Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Σε κανένα δεν αρέσουνε τα δύσκολα? Αυτό που λες είναι λιγάκι υπερβολικό. Δεν σημαίνει επειδή δεν μας αρέσει εμάς κάτι, ότι δεν θα αρέσει και στα υπόλοιπα 7 δισεκατομμύρια που είναι στο πλανήτη.
Ίσως και στον Εdmund Hillary να μην του άρεσαν τα δύσκολα αλλά να ανέβηκε στην κορυφή του Έβερεστ για βόλτα :beah2 .
Μου έρχονται επίσης πάρα πολλά παραδείγματα ανθρώπων που προσπαθούνε στα δύσκολα και δεν τα προσπερνάνε και πολλά δεν είναι διάσημα.
Από εκεί και πέρα θα παραθέσω τα δικά μου λόγια και τα δικά σου...
Wazzaa έγραψε:Δεν είναι δύσκολο να ξυρίστεις με μια shavette, το δύσκολο είναι να την μάθεις για να ξυρίζεσαι καλύτερα από DE (σε όλα τα σημεία).
Ηλίας έγραψε:προσπαθούμε και ξεπερνάμε τις δυσκολίες για να κάνουμε τα πράγματα καλύτερα, τη ζωή μας ευκολότερη, να ευχαριστηθούμε απο τα πράγματα που μας αρέσουν.
Με λίγα λόγια το ίδιο πράγμα μου λες :megagrin . Θα δυσκολευτει κάποιος με την σαβέτα στην αρχή για να ανταμειφθεί και να ευχαρηστηθεί το ξύρισμα που θα του προσφέρει σε όλα τα σημεία καλύτερα από μια DE.

Όσο για την σαβέτα, μου ακούγεται πολύ ενδιαφέρον πως γνωρίζεις τόσα πράγματα. Εννοώ πως καθορίζεις ότι
είναι άτοπο να συνδιάζουμε στην ίδια πρόταση λέξεις όπως "απόλαυση" και "σαβέττα"."
Δεν γνωρίζω αν εχεις κάνει προσπάθεια να ξυριστείς και για αυτό γνωρίζεις τόσα πολλά.
Αν δεν το έχεις κάνει, είναι δύσκολο να γνωρίζεις την απόλαυση που μπορεί να σου προσφέρει.
Φαντάζομαι όμως ότι έχεις ξυριστεί και έχεις φτάσει σε ένα σημείο που ξυριζόσουνα αρκετά καλά.
όσο και αν τη μάθεις, όταν ξεπεράσεις τις δυσκολίες, μη κάνεις ποτέ το λάθος να πιστέψεις πως θα σε ανταμείψει με ένα απολαυστικό ξύρισμα.
Άρα δεν σε έχει ανταμείψει με ένα απολαυστικό ξύρισμα. Σε αυτό θα μπορούσαμε να το αναλύσουμε στο συγκεκριμένο θέμα και να μας πεις ακριβώς το πρόβλημα και γιατί δεν έκανες απολαυστικό ξύρισμα.
Γιατί άλλωστε το συγκεκριμένο topic είναι για τις πρώτες εμπειρίες με Shavette και όχι για το αν "Υπάρχει λόγος να κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη ;".

Με λίγα λόγια στο συγκεκριμένο θέμα συζητάμε και βοηθάμε ο ένας τον άλλον στις δυσκολίες. Δεν ψάχνουμε τρόπους να αποθαρρύνουμε τους συμφορουμήτες.
Αν κάποιος θέλει να ξυρίζεται έτσι, ας αντικαταστήσει τη λέξη "απόλαυση" με "πολύ προσοχή" και αν αυτό δε τον κουράζει και τον ευχαριστεί με'γειά του και χαρά του.
Αυτά από εμένα. Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο και δεν θα πω γιατί πιστεύω πρώτον ότι δεν υπάρχει λόγος και δεύτερον ότι ήδη έχουμε βγει off Topic.

Καλή συνέχεια Ηλία.

:thnx
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Αυό για το οποίο δεν διαφωνεί κανείς, είναι ότι είτε de είτε σαβέτα
προσφέρουν και τα δύο εργαλεία ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΞΥΡΙΣΜΑ από κάθε πλαστική πατάτα.
Το οποίο είναι οικονομικότερο.Ακόμη κι αν μπει κανείς στο τριπάκι και παίρνει πολλά α δοκιμάζει,
πάλι αν έπαιρνε ισάριθμα πλαστικά , πάλι θα του κοστιζε πολύ περισσότερο.
Στην τελική όσες de και όσες φαλτσέτες και αν έχει κανείς, μπορεί να έχει 50 διαφορετικές
αλλά να παίρνουν όλες τα ίδια ξυραφάκια. Οπότε με 5€ παίρνει 50 ξυραφάκια που κάνουν σε όλες.
Φαντάσου να έχεις 20 πλαστικά συστήματα και να θες να πάρεις ανταλλακτικά για όλα.Χρειάζεσαι 200€.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Wazzaa έγραψε: Καλή συνέχεια Ηλία.

:thnx
Καλή συνέχεια Κωνσταντίνε. :thnx
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

καταλαβαινω την λογικη του Ηλια γιατι και εγω δεν ειμαι ανθρωπος που του αρεσει να παιδευεται πολυ για κατι.
καταλαβαινω ομως και τον Κωνσταντινο γιατι του αρεσει να ασχολειται με καινουργια πραγματα.δεν πιστευω οτι ειναι λαθος αυτο.
δεν νομιζω οτι τιθεται καποιο διλημμα εδω περα.οτι αρεσει στον καθενα.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Δοκιμή σήμερα των Bic-Astor στη σαβέτα shaving factory.
Τραγωδία. Υπήρχε ίσως η ευαισθησία από λίγες μέρες πριν όταν ξυρίστηκα με την ίδια σαβέτα με τα τρισάθλια κατασκευάσματα , παντελώς ακατάλληλα για ξύρισμα, που λέγονται "Λεπίδες Helios" , αλλά το πρόσωπό μου έγινε και πάλι χάλια, γεμάτο αίματα.
Οι Bic-Astor για σαβέτα χωρίς μπάρα ασφαλείας, είναι ακατάλληλες και φθάνουν σχεδόν τον απόλυτο πάτο , τις Helios.
Αν θέλετε τη συμβουλή μου, μακριά .
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Δράττομαι της ευκαιρίας κι εγώ ως αρχάριος στη Shavette να εκθέσω ένα ξυριστικό Βατερλώ μου χθες το απόγευμα..
Είχα χρόνο και ενώ δεν είχα σκοπό να ξυριστώ καθώς είχα ξυριστεί και προχθές τελικά...το επιχείρησα..
Άρχισα ήπια με το πινέλο πέρασα αφρό από κρέμα Wilkinson όλα καλά μέχρις εδώ...
Φορτωμένο το μισο Περσόνα Πλάτινουμ στην Bluebeards Revenge shavette όπως και στα 3 προηγούμενα ξυρίσματα..
Αρχίζω με μικρές κινήσεις τύπου "καθαρίζω τον αφρό στο πρόσωπο".
Παρατήρησα όσο προχωρούσα στο σημείο κάτω από το μουστάκι
προς τα γένια με φορά προς τα κάτω το ξυράφι ψιλοσκάλωνε..Mετά είπα να βάλω "πίεση" φέρνοντας την κλίση στις 30 μοίρες αλλά αλλού "έπιανε" αλλού όχι...Τέλος πάντων με αυτά και με αυτά έκανα ένα πρόσωπο "μωσαϊκό" :dance :( στο Δεξί μάγουλο από ευθεία τμήματα-σημάδια κοψιμάτων και κάτω προς το πηγούνι μικρές μικρές κουκκίδες από ρίζες τρίχας με αίμα...Έβαλα και στυπτικό έβαλα και after shave και πολύ Βalm στο τέλος..Σήμερα βρήκα και μια αναδόμησης χεριών "ήπια" από τη μητέρα μου και την έβαλα στα σημεία ..
Ενώ τα κοψίματα ελάχιστα διαφαίνονταν μετά το στυπτικό την επόμενη μέρα έχει παντού σημάδια, το έχω ξαναπαρατηρήσει.
Ερώτηση 1η :Πώς αποκαθιστώ γρήγορα το δέρμα μετά από τέτοια φρίκη?

Ερώτηση 2η:Μετά από πόσες μέρες λέτε να ξαναξυριστώ;Μάλλον με DE ή με Mach3 το βλέπω για την επόμενη.

Σε αντίστοιχη φάση παλιότερα είχα ξυριστεί πάλι στις 3 μέρες με καλά αποτελέσματα..
Πώς θα μάθω επιτέλους την κλίση που χρειάζεται για να μου τα κόβει τα γένια χωρίς "σκάλες";;Χθες αυτό συνέβη στο δεξί μάγουλο όλα οκ αλλά στο αριστερό και γύρω από το μουστάκι και στο πηγούνι... :boeller ....
Έχετε κάποια καλή ενυδατική υπόψη εκτός από τις ξυριστικές(Αfter Shave,balm κ.λ.π) που βάζετε μετά από τέτοιες αποτυχίες;;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Άλλαξε γρήγορα την λεπίδα! Αν σε τραβάει μια λεπίδα έστω και λίγο τότε είναι ακατάλληλη για σαβετα. Δοκίμασε μια πιο κοφτερή και ήπια για σένα. Εγώ πχ με περσονα παρολίγον να σφαχτω, με φειδερ και ζιλετ μπλου είμαι μια
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Αν δεν κόβει η σαβέτα ΔΕΝ ΠΙΕΖΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ.
Πίεση=σφάξιμο . _

Πας για καλύτερη προετοιμασία. Μούλιασμα με ζεστό νερό , pre-shave κρέμα στα μουσκεμένα-μαλακά γένεια, καλά ενυδατωμένος αφρός, σαβέτα με νερά επάνω έτσι ώστε να στάζουν στο πρόσωπο και να το βρέχουν κτλ. Φυσικά είναι καλή ιδέα αρχικά να μείνεις αξύριστος 2-3 μέρες , μετά 1-2 ξυρίσματα με de και μετά επιστροφή στη σαβέτα.

Εμένα τα τελευταία ξυρίσματα με τη shaving factory πάνε τέλεια, με personna πάντα και κάθε μισό μία μόνο χρήση και πέταμα.
Τα τραύματα από τις Helios-Astor έχουν σχεδόν επουλωθεί , αλλά στα σημεία αυτά θέλει λίγο προσοχή. Της πήρα τον αέρα και πλέον ξυρίζομαι και χωρίς καλή προετοιμασία.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

@ΒΑΒΙS:Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!
Θα τις εφαρμόσω πιο προσεκτικά..
Να ρωτήσω και κάτι πιο βασικό ίσως;;
Πώς αντιμετωπίζετε το γεγονόες ότι για να τεντώσετε το δέρμα καλά δεν γίνεται όλο γλυστράει και δεν γίνεται σωστά το τέντωμα σε όλα τα σημεία..;;
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Alum block στα δαχτυλα που χρησιμοποιεις για τεντωσεις το δερμα.
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”