Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Αποφάσισα να κάνω ένα βηματάκι διαφορετικό από τα δικά μου τυπικά,
έχοντας σχεδόν 30 χρόνια που ξυρίζομαι με DE (με λίγα, μικρά διαλείμματα).

Πήγα λοιπόν μιας και βρέθηκα στο κέντρο (της αθήνας) να αγοράσω Shavette. Από το Μιχαηλίδη , στη Σωκράτους.
Ο πολύ εξυπηρετικός και φιλικός υπάλληλος του καταστήματος , με ρώτησε αν είναι η πρώτη μου.
Σε καταφατική μου απάντηση , μου πρότεινε αυτή , επειδή έχει μπάρα , οπότε -μου είπε-
μιεώνεις τις πιθανότητες να κοπείς.
hk-shavette-barber-products-eidi-kommotiriou-2bdab.jpg
Η αγορά , έγινε στις 13/3/2015 και σήμερα έχουμε 23/3/2015.
Από τη μέρα που την αγόρασα μέχρι και σήμερα, έκανα από ένα ξύρισμα την ημέρα με αυτή.
Η αλήθεια είναι ότι η μπάρα , δίνει μία αίσθηση που μοιάζει κάπως με DE.
Κοψίματα έκανα, ειδικά στα πρώτα 3-4 ξυρίσματα κι αυτό με χάλασε , γιατί με τη De μετά από τόσα χρόνια
δεν έκανα ούτε 1 κόψιμο το δίμηνο.
Αλλά όσο περνούν οι μέρες, βελτιώνομαι.
Στα 2 τελευταία , κανένα κόψιμο!

Οι απορίες μου προς παλιότερους χρήστες shavette.
Αυτή που πήρα με τη μπάρα , ξυρίζει σαν shavette ή δεν έχει καμία σχέση με τις άλλες ;
Οπότε , η όποια εμπειρία αποκτηθεί με τούτη , μετράει για ... επόμενα βήματα,
σε άλλες shavette χωρίς μπάρα ;

Με βάση τις δικές μου συνήθειες βέβαια , αποκλείεται να πάρω άλλη , πριν από κανά δίμηνο (το ελάχιστο).
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Θα ηθελα να την δω και απο την αλλη την ξυριστικη πλευρα αλλα νομιζω οτι θα ειναι χρησημη για το μελλον. Πρωτα πρωτα μαθαινεις να την κρατας και να ξυριζεσαι καθετα. οποτε αυτο απο μονο του ειναι θετικο. Εκεινο που δεν μαθαινεις ειναι η πιεση που πρεπει να ασκησεις η οποια φανταζομαι οτι θα ειναι πολυ λιγοτερη στην πραγματικη shavete. Ειναι ομως ενα σχετικα καλο πρωτο βημα. Εχω βεβαια την εντυπωση οτι ακομη και αν αρχιζες με μια κανονικη στο ιδιο σημειο θα ησουν τωρα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Να συμπληρώσω επίσης:
-Με τη συγκεκριμένη τουλάχιστον, όλα τα ξυρίσματα , τα έκανα χωρίς να τεντώνω το δέρμα,
με εξαίρεση ελάχιστα στο λαιμό. Το φοβάμαι το τέντωμα, γιατί ήδη πέρασα τα 40 , μην το κάνω με τα τεντώματα να δείχνει ... 60.
Δεν ξέρω όμως, με πιο "βάρβαρες" , θα είναι εφικτό αυτό ;

-Δεν έκανα κανένα ερεθισμό στο λαιμό πουθενά. Το κοψίματα εννοείται εξαιρούνται.
Αλλά στο λαιμό , τα πράγματα είναι ακόμη καλύτερα και από τη de.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Νομίζω ότι το τέντωμα είναι ιδιαίτερα κρίσιμο για βαθύ ξύρισμα και την αποφυγή σοβαρού κοψίματος. Προσωπικά τεντώνω συνεχώς το δέρμα μου όταν ξυρίζομαι με σαβέτα ή straight razor. Κάποια ψυχή του φορούμ μου είχε πει κάποτε να τεντώνω καλά το δέρμα μου... σαν του Ψινάκη!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα οτι το τέντωμα είναι απαραίτητο για να επιτύχουμε το βαθύτερο ξύρισμα.
Προσωπικά προσπαθώ να τεντώνω το δέρμα μου όσο γίνεται με διάφορες γκριμάτσες και κλίσεις του κεφαλιού, με εξαίρεση το κόντρα σε κάποια σημεία του μάγουλου που δεν βολεύει αλλιώς.
Σίγουρα όμως, το καλύτερο τέντωμα είναι με τη βοήθεα του χεριού, που καταλήγει και σε πιο βαθύ ξύρισμα.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Λοιπόν , συνεχίζω με τις εντυπώσεις από το ξύρισμα με τη σαβέτα (την ίδια πάντα).
Το δέρμα , καταπονείται ακόμη λιγότερο και από τη DE.
Από τις 13/3/2015 που την αγόρασα , μέχρι και σήμερα, ξυρίζομαι κάθε μέρα χωρίς ούτε ίχνος
από ερεθισμούς, κοκκινίλες κτλ. Και με τη DE , κάθε 20-25 μέρες , κάποια στιγμή ένοιωθα ότι στο λαιμό κυρίως
ή και αλλού , κάπου το δέρμα είχε ζοριστεί και χρειαζόταν μία μέρα άνευ ξυρίσματος. Με τη σαβέτα , στις 24 μέρες αυτές,
δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη. Ακόμη νοιώθω το ξύρισμα πιο βαθύ.Μου δίνει την αίσθηση , ότι στο σημείο που ήμουν αμέσως μετά το ξύρισμα με τη DE , τώρα είμαι μετά από 2-3 ώρες. Χωρίς να κάνω ποτέ κόντρα βέβαια (πάγια τακτική μου αυτή).
Τα ξυραφάκια , είναι τα ίδια , personna , πάντα.
Από χρονική διάρκεια ξυρίσματος πλέον , είμαι στα ίδια με τη DE.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Χθες δοκίμασα για πρώτη φορά σαβέτα, στην αρχή παιδεύτηκα πως θα την κρατάω, μετά πως θα ξυριστώ και μετά πως θα βλέπω και θα ξυρίζομαι. Μου πήρε λίγη ώρα για να το καταλάβω, αφού το βρήκα ξεκίνησα με Gillette Silver Blue και συντηρητικά. Από φαβορίτα προς τα κάτω και ότι πάρει. Από φαβορίτα μέχρι λαιμό δεν είχα πρόβλημα, εκεί που δυσκολεύτηκα και θα έκοβα φιλέτα είναι μύτη και πηγούνι. Εκεί με το που προσπαθούσα πάρε κοψιματάκι, σε λίγο θα χρειαζόμουν μπουκάλα αίματος. Είχα και κάτι ψιλοκοψίματα και ερεθισμούς παντού και την άφησα, συνέχισα με την Mercur 37c και ολοκλήρωσα ο Θεός να το κάνει το ξύρισμα.

Η σαβέτα δυστυχώς δεν συγχωρεί τα λάθη και αυτό για μένα είναι αρκετά αποτρεπτικό, θεωρώ ακόμα και να περάσουν οι μέρες και να συνεχίσω μαζί της με το παραμικρό θα με κόβει αν ξεχαστώ. Το ξύρισμα είναι βαθύ αλλά το έχω και με de οπότε δεν είδα μεγάλη διαφορά στο πρώτο ξύρισμα. Η μετάβαση από de σε σαβέτα δεν ήταν αναίμακτη και αυτό με ξένισε. Να κοπώ σε τόσα σημεία δεν θυμάμαι πότε το είχα ξαναπάθει, πιο πολύ θα σταθώ όμως στο ψυχολογικό που αντί να σου φτιάχνει τη διάθεση σίγουρα σε ρίχνει και σε προβληματίζει για την επόμενη φορά.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Πετρο και εγω με την σαβετα προβληματιστηκα.ειδικα οπως ειπες σε πηγουνι και μυτη θελει απολυτη προσοχη και κινησεις αγγειοχειρουργου, κατι που αφαιρει την ευχαριστηση.εγω επιπλεον ειχα και ερεθισμο κατι που ειχα ξεχασει με την μηχανη ασφαλειας.σιγουρα η σαβετα με τις σωστες κινησεις ξυριζει αρκετα βαθια ,χρειαζεται ομως πολυ χρονος για να την μαθεις και μεγαλη υπομονη.θα δω μηπως παρω την σαβετα με την οποια ξυριζεται ο BABIS.ισως επειδη ειναι πιο κοντα σε de razor να ειναι πιο ευκολη στον χειρισμο. παντως και εγω προβληματιζομαι αν αξιζει να ξαναδοκιμασω. :confused
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σημασία έχει πως ο άνθρωπος ζεί. :megagrin
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Παιδιά γεια σας και Καλή Ανάσταση να έχουμε!! :hellas
Σχετικά με το νήμα αυτό συγγνώμη που παρεμβαίνω αν και καταλαβαίνω απόλυτα όμως τη μαγεία που μπορεί να ασκεί η αίσθηση της σαβέτας αλλά κυρίως φαντάζομαι του straight razor αλλά αναρωτιέμαι γιατί να "τσιμπάμε" (συγγνωμη για την έκφραση κιόλας) όλοι ακόμα και όσοι ηταν μια ζωή υπέρ του straight razor σε κάθε τί που μοιάζει;;Η διαφορά είναι τεράστια καθώς το straight εξόσον γράφουν εδώ οι παλιότεροι αλλά και ο εκ των κορυφαίων ειδημόνων στο είδος Mantic στον οδηγό 30 ημερών του ως shaver στο εδάφιο για το straight αναφέρει και τις σαβέτες αλλά ως disposable straight razors και επεσημαίνει το εξής πολύ λογικό:Ότι είναι πολύ καλή λύση για τους μπαρμπέρηδες που για λόγους υγιεινής πλέον δεν μπορούν να στηρίζονται εκ των πραγμάτων στο πραγματικό ξυράφι(πόσες φορές και 4 να έχει ένα μπαρμπέρικο να τις βάλει σε κλίβανο για αποστείρωση ακόμα κι αν έχει κλίβανο η UV συσκευή) και έχουν σαβέτες ως μια παρόμοια εναλλακτική ΑΛΛΑ επισημαίνει και το εξής πολύ πεζό αλλά πραγματικό:ότι δεν έχει καμία σχέση με το πραγματικό ξυράφι καθώς η σαβέτα στερείται βάρους πράγμα που την καθιστά όπως προαναφέρθηκε και άβολη!Αλλά ως υποκατάστατο του πραγματικού ξυραφιού, δεν είναι, με τη λογική σκεφτόμενος πάντα ..Sorry αν έγινε εριστικός άθελά μου αλλά γενικά όλοι επηρεαζόμαστε και από κάποια θαυμάσια videos με κάτι vintage μπαρμπέριδες είτε στο Περού είτε στην Ινδία είτε στην Τουρκία..(Νομίζω αυτοί είναι κορυφαίοι του είδους και λόγω ίσως παράδοσης) Αλλά να αλλάξεις από straight razor σε σαβέτα είναι αλλο πράμα το ένα άλλο το άλλο ταπεινή μου γνώμη...
Νομίζω όλοι οι προαναφερόμενοι με πενιχρά μέσα πετυχαίνουν υποδειγματικά ξυρίσματα κλάσεις ανώτερα από super duper barber saloons με μαθητευόμενους "μάγους" στην Αμερική ή αλλού και με απείρως καλύτερες συνθήκες υγιεινής βέβαια τις περισσότερες φορές..Αλλά είπαμε όλων αυτών είναι η δουλειά τους γι΄αυτό την προτιμούν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”