NPV TTO DE RAZOR

Παρουσιάσεις ξυριστικού εξοπλισμού.
Μηχανές, πινέλο, ξυραφάκια κτλ
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ευρισκόμενος στο Hondo τις προάλλες, και κάνοντας το καθιερωμένο μου ψάξιμο μήπως βρω τίποτα ξεχασμένο, αγόρασα μια NPV ΤΤΟ. Για φίλους που είναι σχετικά νέοι TTO = Twist to open, δηλαδή μηχανή ενός κομματιού που ανοίγει για να τοποθετηθεί η λεπίδα στρίβοντας στην βάση. Την αγόρασα για δύο λόγους. α/ συλλεκτικούς β/ για να διαπιστώσω ποιες είναι ακριβώς οι διαφορές μιας μηχανής που κοστίζει € 2,95 σε σχέση π.χ με μία μηχανή HD που κάνει € 30,00.
Αυτή την απορία την έχω διότι μπήκα κατευθείαν με ακριβή μηχανή και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι ανάλογο.
Και το πόρισμα είναι ότι η μηχανή είναι για πέταμα. Καθόλου balance, χάλια Grip, εφαρμογή λεπίδας με κενά. Θα την χαρακτήριζα επικίνδυνη.
Τώρα πολύ θα πουν ότι είναι καλή για να ξεκινήσει κανείς. Εγώ θα πώ ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να απογοητευτεί κάποιος και να παρατήσει το DE αν αυτή είναι η πρώτη του εμπειρία. Όσοι επιμένουν σε φτηνές μηχανές ας δοκιμάσουν μια απλή και φτηνή π.χ μια Merkur HD και θα καταλάβουν τι εννοώ. Άλλωστε μια μηχανή με την κατάλληλη φροντίδα κρατάει μια ζωή , άρα 30 -40 ευρώ δεν είναι και πολλά.

10= Άριστο
1= απαράδεκτό

Τιμή 10
Ποιότητα 1
Εύκολή στη χρήση 5
Grip 1
Ευκολία στην αλλαγή λεπίδας 8
Επιθετικότητα 1
Ρύθμιση απόστασης λεπίδας: δεν παρέχεται
Ισορροπία 1
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μην το δει ο Γιαννης.. χαχα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

ναι ναι εγω την εχω. το διαβασα και νωριτερα.εγω δεν μπορω να μιλησω ομως γιατι δεν εχω και μια καλη για να πω.
συντομα που θα αγορασω καλη μηχανη θα σας πω.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

εννοείται ότι θα υπάρχουν διαφορέτικές απόψεις ;)
Γιάννη όταν είσαι έτοιμος πόσταρε το review σου.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

τωρα μπορω να πω που αγορασα την 34c .
η N.P.V. δεν ειναι κακη μηχανη αλλα δεν ειναι επιθετικη κατι που για μενα δεν ειναι καλο. εχει τα κενα τις θελει προσοχη οταν αλλαζεις λεπιδα να κλεισει καλα ,αλλα μπορει καποιος να ξεκινησει με αυτη τι μηχανη.
η ποιοτητα κατασκευης δεν δειχνει οτι θα μπορουσε να ειχε πολυ μεγαλυτερη τιμη αλλα για 3 ευρω ειναι super.
οποτε εχουμε και λεμε...

10= Άριστο
1= απαράδεκτό

Τιμή 10
Ποιότητα 3
Εύκολή στη χρήση 7
Grip 6
Ευκολία στην αλλαγή λεπίδας 8
Επιθετικότητα 1
Ρύθμιση απόστασης λεπίδας: δεν παρέχεται
Ισορροπία 5
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

[marquee]Για τα λεφτα καλο ειναι.. :megagrin[/marquee]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Τώρα που αγόρασα τη Merkur 34c HD, θα μπορούσα να κάνω μία απόπειρα να κρίνω την ξυριστική μηχανή ασφαλείας, με λεπίδα double edge, N.P.V. care (ή NPV shaving razor).

Την αγόρασα κι εγώ από το Hondos Center με 3€, ως μία φτηνή λύση για να μπω δοκιμαστικά στον κόσμο του παραδοσιακού ξυρίσματος με ξυράφι ασφαλείας DE.

Η ξυριστική μηχανή έχει αρκετό βάρος, ώστε να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια αξιοποιώντας τη δύναμη της βαρύτητας. Σχεδιαστικά δε με ενθουσιάζει, αλλά λειτουργικά είναι καλή. Η λαβή της έχει μήκος 8 εκατοστά και το βάρος της ελαφρώς μικρότερο από εκείνο της Merkur 34c HD.

Τα σημεία που πρέπει να προσέξει ο αγοραστής της είναι:
1) Να σφίγγει καλά την κεφαλή περιστρέφοντας το σχετικό τμήμα της λαβής. Με αυτόν τον τρόπο η λεπίδα καμπυλώνεται, παίρνει το σχήμα της κεφαλής και ξυρίζει με ασφάλεια.
2) Να την ανοίγει τελείως μετά από κάθε ξύρισμα και να την αφήνει χωρίς τη λεπίδα να στεγνώσει εντελώς ανοικτή. Η ξυριστική μηχανή είναι επιρρεπής στην οξείδωση, ιδίως στο κλειστό τμήμα της κεφαλής και στον πίρο που βρίσκεται το κέντρο της, ο οποίος βυθίζεται μέσα στη λαβή όταν η κεφαλή κλείνει.
3) Να μη χρησιμοποιήσει την κινέζικη λεπίδα που τη συνοδεύει. Η λεπίδα δεν κόβει καλά και το ξύρισμα θα είναι απογοητευτικό, ενώ μπορεί να προκαλέσει κοψίματα, αν επιμείνει ο χρήστης να ξυριστεί με αυτή. Επίσης δεν είναι ανοξείδωτη και σκουριάζει μετά την πρώτη χρήση, οπότε δεν πρέπει να μείνει μέσα στη μηχανή.


Με δεδομένο το πολύ χαμηλό κόστος της, πιστεύω ότι είναι καλή επιλογή. Ένα ακόμα σημείο που μου αρέσει στο συγκεκριμένο ξυράφι με σήμα τη χελώνα, είναι το γεγονός ότι μπορεί να γίνει επιθετική, αν ο χρήστης δε σφίξει την κεφαλή, αλλά απλώς περιστρέψει απαλά τη λαβή μέχρι η κεφαλή την κλείσει. Η κεφαλή παίρνει κανονικά το σχήμα της, αλλά η λεπίδα παραμένει επίπεδη και προεξέχει. Με πολλή προσοχή, το γεγονός αυτό μπορεί να αποβεί χρήσιμο για πιο επιθετικά ξυρίσματα και περιποίηση δύσκολων σημείων.

Ας βάλω τη βαθμολογία μου:

10= Άριστο
1= απαράδεκτό

Τιμή: 10
Ποιότητα: 3
Ευκολία στη χρήση: 8
Grip: 7
Ευκολία στην αλλαγή λεπίδας: 9
Επιθετικότητα: 3 με σφιγμένη καλά την κεφαλή, 8 με την κεφαλή απλώς κλειστή
Ρύθμιση επιθετικότητας λεπίδας: Με το ανάλογο σφίξιμο της κεφαλής, αλλά δεν είναι αυτή η προβλεπόμενη λειτουργία της.
Ισορροπία 7


Εικόνα


Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλέξουρος την 16 Φεβ 2011, 21:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Η μηχανη ειναι Made in China by Weishi copied from Gillette superspeed! Και αυτο εχει τα οσα μειονεκτηματα μπορει να εχει. Σε αυτη τη μηχανη η γεωμετρια της κεφαλης της Gillette ειναι "ενοχη" για πολυ απαλα ξυρισματα, χωρις ιδιαιτερο βαθος. Μια Gillette superspeed ηταν η δευτερη μηχανη που ειχα αγορασει - πλεον την εχω χαρισει αλλου, μιας και με καμμια απο τις 10 διαφορετικες μαρκες λεπιδας που ειχα δοκιμασει δεν ελεγα νε με κανει ενα σωστο ξυρισμα. Ουτε με πατουρα κατω απο τη λεπιδα. Με την καμια. Ουτε και με Astra ή Feather..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Stefanos έγραψε:Η μηχανη ειναι Made in China by Weishi ...
... αλλά δεν έχει καμία σχέση με τις Weishi ή τις Timor (που είναι το ίδιο πράγμα) όσον αφορά το φινίρισμα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ναι γιατι ειναι η τριτη διαλογη στην παραγωγη. Δλδ αυτες που δε βγαινουν οπως θελουν. Με αλλα λογια, ειναι οι μηχανες που κανεις δεν θα αγοραζε εαν εγραφαν Weishi, Timor ή ακομη και Frank Shaving (του οποιου τα πινελα ειναι ΑΠΑΙΧΤΑ για την τιμη τους!)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρουσιασεις Εξοπλισμου”