Feather Artist Club SS

Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Γι αυτο το μαχαιρι εχω γραψει τα καλύτερα, βρηκα όμως κι ενα, κατα την γνωμη μου, μειονεκτημα και ειπα να το καταθέσω.

Γενικα τα παω πολύ καλά με το ξυρισμα των άλλων με μαχαιρι, για χρονια δε ξυριζω με μεγαλη άνεση, την Y.Vαινα :D στα πόδια και ότι σε ότι αλλο μπορειτε να φανταστειτε :mrgreen:
Χθες χρειαστηκε να ξυρισω κάποιον στο προσωπο.
Για πρωτη φορα επέλεξα να το κανω με το SS
Και ω της εκπλήξεως...Δεν ειχα καθολου καλή αισθηση.
Οταν ξυριζεις άλλον, επειδη δεν ειναι το δικο σου δερμα ώστε να σου δινει και αυτο μηνύματα, βασιζεσαι μονο στην αισθηση που εχεις στο χέρι για το ποσο θελεις να ακουμπαει και να πιέζει η κοψη. Δυστυχώς η αίσθηση που μου εδινε το SS ήταν μπερδεμένη. Δεν μπορουσα να καταλάβω αν και ποσο ακουμπουσε η κοψη ή αυτό που ενοιωθα ήταν τα φουσκωτα χειλη του.
Κατι που στο ξυρισμα στον εαυτό σου ειναι ευκολα διαχειρίσιμο, με τη χρήση γινεται σχεδον ανυπαρκτο και δεν προβληματιζει, στο ξυρισμα των άλλων δημιουργει προβλημα.
Αφησα το SS στην ακρη, εβαλα την λεπιδα στο DX και χρησιμοποιόντας αυτό, ολα αυτα λυθηκαν! Ενοιωθα ξανα σαν να ξυριζα με ενα καλό μαχαίρι!
Υποθετω οτι με εξασκηση ίσως να συνηθίζεις να το κανεις και με το SS, αλλα δεν βρισκω το λόγο όταν η αισθηση ξυρίζοντας άλλους με το DX ή με κάποιο κανονικό μαχαίρι, ειναι σαφεστατα ανώτερη.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Kill Bill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 28 Φεβ 2020, 18:34
4
Has thanked: 51 times
Been thanked: 227 times

Χαιρετώ το Forum!!! Τα ξυρίσματα μου κυρίως περιλαμβάνουν ξυριστικές μηχανές (όπως την λατρεμένη μου Futur, R41 και άλλες) και σαβέτα για λίγα ξυρίσματα την Dovo 201006. Θα ήθελα να μεταβώ σε μια σαβέτα Feather. Υπάρχει κάποιο μέλος που να πουλάει κάποια ή κάπου στο εξωτερικό σε χαμηλότερη τιμή απ' ότι έρχεται Ελλάδα; Σας ευχαριστώ πολύ!!! Ελπίζω το post να είναι συμβατό με τους κανόνες του Forum
Άβαταρ μέλους
maetsos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2020, 00:11
3
Τοποθεσία: Βανκούβερ
Has thanked: 3622 times
Been thanked: 2117 times

Δες το shaving.ie, σίγουρα τις έχει πιο φθηνά από τα ελληνικά διαδυκτιακά καταστήματα
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
maetsos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2020, 00:11
3
Τοποθεσία: Βανκούβερ
Has thanked: 3622 times
Been thanked: 2117 times

Έχετε καμιά καλή θήκη για AC να προτείνετε;

Για αποθήκευση και ταξίδι ρωτάω, δε χρειάζεται να είναι φτιαγμένη για αυτήν, απλώς μια καλή λύση
Δημήτρης
Μακης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Οκτ 2020, 16:29
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Από τότε που πήρα το DX δεν ξαναξυρίστηκα με το SS, μου φαίνονται πολύ χοντρά τα χείλη του...

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 13 ώρες 27 λεπτά 52 δευτερόλεπτα:
Kill Bill έγραψε: 19 Σεπ 2020, 21:18 Χαιρετώ το Forum!!! Τα ξυρίσματα μου κυρίως περιλαμβάνουν ξυριστικές μηχανές (όπως την λατρεμένη μου Futur, R41 και άλλες) και σαβέτα για λίγα ξυρίσματα την Dovo 201006. Θα ήθελα να μεταβώ σε μια σαβέτα Feather. Υπάρχει κάποιο μέλος που να πουλάει κάποια ή κάπου στο εξωτερικό σε χαμηλότερη τιμή απ' ότι έρχεται Ελλάδα; Σας ευχαριστώ πολύ!!! Ελπίζω το post να είναι συμβατό με τους κανόνες του Forum
Πουλάω το SS μου εάν σε ενδιαφέρει ακόμη..
Μακης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Οκτ 2020, 16:29
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί ξανά, αλλά μην πάρετε ποτέ τις Feather light λεπίδες... είναι μη λειτουργικές για το SS...υπερβολικά μικρές...
Ακόμα και για το DX δηλαδή σχεδόν μη λειτουργικές είναι.

Είχα παραγγείλει από Σκρουτζ τις professional τις απλές και μου έστειλαν αυτές για κάποιο λόγο και δυστυχώς λόγω περιέργειας τις χρησιμοποίησα αντί να τις επιστρέψω...
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

οταν λεμε μικρές στο πλάτος φανταζομαι ,εγω την εχω καποια χρονια και μου φαινεται οτι η Pro- Guard ειναι πιο ασφαλη λεπιδα, η Professional μου κανει πολυ πιο βελούδινο ξυρισμα αλλα μετα απο 6-7 ξυρισματα στην αρχη μου φαινεται πιο αγρια απο την Pro- Guard,εχω δοκιμασει και τισ Schick Proline αλλα δεν τις προτιμω, εχω και κατι KAI Captain που δεν τις εχω δοκιμασει ακομα, εκανεσ καλα και το ανεφερεσ γιατι οποτε κατέβαινα λιμανι καποια θα επερνα θα τις αποφύγω.
Μακης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Οκτ 2020, 16:29
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Ναι στο πλάτος, μένει πολύ λιγότερο εκτεθειμένη...

Και για του λόγου το αληθές...η πρώτη φωτο είναι με professional, η δεύτερη με light και η τρίτη DX με light...
Εικόνα

Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 15 δευτερόλεπτα:
Εικόνα
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

ισα που εξέχει, στο ξυρισμα πως σου φαινεται , η πρεπει να αλλαξεισ μοιρεσ.
Μακης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 20 Οκτ 2020, 16:29
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Είναι πρακτικά αδύνατο να ξυριστώ με το SS...όπως είπες ίσα ίσα που εξέχει.

Λογικά τις έχουν φτιάξει για το DX, αλλά και με το DX ακόμα δεν βολεύομαι. Προσπάθησα 1-2 φορές(γιατί λυπόμουν τα λεφτά που έδωσα) και εγκατέλειψα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”