Αγορα savette

Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Από 'μένα οι παρακάτω συμβουλές :
- Τα γένια σου να είναι τουλάχιστον 48 ωρών ,πριν δοκιμάσεις να ξυριστείς με σαβετα .
- Διάλεξε "ήπια " λεπίδα ,όπως οι πράσινες Astra ή οι Personna Platinum .
- Με πέτρα τροχίσματος ή ψιλή λίμα στόμωσε τις δύο άκρες από την κόψη της λεπίδας ή εναλλακτικά κόψε τις με ένα ψαλιδάκι .
- Κράτα όσο μπορείς μικρή γωνία . Όσο η σαβετα "σηκώνεται" προς κάθετα στο πρόσωπο ,τόσο αυξάνουν οι πιθανότητες να κοπείς .
- Χέρι ελαφρύ και μικρές κινήσεις .Μη βιάζεσαι.Πάρε το χρόνο σου ...
- Αν έχεις γάτο ,να τον δέσεις κάπου ή κλείσε τον σε κλουβί !
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Για μένα το βασικότερο είναι να έχω σταθερό αλλά και ταυτόχρονα χαλαρό χέρι.
Δηλαδή το χέρι μου ναι μεν να είναι κλειδωμένο ώστε να μην κάνει οριζόντιες κινήσεις αλλά μόνο κάθετες, αλλά και είναι αρκετά χαλαρό για να μην πιέζει την σαβέτα στο πρόσωπο, να το ακουμπάει και να το χαϊδεύει καθώς θα κάνω την κάθετη κίνηση του χεριού.

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) οι σαβέτες που έχω δεν δέχονται μισάκια (μισά+ξυραφάκια=μισάκια. Ναι δικός μου όρος τι θέλετε;;; :P ) η μία είναι dovo και η άλλη η feather. Οπότε δεν μπορώ να συνεισφέρω σε αυτό το κομμάτι.

Είμαι της άποψης πάντως πως αν μάθεις να ξυρίζεσαι με σαβέτα μπορείς να ξυριστείς με "οτιδήποτε"...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα Γιώργο,

Αν δούμε από τον εξοπλισμό που διαθέτεις στο προφίλ σου όπου βλέπω και futur, έχεις κάποια εμπειρία στο ΠΞ οπότε αυτό είναι καλό.!

Και εμείς Γιώργο δεν ξέρουμε πως μας την βάρεσε και δοκιμάζουμε τα πάντα είναι η αλήθεια... :)

Εγώ θα έλεγα να το προσπαθήσεις, η Parker είναι λίγο ελαφριά από όσο θυμάμαι, αλλά και οι δύο σαβέτες είναι μιά χαρά για το ξεκίνημά σου.

Αν δουλεύεις και τα δύο χέρια ακόμα καλύτερα, θα σου πρότεινα να πας με τον πιό ασφαλή τρόπο, που είναι πιό εύκολος δηλαδή,

Ο αφρός σου να είναι πάντα πιό υδαρείς και να έχει λίγο παραπάνω νερό, ώστε η λεπίδα να γλιστρά καλύτερα πάνω στο δέρμα, αλλιώς μπορεί να σου φρενάρει πράγμα που δεν το θέλουμε, και με το άλλο χέρι κάνεις τεντώματα καθ όλη τη διάρκεια του ξυρίσματος.

Μικρές και κοφτές κινήσεις χωρίς πίεση, με μικρή γωνία, το χωρίς πίεση το λέμε μεν και για όλα τα εργαλεία του ΠΞ, δυστυχώς δε κάποιες φορές δεν το τηρούμε, και ασκούμε έστω και μικρές πιέσεις που γίνονται τελείως μηχανικά, χωρίς εμείς να το καταλαβαίνουμε και να το θέλουμε, που όταν πλέον το καταλάβουμε είναι ήδη πολύ αργά.

Πάρε μία σαβέτα όποια σου κάθεται καλύτερα στο χέρι και κάνε δοκιμές, χωρίς λεπίδα στην αρχή (πρόβα) για να καταλάβεις καλύτερα τα όποια λάθη, άπλωσε τον αφρό σου και την ώρα που θα ξυρίζεσαι σκέψου πως η σαβέτα έχει λεπίδα χωρίς να έχει, θα αφαιρείς τον αφρό αλλά θα αισθάνεσαι ταυτόχρονα και θα παρατηρείς.

Η επόμενη κίνηση είναι με λεπίδα, αλλά όχι τόσο κοφτερή στην αρχή, ώστε να συγχωρεί τα λάθη, δεν χρειάζεται να ξυριστείς με την μία, άρχισε με τα μάγουλα που είναι πιό εύκολο, και μετά τελειώνεις με DE, αν δεις πως το έχεις και πάει καλά, κάνε όλο το 1ο πέρασμα WTG με την φορά, και τα άλλα περάσματα με DE, κ.ο.κ.

Με αυτόν τον τρόπο αποφεύγεις τα παρατράγουδα, και σπεύδεις βραδέως, έτσι δίνεις ένα βοήθημα και χρόνο εκμάθησης στον εγκέφαλο που μαθαίνει τα νέα δεδομένα με πιό αργούς ρυθμούς όμως, τουτέστιν πρώτα το μαθαίνουμε μετά το βελτιώνουμε και ύστερα το απολαμβάνουμε.

· Ανδρέα η dovo έχει ένθετο και παίρνει μισάκια ή αλλιώς μισαδάκια όπως τα έλεγαν τότε κάτι καλά παιδιά στα Εξάρχεια... :dt
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ναι όντως το είχα ξεχάσει...
Αλλά ποτέ δεν μου "έκανε" να ξυριστώ με μισό ξυραφάκι. Οπότε και ποτέ δεν το έκανα.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times

Καλησπέρα, υπάρχει κάτι σαν την CJB kamisori shavette αλλά με τις de λεπίδες; Εκτός της dark stag που ξεκινάει από 60 ευρώ και πάνω.
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15664 times
Been thanked: 1546 times

Υπάρχει αυτό αλλά είναι out of stock. Ίσως ξαναφέρει ο hairmaker ή την βρείς κάπου αλλού.

Την βρήκα κι εδώ αλλά δεν ξέρω πόσο είναι τα μεταφορικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 27 Απρ 2020, 05:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times

Την έχω την shibumi. Καλό εργαλείο αλλά έχει εκτεθειμένη αρκετά την λεπίδα και έχει λίγο ταλαντωση.
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15664 times
Been thanked: 1546 times

Δυστυχώς, δεν ξέρω άλλη shavette τέτοιου τύπου.
Ίσως κάποιος άλλος συμφορουμίτης να σου προτείνει άλλη λύση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 27 Απρ 2020, 05:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

mantilas έγραψε: 26 Απρ 2020, 19:15 Καλησπέρα, υπάρχει κάτι σαν την CJB kamisori shavette αλλά με τις de λεπίδες; Εκτός της dark stag που ξεκινάει από 60 ευρώ και πάνω.
Έχεις σκεφτεί να βάλεις λεπίδα DE (μισή) στην CJB; Κάνε μια δοκιμή και μπορεί να πετύχει το εγχείρημα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times

Δεν έχω την CJB λόγω του ότι δεν παίρνει de λεπίδες. Δεν θέλω να μπω πάλι στην διαδικασια να δοκιμαζω λεπιδες πάλι από την αρχή. Η DARK stag φαίνεται μια καλή λύση αλλά λίγο ακριβή. Άραγε αφού δεν φτιάχνεται Αγγλία αλλά Κίνα η Πακιστάν πως θα την βρούμε από την πηγή σίγουρα στο 1/3 της τιμής;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”