Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Σημερινές εντυπώσεις από το ξύρισμα (πάλι με τη Shaving factory).

Λοιπόν σήμερα έκανα μία ... προσεκτική εξέταση των δεδομένων μου !
Η επανάληψη και το βιαστικό ξύρισμα , με έκαναν να διαθέτω ελάχιστο χρόνο .
Με τις de , η εμπειρία , το συγχωρούσε αυτό. Το ίδιο και με τη σαβέτα με τη μπάρα , άπαξ και την έμαθα κι αυτή.
Με αυτά ξυρίζομαι και στεγνά, λόγω εμπειρίας, χωρίς κοψίματα.

Με την κανονική όμως, δεν συγχωρείται η τσαπατσούλικη αρπα κόλλα προετοιμασία.
Οπότε σήμερα , έκανα σωστή προετοιμασία.
Καλό πλύσιμο το πρόσωπο με ζεστό νερό , μούλιασμα στα γένια και άπλωμα της pre-shave proraso σε βρεγμένο πρόσωπο.
Έπειτα καλό άπλωμα του αφρού με πολύ μασάζ (όχι σαν το καθημερινό πασάλειμμα).
Οπότε η επιφάνεια για το ξυράφι της σαβέτας, έγινε πολύ πιο ολισθηρή , μ αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρεί κόντρα.
Κανένα κόψιμο πουθενά. Δεν ξύρισα όμως το πηγούνι. Εκεί διαπίστωσα ότι ούτε η άριστη προετοιμασία δεν θα με έσωζε.
Οπότε το έκανα με την "εύκολη" σαβέτα μου με τη μπαρα ασφαλείας.
Πέτυχα πάντως , να μη ματωσω ούτε τις γρατζουνιές των προηγούμενων ημερών , παρόλο που δεν εχουν επουλωθεί!

Για το πηγούνι , θέλω ακόμη δουλειά.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το πηγούνι και το μουστάκι είναι τα πιο δύσκολα. Σιγά σιγά θα τα καταφέρεις.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το μικρο χρονικο μιας αναβληθησης σφαγης !

Παρελαβα σημερα ενα καρο πραγματα απο τον Πετραν (τον οποιο και ευχαριστω για ακομα μια φορα) - και μεταξυ αυτων και η σαβετα που τον εσφαξε πριν λιγο καιρο. Ε οκ το θεωρησα σημαδι και ειπα να τη δοκιμασω.

Το προηγουμενο διαστημα ειδα πολλες φορες διαφορα videos με σαβετες στο youtube - εκανα προβες στον καθρεφτη - διαβασα οτι σχετικο εχετε γραψει στο φορουμ μας - μεχρι και Wing Chun μελετησα, ειδικοτερα τα "μπλεγμενα χερια"... :-P

Τζιφος... εμεινα στο μπανιο μιση ωρα περιπου - 1 χερι πανω κατω και μισο με διορθωσεις και λιγα πλαινα. Εχασα τη σταση μου πολλες φορες, την ψυχραιμια μου αλλες τοσες, εμπλεξα τα χερια μου σε αστειο σημειο, αληθωρισα για να εχω καποια οπτικη - και στο τελος μουσκεψα στον ιδρωτα και πραγματικα κουραστηκα.

Το αποτελεσμα ? Πολυ καλο ! Απο οπου περασε η σαβετα δεν εμεινε τιποτα. Αφησα αξυριστα - το λακακι του λαιμου μου χαμηλα γιατι φοβηθηκα οτι δεν θα τεντωσω σωστα και θα αυτοκτονησω χωρις λογο - και το μουστακι (με εψησαν οι Ιταλοι να αφησω ξανα μουστακι για φωτο με το Hercules...η ψωναρα..)
Απο κοψιματα - ενα μονο - οταν καρφωσα τη σαβετα λιγο πιο κατω απο τα χειλια μου - αφησε μια χαρακια κανα ποντο σε μακρος αλλα δεν εβγαλε πολυ αιμα και σταματησε απο μονο του.

Συμπερασμα ? Δεν καταλαβα και πολλα πραγματα, ημουν μπερδεμενος και αγχωμενος απο την αρχη μεχρι το τελος - αλλα μου αρεσε !! Δεν εχει παιχνιδια με τη σαβετα - εχει πραγματικο, βαθυ ξυρισμα με αρκετη διαφορα απο οτι DE εχω δοκιμασει. Αλλαζω λοιπον το καθημερινο σε μερα παρα μερα και θα συνεχισω μεχρι να τη μαθω :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Καλη αρχη Ηρακλη!

Μπραβο που αφηνεις μουστακι, σου παει αφανταστα! Αυτη την φορα για να μην σε πιασει φαγουρα οπως μου ειχες πει δοκιμασε beard oil, θα δεις διαφορα!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Πρέπει να μετράει και το κράτημα της σαβέτας.Δείκτης @ μέσος πρέπει να είναι στο άκρο που βρίσκεται η κόψη , αλλά από την άλλη μεριά. η λαβή να περνάει ανάμεσα από μέσο και παράμεσο και ο παράμεσος να ακουμπά στο χαρακτηριστικό κουρμπαριστό κομμάτι του στελέχους της κόψης , που είναι από το άλλο μέρος της βίδας σε σχέση με την άρθρωση της σαβέτας.
Κάθε άλλο κράτημα, μάλλον είναι αιματηρό.

Αυτό δηλαδη και μόνο.
How-to-hold-a-straight-razor.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μπράβο Ηρακλή, χαίρομαι που πήγε καλά η σαβέτα, φίλε τώρα αρχίζουν τα δύσκολα, μην το βάλεις κάτω.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

σημερα ξυριστηκα με την πλαστικη σαβετα.μπορω να πω οτι σε σχεση με την κανονικη σαβετα ειναι παιχνιδακι.σιγουρα βεβαια και αυτη απαιτει τρομερη προσοχη αλλα γενικα ειναι πιο ασφαλης.εκανα 1 περασμα με την φορα και δεν με προβληματισε πουθενα.ξυριζει γλυκα,αρκετα βαθεια και ειναι ευκολη στο χειρισμο.το 2ο περασμα(κοντρα) το εκανα με την parker oc γιατι ακομα η τεχνικη μου ειναι πολυ λιγη και δεν ηθελα να ρισκαρω.το μονο αρνητικο με αυτη τη σαβετα οτι ειναι πολυ ελαφρια .γενικα παντως εμεινα αρκετα ευχαριστημενος.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Η αρχή της ιστορίας εδώ.

Κατεβάζω την λεπίδα από την φαβορίτα στο μάγουλο. Με προσοχή και καθόλου πίεση.
Συνεχίζω και τελειώνω το πρώτο μάγουλο. Κοιτάω στο καθρέφτη και βλέπω ότι έχω ξυριστεί αλλά όχι πολύ βαθιά.
Ήτανε το τελευταίο που με ένοιαζε. Πήρα την ψυχολογία που ήθελα για να πάω στο "δύσκολο" κομμάτι.
Όλοι μου έλεγαν το ίδιο.
- Να μάθεις να χρησιμοποιείς και τα δύο χέρια.
- Μα?
- Δεν έχει μα. Πρέπει να μάθεις και τα δύο χέρια. Θα δυσκολευτείς αλλά έτσι είναι το σωστό.

Τι να κάνω και εγώ. Πάω για το άλλο χέρι και εύχομαι να μην κόψω όλο μου το μάγουλο.
Εκείνη την στιγμή καταλαβαίνω ότι όπως το αισθανόμουν χωρίς λεπίδα από το "άσχημο" χέρι, έτσι το αισθάνθηκα και με λεπίδα.
Δεν κατάλαβα τίποτα και δεν δυσκόλευτηκα καθόλου! Να είμαι απόλυτα ειλικρινής, μετά από αρκετά ξυρίσματα με DE, δεν έχω μάθει καλά το κακό χέρι. Αλλά με την Feather, είναι διαφορετικά! Δεν μπερδεύεσαι γιατί το "σωστό" πιάσιμο, δεν έχει απόκλιση.
Με το DE παιδευόμουν γιατί γύριζε σαν τρελό και βλέποντας το είδωλο στο καθρέφτη, δυσκολευόμουν να το "ισιώσω".
Με την Feather δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα. Είχα πάρει και άλλη ψυχολογία και ενώ έλεγα να μην ξυριστώ παραπάνω από το "καλό" μου μάγουλο. Τελικά είχα ψυχολογία να ξυριστώ και στο πηγούνι! Είχα πει όμως στο εαυτό μου ότι μουστάκι και λαιμό δεν θα το κάνω με τίποτα τώρα.
Πάω λοιπόν στο πηγούνι και εκεί τα βλέπω λίγο ζόρικα. Αισθάνομαι την λεπίδα να έχει κόντρα και οι τρίχες να αντιστέκονται.
Τελικά ούτε εκεί είχα θέμα. Απλά είχε λίγο παραπάνω ζόρι απ'ότι είχε στα μάγουλα(όπως είναι λογικό).
Η ψυχολογία είναι στα ουράνια εκείνη την στιγμή και δεν φοβάμαι τίποτα. Το λαιμό, το μουστάκι και το κάτω μέρος του πιγουνιού, το παίρνω με την EJ 89.
Αφού βρέχω το πρόσωπο, με κοιτάω στο καθρέφτη και τι να δω????
ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ!!!! Κανένα κόψιμο! Λέω τότε "πάω και για δεύτερο πέρασμα. Κόντρα? Μπα, μην το ρισκάρω. Αφού με πάει καλά έτσι."
Πάω λοιπόν για το δεύτερο πέρασμα, ακολουθώ την ίδια τεχνική με λίγο παραπάνω τράβηγμα στο πρόσωπο και πάλι τέλεια!
Πλένω το πρόσωπο, βάζω το Alum Block και περιμένω το τσούξιμο. Το ερεθισμό. Περιμένω κοκκινίλες στο πρόσωπο.
Τίποτα. Απολύτως τίποτα.
Με λίγα λόγια, είμαι πλήρως ικανοποιημένος!
Σίγουρα δεν έφτασα σε BBS αλλά είναι το τελευταίο που με νοιάζει. Αφού κατάφερα να ξυριστώ τόσο καλά, το βαθύ ξύρισμα θα έρθει με τον καιρό. Προς το παρόν απολαμβάνω την αίσθηση που μου πρόσφερε η Feather.

ΥΓ: Συγγνώμη αν κούρασα.
ΥΓ2: Ξέρω για πολλούς δεν θεωρείται Shavette αλλά πιο πολύ προς το straight. Αλλά θεώρησα ότι εδώ είναι το καλύτερο σημείο για να γράψω την πρώτη μου εμπειρία.

:thnx
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

macho έγραψε:σημερα ξυριστηκα με την πλαστικη σαβετα
Δεν σου έδωσε την αίσθηση ότι έχεις το ξύρισμα της σαβέτας , με την ασφάλεια της ασφαλείας ;
Και ότι δεν είναι τόσο απαιτητική στην προετοιμασία ;
Σήμερα , δεν ήθελα να ρισκάρω κοψίματα και ξυρίστηκα πάλι με τη σαβέτα με τη μπάρα ασφαλείας.
Και δεν έκανα σοβαρή προετοιμασία. Μιλάμε γισ συνολικό χρόνο λιγότερο από 10' , κάπου στα 7' με 8'.
Αφρός στο πρόσωπο απευθείας με το πινέλο , χωρίς τίποτε άλλο (ούτε μούσκεμα, ούτε pre shave cream)
και ξύρισμα με τη μία, χρησιμοποιώντας και τις δύο όψεις. Αίσθηση αυξημένης αντίστασης , πιο δυνατός ο ήχος του κοψίματος,
αλλά κανένα πρόβλημα. Τέλειο ξύρισμα και κανένα κόψιμο. Με τόσο ελλιπή προετοιμασία , η κανονική μάλλον θα με θέριζε.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Σήμερα ανακάλυψα ξεχασμένο ένα κουτάκι ξυραφάκια derby.
Δεν τα έχω σε εκτίμηση και δεν θέλω να δίνω και λεφτα σε τούρκους , αλλά με τη μηχανή ασφαλείας δεν μου άρεσε και το ξύρισμά τους.
Σκέφτηκα να τα δοκιμάσω με τη σαβέτα με μπάρα ασφαλείας.
Μου έδωσε την αίσθηση ότι δεν με χάλαγε η ποιότητα του ξυριαφιού, όπως στη de.
Αν ισχύει αυτό γενικότερα , νομίζω είναι σημαντική διαφορά.
Η αλήθεια είναι ότι έκανα μία κοψιά, αλλά μία και μία φορά , ίσως είναι τυχαίο.
Θα κάνω και άλλα ξυρίσματα και βλέπουμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”