Σχόλια και παρατηρήσεις για τα εργαλεία του Forum

Αγγλιστί FAQ
nikos.a

Όσον αφορά το θέμα των Like και το ποστ του Απόστολου, το οποίο από τη μεριά μου μπορώ να καταλάβω τί θέλει να πει, θέλω να εκφράσω κάποιες σκέψεις. Πολλές φορές μπερδεύουμε όλοι μας τη διαφορά του συμφωνώ με το ευχαριστώ κι αυτό γιατί πολλές φορές είναι ένα και το αυτό. Προσωπικά, αν και σέβομαι το γεγονός ότι έχει καθιερωθεί το thumbs up στο φόρουμ, δεν βρίσκω το λόγο ύπαρξης. Όλοι μας, έτσι νιώθω τουλάχιστον, έχουμε σκοπό να συνεισφέρουμε με τις γνώσεις και την εμπειρία μας, να ανταλλάξουμε γνώσεις, πληροφορίες με άλλα μέλη. Κάποιοι γνωρίζουν για ένα θέμα περισσότερα, άλλοι για άλλο... Το like δεν προσφέρει και τίποτα, εδώ που τα λέμε. Δεν αλλάζει, ούτε... μεγαλώνει το ενδιαφέρον για τη γνώση. Ελάχιστα φόρουμ το έχουν πλέον, ο λόγος νομίζω αυτός που είπα παραπάνω. Κάποιοι μπορεί με τα like να νιώθουν ηθική ικανοποίηση ή δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο, μπορούν όμως να γίνουν αιτία παρεξηγήσεων, να δημιουργηθούν έριδες. Ουσιαστικά δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης.

Επίσης, μιας και μου δόθηκε η ευκαιρία, θα ήθελα να θέσω κι ένα άλλο θέμα. Είχε δημιουργηθεί μία παρεξήγηση πριν λίγο καιρό, σε μία αναφορά μου περί εμπειρίας και διαβάθμισης μελών σε δημοτικό, γυμνάσιο κλπ. κλπ.. Άμα το σκεφτεί κανείς, ούτε αυτό έχει λόγο ύπαρξης. Υπάρχουν μέλη νήπια και δημοτικό, με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από άλλα μέλη... ανώτερα στη βαθμίδα. Υπάρχουν μέλη, χωρίς καμία προσπάθεια να δημιουργήσω θέμα, που επιδιώκουν την "άνοδό" τους. Πάλι δεν καταλαβαίνω το λόγο. Δεν αλλάζει κάτι. Είμαστε όλοι ίσοι, καταθέτουμε απόψεις κι εμπειρίες. Αν νομίζει κάποιος ότι είναι ανώτερος, κάνει μεγάλο λάθος και να το κοιτάξει. Ο καθένας, όπως είπα παραπάνω, γνωρίζει κάτι περισσότερο σε κάτι σε σχέση με άλλους. Κι αυτό έχει καθιερωθεί από την αρχή και το σέβομαι, αλλά για μένα δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης και είναι "άδικο" για πολλά μέλη. Π.χ. στο B&B έχουν κάτι χιουμοριστικά, ανά 10-20 ποστ αλλάζει η βαθμίδα σε Proraso Pirate και τέτοια. Δεν το ζητάω αυτό, αλλά έχουν πιάσει το νόημα για μένα.
Ξέρω, λεπτομέρειες και ίσως ασήμαντα σε σχέση με άλλα θέματα, αλλά αυτά κάνουν τη διαφορά. Περιμένω και τις απόψεις άλλων μελών, νέων και παλιών. Καλό είναι να εκφράζουμε όλοι μας απόψεις κι όχι να μιλάμε για τέτοια θέματα οι ίδιοι και οι ίδιοι.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Μια σημείωση-προσθήκη σε όσα έγραψε ο Απόστολος εδώ.
Εχει καθιερωθεί τελευταία να χρησιμοποιείται το "Thank you" σαν "Like" και σε θέματα όπως το "Τι πήρα - ήρθε σήμερα" αντί να γράφουμε τα διάφορα "Με γεια", "Καλορίζικο" κλπ.
Γιάννης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

θα συμφωνησω με τον Νικο ως αναφορα τις βαθμιδες.πιστευω οτι δεν δειχνουν την εμπειρια που εχει καποιος αλλα την συμμετοχη του στο φορουμ.καλο θα ηταν να γινει καποια διορθωση γιατι πιστευω οτι για καποια πολυ εμπειρα μελη(πχ Μαρινος) αυτο ειναι αδικο.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ανέκαθεν οι βαθμίδες σε ένα forum είχαν να κάνουν με την συμμετοχή σε αυτό και ως εκ τουτου με βάση το δικό μου (ιδιόρυθμο) χιούμορ είναι έτσι και αλλιώς χιουμοριστικές. Τι σχέση μπορέι να έχουν οι βαθμίδες ενός forum με την γνώση; Ειπώθηκε ποτέ κάτι τέτοιο; Που να ξέρουμε εμεις όταν κάποιος γράφεται τι εμεπιρία έχει; Λογικό είναι όπως και σε όλα τα forum έτσι και εδώ να υπάρχουν μέλη όπως εγώ με μέτριες γνώσεις που έχουν υψηλό χαρακτηρισμό και με μεγάλες γνώσεις όπως ο Μαρίνος που ανέφερες με χαμηλό χαρακτηριμό. Την συμμετοχή σε post μόνο ξέρουμε και αυτή μετράμε.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
nikos.a

Αρχικά να πω, ότι δεν περίμενα καθολική αποδοχή της σκέψης μου. H σχέση που μπορεί να έχουν οι βαθμίδες ενός φόρουμ με τη γνώση, έγκειται στο γεγονός ότι στο συγκεκριμένο φόρουμ, η διαβάθμιση γίνεται με όρους σχολικούς. Εκεί που αποκτάται η γνώση, δηλαδή. Στα θρανία. Είναι απλό νομίζω. Μπορεί να το βλέπεις εσύ διαφορετικά κι εγώ, αναρωτήσου όμως, θα είχαν δημιουργηθεί θέματα, παρεξηγήσεις ή ξέρω 'γω τι άλλο, αν υπήρχαν μέλη που το έβλεπαν αλλιώς;
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ο συσχετισμός Νίκο που κάνεις είναι ναι μεν "σωστός" αλλά ταυτόχρονα είναι και λάθος!
Σωστός στο ότι ναι αν πάρουμε κυριολεκτικά τους "βαθμούς" που έχουμε, έχουμε τις βαθμίδες του σχολείου άρα και τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.
Το πρόβλημα είναι όμως ότι εμείς (εγώ) δεν το έκανα γι αυτό το σκοπό (με αυτή τη σκοπιά)
Το είδα πιο πολύ σαν αστείο, χιουμοριστικό βαθμό ως κάποιον που μπαίνει στο φόρουμ μας και "μεγαλώνει" μαζί μας στο σχολείο της ζωής (αν θέλεις και ένα πιο "πνευματώδες" μήνυμα) και δεν έχει καμία σχέση με τα πόσα ξέρει ή θα μάθεις κανείς εδώ μέσα.

Όσο για το "Ευχαριστώ/Thank you" κουμπί, έχω πει πότε και που κατ εμέ είναι καλό να χρησιμοποιείται.
Δεν είναι για να προκαλέσει έριδες/διαχωρισμούς/κακίες/έχθρες ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο...
Οι παραπάνω ανθρώπινες (και άλλες τόσες) "λειτουργίες" είναι σε κάθε άνθρωπο σε διαφορετική κλίμακα και είναι πρόβλημα του κάθε αυτού ανθρώπου ως προς την εκδήλωσή τους. Οπότε είναι και πρόβλημά του και όχι δικό μας...

Ο καθένας μπορεί να έχει άποψη για το οτιδήποτε, το κατά πόσο είναι σωστή ή λάθος δεν θα το κρίνω εγώ.

Αν υπάρχει αντιπρόταση για τους βαθμούς ή για κάτι άλλο εδώ είμαι να την ακούσω, αν μου αρέσει γιατί και να μην την εφαρμόσω κιόλας;
Αν δεν υπάρχει μου αρέσει πάρα πολύ έτσι όπως είναι τώρα...(μιας και ήταν/είναι "δικιά μου" δημιουργία :megagrin ).

:thnx :hellas
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αφου πρωτα πω οτι δεν εχω κανενα προβλημα με τις βαθμιδες και τολμω να πω οτι εχω το ιδιο παραξενο χιουμορ και αρα το καταλαβαινω απολυτα θα ηθελα να καταθεσω μια κουτουραδα. Ισως οι βαθμιδες να μετρουντε με τον χρονο εγραφης στο φορουμ αλλα για να ειναι δικαιο και για τα παιδια που ασχολουντε περισσοτερο και συνησφερουν περισσοτερο απο εμενα για παραδειγμα να μπορεις να πηδας χρονιες (bonus) εαν εχεις μεγαλη συμετοχη. Τωρα που το γραφω μου ακουγιεται περιπλοκο βεβαια :confused
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Νίκο οι βαθμοί αλλάζουν με την συμμετοχή του μέλους στο φόρουμ, δηλαδή από τις δημοσιεύσεις του.
Δυστυχώς είναι ο μόνος τρόπος μέτρησης που τότε είχαν και ακόμα έχουν για τους βαθμούς.
Σαν ιδέα να υλοποιηθεί δεν είναι εύκολη δυστυχώς καθώς θα πρέπει να παρακολουθούμε το κάθε μέλος και να σκεφτόμαστε για το κάθε μέλος ξεχωριστά... και ποιος θα αποφασίζει για αυτά τα μέλη; (οι συντονιστές; δεν νομίζω να δεχθούν και με το δίκιο τους).
Μην δίνετε τόση βάση σε πράγματα που δεν έχουν ουσία... απολαύστε το φόρουμ και την παρέα του. Νομίζω πως αυτό πάνω απ όλα.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
nikos.a

Οκ, Ανδρέα! Κατάλαβα. Απλά μου κάνει εντύπωση 1ον που δεν θέλουν άλλα μέλη να εκφράσουν άποψη, γιατί έχουν σίγουρα όπως και προτάσεις υποτίθεται κάποιοι κάποιοι, και 2ον που δεν θέλουμε κάποια αλλαγή, σίγουρα προς το καλύτερο. Αυτό που είπε ο συνονόματος είναι μια καλή σκέψη. Διαβάθμιση με τα έτη, με την παλαιότητα. Κάτι είναι κι αυτό. Γιατί να απορριφθεί αμέσως δηλαδή και το πρώτο σκέλος της σκέψης;!
Αν θυμάσαι, Ανδρέα, μου είχες πει ότι μπορώ με τις προτάσεις μου, όχι μόνο εγώ, ο καθένας μας, να συμβάλλει στην βελτίωση του φόρουμ. Προτάσεις κατατίθενται κατά καιρούς, κάθε φορά όμως καταλήγουμε στο απολαύστε το όπως είναι, άλλα έχουν σημασία, δεν αξίζει να σπαταλάμε εκεί την ενέργειά μας ή σε ακραίες καταστάσεις του η δημοκρατία βλάπτει στο φόρουμ, χαίρομαι να μας βρίζετε γι' αυτό, κι άλλα κωμικοτραγικά που έχουν γραφτεί κατά καιρούς.
Δεν πειράζει, όμως. Σ' ευχαριστούμε για το φόρουμ... Αν μη τι άλλο, παρέχει γνώσεις.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Πολλά απ όσα βάζω/προσθέτω στο φόρουμ είναι από προτάσεις μελών...
Το αν απορρίπτεται κάτι είναι είτε γιατί δεν μπορεί να υλοποιηθεί (τεχνικός αδύνατον που λέμε) είτε γιατί δεν βλέπω την χρηστικότητα του σε σχέση με τις ώρες που θα πρέπει να ξοδέψω για αυτό.
Στην προκειμένη περίπτωση που αναφέρεσαι όπως ανέφερα και πιο πάνω "οι βαθμοί αλλάζουν με την συμμετοχή του μέλους στο φόρουμ".
Έτσι λειτουργεί το συγκεκριμένο κομμάτι και δεν μπορεί (από εμένα) να αλλάξει.
Νίκο δεν θέλω να ευχαριστείς για το φόρουμ αλλά να ευχαριστιέσαι στο/το φόρουμ.
Μέχρι στιγμής έχω δει να παραπονιέσαι για τους βαθμούς, αλλά ουσιαστική πρόταση από εσένα δεν έχω δει ακόμα.
Μου λες για την πρόταση του συνονόματου, αλλά και οι δύο προτάσεις του είναι δυστυχώς αδύνατον να υλοποιηθούν για τους λόγους που έδωσα παραπάνω.

Έλεγα και θα το λέω πάντα αν έχετε κάτι να προτείνεται εδώ είμαι να σας ακούσω...
Γι αυτό έχω και αυτήν την κατηγορία, για να βλέπουν όλα τα μέλη τις προτάσεις... και να μιλάμε ανοιχτά και να μην κρύβουμε/ω τίποτα.
Αν κάποιος έχει κάτι να πει Νίκο ας το πει, αν όχι δεν γίνεται με το ζόρι.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οδηγίες και "Πρώτες Βοήθειες" για το φόρουμ”