Ρολόγια Parnis

Το κόσμημα του άνδρα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Εξαιρετικό ρολόι από China μεριά αγορασμένο απευθείας από το site της Parnis. Περίεργη η ιστορία αυτής της μάρκας, μπορείς να την βρεις σε διάφορες μεριές και σε διαφορετικές ποιότητες. Το παραπάνω site, που όπως λέει είναι το επίσημο της εταιρείας, είναι το μόνο που προσφέρει 2 χρόνια εγγύηση, καθώς και την καλύτερη ποιότητα. Για παράδειγμα όλα τα ρολόγια έχουν Sapphire crystal. Επίσης, η αποστολή είναι δωρεάν με κούριερ! Εγώ το παρήγγειλα την προηγούμενη Τετάρτη, και αν αναλογιστεί κανείς τις αργιές που μεσολάβησαν έφτασε στα χέρια μου ταχύτατα (μια εβδομάδα ακριβώς). Επειδή μου φαινόταν πολύ καλό για αληθινό όλο αυτό, έψαξα πολύ πριν το αγοράσω για να πειστώ οτι δεν υπαρχει περίπτωση να φάω τα μούτρα μου. Έχει και φανατικούς πελάτες, και είδα ανθρώπους που έχουν συλλογές που κοστίζουν πολλά πολλά χρήματα, να έχουν και Parnis.

Τελευταία ανησυχία πριν παραγγείλω ήταν φυσικά το τελωνείο. Είχα δει στο site τους οτι έχουν αποθήκη και στην Ευρώπη (Φρανκφούρτη), αλλά έστειλα μέιλ ώστε να μου επιβεβαιώσουν οτι θα σταλεί από εκεί, και μου το επιβεβαίωσαν δις. Όντως, τελωνείο δεν πέρασε, αλλιώς τώρα δεν θα έγραφα καν!

Το παραπάνω ρολόι είναι της σειράς Master (μόνο σε αυτό το site αναφέρεται έτσι) και είναι homage των IWC.

Μερικά τεχνικά χαρακτηριστικά:

Διάμετρος: 43mm

Πάχος κάσας: 12mm (νομίζω)

Mηχανισμός: Automatic Miyota 9 series (9100 το συγκεκριμένο). H Miyota είναι Ιαπωνική και αποτελεί μέρος της Citizen. Διαβάζω πολύ καλά λόγια για τους Miyota και ειδικά για την σειρά 9. Είναι και ο καλύτερος μηχανισμός που μπορεί να βρει κάποιος σε Parnis αυτή την στιγμή. Η σειρά 8 λέγεται οτι είναι εφάμιλλη των entry level Ελβετικών μηχανισμών.

Όσον αφορά την απόδοση του miyota 9, δεν ξέρω πόσα δευτερόλεπτα θα χάνει ή θα κερδίζει ανά ημέρα, λένε λίγα, αλλά προσωπικά δεν με καίει και πολύ. Πάντως το κούρδισα πλήρως και θα μετρήσω πόσο θα χάσει σε ένα 24ωρο.

Κάσα: Stainless steel 316L

Κρύσταλλο: Sapphire

Ξέρω πολύ λίγα από ρολόγια, αλλά απ' αυτά που διάβασα τον τελευταίο καιρό, ρολόγια με αυτά τα χαρακτηριστικά, για παράδειγμα το Sapphire και η ποιότητα μηχανισμού, κοστίζουν αρκετά παραπάνω απ' οτι ένα Parnis. Οπότε, το value for money σε αυτή την περίπτωση είναι ξεκάθαρο.

Το μόνο μείον είναι η πασιφανέστατη έλλειψη anti glare. Στην παραπάνω φωτογραφία φαίνεται υπερβολικά, καθώς και την πείραξα ώστε να φαίνονται καλύτερα οι λεπτομέρειες, οπότε τονίστηκε και η αντανάκλαση, αλλά και το είχα σε τέτοια γωνία ώστε να φωτίζεται όσο καλύτερα γίνεται στον χώρο που βρισκόμουν. Οπότε είναι λιγότερη η αντανάκλαση απ' οτι φάινεται. Και πάλι όμως κάποιους μπορεί να τους ενοχλεί, αλλά εαν είχε και anti glare σε αυτή την τιμή, τότε θα μιλάγαμε για κλεψιά! Πολύ ακριβότερα ρολόγια δεν έχουν.

Όποιος, λοιπόν, είχε πέσει πάνω σε αυτή την μάρκα και φοβόταν να κάνει κίνηση, η δικιά μου εμπειρία είναι εξαιρετική. Εκτός των τεχνικών χαρακτηριστικών, είναι πανέμορφο, που για εμένα είναι και το σημαντικότερο, και μπορώ να σας πω οτι οι φωτογραφίες το αδικούν.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Πολλα χρονια τα κοιταω και ειναι γνωστα για τα hommage τους σε διαφορα κλασικα μοντελα 😀
Δεν πηρα ποτε κανενα βεβαια.
Ανεβηκαν βλεπω και οι τιμες...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Επανέρχομαι καθώς μέτρησα την εβδομαδιαία, και όχι τελικά την 24ωρη, απόδοση του μηχανισμού. Και όχι 24ωρη, αφού έχασε κάτι δέκατα την πρώτη ημέρα, αν τα έχασε και δεν ήταν η ιδέα μου. Με το μάτι είναι δύσκολο να μετρήσεις τόσο μικρές διαφορές.

Στις 7 ημέρες λοιπόν, έχασε μόλις 10 δευτερόλεπτα! Και αν την μια ημέρα δεν έφτανε πολύ πολύ κοντά στο να ξεκουρδιστεί εντελώς (το ξέχασα), ίσως να έχανε λιγότερο. Εξαιρετική απόδοση νομίζω. Να σας πω την αλήθεια δεν το περίμενα. Περίμενα το λιγότερο ένα +-5 ανα ημέρα.
Νίκος
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Έτσι κι αλλιώς η 24ωρη μέτρηση δεν είναι ακριβής. Άντε να μετρήσεις αν πας μπροστά 1.2 δευτερόλεπτα για παράδειγμα. Δε γίνεται με ημερίσια μέτρηση. Αυτό που έκανες είναι καλύτερο (πολλοί μετράνε και ανά 15ήμερο).

Σε κάθε περίπτωση το θέμα είναι να δεις πόσο χάνεις/κερδίζεις σε βάθος χρόνου. Μπορεί τη μια μέρα να κερδίζει 3 δευτερόλεπτα π.χ. και την άλλη 1. Κάπου θα σταθεροποιηθεί μεν αλλά και πάλι είναι σύνηθες να υπάρχουν αποκλίσεις από μέρα σε μέρα (αλλά ο μέσος όρος μένει λίγο πολύ σταθερός).

Έχε υπόψη σου πάντως πως κάποιοι μηχανισμοί "στρώνουν" στο χέρι (κάποιοι άλλοι επηρεάζονται και από τη θερμοκρασία οπότε μπορεί να έχεις άλλη ακρίβεια το χειμώνα, άλλη το καλοκαίρι). Οπότε θα είχε ενδιαφέρον να ξαναμετρήσεις αφού το φορέσεις για κάνα δυο μήνες. Επίσης αν θες ενημέρωσέ μας για πιθανά προβλήματα σε βάθος χρόνου (αν και νομίζω ο μηχανισμός είναι πολύ αξιόπιστος).

Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ όμορφο ρολόι, να το χαρείς!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Λένε οι ωρολογοποιοί ότι το ρολόι δεν έχει πρόβλημα όταν "χάνει" προς τα εμπρός.
Επίσης αν θες το ρολόι να μην έχει "έντονες" διαφορές απο χειμώνα σε καλοκαίρι, θα πρέπει να του αλλάζεις τα λάδια στα ρουμπίνια. Ψιλοτερα το καλοκαίρι, χοντρυτερα τον χειμώνα. Όλα αυτά όμως για πολύ πολύ ψαγμενους και δεν φαντάζομαι να πηγαίνει κανείς το ρολόι του (ίσως να μην αξίζει κιόλας) κάθε εξάμηνο για σέρβις....
Καλορίζικο και καλοφορετο το ρολόι. Πραγματικά όμορφο.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Όντως είναι όμορφο, αλλά και εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής. Όχι μόνο για την τιμή του νομίζω.

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από τεχνικά, ούτε να το ανοίξω δεν ξέρω, για να σας έλεγα περισσότερες λεπτομέρειες. Για παράδειγμα την ποιότητα λίπανσης. Σύντομα θα πάω σε γνωστό ωρολογοποιό για να μου φτιάξει ένα άλλο ρολόι, και θα τον ρωτήσω να μου πει την γνώμη του.
Νίκος
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Γιώργος Λ έγραψε: 11 Ιαν 2019, 11:53 Λένε οι ωρολογοποιοί ότι το ρολόι δεν έχει πρόβλημα όταν "χάνει" προς τα εμπρός.
Αλήθεια λένε κάτι τέτοιο; Δηλαδή αν "χάνει" προς τα πίσω έχει πρόβλημα; Μου κάνει εντύπωση γιατί ακόμα και το COSC certification (άχρηστο για πολλούς αλλά είναι μια ένδειξη για το τι θεωρείται αποδεκτή απόκλιση) αναφέρει ως όρια -4/+6 δευτερόλεπτα τη μέρα (μέση απόκλιση):

COSC 1

COSC 2

Συνεπώς ακόμα και αν ¨χάνει" 4 δευτερόλεπτα τη μέρα είναι "εντός ορίων" ακριβείας.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Λένε ότι είναι προτιμότερο να χάνει προς τα εμπρός.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ρόλο στην σωστή χρονομετρία παίζει και η θέση στην οποία βρίσκεται το ρολόι. Συνήθως, ένα ρολόι τρέχει πιο αργά όταν τοποθετηθεί ανάποδα, δηλαδή με το καντράν να βλέπει προς τα κάτω. Αν το ρολόι μας τρεχει μπροστά όταν βρίσκεται στον καρπό μας, μπορούμε όταν δεν το φοράμε, να το βάζουμε με το καντράν προς τα κάτω αντισταθμίζοντας έτσι για τα κερδισμένα δευτερόλεπτα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Σωστό! Επίσης οι αυτόματοι μηχανισμοί συνήθως παίρνουν και ρύθμιση. Αν δηλαδή δεις ότι χάνεις κάποια δευτερόλεπτα τη μέρα μπορεί ένας ωρολογοποιός να το ρυθμίσει να πηγαίνει λίγο πιο "γρήγορα" (και αντίστροφα). Εννοείται χωρίς ιδιαίτερη επέμβαση στο μηχανισμό.

Τουλάχιστον αυτό ισχύει για κάποια αυτόματα ρολόγια, δεν ξέρω αν γίνεται σε όλα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ρολόι”