Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Έχω λίγο πρόβλημα με τους Τούρκους, γιατί θυμάμαι τη γιαγιά μου , να μου διηγείται , πως σκότωσαν τον πατέρα της (άοπλο) μέσα στο σπίτι τους , δίπλα της , το 1922 στα περίχωρα της Τραπεζούντας. Οι "καλοί άνθρωποι" , με τους οποίους μέχρι λίγο πριν ήταν καλοί γείτονες. Αυτά δεν ξεχνιόνται. Ποτέ.
Αλλά είναι εκτός θέματος.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10567
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26480 times
Been thanked: 25944 times

:btt2
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια σας!
Παιδιά παρασύρθηκα κι εγώ και μες στο γενικότερο καταναλωτικό πνεύμα του φόρουμ παρήγγειλα από το E-bay και παρέλαβα πλέον μiα Βluebeards Revenge!
Ερώτηση:Το μισό ξυράφι που βάζετε μέσα, μετά το ξύρισμα ξεπλένετε και το αφήνετε μέσα;; ή πρέπει να βγαίνει κάθε φορά;;Εννοείται ότι το στέγνωσα με σκούπισμα με χαρτί κουζίνας και προληπτικά και λίγο σεσουάρ στεγνὠματος!!! Το άλλο μισό το αχρησιμοποίητο πού το αποθηκεύετε για να μην πάρει υγρασία;;
Υ.Γ:Δοκίμασα χθες να τη χρησιμοποιήσω πολύ φιλική μου φάνηκε δεν με " έκοψε" καθόλου εκτός από ένα γλυκό κόψιμο όπως λέτε εδώ το οποίο δεν άφησε καθόλου σχεδόν σημάδι ..ἉΛΛΑ μου πήρε πολύ ώρα και δοκιμή και σε πολλές περιπτώσεις έπιασα τον εαυτό μου να βιάζεται και τελευταία στιγμή προλάβαινα και διόρθωνα γωνίες...Βέβαια μετά από αρκετή ώρα βαρέθηκα και τελείωσα το ξύρισμα με την Μερκούρ..Δεν βλέπω να το έχω μια στις χίλιες θα ξυρίζομαι με αυτή...
Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις..
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Μετά από 3-4 ακόμη ξυρίσματα και κοψίματα , κατέληξα σε μερικά ακόμη συμπεράσματα για το πως θα συνεχίσω με τη σαβέτα στο
μέλλον.

1)Ποτε ξανά δεύτερο ξύρισμα με το ίδιο μισό ξυράφι. Πέταμα μετά από κάθε ξύρισμα.
Έχει μία μικρή πτώση (απόδοσης), που μπορεί να έχει ως συνέπεια να παρασυρθείς να αυξήσεις τη δύνσμη που βάζεις
και δεν αξίζει το αίμα. 20 ξυρίσματα με ένα κουτάκι personna του 1€ είναι οικονομικά. Δεν περιμένω 40 ξυρίσματα με το ίδιο κουτάκι.

2)Δεν πρέπει να ξεχνιέμαι και να αφήνω αφρό να αφυδατώνεται στο πρόσωπο. Ξανά πέρασμα με το πινέλο
με υγρό αφρό. Αλλιώς οι πιθανότητες αίματος είναι πολύ αυξημένες.

3)Για το (2) βοηθά το να έχει νερά η σαβέτα από το ξέπλυμα, που τρέχουν πάνω στο πρόσωπο.
Δεν αφήνουν τον αφρό να στεγνώνει και μειώνουν τον κίνδυνο.

Όλα τα παραπάνω, τα συγχωρεί η DE και η σαβέτα με τη μπάρα ασφαλείας , με βάση τη δική μου εμπειρία.
Η κανονική σαβέτα όμως ΟΧΙ.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22447 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

sakis64 έγραψε: Το μισό ξυράφι που βάζετε μέσα, μετά το ξύρισμα ξεπλένετε και το αφήνετε μέσα;; ή πρέπει να βγαίνει κάθε φορά;;Το άλλο μισό το αχρησιμοποίητο πού το αποθηκεύετε για να μην πάρει υγρασία;;
Προσωπικά το αφήνω μέσα. Το αχρησιμοποίητο μισό το αποθηκεύεις όπως και τις άλλες σου λεπίδες, δεν βλέπω γιατί πρέπει να έχει ειδική μεταχείρηση.
sakis64 έγραψε:Δεν βλέπω να το έχω μια στις χίλιες θα ξυρίζομαι με αυτή...
Ναι, αλλά έτσι δεν πρόκειται να την μάθεις ποτέ.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Nα πω κι εγώ ως αρχάριος κάποιες πρὠτες εμπειρίες με την προσφάτως αποκτειθήσα Βluebeards Revenge Shavette??
Λοιπόν ακούγοντας τις συμβουλές των παλιών εδώ με τις σαβέτες τις τελευταίες 2+ βδομάδες ξυρίζομαι και κάθε μέρα με την σαβέτα για να... την "μάθω" καλύτερα..Με προετοιμασία αρκετή θα έλεγα.Ξυραφάκι μέχρι τώρα όλες τις φορές: Personna Platinum
TA ΘΕΤΙΚΑ:Παρότι δεν είχα ξαναδοκιμάσει, δεν "με έσφαξε" :D όπως νόμισα ίσως επειδή πρόσεχα πολύ :boeller
-Τα κοψίματα που έκανα είναι παραδόξως αρκετά επιφανειακά.Ίσως οφείλεται στο ότι την μεταχειρίζομαι με γνώμονα απλά να αφαιρέσει ό,τι αφρό(κρέμας) βρει στο πρόσωπο!
ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ μέχρι στιγμής:
-Αν δεν τελειώσω το ξύρισμα με ένα καλό DE (κατ΄εμέ το D89BL ) μου δίνει την εντυπωση ακόμα και στα "εύκολα" σημεία όπως φαβορίτα και κάτω όλη η πλευρά από το ένα και το άλλο μάγουλο ότι αφήνει κοντά τα γένια και πολύ πιο τραχιά από πριν!!Αυτό είναι και μία "απορία" μου...Δηλαδή σαν να μην τα κόβει "βαθιά" όπως ένα καλό ξυραφάκι ασφαλείας...
Αν "αφαιρεθείς" κλασικά μπορεί να σκαλώσει ανάμεσα σε περιοχές ή ξυρισμένες ήδη ή αξύριστες(στις αξύριστες σκαλώνει υπερβολικά και με προβληματίζει) και να κοπείς εικάζω πολύ άγρια..Ευτυχώς παραδόξως δεν μου έτυχε ακόμα..
Υ.Γ Διστάζω να φέρω ακόμη τη "λάμα" σε σχεδόν παραλληλία με το πρόσωπο να κόψει κάθετα προς τα κάτω γιατί θεωρώ ότι θα γίνει ολοκαύτωμα στο πρόσωπο.. :eek
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Μετά από μερικά ξυρίσματα ακόμη, παρατηρήσεις που έκανα.
Πλέον και με τη shaving factory τέλειο ξύρισμα χωρίς κοψίματα. Πολύ σημαντικό ήταν να μην ξαναχρησιμοποιώ δεύτερη φορά
το ίδιο μισό από το ξυραφάκι. Ένα ξύρισμα και πέταμα.
Άλλο πολύ σημαντικό , αλλά δύσκολο να το συνηθίσω και να το εφαρμόζω πάντα.Δεν πρέπει να τινάζω τη σαβέτα μετά από κάθε ξέπλυμα για να φεύγουν τα νερά από πάνω της. Αν μείνουν τα νερά, τρέχουν στο πρόσωπο και ενυδατώνουν περισσότερο τον αφρό,
αυξάνοντας τη ολισθηρότητα της λάμας πάνω στο δέρμα και μειώνοντας κι άλλο (πολύ) τις πιθανότητες να με κόψει.

Τη μέρα της πρωτομαγιάς, έκανα ξύρισμα και πρωί και απόγευμα , με την πλαστική σαβέτα με τη μπάρα ασφαλείας.
Αυτή είναι πλέον το πλαστικό σίγουρο ξυριστικό παιχνιδάκι μου, το οποίο έχει τέλειο αποτέλεσμα και με ανύπαρκτη προετοιμασία,
χωρίς να προκαλεί κανέναν ερεθισμό και χωρίς ούτε καν θεωρητική πιθανότητα να κοπώ.Σπουδαίο εργαλείο πραγματικά.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Επανέρχομαι και πάλι , με εμπειρίες από τα τελευταία ξυρίσματα, από τη shaving factory όλα.
Τι ανακάλυψα !!!
Το ξυραφάκι , μπορεί να μπει ακόμη πιο μέσα στη σαβέτα.
Το σπρώχνω με το δάκτυλο και εξαφανίζεται σχεδόν.
Από την κόψη , μένει πάχους μίας τρίχας έξω.
Η επικινδυνότητα μειώνεται πολύ.
Τέλεια ξυρίσματα χωρίς κοψίματα.
Όχι ότι έμενε έξω μέχρι τώρα, ακουμπουσαν οι εσοχές του ξυραφιού στις δύο κυλινδρικής διατομής προεξοχές της σαβέτας,
αλλά χωρίς να καταλαβαίνω το πως γίνεται, με το σπρώξιμο πάει ακόμη πιο μέσα.
Η διαφορά μπορεί να είναι στο 1/4 του χιλιοστού, αλλά στην αίσθηση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Elefsina η λεπίδα από το ξυραφάκι είναι πολύ λεπτή. Σαν χαρτί.
Όταν είναι όλη μέσα στη σαβέτα και μένει μόνο μία τρίχα της κόψης
προσομοιάζει περισσότερο με λεπίδα φαλτσέτας.
Και σφάζεσαι δυσκολότερα.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Μετά από κάμποσα ξυρίσματα που ένοιωθα εξπέρ με τη σαβέτα (shaving factory) οπλισμένη με λεπίδα personna
και επειδή πριν μέρες, είχα δοκιμάσει λεπίδες derby στη σαβέτα και έκαναν καλή δουλειά,
σε αντίθεση με τη de που τις είχα βρει τελείως άχρηστες, είχα σήμερα τη φαεινή ιδέα
να δοκιμάσω στη σαβέτα λεπίδα Helios , μιας και βρήκα ένα ξεχασμένο κουτί στο βάθος του ντουλαπιού με το στοκ μου
(όταν τις είχα αγοράσει , ντρεπόμουν να πάρω ένα κουτάκι και είχα πάρει δύο προφανώς,
το πρώτο αφού είχε δοκιματεί με τη de , είχε πάρει τη θέση που του άξιζε , στα σκουπίδια).

Το αποτέλεσμα ; 5 κοψίματα ... ή μάλλον γδαρσίματα , χαρακτηριστικά της λεπίδας που είναι τελείως ακατάλληλη
για ξύρισμα και σε οδηγεί στο να πιέσεις πολύ , να την περάσεις πολλές φορές και να σε γδάρει τελικά,
όπως θα σε έγδερνε μία λαμαρίνα ή ένα κακό κουζινομάχαιρο.

Οπότε, πήγαν απευθείας και αυτές να βρουν τις άλλες. Για μένα , η λεπίδα Helios
είναι σταθερή (μηδενική) αξία. Σκουπίδι , εντελώς ακατάλληλο για ξύρισμα,
το οποίο δεν πρέπει να σε παρασύρει ποτέ να αποπειραθείς να ξυριστείς με αυτό (το σκουπίδι).
Δεν είναι απλά πολύ κακή λεπίδα. Αυτές που θα χαρακτήριζα πολύ κακές λεπίδες, είναι τουλάχιστον 1-2 σκαλιά πιο πάνω.
Δεν είναι λεπίδα ξυρίσματος καν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”