Feather Artist Club SS, εντυπώσεις κ.α

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Tzimisce έγραψε: 11 Δεκ 2018, 13:21
Αυτή τη στιγμή σπίτι έχω τις Feather Pro και τις Schick.
Μιχάλη, απο που πηρες τις Proline?
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τις proline τις τσίμπησα από rakuten Ανδρέα.
Πήρα 90 και σκέφτομαι να χτυπήσω άλλο ένα πακέτο τουλάχιστον :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Ξυριζεις και τα ποδαρια σου ωρε καπετανιο?

καθε λεπιδα απο δαυτες κραταει πολλα ξυρισματα....
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

:lmao
Ζήτημα να έχω χρησιμοποιήσει 3 4!
Κάθε μία βγάζει εύκολα 15 ξυρίσματα.
Αλλά είναι αυτό που σε πιάνει μία φαγούρα...
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

ναι πασα μου... λες να μην το ξερω?

λοιπον

αυτες τις μερες θα αποφασισω αν θα παω Ιαπωνια το Μαρτιο

κανε λίγο κράττει κι ισως ο θείος Αντρέας φέρει καλούδια
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Στην κόντρα, βολεύει περισσότερο να συμπεριφέρεσαι στην σαβέτα σαν να είναι kamisori με τα scales σχεδόν ίσια ή είμαι μόνο εγώ;
Τελικά, πρέπει να κρατάει την σαβέτα, το μαχαίρι, το ξυράφι ο καθένας όπως τον βολεύει ή πρέπει να ακολουθεί συγκεκριμένη πεπατημένη για να μην μάθει λάθος;
Ειδικά στην κόντρα, το κρατάω τόσο χαλαρά που αν κολλήσει απλά δεν προχωράει.
Με δύο δάχτυλα και ένα τρίτο πίσω απλά για να δίνω την κλίση.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην κόβομαι, αλλά πιθανόν να μην κάνω και βαθύ ξύρισμα, για αυτό και τα τελειώματα με DE;
Μιχάλης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εγώ πάντως την κρατάω όπως με βολεύει. Ειδικά στην κόντρα σε ορισμένα σημεία με βολεύει σαν kamisori αλλά πολλές φορές σαν σαβέτα. Αν είναι σωστό δε γνωρίζω, πάντως κάνω βαθύτερο ξύρισμα (και κυρίως με πολύ λιγότερους ερεθισμούς) σε σχέση με DE. Σε κόντρα ειδικά η DE δε με βόλευε ιδιαίτερα αλλά φαντάζομαι αυτό έχει να κάνει και με την τεχνική του καθενός, την ευαισθησία του δέρματος κτλ.
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Έχοντας κάνει 4 ξυρίσματα με το φτερό θα γράψω κι εγώ την γνώμη μου.
Μετανιώνω που δεν την είχα πάρει από την αρχή του π. ξ.. Το ξύρισμα που κάνει είναι απίστευτο. Γλυκό, βαθύ, εύκολο. Βέβαια αυτό το λέω τώρα μετά από 2 χρόνια που ξυριζόμουν με σαβέτα (Bluebeards Revenge).
Αφού είχα λοιπόν την εμπειρία από σαβέτα και μεταπηδωντας στην Feather Artist Club SS εχω να δηλώσω ότι μου φάνηκε σαν παιχνιδάκι. Δεν ξέρω πως θα μου φαινόταν αν την έπιανα σαν πρώτο εργαλείο, αλλά αυτό που μου δίνει τώρα ειναι απολαυστικά ξεκούραστα ξυρίσματα, χωρίς καμία υποψία ότι θα κοπείς. Αυτό προφανώς οφείλεται στα πλατιά χείλη της που στην ουσία σε καθοδηγούν να την οδηγήσεις στο δέρμα. Σε καμία στιγμή δεν φοβήθηκα ότι θα κοπώ και δεν κόπηκα με ενέργειες που με απλή σαβέτα θα κοβόμουν.
Το βάρος και η κατανομή του είναι άριστα. Λίγο φθηνό μου φάνηκε βέβαια το πλαστικό της λαβής.

Σε κάποιον λοιπόν που έχει μια Α εμπειρία με σαβέτα θα πρότεινα να δοκιμάσει το φτερό και θα μείνει με το στόμα ανοικτό.
Από κει που είχα γίνει φυσιολογικός και είχα αρχίσει να μαθαίνω και να ξυρίζομαι με DE, αντε πάλι στις σαβετες και τα φτερά. Χαλάλι όμως αν είναι να μου δίνει τόσο όμορφα ξυρίσματα. Και βαθιά. Πιο βαθιά από οποιαδήποτε DE έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής (καλά εδώ ίσως φταίει και η απειρία μου με τις DE).
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
Kill Bill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 28 Φεβ 2020, 18:34
4
Has thanked: 51 times
Been thanked: 227 times

Χαιρετώ το Forum!!! Τα ξυρίσματα μου κυρίως περιλαμβάνουν ξυριστικές μηχανές (όπως την λατρεμένη μου Futur, R41 και άλλες) και σαβέτα για λίγα ξυρίσματα την Dovo 201006. Θα ήθελα να μεταβώ σε μια σαβέτα Feather. Υπάρχει κάποιο μέλος που να πουλάει κάποια ή κάπου στο εξωτερικό σε χαμηλότερη τιμή απ' ότι έρχεται Ελλάδα; Σας ευχαριστώ πολύ!!! Ελπίζω το post να είναι συμβατό με τους κανόνες του Forum
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5118 times
Been thanked: 2487 times
Ηλικία: 52

Ειμαι κατοχος εδω και ενα μηνα της feather ss. Κανει καταπληκτικο ξυρισμα .Επειδη δεν εχω αποκτησει ακομη την τεχνικη ηθελα να ρωτησω ποια λεπιδα να δουλεψω. Χρησιμοποιησα ηδη μια pro guard . Θα ηθελα να ρωτησω την αποψη σας για επιλογη λεπιδας οπως επισης και την συχνοτητα των ξυρισματων γιατι με de εχω συνηθισει να ξυριζομαι καθε μερα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”