Feather Artist Club RG

Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Φωτο εδώ και εδώ.

Πρώτη δοκιμή, πρώτες εντυπώσεις.
Κατ'αρχήν το εργαλείο είναι αρκετά βαρύ (52,7 gr), όσο περίπου είναι και το Dovo Special 6/8 που έχω.
Εχοντας διαβάσει αρκετά "τρομακτικά" για την πάρτη του ξεκίνησα με πολλή προσοχή. Δύο περάσματα ανάμικτα (WTG-XTG-ATG) οδήγησαν σε ένα αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα, σχεδόν σε επίπεδο DE. Ακόμα παλεύω με τις λαβές, τσίμπησα τον εαυτό μου να το χρησιμοποιεί συχνά σαν να ήταν Japanese (non folding) style. 3-4 κοψιματάκια ανάξια λόγου.
Αυτά σαν πρώτη επαφή, θα έλεγα :thumbsup
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

έλα, και ότι ετοιμαζόμουν να ρωτήσω πως πήγε, στο ξύρισμα της ημέρας.

Νομίζω σε πήγε καλύτερα απο ότι η πρώτη φορά με staight. Πόση ώρα έκανες Γιάννη, και πόση θα έκανες με το ίδιο ste up με DE?
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Πόση ώρα ακριβώς δεν μέτρησα, φαντάζομαι γύρω στην μισή ή και λιγότερο. Από την αρχή μέχρι το τέλος, δηλ. και καθάρισμα-τακτοποίηση των εργαλείων. Σίγουρα με την DE θα έκανα κανένα 10λεπτο λιγότερο, όμως σ'εκείνη την περίπτωση δεν έχω ανασφάλειες, πως θα την πιάσω κλπ. και πάω με κλειστά μάτια.
Εκείνο που θα ήθελα να προσθέσω είναι πως αν θέλουμε πραγματικά βαθύ ξύρισμα, τότε η κόντρα (ATG) επιβάλεται. IMO πάντα...
Γιάννης
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Εχω χρησιμοποιησει το feather στο παρελθον με πολυ καλα αποτελεσματα, πρεπει παντα να μην ξεχνας οταν το χρησιμοποιεις οτι διαφερει απο τα κλασικα straights ιδιατερα στη γωνια επαφης με το δερμα (μικροτερη).
Απο blades εχω καταληξει στη pro super (μεγαλυτερη εκθεση λεπιδας).Το μονο αρνητικο των feather ειναι οτι χανεις τελικα ολη την ιεροτελεστια του ακονισματος και του λουριου,σιγουρα ομως μετα απο καποιο χρονο προσαρμογης τα ξυρισματα γινονται εφαμιλλα των κλασικων straights.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Σπύρο θεωρείς ότι είναι η καλύτερη σαβέτα?
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Σπύρο για την γωνία το είχα διαβάσει και το εφάρμοσα. Συμφωνώ πως είναι κάτι διαφορετικό από τα καθ'εαυτό straight.

Απόστολε, υπάρχουν και οι Kai που είναι παρεμφερείς. Οι λεπίδες είναι ανταλάξιμες, δηλ. οι Kai παίζουν με τις Feather και το αντίθετο.

Να επαναλάβω ακόμα μια φορά πως δεν έχω σκοπό να παρατήσω τα straightΕικόνα
Γιάννης
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε σαβετα (ειχα παντα την αισθηση οτι δεν εχουν κατασκευαστει για ξυρισμα παρα μονο για το καθαρισμα που εκαναν παλαιοτερα οι μπαρμπερηδες στην περιοχη του λαιμου κατα την διαρκεια του κουρεματος...).
Tα feather ειναι μια αλλη κατηγορια,ιδιαιτερα απο ποιοτητα κατασκευης, η οποια εχει σχεδον ολα τα πλεονεκτηματα των straights χωρις την αναγκη συντηρησης.
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Επανερχομενος στο θεμα feather μετα απο καιρο ,εχω βρει πλεον την χρηση τομη και χρησιμοποιω τα super pro μετα απο μικρη παρεμβαση για το μηκος τους, στα schick injector μου με εξαιρετικα αποτελεσματα.
Το DX παραμενει στη συλογη πιο πολυ για την κορυφαια ποιοτητα κατασκευης του παρα για την χρηση του.

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Σπύρο, κατ'αρχήν καλώς μας ξαναήρθες!
Υποθέτω πως κόβεις τις λεπίδες στο κατάλληλο μήκος, η απορία μου είναι πως τις βάζεις μέσα στα Schick Injector...
Γιάννης
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Η διαδικασια ειναι σχετικα απλη, αφου πρωτα κοψεις το feather στο σωστο μεγεθος(με μια πενσα οπου κρατας σφιχτα ενα feather μαζι με ενα schick για οδηγο και ενα καλο κοφτη) με ενα μολυβι πιεζεις το πρωτο ξυραφι στο κουτακι των schick ετσι ωστε να υποχωρησει λιγο προς τα κατω (εχει ελατηριο πισω του).
Μετα η εισοδος της νεας λαμας ειναι ευκολη...προσοχη συνεχεια να μην ακουμπας την κοψη σε μεταλο.
Πιστευω οτι η προπαθεια θα σε ανταμειψει γιατι θα εχεις το συνδιασμο της φιλικοτητας στη χρηση του injector με μια απο τις καλυτερες λαμες της αγορας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”