Dovo shavette - εντυπώσεις και ξυρίσματα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Moustardas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 27 Αύγ 2014, 16:12
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 287 times
Been thanked: 504 times
Ηλικία: 41

Προσπαθώντας να αξιοποιήσω τα ξυριστικά προϊόντα που έχω, ούτως ώστε να πάρω το επιθυμητό αποτέλεσμα, μου πήρε λίγο καιρό, μέχρι να βρω τα σωστά "πατήματα" του προσώπου. Μετά τον αρχικό ενθουσιασμό, από τα αποτελέσματα που έπαιρνα, κατάλαβα ότι στην ουσία εθελοτυφλούσα. Το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν άσχημο, αλλά πάντα κάτι έλειπε. Στην πορεία, διαπίστωσα ότι είμαι αρωματολάγνος. Μετά από αρκετές δοκιμές, και μια περίοδο τεσσάρων μηνών, άρχισα να αναγνωρίζω τί πραγματικά ταιριάζει στο πρόσωπό μου και κυρίως στον λαιμό μου. Ναι, ξυρίζομαι αρκετά χαμηλά. Δύο δάχτυλα κάτω από το καρύδι. Όταν πήρα τα αποτελέσματα που ήθελα, τότε προχώρησα στην αναβάθμιση - ξυριστική αναζήτηση μέσω της σαβέτας. Μέχρι τότε χρησιμοποιούσα μια Edwin Jagger de89.

Η πρώτη επαφή

Ελαφριά στο χέρι η σαβέτα. Καταλαβαίνεις ότι το βάρος που έπαιζε ρόλο στην EJ, πλέον πήγε περίπατο. Χωρίς ξυράφι μέσα της, άρχισα να πειραματίζομαι πάνω στο πρόσωπο. Νέα δεδομένα για το κράτημα όπως και για τα τεντώματα. Τα χέρια κουλουβάχατα ώστε να βλέπω και να κατευθύνω σωστά. Σπάσιμο μιας Astra στη μέση, ψάξιμο λίγο με την τοποθέτηση, μην τυχόν και την έβαλα λάθος ή στραβά κι έτοιμη.

Το πρώτο ξύρισμα

Άριστη προετοιμασία με pre-λάδι Floid και το λάβδανο της πανακρέμα. Πιάνω τον εαυτό μου σφιγμένο αλλά κάνω την αρχή. Νωπή η παλάμη από το νερό, γλιστράει στο χέρι. Ξεκινάω από τη δεξιά φαβορίτα. Φτάνω στο οστό της κάτω σιαγόνας και σταματάω. Πάω από την αριστερή. Δεν βλέπω την τύφλα μου, αφού προσπαθώ να τεντώσω το δέρμα με το αριστερό και μου κλεινει το οπτικό πεδίο. Ακουμπάω κατά λάθος τη σαβέτα και κόβομαι στο νεκρό εκείνο σημειο, μεταξύ αυτιού και τριχών προσώπου. Στραβοακούμπημα στο μάγουλο και μια χαρακιά δώρο. Το μουστάκι την γλίτωσε από κοψίματα. Το πηγούνι τελείωσε με την EJ. Από τους "καλύτερους" ερεθισμούς στον λαιμό, διάσπαρτες αμυχές και ρεπό στο δέρμα μια εβδομάδα να ηρεμήσει.

Διαπιστώσεις

Με την σαβέτα, καταφέρνω βαθύτερα ξυρίσματα. Η διαφορά συνήθως φαίνεται στη διάρκεια που θα βγουν τα γένια. Χρησιμοποιώντας την EJ, τα γένια θα επανεμφανιστούν σε λιγότερο από 24 ώρες, εν αντιθέσει με τη σαβέτα που υπάρχει λίγο μεγαλύτερη διάρκεια. Βέβαια το δέρμα καταπονείται περισσότερο με τη σαβέτα. Άτσαλες κινήσεις, δεν συγχωρούνται. Η σαβέτα θέλει πολύ περισσότερο χρόνο, ώστε να εξοικειωθείς. Μια κακή προετοιμασία, θα την πληρώσεις ευκολότερα σε σχέση με μια close comb. Το feedback από το ξυράφι, προς το παρόν 1,5 μήνα που "παίζω" με τη σαβέτα, είναι ανύπαρκτο. Είτε βάλω feather, είτε persona, δεν καταλαβαίνω διαφορά. Αν ασκήσεις πίεση, την πάτησες με τσάμπα ερεθισμούς.

Εν κατακλείδι

Όπως με όλα τα προϊόντα γύρω από το παραδοσιακό ξύρισμα, έτσι και με τη σαβέτα, θέλεις χρόνο για να τη δουλέψεις όπως πρέπε, σωστάι. Το αν εν τέλει θα ταιριάξει στο πρόσωπό μου και θα παίρνω τα αποτελέσματα που θέλω, ακόμη δεν το ξέρω. Ακόμη δοκιμάζω γωνίες, τραβήγματα, προσεγγίσεις, βλέποντας ότι έχω πολύ δρόμο μπροστά μου. Ίσως μου πάρει τετραπλάσιο χρόνο εξοικίωσης σε σχέση με την EJ, η σαβέτα. Φαίνεται ότι δεν είναι για κάθε μέρα, όμως γουστάρω το καθημερινό ξύρισμα. Εσκεμένα μένω αξύριστος 2 μέρες, ούτως ώστε να πιάσω τη σαβέτα, προσπαθώντας να διευρύνω τις απολαυστικές συνήθειες του παραδοσιακού ξυρίσματος
Κώστας
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

ευχαριστω για την πληροφοριση
:thnx
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα Μουστάρδα

Αρχικά να πω οτί έχεις δίκιο. Το ξύρισμα που κάνει η σαβέτα δεν το κάνει καμμία μηχανή ασφαλείας από ότι έχω καταλάβει.
Δεν ξέρω βέβαια για την adjustable Futur της Μerkur που έχω διαβάσει τα καλύτερα.

Στο θέμα όμως.
Με την σαβέτα μπορείς να ξυρίζεσαι κάθε μέρα. Αρκεί το χέρι σου να είναι ελαφρύ ακουμπώντας την σαβέτα και κατεβάζοντας απαλά. Δεν ξέρω αν δοκίμασες την κόντρα αλλά θα φτάσεις και σε αυτό.
Τώρα για τις γωνίες που θα δοκιμάσεις λίγο πολύ θα τα ξέρεις φαντάζομαι. Μπορείς να ανεβάζεις λίγο τις μοίρες σου για πιο βαθύ ξύρισμα αλλά δοκίμασέ το αφού εκμηδενίσεις τις πιέσεις στο δέρμα. Πάντως δεν είναι ίδιες όλες οι φορές. Καμμιά φορά βρίσκω να μην το έχω αρκετά, ψυχολογία μάλλον. Ακόμα και μετά από ξυρίσματα κάποιων χρόνων συμβαίνει.

Δεν υπάρχουν μυστικά για την χρήση της σαβέτας. Μην πιέζεις μόνο και όλα θα γίνουν μόνα τους.

Είπες οτί κάνεις προετοιμασία με λάδάκι αλλά λέγετε εδώ στο φόρουμ από τους περισσότερους οτι δεν δουλεύουν τα λάδια τελικά. Υπάρχει ένας οδηγός για αυτά στην κατηγορία preshaves.
Γιατί δεν χρησιμοποιείς preshave κρέμα της Proraso; Είναι δαιμόνια προιόντα καί αυτό με ευκάλυπτο και μενθόλη, αλλά και το άσπρο για ευαίσθητες επιδερμίδες με αλόη και πράσινο τσάι αν δεν κάνω λάθος. Εiδικά το δεύτερο δουλεύει τέλεια και σαν aftershave.
Χρει'αζεσαι πολύ καλή προετοιμασία ωστέ να κάνεις την τρίχα βούτυρο, σαβέτα είναι αυτή.

Καλά ξυρίσματα από μένα κι ελπίζω να βοήθησα κάπως, ;)
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Έχω κάνει 3 (ή τέσσερα; :eusa-think: ) ξυρίσματα με αυτή την σαβέτα.
Σε γενικές γραμμές έχω πολύ καλές εντυπώσεις. Η inox έκδοση έχει ένα καλό βάρος (αν και την ήθελα μια ιδέα ποιο βαριά).
έχει καλό πιάσιμο και δεν γλιστράει.

Μερικά πράγματα που με "ενοχλούν"

Η πλαστική (διαφανή) θήκη για τα μακριά ξυραφάκια (dovo) δεν έχει εμφανή σημάδια και από τις 2 μεριές του για το που ακριβός μπαίνει το ξυράφι (βασικά έχει από την μία αλλά είναι σχεδόν ανύπαρκτο). Κατά κάποιο περίεργο λόγο το ξυράφι τις περισσότερες φορές μπαίνει σωστά.

το τελευταίο που με ενοχλεί είναι... όταν ξυρίζομαι οι τρίχες μπαίνουν ανάμεσα το ξυράφι και το διαφανές πλαστικό. Έχω την εντύπωση πως έτσι "στομώνει" και έτσι αναγκάζομαι μετά από κάθε πέρασμα να βγάζω το ξυραφάκι να το ξεπλένω και φτου κι από την αρχή.

Πάντως με την savetta κάνω το πιο βαθύ ξύρισμα στο πηγούνι (κάτω από τα χείλη) κάτι που δεν έχει καταφέρει να κάνει (επανειλημμένα) ούτε η R41 ούτε και η Merkur HD 34c και αυτό χωρίς κόντρα ξύρισμα!

Το μόνο που μου μένει τώρα είναι να "λύσω" τα χέρια μου...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

andreas έγραψε: 26 Σεπ 2015, 23:02 ...........Η πλαστική (διαφανή) θήκη για τα μακριά ξυραφάκια (dovo) δεν έχει εμφανή σημάδια και από τις 2 μεριές του για το που ακριβός μπαίνει το ξυράφι (βασικά έχει από την μία αλλά είναι σχεδόν ανύπαρκτο). Κατά κάποιο περίεργο λόγο το ξυράφι τις περισσότερες φορές μπαίνει σωστά........
Καλησπέρα Andreas
Σκέφτομαι να πάρω μία Dovo, ίσως την μπλε με την πλαστική λαβή. Έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε που απέκτησες την δική σου, εύχομαι να την χρησιμοποιείς και να της έχεις πάρει τον αέρα, οπότε από την εμπειρία σου θα ήθελα να σε ρωτήσω τα παρακάτω σε περίπτωση που βάζεις τον μικρό υποδοχέα των κανονικών μισών (όχι των μεγάλων της Dovo):
. Η λεπίδα ασφαλίζει καλά, ή έχει κάποιο παίξιμο; (η δική μου Bluebeards Revenge την σφίγγει τέλεια)
. Μπαίνει και σε αυτή σαπουνάδα και τρίχες;
. Οι πλαστική θήκη/υποδοχέας θα αντέξει στον χρόνο;
Ευχαριστώ
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Θα σου πρότεινα ( χωρίς να έχω βέβαια εμπειρία από σαβέτα ) να πάρεις την ανοξείδωτη, είναι 5-6 ευρώ πιο ακριβή αλλά πιστεύω αξίζει μόνο και μόνο που είναι ατσάλι (inox) και όχι πλαστικό
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Σήμερα είδα και τις 2 στον "Τσομπάρη". Η αίσθηση της μεταλλικής στο χέρι είναι άλλο πράγμα, μάλλον εκεί θα καταλήξω μόλις διευκρινιστούν τα ερωτηματικά μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 17 Οκτ 2017, 04:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Basil έγραψε: 12 Οκτ 2017, 20:15 Καλησπέρα Andreas
Σκέφτομαι να πάρω μία Dovo, ίσως την μπλε με την πλαστική λαβή. Έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε που απέκτησες την δική σου, εύχομαι να την χρησιμοποιείς και να της έχεις πάρει τον αέρα, οπότε από την εμπειρία σου θα ήθελα να σε ρωτήσω τα παρακάτω σε περίπτωση που βάζεις τον μικρό υποδοχέα των κανονικών μισών (όχι των μεγάλων της Dovo):
. Η λεπίδα ασφαλίζει καλά, ή έχει κάποιο παίξιμο; (η δική μου Bluebeards Revenge την σφίγγει τέλεια)
. Μπαίνει και σε αυτή σαπουνάδα και τρίχες;
. Οι πλαστική θήκη/υποδοχέας θα αντέξει στον χρόνο;
Ευχαριστώ
Τις καλησπέρες μου και συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά κατά κάποιο τρόπο μου είχε ξεφίγει από το ραντάρ μου!

Αρχικά θα πρότεινε και εγώ την ίνοξ έκδοση. αφενός πιο ανθεκτική, αφετέρου πιο βαριά φαντάζομαι λόγο του ότι είναι από ατσάλι όπως λέει ο φίλος John.
Η λεπίδα ασφαλίζει καλά...

Οι μεγάλες (Dovo) έχουν 3 τρύπες όπου κουμπώνουν στην μαύρη θήκη και δεν κουνιούνται με τίποτα...
Εικόνα (μου ξέφυγε ένα κυκλάκι και βγήκε πράσινο αντί για κόκκινο! XD )

Οι μικρές ασφαλίζουν με τα μικρά αυτάκια που έχουν στις άκρες τους τα ξυράφια...
ΕικόναΕικόνα
Αν και είχα τις αμφιβολίες μου, μπορώ να πω ότι δεν κουνιούνται ακόμα και με αυτά τα μικροσκοπικά αυτάκια...
ΕικόναΕικόνα
Τώρα αν μπαίνει νερό και σαπούνι, ναι φαντάζομαι πως μπαίνει όπως γίνεται και με τις μεγάλες.
Δεν έχω ξυριστεί όμως με μικρές ακόμα και δεν ξέρω αν θα το κάνω στο άμεσο μέλλον. Τα μεγάλα με έχουν βολέψει πάρα πολύ.

Αντοχή, προς το παρόν δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τα πλαστικά εξαρτήματα της σαβέττας.
Είναι από ανθεκτικό πλαστικό και όσο και "σκληρά" να τους έχω συμπεριφερθεί (πλύσιμο, καθάρισμα, σκούπισμα) έχει αντέξει.
Αλλά πουλάνε και ανταλλακτικά και για τους 2 τύπους.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

* Επειδή είμαι παλιοχαρακτήρας... δες και αυτό...
Εικόνα
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Ευχαριστώ Ανδρέα για την καταπληκτική σου απάντηση παρά το φορτίο σου. Τέτοια παρουσίαση δεν έχει ούτε η Dovo στο site της!. Μάλλον για την εξ' ολοκλήρου ανοξείδωτη θα πάω μόλις μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου.
Έχεις δίκιο, αυτή με το ξύλο ελιάς είναι πανέμορφη αλλά ξεφεύγει σε τιμή.
:helt
Βασίλης
Armn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 25 Σεπ 2018, 17:19
5
Has thanked: 17 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 53

Καλησπέρα,μια ερώτηση και από μένα για τις μεγάλες λεπίδες που παίρνει η συγκεκριμένη σαβέτα,σε σύγκριση με τις κανονικές προσφέρουν καλύτερο ξύρισμα και πόσα ξυρισματα μπορούν να βγάλουν?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”