Feather Artist Club SS

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Καλα αυτο θα ειχε μεγαλη φαση. Η αληθεια ειναι οτι δεν φορουσα τα γεροντογυαλια μου αλλα την εβλεπα την λεπιδα. Μηπως την χαλασα στο σκουπισμα στην πετσετα? αλλα παλι κατι θα εκοβε. Θα το κοιταξω παλι οταν παω σπιτι. Μα ξυριζομαι και με γυαλια ρε γαμωτο. Που θα μας φτασει αυτο το γηρας πια?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Σημερα μετα απο περιπου τρεις βδομαδες καθημερινου ξυρισματος με το feather μου και pro guard ξυραφι αλλαξα και ξυριστικα με professional ξυραφι. Απιθανο. Ανετο σαν χαδι πανω στο δερμα. Ειμαι ενθουσιασμενος. Μονο που δεν καθαριζει καλα με το νερο. Μενουν υπολοιματα αφρου και αναγκαστηκα να το βγαλω να το σκουπισω και να το ξαναβαλω.
Αλλα τι ξουρα ηταν αυτη!!! :dance
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
giannhsdelta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Απρ 2013, 07:24
11
Has thanked: 1 time

Καλησπέρα. Μόλις παρήγγειλα και εγώ το εργαλείο με μαύρη θήκη ακριβώς όπως έκανε παραπάνω ο φίλος Νίκος.
57€ χωρίς τα μεταφορικά απο Ιαπωνία με 15 ελπίδες δώρο.
Τελευταία χρησιμοποιώ αρκετά συχνά μια dovo shavette για αλλαγή απο τα μαχαίρια αλλά παντα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι εξ ανατολών.
Για να δούμε... :drool
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26465 times
Been thanked: 25943 times

Όταν με το καλό παραλάβεις Γιάννη, περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.
Άβαταρ μέλους
andreas_t
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 21 Ιαν 2013, 07:56
11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Ρε παιδιά, επειδή καιρό τώρα ο έρωτας μου έχει χτυπήσει την πόρτα και δε λέει να φύγει, να το χτυπήσω κι εγώ να ησυχάσω; Σκέφτομαι αν θα μπορέσω να το χειριστώ λόγω της (παντελούς! ) έλλειψης εμπειρίας στα ξυράφια...Είναι καλύτερα να ξεκινήσω με κάτι τέτοιο πριν μπω στο χώρο των straight?
Άβαταρ μέλους
giannhsdelta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Απρ 2013, 07:24
11
Has thanked: 1 time

Antonis έγραψε:Όταν με το καλό παραλάβεις Γιάννη, περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.
Εννοείται.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
giannhsdelta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Απρ 2013, 07:24
11
Has thanked: 1 time

Καλημέρα. Η παραγγελία προχωρά. Η διαδικασία είναι όπως την περιέγραψε ο Νίκος κανά 2 σελίδες πιο πίσω. Οι Ιάπωνες (στο συγκεκριμένο μαγαζί) δεν στέλνουν overseas οπότε μέσω ενός αλλού site (tenso.com) παραλαμβανεται το αντικείμενο σαν domestic και οι τελευταίοι αναλαμβάνουν να στο στείλουν overseas. Κάτι σημαντικό που μάλλον όταν πήρε ο Νίκος το feather δεν ίσχυε... Η εταιρία που κάνει τον ενδιάμεσο, που θα παραλάβει το δέμα δηλαδή και θα το στείλει στον διεθνή προορισμό (στη Ελλάδα στην προκειμένη περίπτωση) ζητάει να της στείλεις φωτό απο έγραφα που πιστοποιουν το όνομα, την ηλικία και την διεύθυνση αποστολής ότι ανήκει σε σένα. Εγώ έστειλα την ταυτότητα και μια απόδειξη απο το iTunes Store που έγραφε στα Αγγλικά τη διεύθυνση μου και τα δέχτηκαν.
Οπότε όλα καλα, πλήρωσα μέσω paypal σχεδόν 16€ για τα μεταφορικά απο Ιαπωνία και περιμένω :drool

Στο σύνολο μου κόστισε μέχρι τώρα 72€. Δεν ξέρω αν θα μου ζητήσουν κάτι απο το τελωνείο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
giannhsdelta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 10 Απρ 2013, 07:24
11
Has thanked: 1 time

Τελικά μετα απο αρκετό καιρό συμβίωσης με το SS παρέα με τα pro guard ένα έχω να πω: μαγεία

Έχω πάθει πλάκα, δεν το πίστευα πως ξυρίζει τόσο βαθιά. Πλέον έχω να χρησιμοποιήσω straight πάνω απο 1 μήνα. Άσε που νομίζω ότι δεν κόβουν τόσο καλα όσο το SS. Τί να πω? Νομίζω ότι το ss με έχει καλύψει πλήρως.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22433 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Και ένα βιντεάκι...

[youtube][/youtube]
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Το έχω πάρει κι εγώ αυτό το (πώς λέει ο Στέφος...) πορνοεργαλείο!
Για να μήν φανεί σαν να θέλω να αποτρέψω την αγορά του, να πώ ότι είμαι νέος στο ΠΞ χωρίς την παραμικρή εμπειρία από σαβέττα ή straight. Αυτό βέβαια θα το καταλάβετε κι από την επιλογή του ξυραφιού που ήταν τυχαία όταν τα παρήγγειλα από την Ιαπωνία (Pro Super :dash )
Φέτος (2014) πρωί του Προφήτη Ηλία (πίστευα και πιστεύω στη βοήθειά του) ξεκινάω να ξυριστώ.
Ντουζάκι, γλυκερίνη, μαρέγκα με Tobs Avocando.
Ξεκινάω... :lachtot Δέν ήξερα πώς να το κρατήσω, σε κάποια σημεία δέν μπορούσα να κόψω τις τρίχες :b , σε άλλα ξυριζόμουν καλά, σε άλλα πολύ βαθειά (φιλέτα) :hystericalbs1 και τότε ξεκίνησε ο τρόμος!! Άρχισα να τρέμω μου έφυγε από τα χέρια αλλού έκοβε αλλού με τράβαγε... Σφάχτηκα!
Μετά από δύο φιάλες (Α+) το έκλεισα, έκανα το σταυρό μου που είχα τις αισθήσεις μου και τελείωσα με Mercur 34 γιατί μεχρι εκείνη τη στιγμή η μουρη μου ήταν σαν ημι-χέρσο χωράφι.
Θα ξαναπροσπαθήσω του χρόνου τέτοια μέρα με ξυράφι Pro Guard.

Υ.Γ. Δυστυχώς φωτογραφίες για το No Cuts δέν τράβηξα γιατί εκείνη τη στιγμή δέν το σκέφτηκα, αλλα και να το σκεφτόμουν .. θα έβγαιναν κουνημένες!
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”