New savvete from Portugal !!!!

Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Με κίνδυνο να με επαναφέρει στις ράγες του νήματος ο Ηρακλής ( και με το δίκιο του ) θα εκτροχιάσω ελάχιστα το παρόν νήμα,
για να εκθέσω και εγώ την άποψή μου .

Πρώτα για τη Feather .
Δε τη γουστάρω ντιπ ,αυτήν την εταιρεία .
Γιατί ;
Γιατί πριν από κάμποσα χρόνια -τότε που την ξέρανε μόνο οι Ιάπωνες - οι τιμές των προϊόντων της ήτανε σε λογικά πλαίσια
(επιβεβαιωμένο ! ) .
Από τότε που το π.ξ. έκανε δυναμική επιστροφή παγκοσμίως και άρχισαν οι λεπίδες της να εκθειάζονται ,
αύξησε την τιμή τους τουλάχιστον κατά 1000% .
Η Feather ήταν κατασκευαστής πολύ οικονομικών προϊόντων ξυρίσματος .
Για αυτό ή θα βρείς πολύ φθηνό (τα "παλιά" ) προϊόν της ή πολύ ακριβό (τα της νέας μοδός ) .
Μέση κατάσταση δεν έχει .
Για τον ίδιο λόγο δεν μου αρέσουν και άλλα προϊόντα (αλλά και "attitude" ) ,λ.χ. από κάτι καναδούς λυκάνθρωπους και
κάτι αμερικανάκια που νομίζουν τάχαμ δήθεν πως κρεμόμαστε από τα cojones τους .
Να τα κόψουν όλοι αυτοί ,να πέσουμε και εμείς επιτέλους !

Δεύτερον :
Έχω ένα σκασμό DE λεπίδες !
Αρκετά παραπάνω από 1000 τεμάχια ...
Ε,δε πρέπει να τα χρησιμοποιήσω,με τον ένα τρόπο ( DE safety ) ή τον άλλο ( shavette ) ;

Τρίτον :
Η αλήθεια για τις σαβετες που δέχονται μισες ή ολόκληρές DE είναι η εξής :
Δεν αποτέλεσαν ποτέ εργαλεία ξυρίσματος του προσώπου,τουλάχιστον από τους επαγγελματίες (μπαρμπέρηδες) του χώρου .
Είναι εργαλεία της κομμωτικής και συγκεκριμένα για τριμαρισμα σβέρκου ,φαβορίτας ,κτλ .
Οι μπαρμπέρηδες ,όταν άλλαξαν οι κανονισμοί υγιεινής ,από το μαχαίρι το γύρισαν σε σαβετα μεν ,
αλλά με πιο άκαμπτες και μεγαλύτερες σε μήκος λεπίδες από ότι οι DE ( DOVO ,FROMM,sextoblade,Schick ,κτλ )
Και ο κύριος λόγος είναι ο εξής απλός : Οι κοφτερές γωνίες (στις άκρες των κόψεων ) των DE λεπίδων ,που οι υπόλοιπες στερούνται .
Υπάρχει μάλιστα και "ειδικός" όρος στην αγγλική που περιγράφει το κόψιμο από αυτές τις γωνίες : " Fish-gilling "
( διότι το κόψιμο είναι φάλτσο στην επιφάνεια του δέρματος και ομοιάζει με τα βράγχια των ψαριών ).
Φυσικά υπήρξανε και σαβετες που προστάτευαν το δέρμα από τις άκρες της DE λεπίδας ,
αλλά ήδη είχαν υιοθετηθεί άλλες λεπίδες και σαβετες από τους επαγγελματίες του χώρου .

Μεταμορφώνεται το τέρας σε κατοικίδιο ;
Αμέ ! "Mute the blade corners " !
Αλλά ,όπως ήδη έχει αναφέρει και ο Ηρακλής ,με την απόκτηση εμπειρίας ,
κάποια στιγμή δεν θα κρίνεται αναγκαίο κάτι τέτοιο .
Τολμώ να πω όμως πως ως αρχάριο στη χρήση σαβετας ,
η πρακτική αυτή μου άνοιξε διάπλατα τις πόρτες στο ξύρισμα με " γυμνή λεπίδα " !
Μέρα με τη νύχτα η διαφορά στην άνεση και ασφάλεια .

Δίχως να έχω δοκιμάσει άλλες λεπίδες ,παρά μόνο μισές DE ,ξανατολμώ να δηλώσω ,
πως δεν χρειάζομαι "αυτό το κάτι παραπάνω " που έχουν να δώσουν άλλες λεπίδες και σαβετες .
Τρία-τέσσερα απανωτά ξυρίσματα -όλα κι όλα μέχρι στιγμής - έχω κάνει με σαβέτα μισής DE των 10€ και 20 €
και ήδη θεωρώ πως οι " καλύτερες " σαβετες και οι εξειδικευμένες λεπίδες τους ,
δεν θα μπορέσουν να δικαιολογήσουν το δεκαπλάσιο κόστος τους ,
σε σχέση με το πόσο ακριβώς " καλύτερο ξύρισμα " θα μου προσφέρουν .

* Και σε περίπτωση που δημιουργηθεί η απορία ...
Οι ανοξείδωτες /ορειχάλκινες/τιτανίου CNC-machined DE μηχανές των 100€ και βάλε ,
στο ξύρισμα δεν προσφέρουν και πολλά παραπάνω από τις αντίστοιχες DE χυτού και επιχρωμιομένου "αλπακά" των 20-30-40 € ,
αλλά έχουν πολλαπλάσια επιχειρησιακή ζωή .Αυτό και μόνο,προσωπικά ναι ,το πληρώνω δίχως διαμαρτυρίες .
Αλλά και εκεί υπάρχει ένα όριο.Για παράδειγμα ,η ακριβότερη DE μηχανή που κατέχω είναι η Timeless .
Αν δεν την έβρισκα όμως ελαφρά μεταχειρισμένη στα 150€ -μαζί με τα μεταφορικά ,από Σιγκαπούρη - ,
δεν θα πλήρωνα 300 € και βάλε ( +μεταφορικά & τελωνείο ) για την απόκτηση καινούργιας ,με τίποτε όμως .


Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 22 δευτερόλεπτα:
herco έγραψε: 23 Σεπ 2019, 22:39
Tzimisce έγραψε: 23 Σεπ 2019, 22:13 Βέβαια θα μου πεις ότι δεν έχω πιάσει στα χέρια μου άλλη σαβέτα στην τιμή της ac!
Υπάρχει αλήθεια;
Ω ναι :)
Ε,τώρα ..
Μη μας κρατάς σε αγωνία !
:d
Φαντάζομαι πως όχι ,δεν εννοείς τiς ΚΑΙ ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλά...
Εγώ θα σου στείλω την SS να την δοκιμάσεις. :D
Υπ' όψιν ότι στην Ιαπωνία τις βρίσκεις κάπου στα 50€.

Με αυτή, εκτός του ότι παίζει να κοπείς όταν την οπλίζεις, παίζει να σου καθίσει και η λεπίδα στραβά όπως έκατσε στο πρώτο βίντεο.
Άμα βλέπεις στα demonstration videos να παιδεύονται να βάλουν τη λεπίδα και να τους κάθεται και στραβά... άσε το καλύτερα.
Γενικά πάντως δεν με πείθει... δεν ξέρω ποια έχει στο μυαλό του ο @herco, αλλά αυτές με τις μισές λεπίδες σαν κατασκευές μου φαίνονται πολύ ψεύτικες γενικά.
Εκτός αν εννοεί την razorine, αν και δεν θεωρείται σαβέτα, αυτή παίζει σε δικό της γήπεδο.
Μιχάλης
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Θα συμφωνήσω απόλυτα με οσα σου ειπαν. Οι σαβετες δεν μου γεμιζουν και εμενα το ματι, αν θα επαιρνα θα πηγαινα σε ss (χωρις να την εχω δοκιμάσει ακομα) απο λιμανι παιζουν εκει περιπου που σου ειπαν με πιθανη περιπτωση να παει τελωνείο. Παρομοια με ss ειναι η cjb kamisori τυπου αλλα με κατωτερα υκικα κατασκευης απο οτι διαβασα στο ιντερνετ(ισως και γι αυτο τον λογο η μεγαλη διαφορα στην τιμή), μετα απο λιγο καιρο εβγαζε καποια προβληματα. Αν θες ρωτα τον ηλια @captain_hx που εχει και τις 2.εγω θα σου προτεινα να πας απο λιμανι ή απο κανενα φορουμ σε φαλτσετα κατευθείαν(και εδω μεσα πουλουσαν πριν λιγο καιρο) . Με την αναλογη προσοχη θα δεις την γλυκα του μαχαιριου. Και θα γλιτωσεις και καποια περιττά εξοδα απο σαβετες που δεν σου εκατσαν καλα στο χερι η ο,τι αλλο τελος παντων(θα χρειαστεις βεβαια αλλα πχ δερμα, πετρες ή μεμβρανες ακονισματος) . Χωρις να θελω να προσβάλω κανέναν βεβαια.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Έχει φύγει αρκετά το θέμα από την συγκεκριμένη, μάλλον πρέπει να πάει σε πιο γενικό θέμα για σαβέτες; :)
Η CJB που έχει ο Maggards είναι σαν την DX, όχι σαν την SS.
Βέβαια, στην DX δεν αλλάζει μόνο το σχήμα της κεφαλής αλλά και το υλικό της, για αυτό και οι DX είναι πιο ακριβές.
Στην περίπτωση της CJB μιλάμε ότι μοιάζει στην DX μόνο ως προς το σχήμα.
Το θέμα του μαχαιριού είναι πολύ μεγάλο και δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να συζητηθεί εδώ, υπάρχουν πολλά νήματα για αυτό.
Σίγουρα όμως, δεν είναι πιο φτηνό και δεν μοιάζει το ξύρισμα με αυτό της σαβέτας.
Ακόμη και τσάμπα να σου δώσουν ένα μαχαίρι, τα πράγματα που θα χρειαστείς είναι πολύ πιο ακριβά από το να δοκιμάσεις μερικές σαβέτες.
Βάλε strop, πέτρες, δέρματα, θέλεις εύκολα 200€ για να ξεκινήσεις (εκτός από το μαχαίρι).
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εξελαβα την ερωτηση του Μιχαλη ως "αν υπαρχει σαβετα ακριβοτερη απο την SS" - οποτε μεταξυ αλλων μου ρθε στο μυαλο το απολυτο εργαλειο Captain Excelia της KAI. Με 350 ευρακια την εχεις στο μπανιο σου :D

Υποψιν, οτι την ειχαν τουλαχιστον 2 παλια μελη μας (το καρφι...). Προσωπικα ξυριστηκα μια φορα μαζι της, αλλα ηταν την εποχη που ακομα ημουν μαζεμενος (και κοβομουν και συχνα..) και δεν την ευχαριστηθηκα.

Και φυσικα θα συμφωνησω με τον Θανο - οτι τη γλυκα του μαχαιριου δεν την εχει η σαβετα - ομως πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας και οσα συνοδευουν τη χρηση του μαχαιριου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Ούτως ή άλλως ,κάπως "καμένο" εξ' αρχής ήταν το παρόν νήμα ... :P
Λοιπόν αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει μαχαίρι ποτέ μου ,θα συμφωνήσω με τον Ηρακλή .
Τα απαραίτητα παρελκόμενα αλλά και πρακτικές ( honing ,stropping ,κτλ ) που συνοδεύουν τη χρήση straight,
στην περίπτωσή μου δρουν τελείως-μα τελείως όμως -αποτρεπτικά .
Περαιτέρω ,προτιμώ την δυσκολία της σαβετας στη χρήση ,από τη γλύκα του μαχαιριού .
Για " γλυκές" καταστάσεις έχω τις DE ,που έτσι και αλλιώς οι συγκεκριμένες που έχω , ανήκουν στα "ευγενικά" αμφίκοπα ξυράφια.

Δε ξέρω πως να το διατυπώσω ...
Η σαβετα με DE λεπίδες έχει τη δική της θέση στην καρδιά ( ...και στο ντουλάπι/ράφι ξυριστικών ) κάποιων.
Και σίγουρα κατέκτησε τη δική μου .
Το βέβαιο είναι πως σου διδάσκει αρκετά σημαντικά πράγματα.
Μεγάλο σχολείο !

Πάντως την "πορτογαλίδα " την ερωτεύτηκα με τη πρώτη ματιά...
Με σαγήνεψε η μπαμπέσα !
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μιχάλη δεν συγκρίνονται οι σαβέτες με DE λεπίδες με τις Feather Professional Artist Club Folding ή μη, ο κύριος λόγος είναι ότι παίρνουν άλλες λεπίδες, που έχουν άλλες διαστάσεις, για αυτό έχεις αυτήν την αίσθηση, είναι δηλαδή καθαρά θέμα λεπίδας.

Τώρα αυτό που λες ότι, σου φαίνονται πολύ ψεύτικες εν σχέση με τις Feather, ναι κάποιες δείχνουν έτσι, αλλά υπάρχουν και πάρα πολλές σαβέτες, με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και από ανοξείδωτο χάλυβα και στιβαρές και ισορροπημένες και προπάντων φθηνές.

Στέφανε μεγάλη συζήτηση ανοίγεις, και θα είμαστε και offtopic, και έχω να σου πω φιλικά πάντα πως, διαφωνώ εν μέρει με την άποψη σου για το εμπάρκο/αποκλεισμό μιας brant ή μίας χώρας, γιατί αν το παίρναμε έτσι δεν θα είχαμε ούτε μηχανή να ξυριστούμε, μετά οι κοφτερές γωνίες είναι κάτι που άλλοι το επιδιώκουν, γιατί με αυτήν την κοφτερή γωνία μπαίνουν σε σημεία και καθαρίζουν ότι έμεινε, βλέπε type of tip - Spike - Spanish, άσε που σε 100 - 200 ξυρίσματα δεν θα απασχολούν τέτοια θέματα πλέον.

Η σχέση με το πόσο ακριβώς καλύτερο ξύρισμα θα σου προσφέρουν οι λεπίδες αυτές, ποτέ δεν θα ξέρεις αν δεν τις δοκιμάσεις, για έμενα πάντα είναι τεράστια η διαφορά μεταξύ τους, και απάντησα για να βοηθήσω, και ελπίζω να μην σε μπέρδεψα, πάντως η προσφορά μου ισχύει μέχρι να μου πεις εσύ, τώρα αν σου αρέσει τόσο η πορτογαλίδα και την ερωτεύτηκες με τη πρώτη ματιά, χτύπα την μιά χαρά σαβέτα είναι. :)

ΥΓ: Κάποιες φορές νομίζω πως ζω ένα "deja vu" :P αλλά τελικά το έχουμε συζητήσει ξανά το θέμα για την antiga barbearia εδώ και εδώ.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Αντώνη ,δε διαφωνώ σε ότι αναφέρεις .
Αλλά να ξεκαθαρίσω κάτι .
Δεν αποκλείω .Απλά δεν μου αρέσουν κάποιες "τακτικές " .
Δεν μου αρέσει η τακτική της Feather " Εφόσον κατασκευάζουμε τις πιο κοφτερές λεπίδες ,ε,ας είναι και οι πιο ακριβές ".
Αλλά έχω και 200 -250 φτερά στην κατοχή μου .
Αν έβρισκα την AS-D2 μεταχειρισμένη σε καλή τιμή ,φυσικά και θα την "χτύπαγα" .
Το ίδιο ισχύει και για άλλους κατασκευαστές .
Δεν μου αρέσει η τακτική του Wolfman " Φτιάχνω 10 ξυράφια το μήνα ,από $500 έκαστο και όποιος προλάβει ..."
(αν και άλλαξε τροπάριο τελικά.Δέχεται παραγγελίες ) ,
αν -λέμε αν - έβρισκα κάποιο ξυράφι του στα 200€ ( εδώ γελάμε όλοι μαζί τώρα ) ,ε τότε μάλλον θα το αγόραζα .
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Merkur, kai, Wilkinson κλπ είναι πιο ακριβές από τις feather...
Γιατί το λες αυτό; :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

;) Δεν είναι τακτική μόνο της Feather ,η "εκτίναξη" της τιμής των DE λεπίδων,
"κόντρα" στην κύρια τάση μείωσης της τιμής τους .
Αλλά πράγματι θα έπρεπε να είχα παραλείψει το "οι " .Σκέτο " και πιο ακριβές " είναι πιο σωστή διατύπωση .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”