Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Armn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 25 Σεπ 2018, 17:19
5
Has thanked: 17 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 53

Έχω κάνει περίπου έξι ξυρίσματα με την PARKER SBR ,ξυρίζομαι με αυτήν 2 φορές την εβδομάδα διότι ξυρίζομαι σχεδόν κάθε μέρα τις καθημερινές παρόλο που έχω αποκομησει μόνο κανα δυο μικροκοψιματα με κάποια ξυραφάκια είχα μικροερεθισμούς ....ειδα σταδιακή πρόοδο και πλέον ξυρίζομαι και κόντρα απλά θέλει προσοχή πιστεύω μέχρι να βελτιώσεις την τεχνική σου και να βρεις ποιες λεπίδες σου ταιριάζουν...επιπροσθετα η διαδικασία του ξυρίσματος με σαβέτα είναι σαν ιεροτελεστία, με το καιρό ίσως γίνει συνήθεια αλλά για την ώρα πραγματικά το απολαμβάνω....
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Με shavette ( feather SS & ΚΑΙ pink blade) έχω κάνει σύνολο δυο ξυρισματα και τα δυο απολαυστικά με την έννοια ότι έπρεπε να κανεις κάτι ρε αδερφέ! Σιγουρα κάτι παραπάνω σε σχέση με τις DE τουλάχιστον αλλα και με τις SE. Κόντρα απο την πρώτη φορά χωρίς φόβο και πάθος. Ελάχιστοι ερεθισμοι χαμηλά στο λαιμό την πρώτη φορά, ερεθισμοι που εύκολα αποκομίζω αν πιέσω ή περασω πιο πολλές φορές και με DE. Σιγουρα κάποια στιγμή στο μέλλον θα επενδύσω στην αγορα μιας καλής shavette για το ξύρισμα του Σαββατοκύριακου μιας και μου έδωσε ευχαρίστηση πέρα απο καλό ξύρισμα.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ωραίος! Αλλά όταν λες να επενδύσεις σε καλή shavette (δεδομένου ότι έχεις ήδη τη feather ss που είναι απ' τις καλύτερες) τι εννοείς; Εκτός αν τη feather τη δανείστηκες.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Ναι ήταν δανεική, το είχα αναφέρει στα ξυρισματα της ημέρας κάποια στιγμή.
Πολύ καλή σαβετα όντως, όχι ότι έχω εμπειρία απο αλλη αλλα αυτη ήταν πραγματικά πολύ καλό εργαλείο.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αρκετά ξυρίσματα μετά και αφού της έχω πάρει τον αέρα και φλερτάρω με κάποιο καλό κόψιμο...
Το ξύρισμα με την σαβέτα είναι τουλάχιστον απολαυστικό.
Η όλη διαδικασία που πρέπει να είναι πιο προσεκτική, οι κινήσεις που πρέπει να είναι μετρημένες, η τοποθέτηση της λάμας στο πρόσωπο, η τεχνική, βελτιώνει πολύ και την τεχνική του ξυρίσματος με DE/SE.
Τόσο που αρχίζω να σκέφτομαι και για μαχαίρι, αλλά βλέπω ότι το κόστος θα ήταν πολύ μεγάλο αν έμπαινα σε αυτά τα χωράφια, και με πολύ περισσότερη ώρα για την περιποίησή τους.
Ωραίο, smooth ξύρισμα, απροβλημάτιστο, χωρίς κοψίματα και ερεθισμούς και σίγουρα κάτι που πρέπει να δοκιμάσουμε όλοι όσοι ασχολούμαστε με το "σπορ".
Παρατηρώ ότι με την σαβέτα, δεν νιώθω σχεδόν καθόλου το ASL, όσο οινόπνευμα και αν έχει.
Σαν να μην έχω ξυριστεί καν.

Το μοναδικό μου θέμα (τουλάχιστον ως τώρα) είναι ότι δεν παίρνω σε καμία περίπτωση BBS σε κάποια σημεία αν δεν συνεχίσω με κάποια DE, ούτε το βαθύ ξύρισμα που θα με κρατήσει για 4-5 ώρες γυαλί.
Υποθέτω ότι αυτό έρχεται με τον χρόνο ή απλά δεν γίνεται λόγω της γεωμετρίας της λάμας;
Δεν μπορώ π.χ. να κάνω με ασφάλεια (τουλάχιστον ακόμη) πλάγια κίνηση στον λαιμό, κάτι που σε μερικά σημεία του δικού μου είναι το ATG.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15638 times
Been thanked: 1546 times

Συμφωνώ σε όλα τα ανωτέρω γραφόμενα!
Με άλλες μηχανές (π.χ. General) ξυρίζομαι πιο γρήγορα
και πετυχαίνω εύκολα BBS.
Το ξύρισμα, όμως , με την Feather είναι απόλαυση.
Έτσι, για χάρη της απόλαυσης παραβλέπω το ΒΒS.

Κι εγώ δυσκολεύομαι με κάποιες κινήσεις στον λαιμό,
παρατηρώ, όμως, πως υπάρχει κάποια βελτίωση με τον καιρό.
Ίσως με την βελτίωση της τεχνικής μου, καταφέρω το BBS, ίσως όχι.
Πάντως η Feather είναι (και θα παραμείνει) το βασικό μου εργαλείο ξυρίσματος.
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Δεν είναι για εμένα....ερεθισμός παντου(χωρίς κοψίματα) και παραλίγο να κόψω και μια αρτηρία (!)....θα παραμείνω πιστός στην Rockwell , EJ και Fattip.....μέσα στο ντουλάπι μου υπάρχει μια πραγματικά Parker.
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

αν θυμάμαι καλά πρώτη εμπειρία περίπου 30 χρονάκια πίσω απογοητεύτηκα και κοψίματα και ερεθισμοί για πολλούς λόγους, ένας βασικός λόγω ηλεκτροκόλλησης γενικά ξεφλούδιζα συνέχεια και ούτε έφτιαχνα καλό αφρό και δεν είχα καμιά συμβουλή από κανέναν,μετά δοκίμαζα κατά καιρούς,περίπου πριν δέκα χρόνια πήρα μια στα 4 ευρώ, με πολύ προσοχή ξυριζόμουν καλά αλλά δεν ένιωθα ασφάλεια, πήρα μετά μια στα 15 ευρώ πολύ χειρότερα με αυτή δεν μπορούσα να την συνηθίσω με τίποτα,και μετά έγινε το θαύμα παρήγγειλα από japan μια Feather μιλάμε για αγάπη δεν την φοβάσαι δεν σε προβληματίζει και γρήγορα ξυρίζομαι απίστευτη για τα γούστα μου ,και σε γενικές γραμμές δεν τραβάω το δέρμα και νιώθω τρίχα από την δεύτερη μέρα και μετά.
Άβαταρ μέλους
Pain
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 27 Δεκ 2021, 15:31
2
Τοποθεσία: Άνοιξη
Has thanked: 34 times
Been thanked: 167 times
Ηλικία: 45

Σημερινό ξύρισμα με την σαβετα από τα lidl ,δεν μπορώ να πω πως η όλη διαδικασία με ενθουσίασε ,δεν είχα κόψιμο αλλά δεν είχα και ένα αποτελεσματικό ξύρισμα ,κόντρα δεν τόλμησα να κάνω στον λαιμό και πηγούνι . .Σε γενικές γραμμές δεν βρίσκω τον λόγο να αφήσω της μηχανές μου για να ξυρίζομαι με ένα εργαλείο που θέλει τόση προσοχή και δεν μου προσφέρει το bbs που παίρνω άνετα πλέον με της μηχανές μου ,από την άλλη γούστα είναι αυτά και σαφέστατα η εμπειρία θα προσφέρει και με την σαβετα κάτι διαφορετικό ,εγώ προσωπικά πάντως δεν βρήκα αυτήν την εμπειρία ευχάριστη όσο ευχάριστη ήταν η πρώτη μου χρήση με μηχανή .
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 576
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 335 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Εγώ ευτυχώς είχα δασκαλευτεί από παλαιότερο και κράτησα τη σαβέτα γι' αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα: Αστραπιαίο μάζεμα μουσιών, το οποίο ειδάλλως θα απαιτούσε συχνότατο ξέπλυμα της DE ίνα μη κορέννυται. Πραγματικά, κι εγώ δε βρίσκω λόγο να χρησιμοποιηθεί σε μούσι <10/15 ημερών - παρεκτός φυσικά από δύο περιπτώσεις: Εκείνων που δεν αναζητούν επιτακτικά το BSS και εκείνων που έχουν αναδειχθεί σε πραγματικούς θεράποντες της τέχνης της Σαβέτας (στους οποίους και βγάζω το καπέλο).
De savoir vient avoir.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”