Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Άβαταρ μέλους
nikolas13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2017, 07:41
6
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 66

Καλημερα σε ολους απο νεο μελος
Εχω αποφασισει να περασω μετα απο 1 ετος παραδοσιακου ξυρισματος με SR μηχανες στη σαβεττα και σκεφτομαι την αγορα FEATHER ARTIST CLUB SS(και μονο αυτη).Απο τις εμπειριες σας αγαπητοι φιλοι μπορειτε να μου πειτε τις διαφορες στο ξυρισμα μεταξυ της FEATHER ARTIST CLUB SS και της FEATHER ARTIST CLUB SS (καμισορι) η οτιδηποτε θα με βοηθησει στην επιλογη μου.
Και κατι ακομη για την ιστορια.Πως προεκυψε το σχημα της φαλτσετας (σε δυο τεμαχια)?Ποια ηταν η αναγκη?
1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Υπάρχει ειδικό θέμα για την ss
H διπλωτή πιάνεται κι ως kamisory, διπλώνει κιόλας για εύκολη μεταφορά. Δε χρειάζεται και καπάκι για τη λεπίδα.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
nikolas13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2017, 07:41
6
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 66

Αγαπητε Sitalkas(νηπιο) καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση σου.

Με την ερωτηση μου θελω την γνωμη καποιου που χρησιμοποιει η εχει χρησιμοποιησει ( εμπειρια) και τα δυο ειδη σαβεττας.
Σιγουρα η διπλωτη μπορει να ισιωσει και να την πιασει καποιος σαν καμισορι,αλλα η ερωτηση μου με βαση την εργονομια του ξυρισματος ειναι αν μπορει καποιος με ενα <<καμισορι 22,5 cm>> να ξυριστει.

Καλο απογευμα και παλι ευχαριστω
nikolas13(νηπιο)
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Δεύτερο ξύρισμα με τη νέα μου σαβέττα.
Αρκετά καλύτερα από το πρώτο.
Προσπάθησα να εφαρμόσω τις γωνίες, όλες με το δεξί χέρι και όντως από εκεί που πέρασε σωστά καθάρισε. Φυσικά το ξύρισμα ολοκληρώθηκε με την DE89.
Έλαβα και το πρώτο τραύμα της μάχης πού αλλού, στο πηγούνι.
Μήπως υπάρχει κάποιο video με ξύρισμα με το δεξί.
Λίγο που έψαξα οι περισσότεροι αλλάζουν χέρι.
Καλό ΣΚ σε όλους!
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Παραθέτω ένα βίντεο που προέκυψε από αναζήτηση στο διαδίκτυο. Θα σου προτείνω να μην ακολουθήσεις κατά γράμμα την τεχνική του κυρίου στο βίντεο γιατί η γωνιά με την οποία ξυρίζεται μου φαίνεται να μην είναι η ενδεδειγμένη. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι πως θα κάνεις τις κινήσεις ώστε να καλύψεις όλο το πρόσωπο.



Προστέθηκε μετά από 7 λεπτά 9 δευτερόλεπτα:
Ακόμη ένα



Μην το βλέπεις σαν κάτι δύσκολο, χρειάζεται λίγος χρόνος και εξάσκηση μέχρι να μάθει το χέρι να κάνει τις κινήσεις από μόνο του.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Το σημερινό 4ο με την σαβέττα ήταν και το πρώτο που δε χρειάστηκε να διορθώσω με την DE89. Εξολοκλήρου σαβέττα.
Έγιναν τρία περάσματα με Astra και κρέμα Cella. Το αποτέλεσμα αρκετά καλό από άποψη ξυρίσματος, χάλια από άποψη ερεθισμών. (Επιστράτευση το 444 κλπ).
Μια παρατήρηση με βάση τα ανωτέρω VIDEO αλλά και άλλα που έχω δει. Οι κινήσεις της σαβέττας είναι συγκερκιμένες τουλάχιστον στην αρχή (δε προσέχεις ιδιαίτερα την φορά της τρίχας). Με τη σαβέττα δε μπορείς να κάνεις τις ζεμπεκιές που κάνεις με τη μηχανή ασφαλείας. Κουμπάρε έχουμε πολύ δρόμο ακόμη. ;)
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Πιστεύω πως είναι πολύ δύσκολο εώς ακατόρθωτο να ακολουθούμε τη φορά της τρίχας όταν δουλεύει μόνο το ένα χέρι. Με τα δυο χέρια δεν υπάρχουν περιορισμοί και μπορούμε να κάνουμε τρία διαφορετικά περάσματα, πρώτα wtg, μετά xtg και στο τέλος atg.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Επέστρεψα στη σαβέττα μετά από ένα περίπου μήνα. Τα επόμενα ξυρίσματα θα τα αφιερώσω σ΄ αυτή γιατί δε βλέπω αλλιώς να τη συνηθίζω. Το σημερινό ξύρισμα ικανοποιητικό από άποψη βάθους και ευχέρειας χειρισμών, αλλά από ερεθισμούς >:{ . Να είναι καλά το 444 gel και stick, korres balsam κλπ και μετά από 3 ώρες έστρωσε η κατάσταση. Θα δοκιμάσω και με άλλη λεπίδα και βλέπουμε.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Να σας δώσω κι εγώ τις εντυπώσεις μου για το πρώτο ξύρισμα με την σαβέτα της bluebeards revenge.
Προς μεγάλη μου έκπληξη τα πήγα πολύ καλά, μιας το ξύρισμα ολοκληρώθηκε σχεδόν χωρίς κόψιμο, έγινε 100% με τη σαβέτα και κάνοντας δυο χέρια wtg+atg πήρα ένα αρκετά βαθύ αποτέλεσμα!
Την απόλαυσα απόλυτα τη διαδικασία και μου έδωσε θάρρος για τα επόμενα ξυρίσματα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εδώ και κάνα μήνα χρησιμοποιώ την Feather Artist Club SS, αρχικά με Pro Guard. Μπορώ να πω ότι εξεπλάγην ευχάριστα με το γεγονός ότι ξυρίστηκα σχετικά άνετα απ' την πρώτη φορά, με ελάχιστα κοψίματα (να σημειώσω ότι δεν είχα άλλη εμπειρία με shavette ή φαλτσέτα, είχα κάνει μόνο μερικά δοκιμαστικά περάσματα χωρίς ξυραφάκι). Βέβαια χρειάστηκα αρκετά περισσότερο χρόνο σε σχέση με DE αλλά και πάλι... Επίσης έκανα δυο περάσματα (WTG + ATG) συν διορθώσεις. Γενικά μου άρεσε πολύ η όλη εμπειρία, με ορισμένες όμως παρατηρήσεις:

1ον - Δεδομένης της μεγάλης επιφάνειας της λεπίδας σε σχέση με DE δεν είναι τόσο "ευέλικτη" σε δύσκολα σημεία. Για τον ίδιο λόγο δυσκολεύτηκα αρκετά και σε XTG πέρασμα, ειδικά χαμηλά στο λαιμό που το δέρμα κάνει και μια καμπύλη προς τα μέσα. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι τα WTG/XTG/ATG είναι τόσο "ευδιάκριτα" όσο σε DE γιατί σε σημεία μπορεί να μην πηγαίνεις ακριβώς με ATG αλλά XTG κτλ. Στην τελική όμως αυτά είναι λεπτομέρεις, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο και απολαυστικότερο σε σχέση με DE.

2ον - Ενώ σε μάγουλα και λαιμό ξυριζόμουν πολύ άνετα τα έβρισκα λίγο σκούρα σε πηγούνι και κάτω απ' τη μύτη (στα δύσκολα σημεία). Εκεί έπαιρνα ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα μεν αλλά όχι τόσο βαθύ όσο στο υπόλοιπο πρόσωπο και πολλές φορές χειρότερο από DE.

3ον - Η Pro Guard αισθανόμουν να μου τραβάει λίγο το δέρμα. Θα μου πείτε λογικό ως αρχάριος, αλλά έχοντας διαβάσει κάποια όχι πολύ θετικά σχόλια για τα εν λόγω ξυραφάκια σκέφτηκα μήπως φταίει αυτό. Έτσι, μετά από 2-3 ξυρίσματα ακόμα είπα να πέσω στα... βαθιά και δοκίμασα τις Pro Super (σκέφτηκα μήπως βελτιώσουν και το αποτέλεσμα σε λαιμό/μύτη).

Λοιπόν με τις Pro Super αυτό το τράβηγμα που ένιωθα με την Pro Guard σταμάτησε μεν, αλλά το ξύρισμα έγινε πιο δύσκολο υπό την έννοια ότι χρειαζόταν μεγαλύτερη προσοχή ειδικά σε κόντρα. Εδώ είδα και τα πρώτα πιο "σοβαρά" κοψίματα, κυρίως επιφανειακά βέβαια, αλλά σχετικά συχνά. Α και πάντα στα δύσκολα σημεία που λέγαμε πριν. Στα σημεία αυτά το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο μεν (με αρκετά περιθώρια βελτίωσης) αλλά τα κοψίματα περισσότερα.

Μετά από 4-5 ξυρίσματα με τις Super είδα βελτίωση σε σχέση με την αρχή αλλά ήθελα ακόμα εξάσκηση. Κάπου εκεί άρχισα να σκέφτομαι μήπως βιάστηκα να τις χρησιμοποιήσω και επέστρεψα στις Pro Guard. Ω του θαύματος δεν αισθανόμουν πλέον τράβηγμα (φαντάζομαι είχε "στρώσει" λίγο το ξυραφάκι μετά απ' τα πρώτα ξυρίσματα και το πέρασμα απ' τις Super βοήθησε να προσέχω περισσότερο). Επίσης έχοντας βελτιώσει (λίγο) την τεχνική μου είχα καταλάβει πώς να τεντώνω καλύτερα το δέρμα στα δύσκολα σημεία με αποτέλεσμα πολύ βαθύτερο ξύρισμα και σίγουρα καλύτερο από DE. Κοψίματα κάνα δυο επιπόλαια εώς καθόλου. Βοηθάει βέβαια και το γεγονός ότι η Pro Guard συγχωρεί περισσότερο. Σε ορισμένα σημεία που την πέρασα λίγο άτσαλα απ' το δέρμα μου ήμουν σίγουρος ότι με την Super θα είχα ένα ωραίο κόψιμο, εκεί που με την Guard ίσα που άφησε ένα προσωρινό ερεθισμό.

Συμπέρασμα; Απ' όταν ξεκίνησα με την SS δεν έχω ξαναπιάσει DE (ακόμα και σε ταξίδι είχα μαζί μου τη Feather) και δε με βλέπω να ξαναπιάνω σύντομα. Πολύ καλύτερη η αίσθηση, θέλει όμως προσοχή και εξάσκηση. Σαφώς έχω πολλά περιθώρια βελτίωσης αλλά δε θέλει βιασύνες. Θα συνεχίσω με Pro Guard και για τις Super βλέπουμε ξανά μετά από μερικά ξυρίσματα.

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 19 λεπτά 39 δευτερόλεπτα:
Να συμπληρώσω επίσης ότι με βολεύει να χρησιμοποιώ και τα δύο χέρια στο ξύρισμα, πράγμα που μ' έχει διευκολύνει πάρα πολύ. Είναι όμως πολύς κόσμος που μπορεί να ξυριστεί μόνο με το "καλό", οπότε φαντάζομαι θέλει περισσότερη εξάσκηση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”