NPV TTO DE RAZOR

Παρουσιάσεις ξυριστικού εξοπλισμού.
Μηχανές, πινέλο, ξυραφάκια κτλ
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Ψάξε για Gillette vintage tto .
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Να δεις που εσυ ξερεις κατι πολυ κακο για την παρκερ. :think:.........:D
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Δεν έχουν πρόβλημα κανένα οι Πάρκερ, ο Γιάννης ίσως δεν πρόσεξε/διάβασε
ότι ήδη έχεις παραγγείλει μία την 96άρα.
Μιά χαρά θα είναι η Πάρκερ σου. :)
Αργότερα άν σε αρέσουν οι ΤΤΟ ψάχνεις και για μιά καλή Τζιλέτ βιντάζ ΤΤΟ,
Δε θα μείνεις με 1 μηχανή πίστεψέ με (Οι του Χόντου δεν υπολογίζονται) ;)
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Του Χοντου ηδη τις εξαφανισα απο προσωπου γης. :D
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Να ξεθάψω και εγώ αυτό το ποστ μια και εμένα η πρώτη μου μηχανή ήταν αυτή η NPV.
Εγώ θα την στηρίξω λίγο και παραθέτω παρακάτω τους λόγους μου.
1. Όταν θες να κάνεις μια αρχή, χωρίς να ξοδέψεις πολλά χρήματα αφού δεν ξέρεις αν θα "μείνεις" ή όχι στο "σπορ". (Σκέφτομαι πως δεν θα ήθελα να έχω αγοράσει, μηχανή, πινέλο, λεπίδες, κρέμα και άφτερ σέιβ -πριν δεν έβαζα γιατί έχω και ένα πρόβλημα στο δέρμα και μου είχε πει ο δερματολόγος να μην βάζω τίποτα- και μετά να διαπιστώσω πως δεν μπορώ να ξυριστώ έτσι και πως θα πρέπει να ξαναγυρίσω πίσω στο παλιό μου ξυραφάκι).
2. Όταν δεν έχεις ξαναδοκιμάσει άλλη μηχανή, δεν έχεις μέτρο σύγκρισης, δηλαδή δεν ξέρεις αν ξυρίζει καλά ή όχι, αν είναι καλή ή όχι, αν έχει καλό βάρος ή φινίρισμα ή όχι, αν η γεωμετρία της είναι σωστή κ.λ.π. Βέβαια αυτό μπορεί να είναι και κακό αφού δεν ξέρεις εξαρχής πως πρέπει να είναι ένα καλό ξύρισμα οπότε μπορεί να πειστείς πως "όλες έτσι θα ξυρίζουν" και να απογοητευτείς. Σε αυτό θα πρέπει να εμπιστευτείς τους παλαιότερους και να περιμένεις πως ένα καλό εργαλείο σίγουρα θα κάνει και καλύτερη (ή πολύ καλύτερη) δουλειά. (Εδώ είναι σαν το ποδήλατο που πρέπει να πείσεις κάποιον πως ένα νέο και καλό ποδήλατο σίγουρα θα είναι πιο άνετο, πιο ξεκούραστο και πιο γρήγορο από το παλιό που έχει και τον έχει απογοητεύσει).
3. Η πολύ χαμηλή τιμή σε προτρέπει να δοκιμάσεις. Αν στο Χόντο είχε 15€ αντί για 2,95€ ίσως να το σκεφτόμουν 2 ή και 3 φορές πριν αποφασίσω να προβώ στην αγορά της, αλλά στα 3€ δεν το σκέφτηκα καθόλου και έτσι μπήκα στον υπέροχο κόσμο του ΠΞ.
4. Την βρίσκεις εύκολα - άμεσα. Τουλάχιστον για εμάς εδώ στην επαρχία αυτό είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα. Γιατί τουλάχιστον όσον αφορά τέτοια εξειδικευμένα αντικείμενα, είναι σημαντικό να είναι άμεσα διαθέσιμα, γιατί (από προσωπική πείρα αυτό) την ώρα που διαβάζω κάτι και είμαι "ζεστός" θέλω να το βάλω και σε εφαρμογή, άρα το να μπορώ να προμηθευτώ άμεσα τα υλικά είναι πολύ σημαντικό. Αλλιώς θα πρέπει να το ψάξω ηλεκτρονικά για αγορά, οπότε η αναβολή μπορεί να φέρει και την καθυστέρηση ή την ματαίωση, γιαυτό είναι σημαντικό να μπορείς να πάρεις κάτι την στιγμή που το θες.
5. Από την στιγμή που πήρα την δική μου "καλή" μηχανή, μπορώ να βάλω ένα νέο ξυράφι σε αυτή την φθηνή και να προτρέψω κάποιον ακόμα να την χρησιμοποιήσει, ώστε να μυήσω και άλλο κόσμο σε αυτή την υπέροχη εμπειρία.
Σαν κατάληξη δεν θα έλεγα πως αυτή η φτηνή μηχανή είναι για πέταμα. Έχει τα μειονεκτήματά της και σίγουρα δεν συγκρίνεται με τις επώνυμες, αλλά για όλους τους λόγους που ανέφερα παραπάνω και το πιο σημαντικό γιατί όταν ήθελα να κάνω την δοκιμή μου ήταν στο ράφι και μου έδωσε την δυνατότητα να μπορέσω να την δοκιμάσω την ώρα που το ήθελα, έστω και σαν κομμάτι μουσειακό θα την κρατήσω και θα θυμάμαι πάντα το πρώτο μου βήμα με αυτή στο ΠΞ..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρουσιασεις Εξοπλισμου”