Bluebeards Revenge Shavette

Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Καλησπερα! Ενδιαφερομαι για την αγορα της συγκεκριμενης σαβετας... Επειδη θα ειναι η πρωτη μου και δεν ξερω πολλα θα ηθελα την βοηθεια σας! Καταρχας αξιζει να την αγορασω??? Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος τι λεπιδες παιρνει... Παιρνει τις κλασσικες που βαζεις στις DE μηχανες η κατι αλλες που ειναι μεγαλυτερες? Μηπως υπαρχει κατι καλυτερο στα 16€ που εχει αυτη? ...και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις... :whistle:
:helt
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τα κλασσικα DE ξυραφακια παιρνει - κομμενα ή σπασμενα στη μεση - οπως οι περισσοτερες σαβετες. Η ποιοτητα της ειναι αρκετα καλη (ισαξια με Universal ή Parker SR1) και η μπλε λαβη της αρκετα ομορφη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Οποτε προχωρω στην αγορα της! :dance: Η αληθεια ειμαι οτι λογω της λαβης την επελεξα! Ειναι πανεμορφη!!! :shock:
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Σημερα λοιπον που ηρθε εκανα το πρωτο μου ξυρισμα! Μου πηρε 40 λεπτα βεβαια αλλα ευχαριστηθηκα καθε λεπτο που ξυριζομουν... Μακαρι να κραταγε περισσοτερο! :dance: :clap: Εκανα δυο περασματα και τα δυο με την φορα της τριχας... Το πρωτο φυσικα ηταν οτι να ναι... αλλου ειχα μεγαλυτερες τρυχες αλλου μικροτερες... και ολα αυτα γιατι ειχα δει τοσα βιντεο και η αληθεια ειναι οτι ειχα φοβηθει... Στα δευτερο περασμα ολα πηγαν καλυτερα... ειδα οτι δεν κοπηκα και καθολου στο πρωτο και πηρα θαρος! Το τελικο αποτελεσμα ηταν ενα ξυρισμα βαθυ οσο 2 περασματα με μηχανη DE (δηλαδη νιωθω τριχες οταν βαζω το χερι μου απο την αντιθετη πλευρα της τριχας) και δυο πολυ πολυ μικρα κοψηματακια στο λαιμο τα οποια εξαφανιστηκαν οταν εβαλα το after shave... Οταν ξυριστηκα πρωτη φορα με την parker 97r ειχα κοπει περισσοτερο (αφου την πηγαινα σαν ηληθιος! :D ). Και εχω μια απορια... Το βαθος ξυρισματος πρεπει να ειναι τοσο βαθυ οσο ειναι το κοντρα με τις DE μηχανες ή οπως περιγραφω παραπανω? Για ακομα ποιο βαθυ ξυρισμα πρεπει να μεγαλωσω την γωνια? Παντως για κοντρα με την σαβετα δεν θελω ουτε να το συζητησω ακομα...
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Καλησπέρα,

Το βάθος εξαρτάται με ποια DΕ το συγκρίνεις, δηλαδή θα σου πω με δικά μου παραδείγματα.
Με την Feather AC και μετά από αρκετά ξυρίσματα που έχω μάθει τις γωνίες και τα τεντώματα, παίρνω με ένα πέρασμα με την φορά της τρίχας, βαθύτερο ξύρισμα ή στην χειρότερη ισάξιο απότι με την EJ 89BL με ένα κανονικό και ένα κόντρα.
Αν όμως μπει στο παιχνίδι και η Muhle R41 Grande τότε εκεί το βαθύ ξύρισμα κρίνεται στις λεπτομέρειες.
Δηλαδή αν έχω βάλει και στις δύο καινούργιες λεπίδες (Feather στην Muhle και Guard στην σαβέτα) τότε το ξύρισμα με την φορά της τρίχας κερδίζει η σαβέτα (εννοείται!) αλλά επειδή με την σαβέτα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ όπως μου είχανε πει να ξυρίζεσαι κόντρα τότε στο επόμενο πέρασμα αν πάω κάθετα με την φορά και με την Muhle πάω κόντρα τότε η Muhle θα έχει προβάδισμα.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Με εκτίμηση,
Κωνσταντίνος

ΥΓ: Όσο για το βαθύτερο ξύρισμα για εμένα εξαρτάται από τα εξής.
1) Φρέσκια και καλή λεπίδα (στην δική σου περίπτωση πρέπει να βρεις και ποια λεπίδα σου ταιριάζει).
2) ΤΕΝΤΩΜΑ, ΤΕΝΤΩΜΑ, ΤΕΝΤΩΜΑ!!! Για εμένα είναι το βασικότερο. Κάποτε είχα διαβάσει που λέγανε ότι "το υπερβολικό τέντωμα είναι τόσο λάθος όσο το καθόλου." Προσωπικά διαφωνώ κάθετα! Για εμένα που κάνω ένα πέρασμα WTG το τεντώνω το δέρμα σαν τρελό και παίρνω εξαιρετικό αποτέλεσμα! Τέντωσε το σαν τον Ψηνάκη (που έλεγε και ένας φίλος).
3) Καλή προετοιμασία. Αυτό που ισχυεί πάντα. Αν ετοιμάσεις το δέρμα σου καλά οι τρίχες θα κοπούνε πιο πολύ και πιο σωστά.
4) Η γωνία. Αυτό θέλει προσοχή και εμπειρία. Αν όμως χρησιμοποιείς γωνία κοπής 20 μοίρες τότε σίγουρα αν το πας στις 35-45 μοίρες θα πάρεις βαθύτερο ξύρισμα αλλά θέλει προσοχή και ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΙΕΣΗ!!!
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Καλησπερα! Σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου... Απο λεπιδες δοκιμασα τις personna που ειναι απο τις καλυτερες (για το προσωπο μου) και σημερα θα δοκιμασω με τις feather... Εκανα ενα μικρο τεντωμα αλλα λογικα θα πρεπει να το τεντωσω περισσοτερο... Θα δοκιμασω τις συμβουλες σου σημερα μετα απο ενα ζεστο μπανακι... :)
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Απλα μια σκεψη. Ο Κωνσταντινος εννοουσε τις Feather για την R41 - μην τις χρησιμοποιησεις ακομα στη σαβετα (δεν πολυκανουν για αυτη τη δουλεια ειναι πολυ κοφτερες και σχετικα ατσαλες για τετοια χρηση). Συνεχισε με τις personna για καποιο διαστημα μεχρι να νιωσεις πολυ ανετα - συνεχισε να προσπαθεις να τεντωνεις καλα το δερμα σου γιατι αλλιως δεν θα κοψεις ουτε καλα ουτε βαθια (και θα κοπεις χωρις λογο) και σιγα σιγα δοκιμαζεις και αλλες λεπιδες.

Ηδη αναρωτιεσαι πως θα γινει να κοψεις πιο βαθια - λογικοτατο. Αυτο θα γινει σιγουρα με καλυτερο τεντωμα και μικροτερη γωνια την οποια θα δοκιμασεις μολις συνηθισεις τη σαβετα, οχι κατευθειαν.

Μια χαρα το ξεκινησες παντως και αυτο που ειπες για την ικανοποιηση της χρησης της σαβετας, το πιστευω απολυτα :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Ναι παιδια εχετε απολυτο δικιο... Σημερα λοιπον που ξανα ξυριστηκα με σαβετα (αυτη την φορα με την vanta 112) προσπαθησα να τεντωσω το δερμα μου περισσοτερο και το αποτελεσμα ηταν πολυ καλυτερο... (εχτως απο ενα κοψηματακι στο σαγονι). Απο λεπιδες ευτυχως χρησιμοποιησα το αλλο μισο απο την personna που ειχα κοψει. Επισης δεν ειχα τον παραμικρο ερεθισμο στο προσωπο μου, ενω με τις DE αντιθετα εχω καποιους ερεθισμους στο λαιμο.. και στο λαιμο εκανα και κοντρα ξυρισμα με την σαβετα... Ειναι μηπως κακο που ξυριστηκα κοντρα εκει? :think: Γιατι μου ειπε ο Κωνσταντινος οτι δεν πρεπει να ξυριζομαι κοντρα με σαβετα... αλλα δεν μπορω αλλιως στο λαιμο...
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Wazzaa έγραψε: ... αλλά επειδή με την σαβέτα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ όπως μου είχανε πει να ξυρίζεσαι κόντρα...
Αυτό κατά την γνώμη μου δεν ισχύει. Αν μπορείς να ξυρίζεσαι κόντρα με την DE τότε θα καταφέρεις να το κάνεις και με την σαβέτα, αφού αποκτήσεις κάποια εμπειρία όσον αφορά τα κρατήματα και τις γωνίες.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μια χαρά κόντρα ξυρίζομαι με τη σαβέτα. Απλά ακόμα δεν πετυχαίνω πάντα το ίδιο βάθος που μου δίνουν οι progress / futur, λόγω πιο "συντηρητικής" χρήσης της σαβέτας...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”