Πρόταση ρολογιού

Το κόσμημα του άνδρα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Σε λίγο καιρό θα φτάσω τα 100 κιλά (τώρα είμαι 106+/-)...
Από τα 113-114 που ήμουν πριν κάποιο καιρό.
Έχω υποσχεθεί στο εαυτό μου όταν φτάσω τα 100 κιλά (το πρώτο μου "μαξιλαράκι") ότι θα μου κάνω ένα δώρο για το "κατόρθωμά" μου.

Οπότε αρχίζω να είμαι σε αναζήτηση ενός ρολογιού με τιμή όχι παραπάνω από τα 150€

Ένα κλασσικό, αναλογικό, μηχανικό ρολόι με δερμάτινο λουράκι...

Για να καταλάβετε στο περίπου τι μου αρέσει...

https://parnis.org/collections/icon/products/icon-03



https://www.aliexpress.com/item/PAGANI- ... a6d1e8d6b7


https://www.aliexpress.com/item/PAGANI- ... 2869736186

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο;
Γιατί εγώ έχω μαύρα μεσάνυχτα στα ρολόγια...

Σας ευχαριστώ!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Σε αυτά τα χρήματα, θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο. Δοκιμασμένες λύσεις...

https://www.creationwatches.com/product ... ts_id=9450
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Πολύ όμορφο ρολόι Αντώνη!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aνδρέα κοίταξε αν θες ( τσιμπάει τα 175 όμως ) τα swatch sistem51 irony fly / earth. Ίσως εσύ το βρείς φθηνότερα. Το έχω βάλει στην wish list μου.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ηλία είναι όλα στα 42 χιλιοστά...
Αν και όμορφα ρολόγια, νομίζω πως είναι πολύ μεγάλα για το χέρι μου.
ψάχνω από τα 40 και κάτω...
Ήδη το 40 νομίζω είναι too much!
Και σε θέμα τιμής άντε να φτάσω με το ζόρι τα 200€ στη χειρότερη!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
NavalArchitect

Έχεις επιλογές, και μάλιστα τώρα που είναι Μάρτιος μπορείς να βρεις και εκπτώσεις.
Κοίταξα στο Άμαζον, δες και στο Γερμανικό Άμαζον φυσικά που είναι πολύ αξιόπιστο για κεντρική Ευρώπη.
Κατά καιρούς κάνουν μεγάλες εκπτώσεις σε συγκεκριμένα μοντέλα, αν το παρακολουθείς συστηματικά θα δεις πώς παίζουν οι τιμές.

Επίσης η πρόταση του Αντώνη είναι καλή, πολύ καλή, με την γενική έννοια του ότι σε στρέφει στην Orient.
Η Orient έχει κέντρο στη Γερμανία και Ουγγαρία αν δεν απατώμαι, από το οποίο εξυπηρετούνται απ'ευθείας πελάτες λιανικής μέσω κανονικής ιστοσελίδας αλλά και eBay.

Επίσης υπάρχουν κάποιοι αξιόπιστοι online retailers σε κεντρική Ευρώπη, λ.χ το Uhrcenter αλλά και το Timeshop24. Αυτοί έχουν στοκ, υπάρχουν ρολόγια δηλαδή να διαλέξει κανείς, οι τιμές βέβαια είναι Ευρωπαικού τύπου, δηλαδή το Creation Watches είναι πιό φθηνό αλλά προσωπικά δεν γνωρίζω από πού στέλνει (έχει έδρα στη Σιγκαπούρη, αν δεν απατώμαι).

Παραθέτω μερικές προτάσεις καθαρά ενδεικτικές, κάτω από τα 200 Ευρώ, και μην ξεχνάς ότι αν κάτι δεν έχει δερμάτινο λουρί, μπορείς να αγοράσεις λουρί μετέπειτα από κάποιο εξειδικευμένο site. Δηλαδή, πιό συγκεκριμένα, αν πάρεις ένα ρολόι 120 Ευρώ, μετά από 1-2 μήνες βάζεις κι ένα ωραίο δερμάτινο λουρί με 40-60 Ευρώ το πολύ, κι έχεις ρολόι στον καρπό σου που θα δείχνει και θα στέκεται πάρα πολύ ωραία.

Οι προτάσεις που παραθέτω είναι σε Ιαπωνικής καταγωγής ρολόι. Αυτό είναι το βασικό. Σχέδια και μοντέλα θα βρεις πολλά, σε διάφορες τιμές ως τα 180 Ευρώ περίπου. Αλλά άλλο το Κινέζικο που παραθέτεις παραπάνω, κι άλλο ένα Orient ή ένα Citizen. Τα Kinetic της Seiko είναι μίξη αυτόματου και quartz μηχανισμού, τα Eco-Drive της Citizen είναι απροβλημάτιστα αλλά είπες ότι ψάχνεις για μηχανικό ρολόι, τέλος πάντων θα βρεις κάτι. Το Κινέζικο στο Ali Express μπορεί να έχει 40 Ευρώ, και οι Κινέζοι εξελίσσουν με μεγάλη ταχύτητα τους μηχανισμούς που φτιάχνουν, αλλά η γυαλάδα που βλέπεις στη φωτό ακόμη δεν μπορεί να πιάσει τη συνολική αντοχή και αξιοπιστία ενός Seiko / Citizen / Orient.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Κωνσταντίνε συμφωνώ, τα κινέζικα τα έβαλα περισσότερο για να δείξω τι μου αρέσει εμφανισιακά.
Τα ρολόγια που προτείνεις είναι όλα πολύ όμορφα και μάλλον κατασταλάζω σε κάποιο bambino ίσως αυτό με τους λατινικούς αριθμούς...
Αν και θα μπορούσα άνετα (αν είχα την δυνατότητα) να τα αγοράσω όλα! :)
Αν και σχετικά μεγάλο ρολόι για τον καρπό μου.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Leviathan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 20 Δεκ 2014, 09:00
9
Has thanked: 1180 times
Been thanked: 655 times

Ανδρεα επειδη πριν λιγο καιρο εκανα ερευνα αγορας και πηρα αυτο κοιτα και σε hilfiger, εχει πολλα στο στυλ που θες και δεν πουλαει παρα πολυ τρελα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ρολόι”