Γιατί αλλάξατε γνώμη;

Εφημερίδες! Έκτακτο παράρτημα!
Εφημερίιιιδεεεες!!!!
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11254 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Θα ήθελα όσα μέλη έχουν αλλάξει γνώμη και δεν θα αγοράσουν την επετειακή μηχανή να μου πουν το λόγο.
Αν θέλουν, δημόσια εδώ ή μέσω πμ.
Δεν παρεξηγούμαστε απλά θα ήθελα να δω αν υπάρχει τρόπος να σας αλλάξουμε γνώμη! XD

:helt
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εγώ απλά διάβασα ότι είναι πιο smooth ακόμη και από την 34C, οπότε θα πάει άχρηστη :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

40 ευρώ για τη Χρυσή έκδοση είναι πολλά.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3112
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27981 times
Been thanked: 29282 times
Ηλικία: 64

Tzimisce έγραψε: 25 Οκτ 2018, 18:06 Εγώ απλά διάβασα ότι είναι πιο smooth ακόμη και από την 34C, οπότε θα πάει άχρηστη :)

Μιχάλη με όλο τον σεβασμό, έχω δύο αντίθετα επιχειρήματα. :D

1.- Είναι πράγματι smooth μηχανή η συγκεκριμένη, αλλά με την κατάλληλη τεχνική και ένα κοφτερό ξυραφάκι, ξυρίζει μιά χαρά.
Μιλάω εκ πείρας, έχοντας και την Merkur 34, αλλά και την Muehle R89, που είναι σχεδόν ίδια με την EJ.

2.- Είναι επετειακό κομμάτι γιά τα 10 χρόνια του forum, με αρίθμηση, άρα εκτός από τυχόν συναισθηματική αξία, μπορεί να έχει και άλλη αξία λόγω σπανιότητας, στο μέλλον βέβαια.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Dr.Takero έγραψε:40 ευρώ για τη Χρυσή έκδοση είναι πολλά.


Η ερωτηση ομως ειναι γιατι καποια μελη μας ανεστειλαν την αποφαση αγορας γενικα - οχι για την χρυση συγκεκριμενα. Τους "χαλασε" κατι ? προφανως το ρωταει ο Αντρεας μηπως και μπορει να το διορθωσει.

(Ειναι πολλα σχετικα με τα 66 που κοστιζει η υπαρχουσα χωρις χαραξη χρυση EJ ? ή πολλα γενικα ?)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ θα απαντήσω αν και δεν δήλωσα ποτέ ότι θα αγοράσω κάποια από τις δύο ( χρυσή ή χρώμιο). Οπότε θα πω γιατί δεν την θέλω. Τη θεωρώ τη χειρότερη μηχανή που έχω (γιατί την έχω, είναι η πρώτη που πήρα ποτέ και ίσως και ο μοναδικός λόγος που ακόμα δεν την έχω δώσει). Δεν με ξυρίζει καθόλου καλά, και μου κάνει πολλούς ερεθισμούς. Αν για παράδειγμα η επετειακή ήταν η 34c θα την έπαιρνα και ας έχω και αυτή. Οπότε η επιλογή μου να μην δηλώσω καθόλου έχει να κάνει με τη μηχανή αυτή καθαυτή και με τίποτε άλλο.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

herco έγραψε: 25 Οκτ 2018, 18:57
Dr.Takero έγραψε:40 ευρώ για τη Χρυσή έκδοση είναι πολλά.


Η ερωτηση ομως ειναι γιατι καποια μελη μας ανεστειλαν την αποφαση αγορας γενικα - οχι για την χρυση συγκεκριμενα. Τους "χαλασε" κατι ? προφανως το ρωταει ο Αντρεας μηπως και μπορει να το διορθωσει.

(Ειναι πολλα σχετικα με τα 66 που κοστιζει η υπαρχουσα χωρις χαραξη χρυση EJ ? ή πολλα γενικα ?)
Είναι, γενικα, πολλά αν σκεφτείς ότι 50 ευρώ έχει η Rockwell 6c που είναι σαφώς ανώτερη (από ότι λένε οι κάτοχοι) από την ΕJ89. Επιπλέον έχω EJ89 χρώμιο και μόνο η Χρυσή θα με ενδιέφερε αν ήταν πιο ελκυστική η τιμή αφού πρακτικά δεν θα τη χρησιμοποιήσω αρκετά.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ευχαριστω για την απαντηση - αλλα νομιζω σηκωνει συζητηση. Για να βρεις 40-50 κομματια Rockwell 6c θα πρεπει να περιμενεις 3-4 χρονια. Ο Γιαννης μου ελεγε οτι τα 1-2 κομματια που του στελνουν καθε φορα ειναι πουλημενα ηδη πριν βγουν απο το Τελωνειο. Μπορει εμεις ατομικα να κανουμε την κινηση μας με διαφορους τροπους αλλα μια μεγαλη αποστολη εχει απο πολλα προβληματα εως αδυνατη καταληξη.

Παντως η χρυση EJ στα 40 ευρω ειναι κατα 35% (και βαλε) φτηνοτερη απο την τιμη λιανικης (και χωρις να υπολογιζεται η χαραξη) - τετοια τιμη δεν υπαρχει πουθενα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

Έχεις δίκιο για το ατυχές παράδειγμα της Rockwell αλλά η βασική αιτία είναι ότι σχεδόν όλοι έχουμε ej89 χρώμιο και δύσκολα θα ξανά αγοραζαμε έστω τη Χρυσή.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

foxtrot έγραψε: 25 Οκτ 2018, 18:55 1.- Είναι πράγματι smooth μηχανή η συγκεκριμένη, αλλά με την κατάλληλη τεχνική και ένα κοφτερό ξυραφάκι, ξυρίζει μιά χαρά.
Μιλάω εκ πείρας, έχοντας και την Merkur 34, αλλά και την Muehle R89, που είναι σχεδόν ίδια με την EJ.

2.- Είναι επετειακό κομμάτι γιά τα 10 χρόνια του forum, με αρίθμηση, άρα εκτός από τυχόν συναισθηματική αξία, μπορεί να έχει και άλλη αξία λόγω σπανιότητας, στο μέλλον βέβαια.
+1000...
herco έγραψε: 25 Οκτ 2018, 20:10 Ευχαριστω για την απαντηση - αλλα νομιζω σηκωνει συζητηση. Για να βρεις 40-50 κομματια Rockwell 6c θα πρεπει να περιμενεις 3-4 χρονια. Ο Γιαννης μου ελεγε οτι τα 1-2 κομματια που του στελνουν καθε φορα ειναι πουλημενα ηδη πριν βγουν απο το Τελωνειο. Μπορει εμεις ατομικα να κανουμε την κινηση μας με διαφορους τροπους αλλα μια μεγαλη αποστολη εχει απο πολλα προβληματα εως αδυνατη καταληξη.

Παντως η χρυση EJ στα 40 ευρω ειναι κατα 35% (και βαλε) φτηνοτερη απο την τιμη λιανικης (και χωρις να υπολογιζεται η χαραξη) - τετοια τιμη δεν υπαρχει πουθενα.
+1001...

Μια υπεροχη mild μηχανη, πολυ μεγαλης συναισθηματικης αξιας, σε ακαταμαχητη τιμη.
Ανεξαρτητα του ποσο θα την χρησιμοποιησει ο καθενας, ειναι ενα κομματι που θα μας θυμιζει παντα την υπεροχη παρεα που εχουμε δημιουργησει εδω μεσα. Αυτο το λεω εγω που ειμαι fan των επιθετικων μηχανων σε καθημερινο ξυρισμα.
Θα μου αρεσε πιοτερο, μια χρυση Giesen & Forsthoff' Timor Butterfly, αλλα αφου εκαμε τα "κονε" του ο Ανδρεας με την ΕJ, εμενα μου φτανει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα σχετικά με το φόρουμ”