Feather Artist Club SS, εντυπώσεις κ.α

Απάντηση
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Εχθες εκανα μια απιστια και ξυριστικα με την EJ προκειμενου να μειωθει ο ερεθισμος στο λαιμο λογω κακου χειρισμου φανταζομαι ή συχνου ξυρισματος; ποιος ξερει...

Σημερα (20/04, 6ο ξυρισμα ,δυο περασματα) ομως ξυριστικα με το φτερο και ηταν σουπερ.
Πηρε το χερι μου, αφησα και τις βιασυνες και ολα πανε καλα... 8) 8) 8)
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Ακομα ενα ξυρισμα προχθες.
Ομως ειδα στο ντουλαπι και bluebeard shavette και λεω δεν βαζω ενα ξυραφι σε αυτην, και εβαλα.

Σαπουναδα, αναμονη, ξυρισμα? ξεκιναω και τσουπ μια αμυχη χμμμμ.... οχι,ι οχι και παλι οχι. }:)
Εβαλα στην ακρη το μπιζουδακι.

Πηρα το φτερο ss και συνεχισα ενα ακομα τελειο ξυρισμα, O:)

Επτα ξυρισματα (συν τρια δευτερα περασματα) και αυτο το ξυραφι κοβει σαν διαολος απο τι το φτιαχνουν; δεν παιζονται οι Ιαπωνες...


Αραγε στροπαρετε αυτο το ξυραφι; θα ειχε νοημα;
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ο Γιάννης (y.v) είχε γράψει σε παλαιότερο νήμα ότι δεν στροπάρετε λόγω της καμπυλότητας που παρουσιάζει εκεί που δέχεται τη λεπίδα ενώ το DX που δεν έχει τη καμπυλότητα στροπάρετε.

Γενικά πιστεύω πως το στροπάρισμα όταν γίνεται σωστά συντηρεί τη κόψη και αυξάνει τη ζωή της οποιασδήποτε λεπίδας.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Σωστα! Στο SS δεν γινεται να στροπαρεις γιατι ακουμπουν τα χειλη.
Εκλεισα πάνω από 60 ξυρισματα με ενα ξυραφακι με το DX (με στροπαρισμα) μεχρι που βαρεθηκα και το αλλαξα!
Ομως παρ ότι ξυριζε κανονικότατα, η αισθηση ήταν καπως αγρια και δεν μου αρεσε! Kάτι εχω στο μυαλό μου γιατι συνεβη αυτό αλλα ακομα το ψάχνω...
Οταν καταλήξω σε καποιο συμπερασμα και βρώ καποια αξιόπιστη και ικανοποιητική λύση, θα το γραψω στο θεμα του DX.
Αν και κατα τη γνωμη μου εχει μικρο ενδιαφερον και αξια, αφου με τοσα ξυρισματα που βγαζουν από μονες τους οι λεπίδες, πρεπει να εισαι πολύ τσιγκούνης για να ασχολεισαι με ακονισματα και στροπαρίσματα στα συγκεκριμένα.
Γιάννης B.
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Για να ειμαι ειλικρινης το στροπαρισμα το σκεφτομουν οχι για να κανω πχ τα 60 ξυρισματα που λεει ο Γιαννης αλλα για να κανω τα 20 περιπου που μπορει να κανει το ξυραφι καλυτερα.
Σχετικα με τα χειλια του ss, ναι το ειχα διαβασει και θα ελεγα οτι ειναι πολυ σωστο.
Η ερωτηση ειναι κυριως θεωρητικου επιπεδου γιατι ετσι ή αλλιως οπως ειπατε βγαζει απο μονο του πολλα ξυρισματα. :)

Βεβαια στο σημερινο ξυρισμα παρατηρησα ενα αλλο ωραιο.

Μπανιο-pre shave-σαπουναδα-τρια λεπτα και παμε....
ωραια, σιγα-σιγα, προσεκτικα, τι ωραια που κοβει, τι ωραια που ξυριζομαι και τσακ >:{ παρε ενα μικρο κοψιμο.... :evil: :evil: :evil: :evil:
Τελειωνω το ξυρισμα ξεπλενομαι, asl και παω για να καθαρισω το φτερο και να στεγνωσω το ξυραφι.
Οσο το κανω σκεφτομαι οτι στο ιδιο σημειο εχω ξανακοπει.... γιατι ρε γαμωτο αναπηρος ειμαι;
Μου ερχεται η φαινη ιδεα να τσεκαρω την κοψη του ξυραφιου με το νυχι ελαφρια καιιιι οριστε ενα ωραιοτατο δοντι πανω στο ωραιοτατο ξυραφι μου. Οχι δεν το πιστευω, το τσεκαρω και με το μεγενθυτικο φακο και οντως εχει ενα δοντι ανεπαισθητο αλλα ικανο να μου κανει δευτερη φορα χαρακια... :hb

Γαμωτο το ματιασα.

Εγω την εκανα; η κυρα κατα λαθος; ή malfunction and bad quality control :think:
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Κατα πασα πιθανοτητα καπου χτυπησε ελαφρα.
Τωρα ποιός το έκανε δεν έχει σημασία.
To μεγαλο πλεονεκτημα σ αυτα τα ξυράφια είναι ότι το βγαζεις, το ριχνεις μεσα στην τρυπα του γεμιστηρα που εχει για τα μεταχειρισμενα και γεμίζεις με ένα καινούριο με κόστος περιπου ένα ευρώ και όχι 15-20 που θα χρειαζόσουν για ακόνισμα σε καποιο κλασσικό αν δεν είχες πετρες ή δεν ήξερες να το ακονίζεις μονος σου. Και μιλαμε για πολύ μικρο δόντι, γιατι για μεγάλο βραστα! Ουτε χρειάζεσαι δευτερο ώστε να συνεχίσεις το ξυρισμα μεχρι να φτιάξεις ξανά το πρώτο.
Γιάννης B.
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Ετσι οπως τα λες... και ευτυχως αλλαξα λεπιδα και η ζωη συνεχιζεται

Η αληθεια ειναι οτι ψηνομαι για κλασικο ξυραφι αλλα δεν ξερω αν θα αφησω στην ακρη τα avantage του φτερου (προς το παρον παντα) συν τα εξτρα κοστη.
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

...παντως ωραιο ξυραφι, πολυ το γουσταρω, με χαλαρωνει δεν βλεπω να το αλλαζω τωρα κοντα...

Χαλαλι τα λεφτα του τα αξιζει.

Βεβαια ενα κουτι super prof. το περιμενω να ερθει....
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Επιμενω οτι το ξυραφι ειναι σουπερ και παρατηρω οτι ξυρισμα με ξυρισμα γινεται ολο και καλυτερο.
Μαλλον βελτιωνεται η τεχνικη μου.


Μετα απο καθε ξυρισμα λυνω το ξυραφι τα στεγνωνω ολα, το δενω και στο ντουλαπι (ομως πανω στην λαμα σιγουρα εχει υπολειμματα σαπουνι κλπ)
Ερωτηση: θα επρεπε με καποιο τροπο να το καθαριζω; πως;
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Αγησίλαος έγραψε:Μετα απο καθε ξυρισμα λυνω το ξυραφι τα στεγνωνω ολα, το δενω και στο ντουλαπι (ομως πανω στην λαμα σιγουρα εχει υπολειμματα σαπουνι κλπ)
Ερωτηση: θα επρεπε με καποιο τροπο να το καθαριζω; πως;
Χρησιμοποιησε ένα διαλυμα 1: 14 αιθυλικής αλκοόλης 97 βαθμών με απεσταγμενο νερό.
Εμβάπτισε το ξυραφι αφου το λύσεις, για 12 λεπτα 37 δευτερόλεπτα και 8 δεκατα.
Το ξυραφάκι ξεχωριστα μην ακουμπήσει πουθενα και κανει κανα δόντι.
Τριψιμο μόνο με βρεγμενο σε απεσταγμενο νερό φυσικό σπόγγο θαλάσσης ξανθού χρώματος.
Στέγνωσέ το αρχικά με πεπιεσμενο αέρα υψηλης καθαρότητος με το ακροφυσιο να απέχει 17,2 εκατοστα.
Κατοπιν θέρμανέ τα σε ρευμα θερμού αέρα ροής 12,8 κυβικών μετρων το λεπτο με θερμαντικό σωμα ισχύος 438 Watt και σε απόσταση 71εκατοστων από το στομιο, μεχρι να φτασουν τους 63 βαθμούς Κελσίου.
Αποθήκευσέ τα μεχρι την επόμενη χρήση σε αεροστεγες κουτι χωρητικότητος 214 κυβικών εκατοστων, το οποιο θα περιεχει απαραιτητως 27,32 γραμμάρια σίλικα τζέλ
Α ξεχασα! Από το σταδιο του στεγνωματος και μετα, φυσικα θα φορας καθαρά βαμβακερα γάντια.Εικόνα
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”