Feather Artist Club SS, εντυπώσεις κ.α

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Παρέλαβα σήμερα, μετά από 20 περίπου ημέρες, την δικιά μου Artist Club SS, αγορασμένη από τον γνωστό Ιάπωνα πωλητή. Παραδόξως πώς πέρασε ως «τελωνειακώς ελεύθερο» και δεν επιβαρύνθηκα ούτε με ΦΠΑ. Τελικό κόστος 58€.
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

[mention]digibill[/mention]

Αρχίζω να το σκέφτομαι πολύ σοβαρά... αν είναι να μην περάσει τελωνείο.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Δεν μπορείς να το ξέρεις με βεβαιότητα αυτό. Είναι λαχείο κατά κάποιον τρόπο...

Θεωρητικώς οτιδήποτε άνω των 25€ "φοράει" ΦΠΑ + τέλη εκτελωνισμού. Τώρα, ως προς το γιατί αυτό το δέμα πήρε αυτοκόλητο "τελωνειακώς ελεύθερο", μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε: κάτι η καλοκαιρινή περίοδος με τις άδειες, κάτι ένας πιθανώς μεγάλος όγκος αποστολών, ίσως να οδήγησαν σε πιο πλημμελή έλεγχο (από τις 20 ημέρες της αποστολής, οι 15 ήταν χρόνος αναμονής στο τελωνείο!). Παρόλο που κι άλλε ςφορές δέματα έχουν περάσει χαλαρά, αυτό δεν είναι ο κανόνας και δεν σημαίνει πως θα γίνεται πάντα.... Παίρνεις το ρίσκο σου και ρίχνεις τα ζάρια!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εναλλακτικά μπορεί να την πάρει κάποιος και από amazon.com. Τη βλέπω στα 60$ συν 30$ έξοδα αποστολής και εκτελωνισμού, τα οποία όμως γνωρίζεις εκ των προτέρων. Σύνολο 90$, δηλαδή γύρω στα 80 ευρώ. Σε σχέση με Ελλάδα καμιά 30αριά ευρώ φτηνότερα. Για όσους θέλουν να είναι σίγουροι τι θα πληρώσουν συν εγγύηση amazon.
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Ας γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου από το εργαλείο μετά απο 10 απανωτά ξυρίσματα.
Με απλά λόγια ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου, στιβαρή, πολλή καλή κατασκευή, πανέμορφη, πιο εύκολο ξύρισμα απο μία κλασσική σαβέτα, πιο βαθύ όμως και πιο γλυκό,
ξύρισμα που κρατάει άνετα 2 ημέρες!
Σε χρόνο χρειάζομαι περίπου 5 λεπτά ανα πέρασμα (δύο κάνω συνήθως), οπότε δε με κούρασε σε κάτι ως έξτρα διαδικασία, άλλωστε απο την πρώτη φορά που ξυρίστηκα με απλή σαβέτα κατάλαβα ότι έχω μία x επιδεξιότητα..😁
Η λεπίδα proguard μετά απο 10 ξυρίσματα και νομίζω οτι ακόμα κόβει σαν καινούρια, ειπα θα την κρατήσω 15 ξυρίσματα αλλά βλέπω να την κρατάω παραπάνω.. θα έχω την τύχη να δοκιμάσω και τις pro, super pro και schick ευγενική χορηγία του @kikos7, τον οποίο και ευχαριστώ για τα δειγματά του!
Γενικά θα αποτελέσει (ήδη αποτελεί) ένα βασικό εργαλείο για το ξυρισμά μου και όχι απλά για ένα κυριακάτικο ξύρισμα μιας και εκτός απο τα παραπάνω μου χαρίζει μεγαλύτερη ξυριστική απόλαυση απο οποιοδήποτε de που είχα.
Special thanks @tasos72 !
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

θα πω την γνώμη μου την χρησιμοποιώ στα 2 χρόνια περίπου ,για αρχή πήρα μια σαβέτα στα 4 με 5 ευρώ την δούλεψα 2 με 3 μήνες όχι άσχημη αλλά ούτε και αυτό που ήθελα, μετά πάω στον δάφνη και παίρνω μια στα 15 ευρώ αποτυχία μεγάλη με τίποτα δεν μπορούσα να την συνηθίσω ο λόγος μάλλον ήταν ότι στην πρώτη το πίσω μέρος ήταν πιο χοντρή και είναι σαν οδηγός στο πρόσωπο η δεύτερη ήταν τελείως ίσια ,τώρα λέω τι κάνουμε η πάμε για dovo στα 35 ευρώ η Feather στα 120 πολλά τα λεφτά για μένα ,βλέπω στο ebay Feather στα 57 ευρώ λέω μάγκα μου εδώ είμαστε και την αγοράζω ,η Feather αγαπήθηκε με την πρώτη ξούρα καμιά δυσκολία απίστευτη

Added in 21 minutes 9 seconds:
επανέρχομαι να πω και μερικές διευκρινήσεις η Feather για μένα είναι τρομερή το ευχαριστιέμαι και δεν με ζορίζει καθόλου και δεν μετανιώνω καθόλου για την αγορά. τώρα θα πω για το τελωνείο η παραγγελία έγινε αυγουστο και την πήρα αρχές Δεκεμβρίου με μανουρεσ κιόλας αγορά 57 ευρώ μετα δεν θυμάμαι καλά πλήρωσα στα ΕΛΤΑ περίπου 25 με 30 ευρώ παραπάνω .για την αγορά δεν μετάνιωσα καθόλου την αγάπησα την Feather αλλά δεν ξέρω αν έκανα την αγορά με τις έχτρα χρεώσεις και με τόσα τηλεφωνήματα στα κεντρικά ΕΛΤΑ (από τα 22 ευρώ μου είπε μια κοπέλα στα ελτα οτι έχεις θέματα γιατί εγώ παίρνω τσάι από ιαπωνια σχεδόν καθε μήνα και ήθελα να ξέρω )
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μιας και αναζωπυρώθηκε το θέμα, ας συνεισφέρω κι εγώ με μια πρώτη, ψύχραιμη αποτίμηση μετα'από 4-5 μήνες αποκλειστικής χρήσης της.

Ξυρίζομαι αποκλειστικά με σαβέτες τον τελευταίο 1,5 χρόνο, περιστασιακά παλιότερα. Πριν την Feather πέρασαν από τα χέρια μου μια Vanta (η πρώτη μου δασκάλα), μια Universal Mezza Lama και μια Parker SRW. Τις δυο τελευταίες τις έχω ακόμη, την Vanta όχι. Με όλες ξυριζόμουν ικανοποιητικά ως καλά, με την Parker έχω πάρει τα πιο απροβλημάτιστα και απολαυστικά ξυρίσματα.

Κι η Feather;

Δεν θα σταθώ στα της κατασκευής, ποιότητας κλπ, αυτά είναι γνωστά. Κατά τη γνώμη μου όμως έτσι κι αλλιώς δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία. Μια Parker θα ζήσει 30 χρόνια, μια Feather 130. Ε, και; Με νοιάζει κυρίως η εμπειρία ξυρίσματος.

Αυτό που κατέληξα πως ήθελα και μου έλειπε από τις προηγούμενες σαβέτες μου ήταν μεγαλύτερο μήκος λάμας και ελαφρώς μεγαλύτερο βάρος. Η Feather τα έχει και τα δυο - όχι δραματικές διαφορές, αλλά τόσο όσο χρειάζεται. Είναι εξαιρετικά ζυγισμένη, έχει άριστο grip (οι οδοντώσεις στο κράτημα βοηθάνε πάρα πολύ, παρέχοντας σημεία στήριξης), πατάει άνετα, καθαρίζεται εύκολα και η λάμα αλλάζει πανεύκολα. Γενικά είναι ένα άριστο εργαλείο - δεν θα περίμενε κανείς τίποτα λιγότερο όταν έχει δώσει τόσα χρήματα.

Ξυριστικά, η Feather μου φαίνεται η ευκολότερη και ασφαλέστερη απ' όλες τις σαβέτες που δοκίμασα, ακόμη ίσως και για κάποιον που πρωτομπαίνει στις σαβέτες. Βρίσκεις αμέσως το πάτημα και τη γωνία της, και υποψιάζομαι ότι για αυτό βοηθάει το χείλος πίσω από τη λεπίδα. Μου έχει δώσει ξυρίσματα από "καλά" και πάνω. Δεν έχω κάνει κακό ξύρισμα μέχρι τώρα - απλά δεν είναι όλα "πολύ καλά" ή "εξαιρετικά". Ξυρίζει βαθιά; "Σχετικά", εώς "ναι". Ξυρίζει μαλακά; Σίγουρα. Είναι εύκολη; Πολύ. Είναι βολική; Ναι.

Τι με κρατά από το να την αναγάγω ως το "απόλυτο ξυριστικό εργαλείο"; Μα η τιμή της φυσικά! Στις τιμές που την βρίσκει κανείς εντός Ευρώπης, η διαφορά που παίρνει στο τελικό ξύρισμα δεν είναι ΤΟΣΟ τεράστια σε σχέση πχ με μια καλή Parker. Ναι, είναι γενικά "ευκολότερη - σχετικά καλύτερη" κλπ η Feather, όμως κοστίζει σχεδόν 8 φορές περισσότερο από την SRW, με την οποία εγώ είχα άριστη εμπειρία! Αν κάποιος όμως την αγοράσει στην "πραγματική" τιμής της (όσο δηλαδή κοστίζει την Ιαπωνία, κάπου 60€), εκεί ναι, μπορεί να πει κανείς ότι αξίζει σε σχέση με μια φθηνότερη όπως οι Parker ή ακόμη και οι Dovo. Παρόλο που κι εγώ ανήκω σε αυτή την κατηγορία (57€ από eBay, χωρίς τελωνεία και δασμούς), δεν θα έλεγα ότι θα την συνέστηνα με κλειστά μάτια. Παρά τα καλά της, είναι ακριβή, πώς να το κάνουμε.... Παραμένει όμως μια εξαιρετική σαβέτα.

Επίσης, αναφορικά με τα ξυρίσματα που ακούγονται πως βγάζουν οι λεπίδες της, στα δικά μου γένια οι Professional με τίποτα δεν φτάνουν τα ως και 20 ξυρίσματα που έχω διαβάσει. 5 σίγουρα. 7-8, μπορεί. 10 πολύ οριακά. Παραπάνω με τίποτα. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη άλλες.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

digibill έγραψε: 03 Δεκ 2018, 11:06Επίσης, αναφορικά με τα ξυρίσματα που ακούγονται πως βγάζουν οι λεπίδες της, στα δικά μου γένια οι Professional με τίποτα δεν φτάνουν τα ως και 20 ξυρίσματα που έχω διαβάσει. 5 σίγουρα. 7-8, μπορεί. 10 πολύ οριακά. Παραπάνω με τίποτα. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη άλλες.
Couldn't agree more! Κι εγώ στα 10 τις αλλάζω με τα τελευταία 2-3 ξυρίσματα να με τραβάει λίγο. Λυπάμαι όμως να τις αλλάξω νωρίτερα.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Αυτή δεν μοιάζει με την feather; Λέτε να αξίζει την δοκιμή;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15638 times
Been thanked: 1546 times

Τιμή+$37,41 μεταφορικά!!
Σύνολο $57,40 χώρια τα εκτελωνιστικά (λόγω DHL).
Θέλει σκέψη...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος john58 την 03 Δεκ 2018, 16:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”