Feather Artist Club SS, εντυπώσεις κ.α

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Μολις παρελαβα απο Ιαπωνια.(13 μερες...)
Εκανα λοιπον το 1ο ξυρισμα μου με σαβετα...(χρησιμοποιησα τα Proffecional Βlack ξυραφακια που ειχε στειλει ο Ιαπωνας μαζι με την σαβετα)
Πολυ προσεκτικα και αργα (με cella pre-shave και TOBS σαπουνι) και επαθα πλακα με το αποτελεσμα !!!!
Ειναι διαολος αυτο το πραμα...το καλυτερο μου και πιο βαθυ ξυρισμα EVER !!!
θα αρχισω να ξυριζομαι πλεον συχνα με σαβετα ωστε να παω ευκολοτερα στις Φαλτσετες (μετα απο κανα 6μηνο-9μηνο )
ΚΑΘΟΛΟΥ ερεθισμοι και κοκκινιλες παρα το "νυστερι" και "ω του θαυματος" καθολου κοψιματακια (απλα τυχη.. :scared-shocked: :D :P )
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Μετά από το "σαν τη Futur δεν έχει!" στις σαβετες "σαν τη feather AC SS δεν έχει!"
Μπράβο στους Ιάπωνες για τα προϊόντα τους! Μπαίνει στο rotation με τα μαχαίρια! Αν δε ήταν χόμπι το ξύρισμα για μένα θα μπορούσε να αποτελέσει το μοναδικό εργαλείο ξυρίσματος αφού σιγά σιγά μαθαίνω να ξυρίζω και το κεφάλι με μαχαιρι/σαβετα.
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
nikolas13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2017, 07:41
6
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 66

Καλημερα σε ολους απο νεο μελος
Εχω αποφασισει να περασω μετα απο 1 ετος παραδοσιακου ξυρισματος με SR μηχανες στη σαβεττα και σκεφτομαι την αγορα FEATHER ARTIST CLUB SS(και μονο αυτη).Απο τις εμπειριες σας αγαπητοι φιλοι μπορειτε να μου πειτε τις διαφορες στο ξυρισμα μεταξυ της FEATHER ARTIST CLUB SS και της FEATHER ARTIST CLUB SS (καμισορι) η οτιδηποτε θα με βοηθησει στην επιλογη μου.
Και κατι ακομη για την ιστορια.Πως προεκυψε το σχημα της φαλτσετας (σε δυο τεμαχια)?Ποια ηταν η αναγκη?
1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Σκέφτομαι να ξεκινήσω με τη συγκεκριμένη σαβέττα. Έχω διαβάσει το νήμα (τα νήματα για την ακρίβεια) και απ' όσο κατάλαβα σχεδόν όλοι έχετε αγοράσει από λιμάνι, μέσω Ιάπωνα πωλητή για καλύτερες τιμές. Κοίταξα και συγκεκριμένους που είχατε προτείνει αλλά δε δραστηριοποιούνται πλέον ή δεν έχουν το συγκεκριμένο προϊόν (έχει περάσει και καιρός). Έχετε να προτείνετε κάποιον ν' αγοράσω;

Το θέμα είναι το εξής όμως: πλέον η κατάσταση με τα τελωνεία είναι πιο αυστηρή. Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα για δέμα αξίας 60 ευρώ να πληρώσεις αρκετά (και κατοστάρικο άνετα). Μήπως αξίζει ευρωπαϊκή αγορά που πάει τα ίδια πάνω κάτω (εννοώ σε σχέση με το κατοστάρικο) και δεν έχεις και τέτοια θέματα; Από Ευρώπη ποιον θα προτείνατε; Φέρνει κι ο wellshaved βέβαια αλλά δεν έχει διαθέσιμα. Κάποιος άλλος; Βρήκα π.χ. εδώ, νομίζω είναι απ' τα αξιόπιστα μαγαζιά.

Κάτι άλλο, βλέπω επιλογή από πλαστικές λαβές και μια ξύλινη. Μ' αρέσει η μαύρη ούτως ή άλλως οπότε λέω να κινηθώ προς τα εκεί (βάρος έχει ίδιο με την ξύλινη πάνω κάτω, είναι και πιο εύκολο στη συντήρηση). Στην περίπτωση της ξύλινης λαβής υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχουμε στην περιποίηση; Π.χ. να μη βραχεί ή αν βραχεί να στεγνώσει αμέσως κτλ; Επίσης και σε θέματα αποστείρωσης φαντάζομαι η ξύλινη θα είναι πιο ευπαθής (δεν μπορείς να τη βράσεις π.χ.!), οπότε τι κάνεις;

Και κάτι τελευταίο: για την αποστείρωση που ανέφερα πριν, δεδομένου ότι μιλάμε για καινούρια σαβέττα υπάρχει λόγος να γίνει κάτι παραπάνω πέρα από ένα καλό πλύσιμο με ζεστό νερό/σαπούνι κι άντε πέρασμα με οινόπνευμα; Θέλω να πω, δε βλέπω λόγο για βράσιμο κτλ. Απλά ρωτάω γιατί στις οδηγίες της σαβέττας (απ' όσο έχω δει στα site) αναφέρει ότι συνίσταται απολύμανση με βράσιμο/αιθανόνη αλλά όχι sodium hypochlorite. Φαντάζομαι όμως το γράφουν για επαγγελματίες που ξυρίζουν πολύ κόσμο, όχι για εμάς που το θέλουμε για ιδία χρήση.

Ευχαριστώ και καλό Πάσχα!
stergios

Να σου απαντησω στην ερωτηση που εκανες στο νημα της dx. Η dx πλησιαζει σε αισθηση και σχεδιαση περισσοτερο σ ενα κανονικο μαχαιρι. Το ξυλο ειδικα απο τη στιγμη που ειναι εργοστασιακο κ φτιαγμενο γι αυτη του δουλεια μη το φοβασαι. Εξαλλου στα ξυραφια αυτου του τυπου δε βρεχεις τη λαβη. Εννοειται ομως οτι αλλη χαρη εχει το πλαστικο της ss κ αν θες βαζεις μια ξυλινη λαβη της αρεσκειας σου.

Οταν κ αν την παρεις στα χερια σου βουτα τη σε νερο που εχει βρασει, χωρις να ακουμπα στα τοιχωματα του σκευους για σιγουρια κ μετα πλυσιμο με οδοντοβουρτσα κ υγρο πιατων.

Στο hairmaker εχει την ss τυπου καμισορι. Αν δε σου αρεσει, ρωτα στα ελληνικα καταστηματα ποτε κ αν θα εχουν διαθεσιμο προιον.

Αλλιως απο shaving.ie και ψαξε κ στα ευρωπαϊκά amazon. Οπως θα καταλαβες τα γουστα εκτος ΕΕ κοπηκανε η πληρωνονται. Οποτε ρισκο κ αποφαση δικα σου. Τα βαζεις κατω + τον χρονο που θα περιμενεις κ αποφασιζεις.

Η ss μια φορα ειναι καταπληκτικο ξυραφι για πολλους λογους.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες. Αν πάω για ξύλινη λαβή (έχει και η ss) στην αποστείρωση μπορώ απλά να τη βυθίσω σε βραστό νερό κρατώντας τη απ' τη λαβή έτσι ώστε και η σαβέττα να μην ακουμπάει τα τοιχώματα του σκεύους αλλά και το ξύλο να μην είναι μέσα στο νερό. Τώρα αυτό που λες για το πλαστικό της ss ότι έχει άλλη χάρη δεν κατάλαβα αν το λες για καλό ή για κακό (σε σχέση με το ξύλο πάντα).

Η καμισόρι δε νομίζω να με βολέψει, θα πάω για το πιο κλασικό αναδιπλούμενο σχήμα. Έχω ρωτήσει στο wellshaved, θα κάνει καιρό να φέρει. Κάνω μια ερώτηση και στο hairmaker (ούτε εκεί είναι διαθέσιμο) αλλά ούτως ή άλλως είναι παραπλήσιες τιμές με shaving.ie.

Για την DX γνωρίζεις κάποιο απ' τα καταστήματα που ανέφερα στο άλλη νήμα; Ή γενικά κάποιο ευρωπαϊκό που να τη φέρνει;
stergios

Εννοω οτι το πλαστικο εχει αλλες αντοχες κ δεν ανησυχεις γι αυτο. Ειναι πολυ βολικο. Το ξυλο ειναι ομορφο κ ζεστο.

Δες στο gifts and care για dx.

Και αν τελικα παρεις την dx, στο κομματι των καθαρισμου, λυνεις προσεκτικα τη βιδα μ ενα φαρδυ καταλληλο κατσαβιδι, ωστε να πιασει ολη την επιφανεια της βιδας κ να μην αφησει σημαδια στην βιδα. (δεν ειναι επιστημη, μην τρομαζεις) Αφαιρεσε τις 2 πλαστικες ροδελες απ το εσωτερικο της λαβης και μετα το πλυσιμο τη συναρμολογεις αφου πασαλειψεις τις ροδελες με ελαχιστο wd40 πχ η μια σταγονα ορυκτελαιο στο δαχτυλο και σφιγγεις τη βιδα τοσο, ωστε οταν κρατας τη σαβετα απο τη λαβη, με το μεταλλικο μερος προς τα κατω κ παραλληλα με το πατωμω, να μην "κρεμαει" το μεταλικο μερος απο τα scales και ανοιγει μονο του.

Ειτε χαλαρο, ειτε πολυ σφιχτο θα σε δυσκολεύει στις εναλλαγες των πιασιματων κατα το ξυρισμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergios την 02 Απρ 2018, 14:44, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

stergios έγραψε: 02 Απρ 2018, 14:32 Εννοω οτι το πλαστικο εχει αλλες αντοχες κ δεν ανησυχεις γι αυτο. Ειναι πολυ βολικο. Το ξυλο ειναι ομορφο κ ζεστο.
Ναι είναι πολύ βολικό, αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Και πάλι ευχαριστώ!

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 18 λεπτά 53 δευτερόλεπτα:
stergios έγραψε:Και αν τελικα παρεις την dx, στο κομματι των καθαρισμου, λυνεις προσεκτικα τη βιδα μ ενα φαρδυ καταλληλο κατσαβιδι...
Αν κατάλαβα καλά η DX έχει επιπλέον φροντίδα σε σχέση με την SS γιατί έχει και τις ροδέλες μαζί με τη βίδα; Στην SS δε χρειάζεται αυτή η διαδικασία;

Καλά το ξεβίδωμα/βίδωμα σίγουρα δεν είναι κάτι φοβερό (λίγη προσοχή μόνο για τις γρατσουνιές) αλλά η λίπανση δε θα μπορούσε να γίνει και με τη λαβή σφιγμένη; Υποθέτω είναι καλύτερα να ξεβιδωθεί για να καθαριστούν και οι ροδέλες;

Πάντως επειδή γενικά προκρίνω την πρακτικότητα σε σχέση με την εμφάνιση εάν κατέληγα στην DX ίσως το ξανασκεφτόμουν για την πλαστική λαβή. Η πέρλα με χαλάει λίγο αλλά δε χάθηκε κι ο κόσμος. Με το ξύλο όσο καλό κι αν είναι μια παραπάνω έννοια την έχεις. Θα μου πεις τόσες λαβές σε μαχαίρια είναι από ξύλο, δεν παθαίνουν τίποτα. Πάντως μια φθορά θα υπάρχει.

Αυτά βέβαια θεωρητικά γιατί η DX είναι πανάκριβη! Λογικά για SS πάω (που κι αυτή εκτός λιμανιού έχει τιμή στα ύψη!)...
stergios

Εγω μια ss πλαστικη θα παιρνα η μια dx με ξυλο. Κ το πιο πιθανο να παιρνα ss κ να φτιαχνα κ μια ξυλινη λαβη για εναλλαξ.

Λιπαντικο κατευθείαν σε ξυλο δε θα εριχνα. Δεν παθαινει τιποτα, αλλα ο καθενας με τους ψυχαναγκασμους του. :) Ουτε φυσικα θελει λυσιμο συχνα. Κ αν το θες λιγο "προχωρημενο", σε τετοιες εφαρμογες χρησιμοποιω γρασο απο ζωικο λιπος καταλληλο για μηχανηματα τροφιμων. Το λαδι δε μενει για πολυ. Κ στο πολυ απλοποιημενο δε θελει τιποτα. Ενας λογος που εχει κ τις πλαστικες ροδελες. Ειναι inox, δεν εχει τριβες, εχει βιδα κ λυνεται κ δε βρεχεις συνεχεια τη λαβη γιατι εκτος των αλλων, γλιστραει. Κ φυσικα γινεται επικινδυνο... Αλλα κ αν τη βρεξεις στεγνωνει. Μια αρθρωση ειναι! Ελπιζω να σε καλυψα. Αλλα αν μπορω να βοηθησω καπου, ευχαριστως.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εννοείται με κάλυψες, οι σημαντικές βέβαια απορίες όταν με το καλό αρχίσω να τη χρησιμοποιώ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”