο μάγουλο Θεόδωρε και σήκωσέ την ράχη ελάχιστα: μόλις αρχίζει να ξυρίζει (αλλά μόλις, όσο οξεία και να είναι αυτή η γωνία) εκεί ΘΑ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙΣ.
Και αυτή τη γωνία θα κρατήσεις σε όλο το ξύρισμα... μα κάτω από τη γνάθο, κάτω από το πηγούνι ΠΑΝΤΟΥ καταναγκαστικά. Αργότερα θα καταλάβεις πότε, που, πόσο και γιατί θα μπορέσεις να το διαφοροποιήσεις αυτό, αλλά στην αρχή είναι πολύ νωρίς (ούτε και εγώ το έχω τελείως να σου πω, διότι δεν ξυρίζομαι αποκλειστικά με σαβέττα 1/2 λάμας DE ή στυλιζαρίσματος 62χιλ.: τα Feather Artist Club και οι φαλτσέτες συγχωρούν περισσότερο)
Είναι δύσκολο και ειδικά στην αρχή!

Επίσης: μικρές ξυραφιές (~1,5εκ.) γιατί οι μεγάλες βλάφτουν.
Και συχνό καθαρισμό/ξέπλυμα στη λεπίδα. (Μετά από κάθε ξυραφιά στην αρχή, μπορείς;)
Και αργά τώρα που είναι αρχή.
Και τέλος η 1/2 λεπίδα μετά από 1 ξυρισματάκι πάει -μάλλον- ανακύκλωση (αλλά YMMV), είναι σαν να έχει φάει 2,5+ ξυρίσματα με DE.

Αυτά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”