Ζητούνται συμβουλές για αγορά 1ης Shavette.

Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιώ τη shavette της Dovo. Είναι εξαιρετική. Θέλει λίγο χρόνο για να τη μάθεις αλλά θα κάνεις πολύ καλά ξυρίσματα. Είναι μικρή σε μέγεθος, γεγονός που, προσωπικά, με βολεύει.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Σκέφτομαι να χτυπήσω αυτή .. Τι λέτε..??
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Καλή φαίνεται, αλλά από το ebay ακριβά σου έρχεται , αν υπάρχει μαγαζί με είδη κουρείου στην πόλη σου
ή έρχεσαι ποτέ Αθήνα για δουλειές, βρίσκεις σίγουρα αντίστοιχη πολύ φθηνότερη , όπως αυτή.
Άβαταρ μέλους
Georgechalkida
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 15 Φεβ 2015, 02:27
9
Has thanked: 198 times
Been thanked: 142 times
Ηλικία: 38

Είναι δοκιμασμένη..;;

Έχω τον Δαφνή εδώ έχει κάτι που να αξίζει.;
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Για σας κι από 'μένα. Η επόμενη αγορά μου έχω αποφασίσει να είναι μία savette. Αν και δεν έχω πάααααρα πολύ καιρό στο πξ, μου έχει κολλήσει να δοκιμάσω και με savette. Έχω δει λοιπόν στο hairmaker τις : Bluebeards Revenge , Parker PTB και PTW Barber Razor και τις Vanta RA111,RA112, RA112C όλες πάνω κάτω στην ίδια τιμή. Ποια η διαφορά τους (εκτός από το ότι κάποια από τις Vanta παίρνει ολόκληρο ξυράφι) ; Υπάρχει διαφορά στο ξύρισμα; Στο κράτημα στο χέρι; Στο βάρος; Ή μήπως ακόμη και μια φτηνή με 3Ε από το Μιχαϊλίδη να πάρω θα έχω τα ίδια αποτελέσματα?
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Κανείς κάποια άποψη;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Εγώ θα πρότεινα την Bluebeards Revenge, έχω την Shaving Shack που είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Οι Parker που αναφέρεις είναι συρταρωτές και δεν τις γνωρίζω, για τις Vanta μπορεί να σου πει περισσότερα ο Ηρακλής.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οι Parker PTB και PTW του hairmaker ειναι συρταρωτες για μισο ξυραφακι - οπως οι Magic που εχεις δει στον Μιχαηλιδη - αλλα καλυτερης ποιοτητας οσον αφορα τα υλικα κατασκευης. Σαφως καλυτερες ειναι οι SRB και SRW της Parker με τον ιδιο αξιοπιστο κουμπωτο μηχανισμο της SR1. Στην ιδια κατηγορια (κουμπωτες) ειναι και οι Bluebeards. Ολες αυτες παιρνουν μισο ξυραφακι.

Οι Vanta παιζουν σε δικη τους κατηγορια - χειροποιητες, προχειρες - δεν ειναι για να εντυπωσιαζουν αλλα κανουν εξισου καλο ξυρισμα με οποια αλλη. Η 111 πχ παιρνει ολοκληρο ξυραφακι και με εναν συρταρωτο μηχανισμο τελειως διαφορετικο απο οσους αλλους εχεις δει.

Αν πας για κουμπωτη σαβετα σου προτεινω Parker SRB, SRW,SR1 ή Bluebeards. Αν παλι προτιμας τον απλο συρταρωτο μηχανισμο - πιο συμφερουσα ειναι η περιπτωση της Magic. Για τις Vanta καλο ειναι να τις δεις απο κοντα - και αν σου κανει προτιμησε την 111.

Βεβαια αν εχεις τη δυνατοτητα ψαξε και για Universal - διαβαζω τα καλυτερα και θα εχω μια στο τελος του μηνα οποτε θα τη δω και απο κοντα - καλη κινηση θα ηταν να ρωτησεις τον Γιαννη (iogi) που την εχει και ξερει ηδη.


**ουπς Τηλεπαθεια ? :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Οι Universal είναι όντως καλές, λίγο δυσεύρετες όμως... Υπάρχει ένα μικρό τρικ στην τοποθέτηση της λεπίδας (κάποια στιγμή θα βάλω φωτογραφία) αλλά τίποτα το τραγικό.

ΥΓ. Από που Ηρακλή;
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Απο Αργυρουπολη Γιαννη - μου υποσχεθηκε οτι θα φερει και τα 2 μοντελα μεσα στο μηνα.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”