Feather Artist Club SS

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εγώ πάντως που ξεκίνησα σαν εσένα, το ίδιο κοβομουν με τις Pro Guard και με τις Professional. Μετά από 10 ξυρίσματα τις έβγαλα τις Pro Guard και δεν νιώθω ότι τις έχω ξαναχρειαστεί!

Πήρα το folding, αν μου φαίνεται ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά στο ξύρισμα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Θα διαφωνησω μαζι σου Δημητρη επειδη εχω και τα δυο. Το γαπωνεζικο στυλ ειναι δυσκολο και ιδιαιτερα για αρχαριο. Θα προτεινα folding . Οπως εχουν πει οι συναδελφοι οι pro guard ειναι θεμα ψυχολογιας οι οποιες ομως βοηθανε για πρωτα ξυρισματα τον αρχαριο και μονο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Εγώ έτσι όπως τη βλέπω τη Pro guard, περισσότερο με αποθαρρύνει παρά το αντίθετο. Πως είναι έτσι η κακομοίρα! :teasing-poke:

Σε αποτελεσματικότητα, γλυκύτητα κλπ πως τα πάει; Ή με ποια DE θα τη συγκρίνατε; Καταλαβαίνω οτι δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο και οτι είναι ένας τελείως διαφορετικός κόσμος, αλλά διαφωτίστε μας και εμάς τους αρχάριους ως προς αυτούς τους τομείς.

Όλα αυτά, αν υποθέσουμε οτι έχουμε αναπτύξει μια Α τεχνική, καθώς εκ των πραγμάτων, στην αρχή δε θα παίρνουμε και τα καλύτερα ξυρίσματα.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Νίκο δεν συγκρίνεται με DE. Στις σαβέτες πρέπει να τεντώνεις το δέρμα και δεν υπάρχει μπάρα ασφαλείας.
Χρειάζεται αυτοσυγκέντρωση και προσοχή, τουλάχιστον μέχρι να μάθεις το "muscle memory".

Αλλά κάνει και πιο βαθύ ξύρισμα. Όσο για τις ProGuard, μου φάινεται κόβουν το ίδιο με τις άλλες, απλά έχουν τα μικρά ελάσματα για προστασία φιλετιάσματος!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Δημήτρη δεν εννοούσα τεχνικά. Το ξέρω οτι τεχνικά δεν έχει καμία σχέση. Εννοώ σαν βάθος ξυρίσματος, γλυκύτητα κλπ.

Πχ. Αν αναπτύξει κάποιος σωστή τεχνική, θα κάνει εφάμιλλο ξύρισμα με μια R41 ή Fatip; Θα είναι πιο γλυκό το ξύρισμα απ'οτι με αυτές;
Νίκος
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ναι. Μόνο και μόνο η πιο απαιτητική προετοιμασία και το απαραίτητο τέντωμα θα κάνουν πιο βαθύ ξύρισμα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Και πιο γλυκο - και ας ακουγεται καπως.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Όσο περισσότερο χρησιμοποιώ το Feather AC SS, τόσο το εκτιμώ. Πραγματικά καταπληκτικό εργαλείο!

Εικόνα

Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ήρθε και η δικιά μου! Η συναλλαγή με τον Japan Records ήταν εξαιρετική.

Την έπλυνα, την απολύμανα, ξεκινάω τη προπόνηση και ο Θεός βοηθός! Βασικά ήδη έχω ξεκινήσει. Ελπίζω να κάτσει καλά στο δέρμα μου γιατί και μόνο που τη πιάνεις στα χέρια σου, καταλαβαίνεις οτι είναι άλλη φάση.

Εικόνα
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Λοιπόν τελικά δεν άντεξα και πέρασα πριν από λίγο στη πράξη! :D Έκανα το πρώτο πέρασμα με τη Feather και συνέχισα με DE για να μην το παρα ξηλώσω για πρώτη φορά.

Στα σημεία που πρέπει να πάω προς τα πλάγια και οχι προς τα κάτω λόγω φοράς της τρίχας, με βολεύει προς το παρόν πιο πολύ να το κρατάω σαν να είναι non folding. Αυτό το είχα καταλάβει ήδη από τη προπόνηση.

Δεύτερη παρατήρηση είναι οτι αν και έκοβε με τραβούσε αρκετά . Όσο περνούσε η ώρα και ένιωθα πιο σίγουρος, με τραβούσε λίγο λιγότερο. Να τονίσω οτι η προετοιμασία μου ηταν πολύ καλή και τα σκληρά μου γένια είχαν μαλακώσει αρκετά. Επίσης εννοείται πως τέντωνα το δέρμα. Έτσι ήταν και εσάς τις πρώτες φορές; Λέτε να είναι από την έλλειψη εξοικείωσης, από το "φόβο" της πρώτης φοράς και να εντάσσεται στα πλαίσια του learning curve; Ή/και λόγω της pro guard;

Πολύ καλή φάση πάντως και όχι μόνο δε κόπηκα αλλά ούτε καν με έτσουξε το after shave!
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”