Τι ξυραφακια χρησιμοποιειτε στη σαβετα σας;

Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Για να δουμε τι ξυραφακια δουλευεται με τις σαβετες σας! Εγω προς το παρον μονο personna platinum δουλευω και ειμαι απολυτα ικονοποιημενος!
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Personna Platinum, Personna Barber και Treet Durasharp για της σαβετες μου που παιρνουν ξυραφακια τυπου DE - και Butterfly Supreme Platinum για την KLM (ελπιζω σε λιγο να εχω και Personna Hair Shaper blades)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Οι treet durasharp αξιζουν Herco? Γιατι μονο personna platinum χρησιμοποιω και θελω να δοκιμασω και κατι αλλο...
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Αν δεν κάνω λάθος οι treet durasharp φτιάχνονται στο Πακιστάν, εκεί έχουν quality control....
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σταυρο, οι Treet Durasharp ειναι οι καλυτερες carbon λεπιδες τυπου DE που κυκλοφορουν. Ειναι πολυ λεπτες, εχουν και παρομοια πολυ λεπτη αισθηση και κοβουν αρκετα χωρις να ενοχλουν. Τις χρησιμοποιω και στην 37c και στην Parker SR1 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Βεβαια πρεπει να εχεις υποψη σου οτι αν θες να τις χρησιμοποιησεις και δευτερη και τριτη φορα κλπ πρεπει να βγαινει καθε φορα απο τη μηχανη/σαβετα να την ξεπλενεις/στεγνωνεις καλα με οινοπνευμα γιατι αλλιως αν μεινει βρεγμενη στη μηχανη/σαβετα ειναι πιθανο να δεις μικρα στιγματα σκουριας τις επομενες μερες (μιας και μιλαμε για carbon steel και οχι για stainless)
Αν δεν κάνω λάθος οι treet durasharp φτιάχνονται στο Πακιστάν, εκεί έχουν quality control....

*εξαιρετικο quality control και παραδοση αιωνων στη μεταλλουργια - εχω δοκιμασει για μηνες 5 μοντελα Πακιστανικα Treet (Kala, Durasharp, Silver, Platinum, Trig) και 3 μοντελα Ινδικα Gillette χωρις να βρω ουτε ενα ελαττωματικο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Θα τις δοκιμασω τοτε... Ειναι και φτηνες ειδα οποτε και μαπα να ναι δεν χανω τιποτα... Στην σαβετα χρησιμοποιω το καθε μισω απο μια φορα... Στις DE θα τις βγαζω απο την μηχανη και θα τις σκουπιζω καθε φορα... Σ ευχαριστω Ηρακλη για την ενημερωση!
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Μόνο persona. Με astor και derby σφάχτηκα.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ηρακλή, δοκίμασες τις Personna Hair Shaper; Σου άρεσαν;
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ηλια, δεν τις προμηθευτηκα ακομα - ειμαι λιγο down το τελευταιο διαστημα και δεν κατεβαινω Αθηνα - στην πρωτη ευκαιρια απο τη νεα χρονια θα τις παρω :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Βρήκα σαβετες για τα μαλιά που δέχονται τέτοιες λεπίδες και μου γεννήθηκε η ιδέα να τις δοκιμάσω στο ξύρισμα. Ίσως με το νέο χρόνο να το δοκιμάσω και αυτό.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”