Dovo

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Είναι μια καλή σαβέττα της dovo, εγώ έχω την ίδια ουσιαστικά με μεταλλική λαβή, cerena solingen (υπομάρκα της δικής σου).

Εικόνα

Με αυτήν μπήκα στο πξ, πριν από 1,5 χρόνο. Αρκετά δύσκολα ξυρίσματα, με κοψίματα και αρκετό αίμα, που ασφαλώς και οφειλόταν σε μεγάλο βαθμό στην απειρία μου και στην παντελή έλλειψη τεχνικής. Από τότε που ξεκίνησα με τα safety razors, την έχω ψιλοπαροπλίσει και την χρησιμοποιώ για καμιά λεπτομέρεια. Μία στο τόσο ρίχνω κανένα ξύρισμα με αυτήν, με πολύ καλύτερα βέβαια αποτελέσματα. Αλλά παραμένει δύσκολο εργαλείο, χρειάζεται πολύ χρόνο και το αποτέλεσμα είναι πολύ κατώτερο κατ' εμέ.
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη,έχω καταφέρει καλά και βαθιά ξυρίσματα αλλά είναι πολύ απαιτητική στον χειρισμό της.Δεν έχει την μαγεία του μαχαιριού και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να σε εισάγει σε αυτό(πάντα προσωπική μου εκτίμηση).Με τις φαρδιές λεπίδες βελτιώνεται η κατάσταση αλλά και πάλι προκαλεί αρκετό κάψιμο σε σχέση με ένα μαχαίρι.
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Εικόνα. Την είχα αγοράσει το 2010, νομίζω, από τον Σωτσέζο. Είχα κάνει καμιά 4-5 ξυρίσματα αποτυχημένα, λόγω απειρίας, και την παράτησα. Πριν κανένα 2μηνο, όμως, την ξέθαψα και κάνω εξαιρετικά ξυρίσματα, μιας και το straight θα παει Γερμανία για ακόνισμα. Αρκετά ελαφριά και το μικρό της μέγεθος είναι προτέρημα. Την δουλεύω κυρίως με Astra SP. Ειμαι πολύ ευχαριστημένος.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Νέα Dovo
Βέβαια σε αυτή την τιμή βάζεις κάτι παραπάνω και παίρνεις μια Artist Club SS...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Χωρίς να έχω την Feather, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γιάννη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”