Οδηγίες χρήσης "Thank you".

Αγγλιστί FAQ
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Πότε ουσιαστικά το χρησιμοποιούμε;

Η χρήση του είναι περισσότερο για να ευχαριστήσουμε τον συγγραφέα του κειμένου ως προς την χρηστικότητα του κειμένου και όχι τόσο για να δείξουμε ότι συμφωνούμε σε κάτι.

Αν κάποιος έγραψε πχ οδηγίες για το πως να καθαριστεί ένα straigh razor είναι πολύ χρήσιμο για κάποιον ή γράφει μία πολύ ωραία και εμπεριστατωμένη κριτική (review) για κάποιο προϊών, γι αυτό και τον ευχαριστούμε.
Αλλά να πούμε ευχαριστώ σε κάποιο κείμενο μόνο και μόνο γιατί "ταιριάζουν, συμφωνούν " οι απόψεις μας το βρίσκω περιττό. Όχι βέβαια και απαγορευτικό.

Ελπίζω να κάνετε σωστή χρήση αυτής της δυνατότητας.

:danke

Φιλικά,

Ανδρέας.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Up, για τα νέα μέλη.
Για να ευχαριστήσετε πατάτε το χέρι πανω δεξια απο κάθε Post.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μια μικρή σημείωση - επισήμανση επειδή σχολιάστηκε σε άλλο θέμα το "like" σε δημοσιεύσεις. Καταρχήν διαβάστε το κείμενο του Αντρέα παραπάνω και επιτρέψτε μου αν το αναλύσω και εγώ λίγο. Το χεράκι πάνω δεξιά σε κάθε post δεν είναι "like" αλλά "thank you" δηλαδή "ευχαριστώ για την ανάρτηση". Η διαφορά είναι η εξής: "Ι Like" σημαίνει "μου αρέσει" και ηλεκτρονικά ταυτοποιήθηκε απο το facebook και αντιπροσωπεύει την συμφωνία με το περιεχόμενο της ανάρτησης κάποιου. Έτσι τουλάχιστον ξεκίνησε. Δηλαδή βάζει κάποιος μια φωτογραφία από ένα ρολόι και κάνω like γιατί μου αρέσει το ρολόι. Στην δική μας περίπτωση μπορεί να μου αρέσει το ρολόι μπορεί και όχι, αλλά θέλω να ευχαριστήσω το μέλος γιατί μπήκε στον κόπο να φωτογραφίσει ένα ρολόι και να εμπλουτίσει το θέμα ακόμη και αν τελικά κατέληξα να μη μου αρέσει το ρολόι, γιατί από αυτόν διαφωτίστηκα. Όπως για παράδειγμα λέει κάποιος ότι το τάδε μαγαζί είναι κλέφτες. Κάνοντας Like δεν σημαίνει ότι μου αρέσει που είναι κλέφτες αλλά μου αρέσει που μας ενημέρωσε. Τώρα τελευταία άρχισε να χρησιμοποιείται έτσι και στο facebook αν και υπάρχει μια διαφωνία ακόμη ως προς το άκομψο κάποιες φορές της υπόθεσης όπως για παράδειγμα όταν κάποιος κάνει Like σε φωτογραφίες βιαστών προφανώς για να δηλώσει ότι του αρέσει η δημοσίευση που μας ενημερώνει και όχι η πράξη. Ειδικά πάντως στην δική μας περίπτωση εγώ το χρησιμοποιώ για να δηλώσω αυτό που λέει, δηλαδή " ευχαριστώ για την ανάρτηση" και όχι την πλήρη συμφωνία μου με τα λεγόμενα.

Για να μην λερώσουμε το θέμα γιατί οι πρωτες βοήθειες είναι καλό να είναι καθαρές αυτό αν θέλετε μπορείτε να σχολιάσετε στην σούπα ή να ανοίξετε νέο θέμα για ευρύτερη συζήτηση.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Οδηγίες και "Πρώτες Βοήθειες" για το φόρουμ”