Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
FSword
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 96 times
Been thanked: 182 times

Re: Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Δημοσίευση από FSword » πριν από 4 μήνες

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Εδώ και κάνα μήνα χρησιμοποιώ την Feather Artist Club SS, αρχικά με Pro Guard. Μπορώ να πω ότι εξεπλάγην ευχάριστα με το γεγονός ότι ξυρίστηκα σχετικά άνετα απ' την πρώτη φορά, με ελάχιστα κοψίματα (να σημειώσω ότι δεν είχα άλλη εμπειρία με shavette ή φαλτσέτα, είχα κάνει μόνο μερικά δοκιμαστικά περάσματα χωρίς ξυραφάκι). Βέβαια χρειάστηκα αρκετά περισσότερο χρόνο σε σχέση με DE αλλά και πάλι... Επίσης έκανα δυο περάσματα (WTG + ATG) συν διορθώσεις. Γενικά μου άρεσε πολύ η όλη εμπειρία, με ορισμένες όμως παρατηρήσεις:

1ον - Δεδομένης της μεγάλης επιφάνειας της λεπίδας σε σχέση με DE δεν είναι τόσο "ευέλικτη" σε δύσκολα σημεία. Για τον ίδιο λόγο δυσκολεύτηκα αρκετά και σε XTG πέρασμα, ειδικά χαμηλά στο λαιμό που το δέρμα κάνει και μια καμπύλη προς τα μέσα. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι τα WTG/XTG/ATG είναι τόσο "ευδιάκριτα" όσο σε DE γιατί σε σημεία μπορεί να μην πηγαίνεις ακριβώς με ATG αλλά XTG κτλ. Στην τελική όμως αυτά είναι λεπτομέρεις, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο και απολαυστικότερο σε σχέση με DE.

2ον - Ενώ σε μάγουλα και λαιμό ξυριζόμουν πολύ άνετα τα έβρισκα λίγο σκούρα σε πηγούνι και κάτω απ' τη μύτη (στα δύσκολα σημεία). Εκεί έπαιρνα ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα μεν αλλά όχι τόσο βαθύ όσο στο υπόλοιπο πρόσωπο και πολλές φορές χειρότερο από DE.

3ον - Η Pro Guard αισθανόμουν να μου τραβάει λίγο το δέρμα. Θα μου πείτε λογικό ως αρχάριος, αλλά έχοντας διαβάσει κάποια όχι πολύ θετικά σχόλια για τα εν λόγω ξυραφάκια σκέφτηκα μήπως φταίει αυτό. Έτσι, μετά από 2-3 ξυρίσματα ακόμα είπα να πέσω στα... βαθιά και δοκίμασα τις Pro Super (σκέφτηκα μήπως βελτιώσουν και το αποτέλεσμα σε λαιμό/μύτη).

Λοιπόν με τις Pro Super αυτό το τράβηγμα που ένιωθα με την Pro Guard σταμάτησε μεν, αλλά το ξύρισμα έγινε πιο δύσκολο υπό την έννοια ότι χρειαζόταν μεγαλύτερη προσοχή ειδικά σε κόντρα. Εδώ είδα και τα πρώτα πιο "σοβαρά" κοψίματα, κυρίως επιφανειακά βέβαια, αλλά σχετικά συχνά. Α και πάντα στα δύσκολα σημεία που λέγαμε πριν. Στα σημεία αυτά το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο μεν (με αρκετά περιθώρια βελτίωσης) αλλά τα κοψίματα περισσότερα.

Μετά από 4-5 ξυρίσματα με τις Super είδα βελτίωση σε σχέση με την αρχή αλλά ήθελα ακόμα εξάσκηση. Κάπου εκεί άρχισα να σκέφτομαι μήπως βιάστηκα να τις χρησιμοποιήσω και επέστρεψα στις Pro Guard. Ω του θαύματος δεν αισθανόμουν πλέον τράβηγμα (φαντάζομαι είχε "στρώσει" λίγο το ξυραφάκι μετά απ' τα πρώτα ξυρίσματα και το πέρασμα απ' τις Super βοήθησε να προσέχω περισσότερο). Επίσης έχοντας βελτιώσει (λίγο) την τεχνική μου είχα καταλάβει πώς να τεντώνω καλύτερα το δέρμα στα δύσκολα σημεία με αποτέλεσμα πολύ βαθύτερο ξύρισμα και σίγουρα καλύτερο από DE. Κοψίματα κάνα δυο επιπόλαια εώς καθόλου. Βοηθάει βέβαια και το γεγονός ότι η Pro Guard συγχωρεί περισσότερο. Σε ορισμένα σημεία που την πέρασα λίγο άτσαλα απ' το δέρμα μου ήμουν σίγουρος ότι με την Super θα είχα ένα ωραίο κόψιμο, εκεί που με την Guard ίσα που άφησε ένα προσωρινό ερεθισμό.

Συμπέρασμα; Απ' όταν ξεκίνησα με την SS δεν έχω ξαναπιάσει DE (ακόμα και σε ταξίδι είχα μαζί μου τη Feather) και δε με βλέπω να ξαναπιάνω σύντομα. Πολύ καλύτερη η αίσθηση, θέλει όμως προσοχή και εξάσκηση. Σαφώς έχω πολλά περιθώρια βελτίωσης αλλά δε θέλει βιασύνες. Θα συνεχίσω με Pro Guard και για τις Super βλέπουμε ξανά μετά από μερικά ξυρίσματα.

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 19 λεπτά 39 δευτερόλεπτα:
Να συμπληρώσω επίσης ότι με βολεύει να χρησιμοποιώ και τα δύο χέρια στο ξύρισμα, πράγμα που μ' έχει διευκολύνει πάρα πολύ. Είναι όμως πολύς κόσμος που μπορεί να ξυριστεί μόνο με το "καλό", οπότε φαντάζομαι θέλει περισσότερη εξάσκηση.

Armn
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 17 times
Been thanked: 63 times

Δημοσίευση από Armn » πριν από 1 μήνα

Έχω κάνει περίπου έξι ξυρίσματα με την PARKER SBR ,ξυρίζομαι με αυτήν 2 φορές την εβδομάδα διότι ξυρίζομαι σχεδόν κάθε μέρα τις καθημερινές παρόλο που έχω αποκομησει μόνο κανα δυο μικροκοψιματα με κάποια ξυραφάκια είχα μικροερεθισμούς ....ειδα σταδιακή πρόοδο και πλέον ξυρίζομαι και κόντρα απλά θέλει προσοχή πιστεύω μέχρι να βελτιώσεις την τεχνική σου και να βρεις ποιες λεπίδες σου ταιριάζουν...επιπροσθετα η διαδικασία του ξυρίσματος με σαβέτα είναι σαν ιεροτελεστία, με το καιρό ίσως γίνει συνήθεια αλλά για την ώρα πραγματικά το απολαμβάνω....

Άβαταρ μέλους
ElGreco
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: [ Vintage ]
Has thanked: 1246 times
Been thanked: 1060 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ElGreco » πριν από 1 μήνα

Με shavette ( feather SS & ΚΑΙ pink blade) έχω κάνει σύνολο δυο ξυρισματα και τα δυο απολαυστικά με την έννοια ότι έπρεπε να κανεις κάτι ρε αδερφέ! Σιγουρα κάτι παραπάνω σε σχέση με τις DE τουλάχιστον αλλα και με τις SE. Κόντρα απο την πρώτη φορά χωρίς φόβο και πάθος. Ελάχιστοι ερεθισμοι χαμηλά στο λαιμό την πρώτη φορά, ερεθισμοι που εύκολα αποκομίζω αν πιέσω ή περασω πιο πολλές φορές και με DE. Σιγουρα κάποια στιγμή στο μέλλον θα επενδύσω στην αγορα μιας καλής shavette για το ξύρισμα του Σαββατοκύριακου μιας και μου έδωσε ευχαρίστηση πέρα απο καλό ξύρισμα.

Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com

FSword
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 96 times
Been thanked: 182 times

Δημοσίευση από FSword » πριν από 1 μήνα

Ωραίος! Αλλά όταν λες να επενδύσεις σε καλή shavette (δεδομένου ότι έχεις ήδη τη feather ss που είναι απ' τις καλύτερες) τι εννοείς; Εκτός αν τη feather τη δανείστηκες.

Άβαταρ μέλους
ElGreco
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: [ Vintage ]
Has thanked: 1246 times
Been thanked: 1060 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ElGreco » πριν από 1 μήνα

Ναι ήταν δανεική, το είχα αναφέρει στα ξυρισματα της ημέρας κάποια στιγμή.
Πολύ καλή σαβετα όντως, όχι ότι έχω εμπειρία απο αλλη αλλα αυτη ήταν πραγματικά πολύ καλό εργαλείο.

Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com

Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”