Shavette Vanta

Απάντηση
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

VANTA λοιπον :(ορε περασε σχεδον ενας χρονος ....)
Μιλαμε για το μοντελο με την εισαγωγη μισης λεπιδας (υπαρχει κ μοντελο οπου εισαγεται ολοκληρη λεπιδα)συμπαγης ,σχετικα καλη κατανομη βαρους , σχεδιασμος ιταλικος για καλο ξυρισμα,φινετσα italianα

στην πραξη με astra sp ολα τα παραπανω ηρθαν στο προσκηνιο της διαδικασιας
καλυτερη απο την συρταρωτη
αισθηση compact
καθολου επιθετικη αποτελεσμα του πολυ καλου σχεδιασμου της
πολυ καλο αποτελεσμα

με αυτην ξυριστηκα χθες το απογευμα και το αποτελεσμα ηταν bbs και χωρις πολυ πρεπ

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
μου ερχοτανε να βαλω ασπρη ποδιτσα και στο cd-player το τραγουδι tu vuo fa l americano ....
:bigsmilie
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Bump, για να πουν οι κατέχοντες μερικά πράγματα παραπάνω και να βοηθήσουν και μας τους μη έχοντες.

Βλέπω στο hairmaker τρεις διαφορετικούς τύπους: την 111 που παίρνει ολόκληρο ξυραφάκι και τις 112 και 112c, που παίρνουν μισό. Ποιες είναι οι διαφορές;
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Roadrunner έγραψε:Βλέπω στο hairmaker τρεις διαφορετικούς τύπους: την 111 που παίρνει ολόκληρο ξυραφάκι και τις 112 και 112c, που παίρνουν μισό. Ποιες είναι οι διαφορές;
  • Vanta RA111 Λευκή:*Δέχεται ολόκληρο ξυραφάκι, με συρταρωτά αποσπώμενο ανοξείδωτο καπάκι.
  • Vanta RA112 Μαύρη:*Δέχεται μισό ξυραφάκι,με κουμπωτό μηχανισμό,(scissors arms)που ασφαλίζει το ξυράφι.
  • Vanta RA112C Μαύρη:*Δέχεται μισό ξυραφάκι, με συρταρωτά αποσπώμενο ανοξείδωτο καπάκι.
Οι ποιο σημαντικές διαφορές είναι αυτές,η RA111 με την RA112C έχουν το ίδιο σύστημα,απλά η μια παίρνει μισαδάκι και η άλλη ολόκληρη λεπίδα,αλλά και το βάρος που είναι μεγαλύτερο στην RA111...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μια ερώτηση βρε παιδιά.
Με την RA111, ξυρίζεστε και από τις δυο πλευρές της σαβέττας; Ρωτάω γιατί από τη "σωστή" μεριά, έχει το δέρμα από τη λεπίδα μια απόσταση, ενώ από την ανάποδη (πχ όταν είναι να ξυρίσουμε την αριστερή πλευρά του προσώπου με το αριστερό χέρι), η απόσταση λεπίδας από το πρόσωπο είναι πολύ μικρότερη.

Εν ολίγοις: χρησιμοποιήτε τη σαβέττα σαν straight ή μόνο από τη μια πλευρά;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Δημητρη, αν την πιανεις "σωστα" και χρησιμοποιεις και τα δυο χερια, τοτε αναποφευκτα στο δερμα ερχεται η "σωστη" πλευρα. Αν και δεν δινω ιδιαιτερη σημασια, λογω πιασιματος συνηθως η πλευρα με το αυλακι ερχεται στο δερμα.

Παντως η 111 ειναι γενικα αρκετα ηπια - μην πςριμενεις πχ το βαθος που δινει με δυο περασματα η progress ή η futur στο 4,5+... Για να πετυχω παρομοιο αποτελεσμα με την 111 κανω 3 περασματα και διορθωσεις...
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μα στην αριστερή πλευρά και με το αριστερό χέρι το αυλακι ακουμπάει στο πρόσωπο, έτσι δεν είναι;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ωπ, ναι Δημητρη, εχεις δικιο. Οταν δουλευεις τη σαβετα και με τα δυο χερια, καθε φορα ακουμπα διαφορετικη πλευρα στο μαγουλο. Οταν τη δουλευεις με το ιδιο χερι, τοτε ακουμπα η ιδια πλευρα... (δεν την εχω μπροστα μου τωρα και μπερδευτηκα)

Οπως προειπα εγω δεν δινω ιδιαιτερη σημασια σε αυτο. Περισσοτερο τη λειτουργω ως δασκαλα και προσπαθω να χτισω τεχνικη και με τα δυο χερια, αφου οι περισσοτερες σαβετες εχουν ιδια κοψη και απο τις δυο πλευρες.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Βασίλη μου φαίνεται ότι αυτή η σαβέτα είναι για εξ'ολοκλήρου χρήση από μπαρμπέρη.
Οι δυο πλευρές της σαβέτας έχουν διαφορετική συμπεριφορά (το ξέρω ότι για τους έμπειρους αυτό μπορεί να είναι αμελητέο, αλλά για κάποιο νεο στη σαβέτα - και ιδιαίτερα με χρήση αριστερού χεριού είναι σημαντικό να μάθει το σωστό muscle memory) και μου φάνηκε δύσκολο να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα και από τις δυο πλευρές.
Βέβαια ίσως και να είναι η απειρία μου. Θα κάνω περισσότερα ξυρίσματα με δαύτη και θα δω.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

dimitris έγραψε:Οι δυο πλευρές της σαβέτας έχουν διαφορετική συμπεριφορά
Αυτό που λες ισχύει Δημήτρη, το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Η κάθε πλευρά μου δίνει διαφορετικό βάθος.
Ωστόσο, προσωπικά δεν το θεωρώ και τόσο σημαντικό, αφού -όπως προείπα- την χρησιμοποιώ περισσότερο ως δασκάλα για μια γενικότερη εισαγωγή στο ξύρισμα με σαβέτα (πιασίματα, γωνίες και γενική αίσθηση). Ήδη (μετά από 2 μήνες ξυρίσματα) της έχω πάρει τον αέρα και σκέφτομαι ποιά να είναι η επόμενή μου :) Πέρα από τις διαφορετικές πλευρές, κάτι τα αυτάκια, κάτι η πλατιά κεφαλή, κάτι η ηπιότητά της, η 111 δεν έχει 100% "αίσθηση σαβέτας"...

ΥΓ: Έχω παρατηρήσει ότι όσο πιο επιθετικό το εργαλείο, τόσο πιο επιθετικό ξυραφάκι ζητάει. Τα καλύτερα ξυρίσματά μου με τη σαβέτα τα έχω κανει με feather. Μόλις της πάρεις τον αέρα δοκίμασέ τα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”