Feather Artist Club SS

Απάντηση
NavalArchitect

Εικόνα 1

Εικόνα 2

To ξύρισμα είναι το ίδιο Νίκο, οι 'λεπίδες' που μέσα τους παίρνουν τα ανταλλακτικά είναι ίδιες, απλά η τεχνική αλλάζει σχετικά σημαντικά, πώς να το πώ, το κρατάς αλλιώς και ξέρεις τώρα πώς είναι αυτά, κάποιοι τα μπορούν και άλλοι δεν βολεύονται. Δες τα 2 πολύ ωραία βίντεο του Μάρτιν του Γερμανού στο rasurpur.de αν δεν με απατά η μνήμη μου, αυτό με το απλό καμισόρι το έβλεπα συμπτωματικά πάλι σήμερα.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Τις photo δεν μπορω να τις δω. Θα τσεκαρω το video που μου λες. Αν και μαλλον για το κανονικο θα παω διοτι το θελω για ξυρισμα. Εαν το ηθελα για την συλογη θα επαιρνα το γιαπονεζικο και εαν δεν μου εκανε απλα θα το ειχα. Θα ενημερωσω.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Λοιπον τωρα ειμαι συγουρος. Βλεπωντας τον γερμανο καταλαβα οτι ο τροπος που το κρατας ειναι δυσκολος και δεν βλςπω να βολευει. Δεν ειναι τοσο το ξυρισμα οσο η λαβη που δεν ειναι για τα χοντροδαχτυλα μου. Κατατοπιστικοτατος Κωνστατινε thanks.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Οκ φίλε.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Για όσους ενδιαφέρονται το βρήκα 72,37 ευρώ
Μου φαίνεται ότι με τα ταχυδρομικά δεν θα ξεπερνάει τα 85 ευρώ.

http://global.rakuten.com/en/store/hairs1/item/1131725/
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Λοιπον φιλε Γιαννη το παραγγειλα στην Ιαπωνια. Ειμαι λιγο επιφυλακτικος αλλα λεω ασ το δουμε. Αυτο το λινκ ειναι μονο για domestic αλλα σου εχει επιλογη να ανοιξεις καρτελα σε μια "μεταφορικη" οπου αυτοι το στελνουν εκει και η μεταφορικη σε σενα. Ευχομαι να τα εκανα καλα. Εγραψα και email σε αυτους που το αγορασα οπου μου απαντησαν οτι οκ θα στειλουν το μαχαιρι στην μεταφορικη που τους ειπα. Τωρα θα πρεπει να με ειδοποιησουν να μου πουν ποσα ειναι τα μεταφορικα για να μου το στειλουν. Βλεπουμε.

Η αληθεια ειναι οτι τωρα δυο συνεχομενες φορες ξυριζομαι με το μαχαιρι μου και το απολαμβανω. Ειχα λοιπον το διλημα να παρω αλλο ενα μαχαιρι η να παρω το feather. Διαβαζοντας σε, οτι το χρησημοποιεις καθε μερα εσυ ενας φανατικος μαχαιρας αλλα και βλεποντας την διαφορα τιμης στο σαιτ που βρηκες η αποφαση ηταν ευκολη. Οχι οτι δεν θα παρω αλλο ενα μαχαιρι απλα θα γινει αργοτερα. Ειδη νοιωθω αρκετα πιο ανετος αλλα το θεμα χρονου ειναι πολυ σημαντικο τις ημερες τις εβδομαδος (στροπαρισε,καθαρισε, στεγνωσε κλπ). Οχι οτι θα παω γρηγορα με την σαβετα αλλα θα γλιτωσω καποιο χρονο νομιζω.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Και μια ερωτησουλα ακομη. Γιατι τα ξυραφακια κρατανε τοσο πολλα ξυρισματα?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Νίκο μη το συζητάς, το Feather θα το έπαιρνες κάποια στιγμή ούτως ή άλλως, είναι πάρα πολύ καλό και κομμάτι από το οποίο ένας wet shaver πρέπει να περάσει. Με το καλό και γράψε εντυπώσεις, λεπίδες ό,τι θες (ProGuard ή τις κανονικές) αλλά όχι τις Light γιατί εξέχουν πολύ λίγο και αυτό τις κάνει πολύ πιό επικίνδυνες αντί για πιό ασφαλείς.

Οι πολύ έμπειροι όπως βλέπεις (Γιάννης, Σπύρος) ξυρίζονται με τις Super, αλλά για αρχή κάτσε με τις ProGuard ή τις κανονικές θα έλεγα (να είμαι ειλικρινής τις Super δεν τις έχω βάλει ακόμη στο ξυράφι, κοιτάω να τελειώσω με τις τρεις Light που είχε μέσα και σα μα#ά%ας σκίζομαι καθε φορά).

Υπάρχουν και οι Titan Mild βέβαια τις οποίες δεν ξέρω αν τις είχαν εκεί διαθέσιμες που πήρες το ξυράφι... Εγώ τις είχα πάρει $11 το πακετάκι (!) όταν μου έστειλαν το Feather από Ιαπωνία. Τα ξυραφάκια είναι πάρα πολύ καλά, πολύ σωστά φτιαγμένα (ποιότητα, στρώσεις, επεξεργασία, tolerances στο manufacturing, quality control μετά την παραγωγή, ε, είναι και Ιαπωνέζικα - σου έχει πει φαντάζομαι ο πατέρας σου για τους Ιάπωνες, θά'χει πάει από 'κει αρκετές φορές φαντάζομαι...)
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ευχαριστω Κωνσταντινε. Μονο μου εχει πει ο πατερας!!! Βλεπει Ιαπωνια στην τηλεοραση και κλαιει. Η δευτερη πατριδα του ηταν. Επι οκτω χρονια εκει ταξιδευε και ειχε και την τυχη να παραλαβει απο τα σκαρια βαπορια την εποχη που ολοι προτιμουσαν την Ιαπωνια για να χτιζουν διοτι ηθελαν να αντεχουν στον χρονο. Εκει ειπαν της μανας μου οτι ειναι εγγυος σε μενα και πριν γεννηθω μια κυρια γιαπονεζα εμπλεξε ενα κασκολ για το παιδι που θα γενιοταν και το εχω ακομη. Ιστοριες στα διαφορα λιμανια με τους τυφωνες να τους βγαζουν εξω απο το λιμανι και να ξαναμπαινουν μεσα αφου περασει. Μεχρι και σε ενα λιμανι , δεν θυμαμαι ποιο , μικρο μερος οπου σταματουσαν το operation και τους εβγαζαν εξω για να προσγειωθει το αεροπλανο της γραμμης. Το μποδιζαν τα αρμπουρα γιατι ο διαδρομος ηταν κοντα.

Οσο για τα ξυραφακια λεω να ξεκινησω με τα pro guard οπως λες και βλεπουμε. Να σου πω την αληθεια ημουν τοσο ψαρωμενος μεσα στα γιαπωνεζικα γραμματα του σαιτ που δεν σκεφτηκα να παραγγειλω και ξυραφακια μαζι. Θα τα παραγγειλω απο τον ιρλανδο αφου μου στειλουν οτι εχει φυγει και ερχεται.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22405 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

NavalArchitect έγραψε: Υπάρχουν και οι Titan Mild βέβαια τις οποίες δεν ξέρω αν τις είχαν εκεί διαθέσιμες που πήρες το ξυράφι...
Τις έχει ο Ιρλανδός, αλλά είναι πανάκριβες σε σχέση με τις Feather...
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”