Feather Artist Club DX

Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Με έτρωγε απο δω με ετρωγε από κει, μετα απο τεσσερα χρονια αποχής απο αγορες έκανα το βήμα και εκανα την παραγγελία ενος ακομα Αrtist Club της Feather αυτη την φορα του DX, αφου το SS με είχε εντυπωσιάσει!

Πηρα το ξυραφι με την λευκη θηκη.
Η αρχικη εικόνα εξαιρετική! Πολύ ομορφο εμφανισιακά.
Ενώ το SS εχει προκύψει εξ ολοκλήρου με χύτευση ακριβειας του ανοξειδωτου χάλυβα, το DX εχει υποστει επιπλέον επεξεργασία σε εργαλειομηχανή με αποτελεσμα οι γυαλιστερες γραμμώσεις της επεξεργασίας να το κανουν πολύ πιο όμορφο στο μάτι και πιό λαμπερο απο την σαγρε ελαφρά μολυβί επιφάνεια του SS. Αυτό βεβαια έχει υπερδιπλασιασει το κόστος.
Η λαβη του ειναι τραπεζοειδης, δυστυχώς όπως και του SS με την μεγαλυτερη πλευρα απο πάνω κι όχι κατω που ακουμπαει ο αντιχειρας και θα ήταν σωστο για πιο καλή στηριξη. Βεβαια ειναι επιπεδη και όχι καμπύλη όπως του SS ενω έχει αγριες ραβδώσεις με αποτελεσμα καλύτερο πιασιμο. Θα προτιμουσα όμως αυτες οι ραβδωσεις να ήταν και 5-10 χιλ πιό μπροστα για να μπορεις να διαλέγεις που θα βάλεις εσυ το δαχτυλο και όχι όπου γουσταρουν να το βάλεις οι Γιαπωνέζοι της Feather.
Η ουρα του είναι 5 χιλιοστα μακρυτερη αλλα στην πραξη όταν η θηκη ειναι ανοικτη προς χρηση, λόγω του σχήματός της, αφήνει ακριβως το ίδιο μηκος με την ουρα του SS
Οι παρειές του ξυραφιού έχουν καμπύλη διαμόρφωση όπως έχει ένα wedge ξυραφι της κλιμακας 1 της Henckels με τα χειλη που θα πιασουν την λεπιδα να εχουν πάχος στην ακρη τους κατι λιγοτερο από 1 χιλιοστο το καθε ένα.
Λογω αυτης της καμπύλης των παρειών μεχρι πάνω, ή ραχη ειναι πιο φαρδια απ το SS το οποιο έχει επιπεδες παρειες μεχρι το 40% περιπου και μετα αρχιζει η καμπύλη.
Λογω του σχηματος αυτού αν η λεπιδα τοποθετηθει 3 χιλιοστα έξω (μεχρι εκει που αρχιζουν οι τρυπες) διαπίστωσα ότι το ξυραφι περναει άνετα από λουρι ή σε παστες κατι που απο περιεργεια θα δοκιμασω καποια στιγμη.
Στο SS δεν γινεται αυτο λόγω της επίπεδης διαμόρφωσης που έχει το πανω μερος, αλλα και τα φουσκωμενα χείλη.
Η θηκη ειναι εξαιρετική σε ποιότητα (οπως και του SS εχει φτιαχτει να αντεχει σε κλιβανο 135 βαθμών) αλλα εν αντιθεσει με το SS και σε σχήμα. Ακόμα και το σημα της Feather που μου φαινόταν κάπως γελοιο στις φωτογραφίες με τους εντονους ιριδισμους που έβλεπα, είναι πολύ όμορφο με ανάγλυφα ασημένια γραμματα και διακριτικότατο σχεδον ανεπαίσθητο ιριδισμό του φοντου και αυτο μόνο υπο συνθήκες.

Παρ ότι εχω κανει μονο δυο ξυρισματα θα γραψω τις αρχικες εντυπώσεις μου.
Η λεπίδα ειναι αυτη που χρησιμοποιώ και στο SS δηλαδή ή professional super.
Kατ αρχας εξέχει ελάχιστα περισσότερο (μισο χιλιοστο ή και λιγο παραπάνω) απ οτι στο SS

Το ξυράφι μου έκανε άριστο ξύρισμα ισάξιο σε αποτελεσμα του SS, αλλά μέχρι εδώ τα καλά!
Δεν με εντυπωσιασε να πώ Γουάου που λεν και στο χωριό μου όπως είπα με το πρωτο ξύρισμα με το SS. Ισως άλλες προσδοκιες ειχα.
Ξυριζόμενος ειχα την αισθηση ότι πολλες φορες το ξυραφι κολλουσε στο δερμα. Ειτε το κατω μέρος των χειλέων στην κινηση προς τη φορα της τριχας, ειτε μεγαλύτερη επιφάνεια στην κόντρα.
Οσοι εχουν ξυριστει με Wedge ξυραφι που έχει ακονιστει πολύ και είναι πλεον στα πρόθυρα για επανατρόχισμα των επιφανειών του θα τη καταλάβουν την αισθηση καλύτερα γιατι ειναι βέβαιο ότι το έχουν νοιώσει κυριως στην κόντρα.
Μονο που εδω το ενοιωσα σχεδόν και στις 25 - 30 μοιρες. Είναι μια αισθηση σαν ρουφηγμα μεταξυ ξυραφιου και δερματος που σου δινει αβεβαιότητα και θελει μεγαλη πειρα να το διαχειριστεις και να μην κοπείς, αυξάνοντας κι άλλο τη γωνία.
Ειναι καθαρά συμπτωμα της κατεργασίας. Το SS λογω της σαγρε υφης της επιφάνειας, μπορει να χάνει καπως από εμφανιση αλλά γλυστραει γλυκα και απροβληματιστα. (προσοχή μην καταστρεψετε αυτην την υφή γυαλίζοντάς το)
Δηλαδή αυτο που επεδίωκα με την αγορα του DX, το να έχω μεγαλύτερη επιλογη γωνιών χωρις να με ακουμπαει άλλο σημειο του ξυραφιού παρά μονο ή λεπιδα, να έχω δηλαδή την αισθηση ενος κανονικού κλασικου μαχαιριου, μαλλον δεν το βρήκα.
Ειμαι όμως ακόμα στην αρχή οπότε καλό ειναι να περιμενουμε λιγο ακόμα.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Έκλεισα πλεον καμμια εξηνταριά συνεχόμενα ξυρισματα με το DX. (με ανα μια φορα την βδομαδα ξυρισμα με το SS, προσπαθόντας να δω αν υπαρχουν διαφορες)

Αναθεωρώ αυτό που ειχα γραψει στο προηγουμενο ποστ και έχω υπογραμμίσει τώρα:
Το SS λογω της σαγρε υφης της επιφάνειας, μπορει να χάνει καπως από εμφανιση αλλά γλυστραει γλυκα και απροβληματιστα. (προσοχή μην καταστρεψετε αυτην την υφή γυαλίζοντάς το)
Δεν νομιζω ότι είναι αξια λογου η διαφορα της υφης της επιφανείας του μαχαιριού στο αν κολλάει στο δερμα όταν εχει μεγαλύτερη κλίση.
Αυτό που κανει το SS να μην κολλάει και να γλυστραει καλύτερα, είναι το καναλι που έχει στην επιφανειά του που δεν αφήνει το δέρμα να «βεντουζάρει» ελαφρά με την επιφανεια του ξυραφιού.
Στο DX το νοιώθεις αυτό και είναι ευθέως ανάλογο της κλισης που δινεις στο μαχαίρι κατά το ξύρισμα
Παντως μετα από 5-6 ξυρισματα το συνήθισα και δεν μου δημιουργει πρόβλημα ακόμα και στην κόντρα.
Παρ όλα αυτά με ξενίζει γιατι μου δινει την αίσθηση ενός wedge που εχει φάει τα ψωμια του και χρειαζεται regrinding.
Για να έχει την αισθηση ενός καινούριου wedge, θέλει η λεπίδα να βγει γύρω στο 1,5 mm πιο έξω απ ότι είναι τοποθετημενη. (αν το κοιτάξεις από μπροστα, θα παρατηρήσεις ότι αν προεκτεινοντο οι έλαφρά καμπύλες πλευρες του σώματος του ξυραφιού, καπου εκει θα συναντιώνταν.)
Παντως επειδή το δοκίμασα και έτσι κι αλλιώς, μπορει να υπαρχει διαφορα στην αίσθηση, αλλα το ξύρισμα είναι το ίδιο.

Για το καθεαυτό ξύρισμα τώρα:
Εξαιρετικό! Δεν βρισκω όμως καμμιά διαφορα σε βαθος ξυρισματος ή ποιότητα ξυρίσματος σε σχέση με το SS. Αλλα ουτε το βρισκω πιο «επικίνδυνο» σε σχέση με αυτό ή να χρειάζεται προσοχή! (Για καποιον όμως που πρωτοξεκιναει να ξυριζεται με μαχαιρι και δεν εχει ακόμα την αισθηση του τι πρεπει να νοιώθει, μάλλον είναι δυσκολότερο επειδή εχει αυτην την αισθηση κολληματος στο δέρμα)

Τι θα ήθελα (ιεραρχικα) αν μπορουσα να παρεμβω στην κατασκευή του.
1) Πιο λεπτες (ή και πιο καμπύλες) πλευρες ειδικα στο κατω μισό μεχρι τα χειλη.
2) Οι επιφάνειες που ακουμπουν με το σημείο του άξονα της αναδιπλούμενης θήκης, να είχαν ορθογωνια διατομή όπως στο SS και όχι τραπεζοειδή. (για να το λύσουν το προβλημα, εχουν τοποθετησει δυο ροδέλες φακοειδείς, μεταξύ του στελεχους και των πλευρών της θήκης, αλλά και πάλι δεν εχει τοσο γλυκο ανοιγμα-κλεισιμο όσο το SS)
3) Να γραφει από την μια πλευρά Feather και από την άλλη Artist Club και όχι όπως τωρα που γραφει Artist Club και απ τις δύο.
4)Περισσοτερα χρώματα στις θηκες, ώστε να μπορεις να διαλέξεις.

Τα αξίζει ξυριστικά τα χρήματά του έτσι όπως είναι τωρα; Όχι όταν αυτό έχει 134 ευρώ και υπαρχει το SS που έχει 57 ευρώ.
Είναι μεν πολύ όμορφο μαχαιρι, αλλά και το SS με την λιτότητά του κατά την γνώμη μου δεν πάει πίσω.

Ποιό θα διάλεγα αν είχαν τα ίδια χρήματα; Ειλικρινά δεν μπορώ να αποφασίσω!
Γιάννης B.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Διάβασα τα θέματα για την SS και την DX και έχω κάποιες απορίες. Καταρχήν η DX είναι πράγματι καλύτερη; Θέλω να πω πέρα απ' την επεξεργασία του ατσαλιού που την καθιστούν ακριβότερη και τη γεωμετρία της, στην πράξη έχει σημαντικές διαφορές απ' την SS για να την προτιμήσει κάποιος; Δεδομένης της μεγάλης διαφοράς τιμής και - φαντάζομαι - της όχι τόσο μεγάλης διαφοράς απόδοσης η SS είναι πολύ δημοφιλέστερη (κι εγώ εκεί προσανατολίζομαι, θέλω όμως να έχω διευρευνήσει πρώτα όλες τις επιλογές). Αλλά πέρα απ' αυτά υποθέτω πως κι η DX έχει τις δικές της αρετές.

Σχετικά με τη λαβή: γενικά θα προτιμούσα την πλαστική (εντάξει δεν είναι απλό πλαστικό) για λόγους ευκολότερης συντήρησης. Ωστόσο αυτό το χρώμα που έχει η DX (κάπως σαν πέρλα) δε μ' αρέσει καθόλου οπότε εν προκειμένω θα πήγαινα σε ξύλινη θήκη. Υπάρχει κάτι αρνητικό ώστε να μην την προτιμήσει κάποιος;

Όσον αφορά επιλογές αγοράς, έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο πωλητή στο eBay ή μπορώ ν' απευθυνθώ σε οποιονδήποτε στέλνει από Ιαπωνία (με καλή βαθμολογία εννοείται); Από την άλλη, όπως έγραψα και στο θέμα της SS, δεδομένου ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πληρώσει κάποιος τελωνείο μήπως είναι καλύτερα να την πάρει από ευρωπαϊκό κατάστημα; Έχετε να προτείνετε κάποιο;

Το πιο γνωστό (σ' εμένα) που βρήκα ήταν το Executive Shaving. Όπως μιλάμε για... απλησίαστη τιμή. Αρκετά καλύτερες τιμές βρήκα εδώ, εδώ κι εδώ. Έχετε γνώμη για τα συγκεκριμένα καταστήματα; Βλέπω γενικά ότι είναι προσανατολισμένα περισσότερο σε κομμωτικό εξοπλισμό, όχι ότι με πειράζει δηλαδή.

Γενικά προτάσεις αγοράς υπάρχουν;

Thanks!
NavalArchitect

Στο συγκεκριμένο είδος, η επιλογή Feather SS είναι μονόδρομος. Η μόνη ουσιαστικά διαφορετική επιλογή είναι να πας σε Kamisori, αλλά κι εκεί πάλι το Feather SS θα πρέπει να διαλέξεις. Υπάρχουν και τα ΚΑΙ αλλά το Feather SS είναι ανώτερο σχεδιαστικά. Ποιοτικά, μόνο Feather SS (ή DX αν αυτό αρέσει περισσότερο), αλλιώς ΚΑΙ. Τίποτε άλλο.

Το Feather DX είναι πιό παλιό σε εξέλιξη από το SS. Το SS είναι ιδιαίτερα εξελιγμένο, κάποια στιγμή στο παρελθόν ένα μέλος εδώ (το πιό έμπειρο σε ξύρισμα με straight) έκανε συγκριτική δοκιμή μακράς διαρκείας, μεταξύ παραδοσιακού straight και Feather SS. Η ετυμηγορία ήταν πως το Feather SS είναι και πιό ξεκούραστο στη συντήρηση αλλά και εφάμιλλο στο ξύρισμα, αν όχι καλύτερο (εξαρτώμενο της λεπίδας που χρησιμοποιείται).

Αυτή είναι η σύνοψη της όλης ιστορίας, περιληπτικά σε 3 γραμμές.

Η λεπτομερής περιγραφή είναι να πάρεις 2-3 straights κι ένα strop, να ξεκινήσεις the hard way, περίπου στα 30 ξυρίσματα θα σταματήσεις να κόβεσαι και να ερεθίζεται το δέρμα σου, και περίπου στα 100 ξυρίσματα θα είσαι άνετος με το όλο θέμα. Εκεί πιάνεις το Feather SS και θεωρητικά θα πάρεις ξύρισμα πάρα πολύ καλό διότι τα χέρια σου (αριστερό αλλά και δεξί, ειδικά αν μιλάμε για kamisori) θα είναι ήδη προπονημένα και θα έχεις ήδη χτίσει αυτό που λέμε muscle memory (το οποίο δεν έχει να κάνει με μύες αλλά με το ότι ο οργανισμός αλλά και το μυαλό σου θα έχει προγραμματιστεί στις κινήσεις και την τεχνική με straight). Δεν γνωρίζω αν ήδη ξυρίζεσαι με παραδοσιακό straight, απλά γράφω τα πολύ βασικά.

Τώρα αν έλθει αύριο ή σε 365 μέρες η ώρα να πας σε shavette πολυτελούς τύπου όπως το Feather SS, το οποίο κατ'ουσίαν είναι ένα άριστο straight razor, υπάρχει ένας πωλητής στο evilBay που εκεί έχει τέτοια. Είναι κάπου στα €60 το κόστος, από Ιαπωνία. Ο Ιάσονας αγόρασε δύο πριν 1-2 μήνες, ένα για τον ίδιο και ένα για ένα φίλο του.

Προσωπικά έχω το DX με τα ξύλινα μαύρα scales (από το 2010), και μετέπειτα που βγήκε το SS απέκτησα δύο από αυτά (ένα πράσινο κι ένα μαύρο). Όπως είπαμε το SS είναι μεταγενέστερο και άρα πιό εξελιγμένο, ειδικά στο μεταλλικό μέρος. Η περιοχή της "λεπίδας" (που στο πλάι ανοίγει σαν μικρή πόρτα και βάζουμε την ανταλλακτική λεπίδα Feather AC μέσα) είναι στο SS με καμπύλη προς το εσωτερικό, ενώ στο παλαιότερο DX έχει flat επιφάνεια. Αυτή η αλλαγή στη σχεδίαση του SS δίνει καλύτερη (πιό διακριτή) σχέση με το μάγουλο την ώρα που ξυρίζεσαι.

Το DX αυτή τη στιγμή έχει €240 + p&p από το Connaught, που στα προιόντα Feather δεν στέλνει εκτός Αγγλίας ούτως ή άλλως. Την ίδια στιγμή, υπάρχει στον ίδιο vendor διαθέσιμο το SS με όμορφα wooden scales, και το κόστος είναι €123 + p&p. Αυτό σημαίνει πως κάτι έχει το προγενέστερο μηχάνημα για να κοστίζει διπλή τιμή από το περισσότερο τεχνολογικά/σχεδιαστικά προηγμένο. Το DX με αυτά τα scales ήταν από το 2010 τόσο ακριβό. Τα scales είναι από resin και είναι και heat resistant. Αν ήμουν στη θέση σου, θα έπαιρνα το SS με τα wooden scales από το Shavelounge εδώ ή το απλό SS από τον Ιάπωνα πωλητή του Ιάσονα. Μην αγοράσεις Feather AC 'Light' λεπίδες διότι ακούγονται λάιτ αλλά εξέχουν λίγο από το edge του ξυραφιού (λιγότερο από όσο τα άλλα μοντέλα ανταλλακτικών λεπίδων Feather AC) κι αυτό κάνει τα πράγματα πιό επικίνδυνα για αρχάριους.

Τέλος, υπάρχουν τα λεγόμενα hair shaper razors, που παίρνουν άλλες ανταλλακτικές λεπίδες (οι οποίες μοιάζουν σε μήκος και πλάτος με τις Feather AC). Αυτά τα μαραφέτια όμως δεν κάνουν για αυτό που θες, πρακτικά είναι για hair cutting & spot shaving στο πλάι ή στο πίσω μέρος του κεφαλιού. Μείνε μακριά από αυτά, όπως και από όλα τα shavettes που παίρνουν 'μισό' DE blade, διότι τα δεύτερα είναι ιδιαίτερα επικίνδυνα. Ο λόγος είναι πως ένα DE blade είναι πιό λεπτό και κοφτερό από την όποια λεπίδα ενός πραγματικού straight, και το κόψιμο είναι δύσκολο να το αποφύγεις. Επίσης, τα shavettes αυτού του τύπου δεν είναι ικανά καν να σου μάθουν πώς να ξεκινήσεις με την σωστή τεχνική στο θέμα straight razor shaving.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πολλές πληροφορίες :-)

Λοιπόν να πω κι εγώ 2-3 πράγματα σε σχέση με το τι θέλω:

- Δεν έχω χρησιμοποιήσει φαλτσέτα, θα ήθελα πολύ να τη μάθω όμως. Ωστόσο θεωρώ ότι η περιποίησή της (ειδικά το - αναπόφευκτο - ακόνισμα) θέλει αρκετή ασχολία και προτιμώ να επικεντρωθώ στο να μάθω την τεχνική και να μη χρειαστεί να επεκταθώ σε πέτρες κτλ. (στο μέλλον βλέπουμε αλλά για την ώρα μου φαίνεται υπερβολή). Τέλοσπάντων, κάπως έτσι προέκυψε η διάθεση για σαβέττα και δη τη feather. Φαίνεται να συνδυάζει the best of both worlds. Δεν ξέρω πόσο καλός δάσκαλος είναι βέβαια για νεοεισερχόμενο (μηχανές ασφαλείας χρησιμοποιώ βέβαια κάνα χρόνο αλλά καμία σχέση).

- Για τα hair shaper razors δε νομίζω ν' ασχοληθώ, κοιτάζω μόνο SS ή DX folding type (οι kamisori νομίζω δε θα με βολέψουν επί του παρόντος).

- Για τις λεπίδες είχα διαβάσει τα σχετικά νήματα οπότε δε θα πήγαινα σε light. Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση πάντως!

- Τώρα, όσον αφορά SS vs DX. Απ' το post σου καταλαβαίνω ότι θεωρείς την SS σχεδόν μονόδρομο, ως πιο εξελιγμένη. Δεδομένου ότι είμαι και αρχάριος στις σαβέττες νομίζω πως εκεί θα καταλήξω. Η σχεδίασή της με τα πιο καμπύλα χείλη φαίνεται φιλικότερη, ειδικά σε νέο χρήστη. Απλά για τις DX δεν έχω καταλάβει προς τι η τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή (σχεδόν διπλάσια). Όπως λες κάτι έχει το προγενέστερο μηχάνημα που τις φτιάχνει (;). Εν τέλει ο συνδυασμός μισής τιμής με εφάμιλλη - αν όχι καλύτερη - απόδοση από τις DX κάνουν υποθέτω τόσο δημοφιλή την SS.

- Για τη λαβή (resin vs ξύλο) τι λες; Το resin δεν είναι πιο βολικό και για καθαρισμό κτλ; Βέβαια το ξύλο έχει άλλη ομορφιά αλλά και το μαύρο resin μου φαίνεται μια χαρά. Από άποψη ζυγίσματος κτλ. δε γνωρίζω αν έχουν διαφορά. Βέβαια σαν αίσθηση το ξύλο είναι αλλιώς. Δίλημμα :-)

- Για αγορά πέρα από ebay (θα ρωτήσω τον Ιάσονα) βλέπω υπάρχει στο shavelounge που λες κι εσύ όπως και στο shaving.ie. Νομίζω είναι κι αυτό απ' τα αξιόπιστα καταστήματα; Όπως ανέφερα και πριν ο λόγος που κοιτάζω εντός ΕΕ είναι πιθανοί δασμοί από Ιαπωνία.

- Για καινούρια σαβέττα χρειάζεται κάποιος ειδικός καθαρισμός πέρα από καλό σαπούνισμα με ζεστό νερό και λίγο οινόπνευμα στο ατσάλι; Κάνεις κι ένα βράσιμο που λέει ο λόγος αλλά όχι αν έχεις ξύλινη λαβή...

Και πάλι thanks για τις πληροφορίες!
NavalArchitect

To Feather SS είναι πιό εξελιγμένο τεχνολογικά αλλά και σχεδιαστικά (σε σχέση με το DX), όμως αυτό δεν σημαίνει πως η συμπεριφορά τους στο ξύρισμα απέχει παρασάγγας. Κάποιοι ίσως να προτιμούν το λιγότερο εξελιγμένο, αν μπορούμε να το πούμε έτσι. Πιθανόν να υπάρχουν και άλλες παράμετροι, π.χ. λόγοι βάρους της όλης κατασκευής (υπέρ του SS), ή λόγοι πολυτέλειας και ανθεκτικότητας της κατασκευής (resin handle, υπέρ του DX). Δεν έχω διαβάσει ή ψάξει λεπτομέρειες, για να είμαι ειλικρινής επί του θέματος. Τα λίγα που γράφω είναι από εμπειρία και απ'ό,τι έχω δει στα φόρουμ από το 2009 ως τώρα.

Προσωπικά προγραμματίζω να αγοράσω το SS με ξύλο, αυτό που έχει το Connaught (ή το Shavelounge). Το γράφω έτσι διότι είμαι τακτικός στον Paul (Connaught) που θεωρώ ότι είναι ο πιό αξιόπιστος vendor παγκοσμίως, με τον δικό μας Γιώργο (Wellshaved.gr) εδώ στην ίδια θέση κατάταξης φυσικά, λόγω του ήθους του αλλά και του προνομίου που έχουμε να είναι βασισμένος (based) στην Αττική. Απλά επειδή ειδικά με την εταιρία Feather ο Paul έχει αυτόν τον περιορισμό, ανέφερα το Shavelounge το οποίο για το συγκεκριμένο προιόν και μόνο έχει εφάμιλλη τιμή, με πρόσθετο πλεονέκτημα ότι προσωπικά έχω και έκπτωση λόγω membership στο φόρουμ ATG.

Ο Shaving.ie είναι αξιόπιστος αλλά εδώ και 1 χρόνο βλέπω πως το στοκ που έχει δεν μεγαλώνει, αντίθετα μειώνεται σε συγκεκριμένα είδη (π.χ. H.L.Thäter shaving brushes). Το καλό του Shaving.ie (που βρίσκεται στην Ιρλανδία) είναι ότι στέλνει με DHL pack, που συνήθως έχει delivery σε 4-6 εργάσιμες. Τώρα πλέον αυτό το πλεονέκτημα στο shipping έχει μειωθεί διότι πολλοί από UK στέλνουν την παραγγελία RM International Tracked & Signed που παραδίδεται στην Ελλάδα με ACS (ειδικά αν η παραγγελία δεν είναι μικρή). Το service γενικά όμως ανέκαθεν ήταν απρόσωπο από το Shaving.ie, επίσης κόβουν εντελώς (αν κάνεις) μέτρια ή κακά reviews σε προιόντα που πουλούν - μου έχει τύχει και δεν δίνει καλή εντύπωση. Από 'κει και πέρα το αν θα πάρεις το απλό SS όπως ο Ιάσονας ή το ξύλινο από UK είναι θέμα προσωπικό. Το Executive Shaving στη Σκωτία είναι προκλητικά ακριβό με δεδομένο ότι είναι online vendor που θεωρητικά πρέπει να περνά στον καταναλωτή το όφελος του ότι δεν έχει φυσικά (physical) καταστήματα λιανικής.

Όταν κάποιος χρησιμοποιεί shavette τύπου Parker κλπ. δεν χρειάζεται να απολυμαίνει τίποτε. Είτε έχεις διπλές (κανονικές) DE λεπίδες που σπας στη μέση, είτε ακόμα καλύτερα παίρνεις από το Connaught τις 'μισές' Lord, Shark, Asco (ή Permasharp από evilBay). Μετά το ξύρισμα πετάς τη λεπίδα, απλό. Το κόστος της μισής λεπίδας είναι πολύ μικρό για να μπαίνεις σε απολυμαντικές διαδικασίες σπαταλώντας πολύτιμο χρόνο σου. Το shavette που όλοι ξέρουμε όμως δεν είναι για να ξυρίζεται κάποιος ο ίδιος, είναι κυρίως βοηθητικά για κομμωτές ή για κουρείς που θα ξυρίσουν αυτοί εσένα και τους είναι εύκολο να έχουν το shavette στο χέρι ενώ με το άλλο χέρι σου χειρίζονται το πρόσωπο όπως πρέπει (βλέπε ασφάλεια). Δες τα βίντεο στο YouTube με τους Ινδούς στο δρόμο (στην Ινδία) που ξυρίζουν καταπληκτικά με shavette και τις ταπεινές Ινδικές κρέμες ξυρίσματος.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Για την απολύμανση αναφέρομαι στις Feather, όπου κρατάς τις λεπίδες (απ' όσο διαβάζω) τουλάχιστον για 10 ξυρίσματα. Δε βλέπω κι εδώ λόγο για ιδιαίτερη μεταχείριση δεδομένου ότι τις χρησιμοποιείς αποκλειστικά για σένα.

Από περιέργεια, από Connaught πώς ακριβώς θ' αγοράσεις δεδομένου ότι δεν παραδίδει Feather εκτός Αγγλίας; Εκτός αν βρίσκεσαι εκεί φυσικά. Πάντως περίεργος περιόρισμος είναι αυτός, δεν καταλαβαίνω το λόγο.

Υπάρχει πάντα και η επιλογή του Γιώργου (wellshaved) αλλά λέει αναμονή κάνα δυο μήνες...

Για κάτι site τύπου greatbritishbarberingacademy έχεις άποψη; Απ' όσο βλέπω κατά βάση είναι site με μαθήματα κομμωτικής που έχουν και κάποια προϊόντα.
NavalArchitect

Οι λεπίδες τύπου Feather AC δεν θέλουν απολύμανση, αλλά padding με απορροφητικό χαρτί ή micro-fibre cloth κι από τις δύο μεριές, μετά το ξύρισμα. Όχι σκούπισμα ή τρίψιμο. Πάνε άνετα στα 12 ως 16 ξυρίσματα, τουλάχιστον έτσι λένε πολλοί χρήστες από εμπειρία. Προσωπικά ποτέ δεν τις έχω φτάσει εκεί, έχω πάει αν θυμάμαι καλά ως τα 11 ξυρίσματα μόνο μία φορά. Όταν ξυρίζεσαι κάθε 3 ή 4 μέρες τότε δεν είναι πρακτικό. Επίσης, η λεπίδα αρχίζει να σκουριάζει αν την αφήνεις μέσα στο Feather AC SS ή DX και δεν την στεγνώνεις όπως προανέφερα.

Από Connaught θα αγόραζα, διότι αυτόν (όπως και το Γιώργο) τους έχουμε στηρίξει από την αρχή, και το αξίζουν και με το παραπάνω. Το Shavelounge το ανέφερα ακριβώς διότι στη συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει ο περιορισμός στο Connaught με τα Feather. Αν δεν απατώμαι πριν 1-2 μήνες ο Paul (Connaught) ανέφερε στο ATG ότι ίσως να μπορεί να δώσει/στείλει Feather items αν ρωτήσει την Feather UK και του το επιτρέψουν. Δεν ξέρω γιατί η Feather το κάνει αυτό με τον συγκεκριμένο vendor, κάποιος λόγος θα υπάρχει αλλά τί να το ψάχνουμε τώρα.

A, το βρήκα, post από τα τέλη Ιανουαρίου:

I have an understanding with Feather to only sell Feather items in the UK & other British territories (Jersey etc).

I would prefer that this understanding was not required, however I do not believe that this breaches any restrictive trade rules in the UK/EU. This does not fall under anti-competitive activity such as price fixing or market sharing.

If anyone outside the USA cannot purchase FHS-10 blades or any other Feather item please email Feather: [email protected]
If there is no dealer in your area, or they do not offer the items you want, Feather may allow me to sell to you.


Σε εμάς υποθέτω είναι, αν είναι, ο Γιώργος επίσημος dealer της Feather, άρα θεωρητικά πρέπει να απευθυνθούμε εκεί. Αν τον ρωτήσουμε θα μας πει.

Το gbba δεν το γνωρίζω, δεν έχουν αυτοί μεγάλη σχέση με εμάς (τους wet shavers εννοώ). Τα προιόντα στο straight razor shaving είναι συγκεκριμένα, και ειδικά εδώ στο θέμα (Feather AC DX) δεν υπάρχουν πάρα πολλές εναλλακτικές επιλογές. Οι vendors που διαθέτουν αυτά τα προιόντα είναι συγκεκριμένοι. Οι τύπου κομμωτές κλπ. σε φυσικά μαγαζιά ή στο eBay μπορεί να έχουν (λίγα) διάφορα πράγματα όπως strops, straights, shavettes αλλά όλα αυτά είναι αυτό που λέμε 'βασικής' ποιότητας και για έναν wet shaver που σκέπτεται να κάνει τα πρώτα του βήματα, δεν κάνουν.
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

FSword έγραψε: 03 Απρ 2018, 01:53 Για αγορά πέρα από ebay (θα ρωτήσω τον Ιάσονα) βλέπω υπάρχει στο shavelounge που λες κι εσύ όπως και στο shaving.ie. Νομίζω είναι κι αυτό απ' τα αξιόπιστα καταστήματα; Όπως ανέφερα και πριν ο λόγος που κοιτάζω εντός ΕΕ είναι πιθανοί δασμοί
παρελαβα ενα SS προ μηνος. Παραδοξως περασε αναιμακτα απο το τελωνειο. Τελικο κοστος 57$ με μεταφορικα.
per ardua ad astra
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Από ποιο πωλητή;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”