Ενας υπερβολικος πρωταρης...

Παρουσιάσεις ξυριστικού εξοπλισμού.
Μηχανές, πινέλο, ξυραφάκια κτλ
Peyote
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 10 Ιουν 2020, 20:34
3
Has thanked: 18 times
Been thanked: 109 times

Γεια σας παιδιά! Γιώργος εδώ

Έχω περίπου 2-3 μήνες που άρχισα να ξυρίζομαι παραδοσιακά και έχω ξετρελαθεί.. ξεκίνησα με μια ακριβή μηχανή που ίσως δεν μπόρεσα να εκτιμήσω μιας και ήταν η πρώτη μου αλλα σιγουρα ξεχωρίζει και σε ποιότητα και σε βάρος .. η Rockwell 6s
μετά απο έναν μηνά έκανα μια μαζική αγορά με άλλες 4 την Merkur 34c την 37c (slant) και 2 open Merkur 41c και Muhle r41
τις open δεν της έχω δοκιμάσει ακόμη... εχθές βρήκα μια Rockwell r1 gunmetal με 15 ευρω μου άρεσε εμφανισιακά... και την τσίμπησα... την περιμένω...

Να πω την αλήθεια δεν περίμενα να ξοδέψω τόσα λεφτά για το ξύρισμα.. άλλα ρε παιδί μου δεν ξέρω τι έπαθα.. εκστασιάστηκα!!

Μέτα ακολούθησαν τα πινέλα.. το πρώτο μου ήταν το semogue owner club 90% tops boar.. το οποίο λατρεύω!!!
μετά αγόρασα 2 omega 48 κ 49 που μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασαν συγκριτικά με την τιμή τους...

Βρήκα και ενα best ασβού μάρκα με έκαψες... Eberbart στα 15-17 ευρώ και το αγόρασα για δοκιμή... σαφώς και ειναι ποιο μαλακό απο το γουρουνάκια μου με backbone... αλλα οκ... δεν μπορώ να πω πολλά... δεν εχω άλλο ασβού για να συγκρίνω, περιμένω ενα two band Μaseto 30mm και semogue 830 και αργότερα θα δοκιμάσω κάνα Υaqi...

Ένας περίεργος σαν κ μένα δεν θα μπορούσε να μην δοκιμάσει αλογάκι και συνθετικό...
περιμένω λοιπόν να έρθουν 2 συνθετικά.. ενα Simpson t3 και ενα Maseto 30mm .... απο αλογάκι περιμένω 2 ενα Vie-Long 12711 και ενα Epsilon 12705B...

Λεπιδες: Gilllette silver blue, Astra, Permashap, Feather, Persona.

Δεν δοκίμασα την Gilllette πάντως προς το παρόν κερδίζει για μένα η Astra

Σαπούνια ,κρέμες, Αftershave, presave δεν θα σταματήσω να πειραματίζομαι... αλλα πρέπει να φρενάρω λίγο γιατί εχω υλικά για 2-3 χρονιά ξυρίσματος...

Preshave: Floid
Soaps: DR HARRIS Sandal wood, DR K Peppermint Shaving, TABAC original, Mitchell wool fat.
Cream TRUEFITT & HILL Authentic No.10, TOBS Grapefruit.
Aftershave: Lucky tiger Face tonic,444, Brut (Original, Musk, Ocean, Sport), DR HARRIS SANDALWOOD, TABAC, OLD SPICES, Pitralon, Hattric.
Alum block osma

Περιμένω να έρθουν: Proraso soap sandalwood & Eucalyptus, Cella, Arko, HASLINGER Sheep milk. (proraso preshave aloe vera and sandalwood) Aftershave: Floid

Φωτογραφια εδω

Αυτά ελπίζω να μην σας κούρασα... το άρθρο που έγραψα το συνόδεψαν καποιες κυριες απο την Γερμανια (Franziskaner) το ονομα τους...
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Δυνατός παίκτης! Join the club.
Έχει ανοίξει θέση assistant διαφθορέα αν ενδιαφέρεσαι.
Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Εικόνα
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Κάνε βρε και κάνα ξύρισμα όχι μόνο αγορές :D :D :D
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γιώργο όλοι για οικονομία ξεκινήσαμε αλλά κολλήσαμε με το ταξίδι των αρωμάτων... Έχουμε δεκάδες σαπούνια, κρέμες, μηχανές, asl, πινέλα και χιλιάδες λεπίδες... Αλλά γιατί όχι??? Είναι κάτι που όλοι μας εδώ απολαμβάνουνε και μια παλιά βαρετή συνήθεια την κάναμε απόλαυση...
Οπότε είσαι σε καλό δρόμο!!!! Καλό ταξίδι λοιπόν!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Nicolas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 31 Μάι 2020, 00:04
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 2745 times
Been thanked: 2440 times
Ηλικία: 39

Σε καταλαβαίνω απόλυτα, εγώ φαντάσου που ξεκίνησα ΠΞ πρίν 6-7 χρόνια και είχα συνήθως 2 μηχανές τοπ, πριν από 1,5 μήνα δεν ξέρω τι με έπιασε (η καραντίνα έφταιγε :D ) ξαφνικά αγόρασα 5 μηχανες!!!!!! Δεν θελώ να σκεφτώ πόσα χρήματα ξόδεψα συνολικά γιατι μάλλον θα βάλω τα κλάματα.
EJ 3one6, ATT S1, GameGhanger 0.68, HomeLike start set, Blackland Vector.

Καλά μας ξυρίσματα!!!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Χαχαχαχα ο παππούς μου έλεγε το περίφημο "εκεί που είσαι ήμουναι και εδώ που είμαι θάρθεις"!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Όταν το rotation δεν προλαβαίνει να κλείσει λόγω καινούργιων αγορών... :D
Καλώς τον!
Προσπάθησε, ειδικά με τις μηχανές και τα σαπούνια να μένεις λίγο καιρό στα ίδια για να τα μαθαίνεις και μετά να πηγαίνεις σε κάποιο άλλο.
Αλλιώς δεν θα πάρεις ποτέ το max αυτού που μπορεί να σου δώσει.
Κατά τα άλλα, μπήκες πολύ δυνατά και αυτό είναι καλό γιατί δείχνει ότι το ευχαριστήθηκες. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Καλώς όρισες στην τρέλα...

Κάπως έτσι ξεκινήσαμε οι περισσότεροι.

Η καραντίνα σε αρκετούς από εμάς δημιούργησε τέτοιο θέμα, όχι μόνο με τα ξυριστικά.

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς κυρίως (αν είσαι δύσκολος) είναι οι λεπίδες. Να δοκιμάσεις και να βρεις τις αγαπημένες σου.
Σκέψου τι θες από ένα σαπούνι και στόχευσε εκεί.
Θες γλίστρημα και προστασία? Τα mwf και tabac. (και fine)
Θες δυνατά αρώματα περισσότερο? Varesino ή άλλα αμερικάνικα.
Θες μαλακά σαπούνια με ποικιλία αρωμάτων (και μέτρια ένταση)? TFS Ή RazoRock

Όχι όλα μαζί στη δοκιμή...
Πχ προσωπικά πλέον κοιτάζω περισσότερο το HW και προς πιο ποιοτικά πράγματα. Αν υπάρξει νέα μηχανή θα είναι αποκλειστικά ανοξείδωτη ατσάλινη.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Peyote
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 10 Ιουν 2020, 20:34
3
Has thanked: 18 times
Been thanked: 109 times

Σας ευχαριστώ παιδιά χάρηκα που σας άρεσε η συλλογή μου!!!
Σήμερα ήρθαν κάποια απο τα προϊόντα που περίμενα...

Ξέπλυνα με ένα γέμισμα το Simpson T3 με το HASLINGER Sheep milk... ουδέτερο άρωμα καλούτσικος αφρός δεν ξυριστικά να δω πως γλιστρά... αλλα νομίζω οτι ήταν λιπαρό και θα κάνει δουλειά ..

Μύρισα τα παρακάτω που ήρθαν
Arko μου μυρίζει σαν εντομοαπωθητικό
Proraso sandalwood μυριζει καλουτσικα
Proraso eucalyptus δεν με τρέλανε
HASLINGER Sheep milk ανάφερα ποιο πάνω.

Το πινελάκι ειναι το πρώτο μου συνθετικό.. μου άρεσε σαν αίσθηση στο χέρι γέμισε εύκολα και κράτησε αρκετό σαπούνι
Αύριο θα το δω και στην πραξη...

Αυτό που με στεναχώρησε ειναι οτι έλειπαν 2 πράγματα από την παραγγελιά μου...
ενώ ο Ισπανός στην πρώτη μου παραγγελιά με κέρδισε δίνοντας ένα σαπουνακι δώρο...
τωρα με απογοητευσε που ελειπε το Floid virgoso k cella soap...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρουσιασεις Εξοπλισμου”