Bluebeards Revenge Shavette

Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

ok παιδια ευχαριστω! Αν βρω καποιο αλλο προβλημα ή χρειαστω καποια συμβουλη θα σας ενημερωσω!
φιλικα Σταυρος
Σταύρος
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Την απέκτησα πριν λίγες μέρες, είναι πολύ όμορφη, ένα στολίδι είναι και χαίρεσαι να ξυρίζεσαι με αυτή. Έκανα ελάχιστα και μικρά κοψιματάκια και σε αυτό ίσως βοήθησε το μικρό της βάρος (39 g ζυγισμένη) και η μικρή σχετικά έκθεση της λεπίδας (~0,65 mm μετρημένο). Ο μηχανισμός ασφαλίζει την λεπίδα πολύ καλά και γενικά η ποιότητα κατασκευής της και η συναρμογή της είναι το ίδιο πολύ καλή. Το μόνο που θα ήθελα, λίγο πιο σκληρή την άρθρωση με την λαβή, θα το συνηθίσω...
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Βασίλη η λαβή της είναι μεταλική; Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι η πρώτη μου σαβέτα αν δεν πάρω OC.
Από ότι έχω δει το κόστος της είναι περίπου 15€.
Η αλήθεια είναι οτι δυστάζω λίγο γιατί δεν ξέρω αν συνηθίσω με αυτόν τον τρόπο ξυρίσματος. Πιστεύω όμως οτι κάνει βαθύτερο ξύρισμα από τις DE.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Χρήστο καλησπέρα, η λαβή είναι πλαστική. Όπως λες είναι διαφορετικός τρόπος ξυρίσματος, είμαι νέος στη σαβέτα και με έχει ενθουσιάσει πολύ. Χρειάζεται υπομονή και επιμονή, δες στο Forum το σχετικό θέμα και πολλά από τα άπειρα videos στο Youtube. Αν θέλεις απλά να δοκιμάσεις μπορείς να πας σε κάτι πιο οικονομικό όπως αυτή την JG XX90 που έχω πάρει πρώτη, είναι όλη inox (49 g) και κάνει το ίδιο ξύρισμα σε μένα (ήθελα όμως να έχω και μια Bluebeards...), υπάρχουν και άλλες, και μετά βλέπεις, τα 15,50 € δεν είναι πολλά αλλά αυτό είναι σχετικό. Όσον αφορά στο ξύρισμα, καταφέρνω το ίδιο ξύρισμα με σαβέτα 1 WTG και 1 XTG παρά με το 1 WTG και 2 XTG με την Closed Comb DE Mühle r89 (ίδια κεφαλή με την EJ που έχεις). Εσύ φλερτάρεις με μια σαβέτα και εγώ με μια Open Comb που δεν έχω :). Σου εύχομαι καλές επιλογές.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 16 Οκτ 2017, 19:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Νομίζω τελικά ότι θα κάνω την αγορά της Bluebeards. Σας παρακολουθώ και στο θέμα με τις dovo, μου κάνουν κλικ και οι parker γενικώς όσο πιο πολλές βλέπω τόσο πιο πολύ ζαλίζομαι.
Μια που δεν έχω εμπειρία θα προτιμήσω αυτή που μου έκανε κλικ εμφανισιακά και στην απόδοση βασίζομαι στις διάφορες κριτικές.
Σε ρώτησα για τη λαβή της γιατί στο artofcolor αναφέρει μεταλική λαβή. Προφανώς εννοεί το μέρος που κουμπόνει η λεπίδα.
Και κάτι ακόμη. Οι λεπίδες στις σαβέτες δίνουν λιγότερα ξυρίσματα από ότι στις DE; Κάτι τέτοιο διαπίστωσα από τα γραφόμενα.
Ευχαριστώ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 16 Οκτ 2017, 21:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσαρμογη link - Σε παρακαλω να τοποθετεις τα link σου μεσα σε λεξεις και οχι χυμα ;)
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Στο site της η Art of colour μάλλον θα εννοεί το υλικό της σαβέτας και όχι της λαβής που είναι μπλέ πλαστική 100%. Ξέρω είναι δύσκολή η επιλογή, αλλά καλά το πας, ενημερώσου και διάλεξε και με ότι σου αρέσει και ότι ταιριάζει στις ανάγκες σου. Εκτός από αυτές που ανέφερες, θα έβλεπα και μια Universal_mezza_lama που μου αρέσει ο μηχανισμός ασφάλισης (4 πειράκια αντί 2) και την Sanguine_CoolCut.
Όντως επαληθεύεται αυτό που λένε ότι η λεπίδα ταλαιπωρείται περισσότερο στην σαβέτα από ότι σε μια DE, με την σαβέτα κάνω 1 ή το πολύ 2 ξυρίσματα με κάθε μισό, μετά βλέπω ερεθισμούς, οπότε για σιγουριά αλλάζω μετά από κάθε χρήση (τελευταία βάζω Derby Premium, Astra Super Platinum, Personna Platinum που είναι όλες ήπιες και οικονομικές) ενώ με τις ίδιες και ίδιες συνθήκες με την DE κάνω 6-7 ξυρίσματα. Όπως θα είδες θα χρειαστούν πολλές δοκιμές για να καταλήξεις σε λεπίδα και ότι σου ταίριαξε στη DE δεν σημαίνει ότι θα πάει καλά και στην σαβέτα. Καλή συνέχεια.
Βασίλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”