Feather Artist Club SS

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Και εγω τις super βαζω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθως φυσικα και απο το Feather συνολικα. Πολυ καλη η πατεντα Γιαννη βγαζοντας το ξυραφακι ακομη πιο εξω. Θα το δοκιμασω.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Μετά από κανα μήνα ξύρισμα με το DX, χθες το βράδυ κοιτώντας το και σκεπτόμενος αν θα του αλλάξω θήκη με μια εβένινη όπως έχω κάνει με το SS, πήρα και το SS και τα κοίταζα και τα δύο.
Κοιτώντας το SS σκέφτηκα: Είναι κουκλάκι τελικά!
Μιά που μου τέλειωσε και το MWF και θα ξαναγυρνούσα στο παλιό καλό λημέρι του D.R.Harris, αποφάσισα σήμερα το πρωί να το ξαναχρησιμοποιήσω.
Το ξυρισμα ακριβώς οπως το θυμόμουν! Εύκολο, άνετο, απολαυστικό, βαθύ, άψογο!
Η γνώμη μου είναι, ότι μπορεί για κάποιον να είναι το μοναδικό ξυραφι του, χωρίς ξυριστικά να υπάρχει κάτι καλύτερο να αναζητήσει.
Κάποιοι ίσως θα αναρωτηθουν πως καποιος που έχει καμμιά εκατοστή κλασικά έχει κολλήσει εδω και τεσσερα χρονια σε καθημερινό ξυρισμα με Artist Club.
H απάντηση είναι απλή!1ον Επειδή τα τελευταια χρόνια έχω γενειάδα, το μικρότερο μήκος των Artist Club με βολευει για την κόντρα στα μαγουλα.
2ον Δεν ειμαι των αλλαγων! Όταν βρω επιτέλους κατι που με ικανοποιεί απόλυτα, μένω για πολύ μεγάλο διάστημα εκεί!
Ένα σαπούνι, ένα πινέλλο, ένα ξυράφι, ένα άρωμα!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Θέλω να μου δώσουν τα φώτα τους οι έμπειροι επί της σαβέτας! Σκέφτομαι να αγοράσω μια σαβέτα Dovo μόνο και μόνο επειδή παίρνει και τα μεγαλύτερα ξυράφια. Δε θέλω να πάρω τη σαβέτα της Feather, ακόμα τουλάχιστον...

Θα ήθελα να με βοηθήσετε ως προς το ποιες λεπίδες Feather να αγοράσω. Αν μπορείτε να μου πείτε τη κατάταξη των διάφορων Feather όσον αφορά την επιθετικότητα. Εκτός των light γιατί δεν μπάινουν στις Dovo. Υπόψη έχω ευαίσθητο δέρμα και ατσαλοσύρματα για γένια! Γι'αυτό θα κάνω το επόμενο βήμα να πάω στις σαβέτες.

Ευχαριστώ εκ το προτέρων!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο. Οι λεπίδες Feather Artist Club (ή οι Kai) δεν κάνουν για την σαβέτα της Dovo. Παίρνει τις απλές (μισές) λεπίδες για DE ή κάποιες πιο μακριές με τον αντίστοιχο αντάπτορα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ωπ ναι; Κάπου είχε πάρει το μάτι μου παλιότερα οτι παίρνει και τις Feather και είχα μείνει με αυτή την εντύπωση. Μάλλον θα είχαν κάνει καμιά πατέντα. :think: Οπότε στο μαύρο υποδοχέα παίρνει μόνο τις μακριές Dovo.

Φαντάζομαι οτι οι Feather artist κλπ. μπαίνουν μόνο στις Feather και στις απομιμήσεις αυτών.

Ευχαριστώ Γιάννη για την διαφώτιση!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Εγώ θα έλεγα να διαγράψεις τελείως απ το μυαλό σου, τα περι επιθετικότητας, αμυντικότητας κλπ κλπ και να ξεφυγεις απ αυτό το αγχος.
Δεν ισχύουν και δεν θα έπρεπε να ισχύουν στα μαχαίρια! (κατα την γνωμη μου πουθενα δεν θα επρεπε να ισχύει, γιατι πχ επιθετικό ή ήπιο, λεμε κατι που δεν ταιριάζει στην τεχνική μας την οποία κραταμε σταθερή, αντί να μαθουμε να την ρυθμιζουμε αυτόματα, αλλά αυτό είναι μια άλλη πολύ μεγαλη συζήτηση)
Ανάλογα το πόσο κόβει το καθε μαχαίρι μαθαίνεις να αυτορυθμίζεις την κίνηση και την πίεση που θα βάλεις, ώστε να κανεις ένα καλό ξύρισμα. (και πιστευω ότι ειναι πoλύ πιο εύκολο από ότι σε μια DE)

Αν θελεις μια άριστη σαβέτα, το SS ειναι η καλύτερη λύση και μαλιστα ξεκινώντας απ την αρχή με το ξυραφακι AC super professional.
Είναι λαθος να πιστευεις ότι το πόσο εξεχει η λεπίδα κανει το ξυραφι πιο επιθετικό ή όχι.
Οταν αποκτησεις εμπειρία και αποβάλλεις αυτο το άγχος της επιθετικότητας, ηπιότητας, κλπ, θα καταλαβεις ότι κι αν όλη η λεπίδα εξείχε, δεν θα έκανε πιο επικίνδυνο ή πιο δύσκολο το ξύρισμά σου.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες, αλλά το θέμα τις επιθετικότητας δεν με αγχώνει καθόλου. Σαν επιθετικότητα εννοώ πιο πολύ την αποτελεσματικότητα. Αυτό με ενδιαφέρει, καθώς έχω καταλάβει πλέον, οτι με βολεύουν πιο "επιθετικά" εργαλεία.

Κοιτάω τώρα στο ίντερνετ και βλέπω αρκετά καλύτερες τιμές στις Feather και ειδικά από Ιαπωνία. Με τις τιμές που παίζουν εδώ, δε πρόκειται να ασχοληθώ. Καλύτερα να έπερνα κατευθείαν ένα straight.

Χμμμμ αρχίζω και το σκέφτομαι. Την βλέπω και στα 60$...
Νίκος
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Ακριβώς! Αν θυμαμαι καλά, γύρω στα 60 ευρώ εχει στο ebay μαζι με τα ταχυδρομικά!
Το συνιστω απόλυτα! Θα ανακαλύψεις ενα νεο κοσμο. Δεν έχει καμμία σχεση με τις άλλες σαβέτες. Αν θελεις όμως την γνωμη μου, οταν το παρεις και ξεκινήσεις, μεινε μονο σ αυτό για πολύ μεγάλο διάστημα μέχρι να ξυριζεσαι με απόλυτη άνεση και μην το εναλλάσεις με DE. (αν και μετα αμφιβαλλω ότι θα θελεις ξανα DE)
Θα σου προτεινα όταν το πάρεις, να μην ξεκινήσεις αμέσως, αλλα να κανεις υπομονή και να ακολουθήσεις τα βήματα που εχω περιγραψει στο θέμα «πρωτοξεκινώντας με ένα κλασικό ξυράφι»! Οσο περισσότερη υπομονή κάνεις μαζί με προπόνηση, τοσο πιό ευκολο θα σου φανει όταν θα αποφασίσεις ότι εισαι έτοιμος να τοποθετησεις μέσα ξυραφάκι!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Έχω διαβάσει ηδη τους οδηγούς για τα straight και τις σαβέτες πριν καν ξεκινήσω με τις DE πριν περίπου ένα χρόνο, καθώς εξ αρχής προς τα εκεί προσανατολιζόμουν να πάω. Απλά ξεκίνησα το Π.Ξ βήμα βήμα, και νομίζω ήρθε η ώρα να πάω παρακάτω. Ωστόσο θα τα ξαναδιαβάσω όλα από την αρχή!

Το ερώτημα είναι να πάρω το folding ή το non-folding; Διαβάζω στις προηγούμενες σελίδες το θέματος, οτι για αρχάριο προτείνεται το folding.

Αν τελικά προχωρήσω στην αγορά ( λέμε τώρα! :D ), θα πάρω και το sample pack με τις pro guard. Έχω την αίσθηση οτι οταν μάθω τελικά δε θα μου κάνουν, αλλά για αρχή λέω να χρησιμοποιήσω αυτές και μετά παίρνω τις Professional από εδώ.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε διαφωτίσω γιατι εδώ και σαράντα χρονια ξυριζομαι με κλασικό! Τωρα παντως δεν βλεπω διαφορά.
Προτιμώ πάντως ως βολικότερο και από πρακτική άποψη, το κλασικό με την αρθρωτή θήκη απ το γιαπωνέζικο στύλ.
Εχω εδω και καμμιά δεκαρια χρόνια ενα μαχαιρι με σταθερο χερουλι και ξυριζομαι καμμιά φορα, αλλα δεν το αναζητώ παρ ότι ειναι πολύ καλό ξυραφι και με ξυρίζει άριστα.
Ομως συνήθειες και γούστα είναι αυτά!

Τις λεπίδες pro guard δεν τις εχω δοκιμασει, αλλα δεν μπορω να καταλαβω έτσι όπως είναι, σε τι ακριβως «προστατεύουν» πλην κυριως της ψυχολογικής προστασίας.
Καποιοι που τις δοκίμασαν και τωρα πλεον ξυριζονται με κανονικές, θα σου πουν αν πραγματικα προσφέρουν κατι ή πιό πολύ ειναι θεμα μαρκετινγκ.
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”