Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Είχα διαβάσει ή δει σε βίντεο (δεν θυμάμαι) ότι αφού κοπείς είναι καλό να βάλεις εκείνη την στιγμή στικ ή Alum Block γιατί άμα κλείσει η πληγή εκείνη την ώρα, βοηθάει στο να επουλωθεί πιο γρήγορα και να μην σου κάνει "μεγάλη" ζημιά.
Μια φορά που ψηλοκόπηκα άσχημα, έβαλα κατευθείαν Alum, έκλεισε η πληγή και μετά συνέχισα το ξύρισμα.
Μπορώ να πω πως εξαφανίστηκε κατεθείαν.
Σίγουρα δεν συγκρίνονται τα κοψήματα των DE με αυτό των μαχαιριών αλλά και για DE κόψημο, περίμενα να φύγει πιο αργά...
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Παρόμοια εμπειρία είχα με μια Πάρκερ σαβέτα, το πιο δύσκολο είναι να καθαρίσεις με De ενώ το δέρμα σου είναι κατακόκκινο και ερεθισμένο. Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω...
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Δεν φταίει το πρόσωπο μου που πιστεύω ότι είναι ψιλονορμάλ όσον αφορά την τριχοφυία, δεν έχω την υπομονή και την επιμονή να προσπαθήσω και σίγουρα να συνεχίσω να κάνω κακά ξυρίσματα για να την μάθω. Έχω σίγουρα κακομάθει με τα απίστευτα ξυρίσματα που μου χαρίζουν οι de φυσικά...
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εγω προσωπικα και εντελως ειλικρινα δεν εχω καμμια φοβια.οπως ομως ειπε και ο Πετρος η σαβετα αλλα και το μαχαιρι πιστευω θελουν υπομονη,επιμονη και εξαιρετικα μεγαλη προσοχη για να τα μαθεις.τετοια πραγματα συγνωμη αλλα δεν τα διαθετω.και τα 2 ξυριστικα εργαλεια προοριζονται για χρηση κυριως απο επαγγελματιες. προσπαθησα να ξυριστω με την σαβετα αρκετες φορες και ολες το ξυρισμα που εκανα ηταν κακο.δυστυχως το συγκεκριμενο εργαλειο δεν κανει για μενα γιατι μου αφαιρει ολη την ευχαριστηση απο το ξυρισμα και με κανει κακοκεφο.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Εμένα η φάτσα μου προσφέρεται. Τελείως επίπεδη επιδερμίδα, κανένα μπιμπίκι , ερεθισμός, σπυρί , τρίχα γυρισμένη μέσα κτλ. Ούτε αυλακιές , χαράδρες κτλ.

Σήμερα , έκανα το δεύτερο ξύρισμα με τη νέα σαβέτα shaving factory.
Τι διαπίστωσα. Είναι βαριά, πρέπει να είναι σχεδόν σαν φαλτσέτα σε βάρος, οπότε , παρόλο που δεν έβαζα καθόλου δύναμη , η διαφορά βάρους από την πλαστική (με την οποία ξυριζόμουν τον τελευταίο μήνα αποκλειστικά), ήταν τεράστια. Κι αυτό δούλεψε εναντίον μου.Παρόλα αυτά , επειδή όπως ξανα ανέφερα δεν έβαζα καθόλου δύναμη , τα τραύματα είναι πολύ ρηχά , οπότε μπορεί να έχουν φύγει και πριν την εβδομάδα.

Η άλλη δυσκολία της σαβέτας που περιγράφουν πολλοί χρήστες σε όλα τα φόρουμ , είναι ότι η λεπίδα (de) είναι πολύ λεπτή,οπότε είναι πιο εύκολο να τη "χωσεις" μέσα στο δέρμα (και να κοπείς) , από την κόψη της φαλτσέτας που είναι πιο παχιά.

Σίγουρα πάντως, με τη σαβέτα δεν παίζεις. Θέλει πάντα προσοχή. Με την άλλη, τη λευκή πλαστική, έφτασα σε ένα μήνα ,
να την παίζω σαν παιχνιδάκι χωρίς κανένα φόβο και χωρίς καθόλου αίμα.
Με τη shaving factory και όλες τις άλλες χωρίς μπάρα, δεν νομίζω ότι παίρνει κανέναν να κάνει τέτοιες μαγκιές.

Σημ.Τα περί πάχους λεπίδας και επικινδυνότητα, τα επαλήθευσα , ξυρίζοντας ένα κομμάτι στο πηγούνι , από τα θεωρούμενα ως δύσκολα , με ένα καλοακονισμένο μαχαίρι. Επειδή η λάμα του είναι χοντρή, δεν κόπηκα , όπως μπορούσα να κοπώ για πλάκα με τη σαβέτα , που το πάχος λάμας είναι τρίχα.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

macho έγραψε:και τα 2 ξυριστικα εργαλεια προοριζονται για χρηση κυριως απο επαγγελματιες. προσπαθησα να ξυριστω με την σαβετα αρκετες φορες και ολες το ξυρισμα που εκανα ηταν κακο.δυστυχως το συγκεκριμενο εργαλειο δεν κανει για μενα γιατι μου αφαιρει ολη την ευχαριστηση απο το ξυρισμα και με κανει κακοκεφο.
Εφόσον έχεις κάνει ήδη προσπάθειες με σαβέτα και έχεις και εμπειρία από de , θα σου πρότεινα
να δοκιμάσεις αυτή.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

H σαβέτα μου θυμίζει τα παιδικά μου κουρέματα. Ο κουρέας άνοιγε τη σαβέτα, τράβαγε το καπάκι απ'το μεγάλο γυάλινο βάζο και τη βούταγε μέσα και μετά..

Σιωπή. Ανατριχίλα. Πλήρης ακινησία. Το ένιωθες το ξυράφι στο σβέρκο.
Καμμιά φορά ένιωθες και ένα καψιματάκι απο αυτη την αλοιφή στο κόκκινο στρογγυλό κουτάκι.

Δεν έχω ξυριστεί με σαβέτα αλλά φαντάζομαι πως θα'ναι.

Σα να σε ξυρίζει χαρτί.

...και ξέρετε πως κόβει το χαρτί.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Τρίτο ξύρισμα σήμερα με τη shaving factory .
Πρέπει να περιμένω να επουλωθούν τα αρχικά κοψίματα μάλλον, γιατί και σήμερα τα μάτωσα , αν και λιγότερο.
Το θέμα είναι ότι λόγω πείσματος , μου είναι δύσκολο να μείνω αξύριστος έστω και μια μέρα
ή να χρησιμοποιήσδω λίγες μέρες de . Αν και αυτό θα ήταν το λογικό .
Την ξεροκεφαλιά αυτή βέβαια , την πληρώνω. Σήμερα , μετά το ξύρισμα , ήμουν πολύ κοντά στο να φθάσω στο σημείο που
χαρακτηρίζω "απαράδεκτος για να κυκλοφορήσεις και να σε δει κόσμος" .
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Δυστυχώς Μπάμπη η σαβέτα θέλει υπομονή και ξύρισμα μετά από λίγες μέρες για να ηρεμήσει και το δέρμα σου. Αν ακολουθήσεις την ξεροκεφαλιά σου θα επιβαρύνεις περισσότερο το δέρμα σου και ίσως να μην μπορείς να ξυριστείς για μέρες, άσε το αισθητικό κομμάτι που θα νομίζεις ότι όλοι σε κοιτάνε γιατί έχεις κοπεί παντού. Φαντάσου όταν κόπηκα με τη σαβέτα η γυναίκα με ρώτησε πως και κόπηκα, της φάνηκε περίεργο που τόσο καιρό δεν είχα τόσο άσχημο αποτέλεσμα. Μερικές μέρες ρεπό στο δέρμα σου επιβάλλεται γιατί μετά θα είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εγω Μπαμπη θα προτεινα να ξυριζεσαι εναλλαξ.την μια μερα σαβετα την αλλη μηχανη ασφαλειας.εχω την εντυπωση οτι ετσι δινεις στο δερμα σου το χρονο για να ηρεμησει λιγο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”