Τι ξυραφακια χρησιμοποιειτε στη σαβετα σας;

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αντώνη καταθέτοντας κι εγώ την εμπειρία μου θα συμφωνήσω απόλυτα. Μερικές φορές αναρωτιέσαι και λες μα τι στην ευχή? Πως η προηγούμενη ήταν άψογη? Ή πως η προηγούμενη έκανε τόσα άψογα ξυρίσματα και τούτη με το ζόρι δεύτερο? Κάτι δεν κάνω καλά, Να λοιπόν που έρχεται και δένει. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Από τις ΚΑΙ υπάρχει κάτι αντίστοιχο σαν εμπειρία?
Και κάτι άλλο. Υπάρχει αντίστοιχη λεπίδα ευρωπαϊκή? Ή εν πάσει περιπτώσει εκτός από τις δύο υπάρχει άλλο ξυράφι στην αγορά?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Στη σαβέτα μου χρησιμοποιώ τώρα τις DERBY Platinum (μαύρη συσκευασία των 5 DE - 0,55€), κάθε μισό βγάζει και δεύτερο ξύρισμα, κόβουν καλά, όμως έχω λίγους ερεθισμούς αλλά λιγότερους από τις πιο κάτω πράσινες.
Με τις πράσινες DERBY Extra, δεν τα πήγα καλά, 1 ξύρισμα ανά μισό, αρκετοί ερεθισμοί και όταν κοίταξα με μεγενθυτικό φακό βρήκα 1-2 μικρά σπασιματάκια της κόψης σε 2 από τις 6 που χρησιμοποίησα, θα τις έχω για την R89 αλλά υπό αίρεση.
Όντως φίλε mitsos το σπάσιμο της λεπίδας στα 2, ανασηκώνει τα σημεία κοπής με αποτέλεσμα το κούμπωμα να ζορίζεται λίγο, για αυτό τις κόβω με ένα ψαλίδι που έχω για χαρτόνι και τις κόβει τέλεια. Έχω και θα δοκιμάσω Persona platinum, Astra superior platinum και άλλες οπότε θα επανέλθω.
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Χρησιμοποιουσα Astra, ωστοσο ειχα πολλους ερεθισμους. Πραγματι η επιθετικοτητα τους ειναι τεραστια για Σαβετα. Προς το παρον ειμαι ευχαριστημενος απο την Perma Sharp, αν βρω κατι με λιγοτερους ερεθισμους και ομοια αποτελεσματα (δηλαδη το τελειο) θα το επισημανω.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Basil έγραψε: 07 Οκτ 2017, 20:32 Στη σαβέτα μου χρησιμοποιώ τώρα τις DERBY Platinum (μαύρη συσκευασία των 5 DE - 0,55€)
Εννοεις τις Derby Premium ?
Εικόνα
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Ναι herco, οι DERBY premium είναι, ευχαριστώ για την επισήμανση
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Περί FEATHER PRO.
Την πάτησα κι εγώ με αυτές τις λεπίδες. Το πρώτο ξύρισμα με γένια 3 ημερών ήταν ΤΕΛΕΙΟ.
Μετά από 2 ημέρες ξυρίστηκα και παρολίγο να έχω ολοκαύτωμα. Γδάρσιμο, κάψιμο και μερικά μικρο-κοψίματα.
Απαράδεκτο για μια λεπίδα που το πακετάκι της στοιχίζει (αν είναι δυνατόν) κοντά στα 15 ευρώ.
Δυστυχώς είναι η 1η λεπίδα που χρησιμοποίησα από το πακετάκι.Μάλλον θα το πετάξω όλο...
Let the music play
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Περίεργο... Συνήθως αυτές οι λεπίδες "στρώνουν" από το δεύτερο ξύρισμα και μετά, στο πρώτο είναι κάπως "επίφοβες". Εκτός κι αν έπεσες στην περίπτωση ελαττωματικής. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Όπως είπε και ο Γιώργος στο ξύρισμα της ημέρας, η Proline είναι τρομερή λεπίδα, κοφτερή γλυκιά και στο 1/3 της τιμής της feather.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Για την αποκατάσταση και μόνον,με Feather Professional,και με Feather Pro Super που χρησιμοποιώ πιό συχνά,δεν υπήρχε ποτέ κανένα φάουλ.!

Τάκη αν μου επιτρέπεις να σου πω,μην πετάς ποτέ λεπίδες,το ίδιο λάθος έκανα και εγώ κάποτε,αυτές που τότε ήταν για πέταμα,τώρα είναι από τις καλύτερες μου.
Μέσα από τα λάθη μου μαθαίνω,δοκίμασε άλλο ένα ξύρισμα 3 ημερών με το ίδιο setup,αν σου βγεί ξανά τέλειο,σημαίνει πως πας για άλλα όπως,
Feather Pro Light - Kai Captain Titan Mild ή Schick Proline που κόβουν λιγότερο.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Χρησιμοποιώ πλέον αποκλειστικά Polsilver Super Iridium. Στο παρελθόν έχω βάλει Gillette 7 o clock Sharpedge, Treet Durasharp και Personna Platinum.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”