Ποιά να είναι η επόμενη, «κανονική» σαβέτα μου;

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ξυριστικα ειναι πολυ κοντα - η Universal mezza lama ειναι πολυ καλα ζυγισμενη, το εχει πει και ο Γιαννης (Iogi), το ξυραφακι "εξεχει" πολυ λιγο αυτο ομως φτανει για βαθυ και γλυκο ξυρισμα. Προσωπικα κρατησα την SR1 γιατι κουμπωνει με τη μια χωρις να χρειαζεται να ψαχνεις τα σημαδακια και γιατι δειχνει ολη μεταλλικη. Στην πραξη ομως οι διαφορες τους στο ξυρισμα ειναι αμελητεες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, πραγματικά ξεδιάλυναν το τοπίο. Άρα, στην "φυσιολογική" κατηγορία τιμής -και με δεδομένο ότι μάλλον δεν θέλω να ανεβάσω το κόστος κατακόρυφα πηγαίνοντας πχ στην Feather AC- οι επιλογές που αξίζουν είναι είτε Universal είτε SR1.

Μου αρέσει κάπως περισσότερο η Mezza Lama. Με προβληματίζει όμως το κατά πόσον ο τρόπος που κουμπώνει (που ανοίγει όλο το σώμα) έχει συνέπειες ως προς την πρακτικότητα και την ανθεκτικότητά της... Γιάννη;
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Γιατι οχι μια dovo; Εγω ειμαι υπερευχαριστημενος απο την δικια μου!!!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ιάσονα, να πω τηλ αλήθεια δεν έχω πιάσει Dovo στα χέρια μου, αλλά δεν μου πολυαρέσει εμφανισιακά. Δεν έχω πεισθεί επίσης ότι η -έστω μέτρια- διαφορά της τιμής της από τις υπόλοιπες μεταφράζεται σε καλύτερο ξύρισμα ή ποιότητα...
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Βασίλη, η Universal ανοίγει με τον ίδιο τρόπο που ανοίγει και η SR1. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Η τοποθέτηση της λεπίδας είναι λίγο περίεργη στην Universal (έχω βάλει φωτογραφία) αλλά τίποτα το τραγικό.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ήρθε η Universal κι έκανα κι ένα πρώτο ξύρισμα μαζί της (χτες).

Η αρχική μου εντύπωση όταν την έπιασα στο χέρι ήταν μέτρια: η άρθρωση της λαβής της είναι αρκετά σφιχτή, η καμπύλη στο τελείωμα του σώματος πολύ διαφορετική από αυτή που είχα συνηθίσει στη Vanta και το κράτημά της μου φάνηκε πολύ διαφορετικό από τη Vanta και σχετικά άβολο για τα δικά μου χέρια. Μετά το ξύρισμα όμως, η συνολική μου αίσθηση ανατράπηκε εντελώς.

Παρόλο λοιπόν που το κράτημά της μου φάνηκε πιο άβολο, στην πράξη αποδεικνύεται πολύ πιο εύκολο, σταθερό και ευέλικτο απ' ότι της Vanta! Το μέγεθος της κεφαλής της την καθιστά πανεύκολη σε δυσπρόσιτες περιοχές (μουστάκι) και γενικότερα μου φάνηκε αισθητά πιο αποτελεσματική και πιο "μαλακή" από τη Vanta. Η σφιχτή άρθρωση της λαβής επιπλέον διευκολύνει το κράτημα, αφού δεν χρειάζεται να ασκείς πίεση μεταξύ των δαχτύλων για να κρατήσεις τη λαβή όρθια κατά το ξύρισμα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως διακρίνω ένα καφετί χρώμα μες στις τρύπες του πάνω μέρους του σώματος (εκεί που, όταν εφάπτονται σφιχτά τα δυο μέρη του σώματος, έρχονται και κουμπώνουν οι ακίδες που συγκρατούν το ξυραφάκι). Ελλιπής επιμετάλλωση; Θα υπάρξει άραγε πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Πρώτα απ' όλα με γεια! Μπορείς να βάλεις καμιά φωτο για το θέμα που λες;
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Σε μερικά σημεία υπάρχει και μαι σχετική πρασινίλα, πέρα από το χρώμα του χαλκού...
Δεν είναι από ανοξείδωτο ατσάλι το σώμα; :think:
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Ανοξείδωτη είναι. Εμένα το καφετί χρώμα το έχει γύρω από τις ακίδες και όχι μέσα στις αντίστοιχες τρύπες. Οπως και να έχει δεν νομίζω πως πρέπει να ανησυχούμε ιδιαίτερα ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Καλά, δεν πιστεύω ότι θα σαπίσει κιόλας :) Μου έκανε όμως εντύπωση, γιατί αυτό το χρώμα (και ειδικά η πρασινίλα) μου θυμίζει σε μεγάλο βαθμό οξειδωμένο χαλκό :think:

Ξυριστικά πάντως είναι απολαυστική. Αν κάτι είναι απαράμιλο στις σαβέτες, δεν είναι το βάθος ξυρίσματος αλλά η γλυκιά αίσθηση στο κόψιμο...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”