Τα Ρολόγια των ... ονείρων μας !!!!

Το κόσμημα του άνδρα.
Απάντηση
NavalArchitect

Όχι Ηλία, όχι, δεν πήρα τίποτα... Εντάξει, μην τρελαθούμε, 40 και 90 χιλιάρικα ρολόγια τώρα (έστω κι αν είναι σε Δολλάρια)...

Κάποια στιγμή θα γίνει βέβαια η αγορά (θέλω ένα χρυσό κι ένα ωραίο complication) αλλά δόξα τω Θεώ παράπονο δεν έχω οπότε οτιδήποτε άλλο είναι ουσιαστικά μη απαραίτητο και κατά συνέπεια ασήμαντο.

Από 'κει και πέρα πήγα και τα δοκίμασα απλά για να δω τί αίσθηση μου αφήνουν στο χέρι, να τα 'ζυγίσω' δηλαδή σε σχέση με το κόστος και τη δουλειά που έχουν πάνω τους. Θα το συζητήσω και με το φιλαράκι μου τον συλλέκτη που έχω εδώ στο Πουσάν, έτσι για να γίνεται κουβέντα και να μαθαίνω.

Το JLC ήταν απίθανο και η τιμή πάρα πολύ καλή, αλλά δεν είναι τώρα η ώρα για κάτι τέτοιο. Τα απαραίτητα μετρούν, κι αυτά καλύπτονται με το παραπάνω.

Την εβδομάδα που μας πέρασε είχαμε μια παράδοση πλοίου, πήγα λοιπόν στην τελετή. Είχε έρθει ο ίδιος ο πλοιοκτήτης (σχετικά μεγάλο γκρουπ εταιρειών απ'την Ευρώπη). Απλός και εστιασμένος πολύ στις δουλειές του, σε μελλοντικές παραγγελίες νέων πλοίων, κλπ. Φορούσε όμως ένα Patek Nautilus. Εδώ αυτό δικαιολογείται - πλοιοκτήτης είναι ο άνθρωπος.
kir
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2011, 22:48
12
Been thanked: 6 times

Κωνσταντινε εγω λεω για all yellow gold πανε ή σε gmt ceramic ή σε daydate 2 και μαλιστα εδω μπορεις να παρεις roz gold με καφε ή μαυρο καντραν.
Για complication παρε κανενα vc που εχουν και αυτα παρα πολυ καλο service στην αθηνα αλλιως Patek ή AP ή jlc
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Εικόνα

*vacheron constantin skeleton blue
Άβαταρ μέλους
ανδρεας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 20 Αύγ 2012, 13:59
11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Τόσα γρανάζια ζαλίστηκα! :drool
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

xiopc, έργο τέχνης!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Πράγματι ειναι, παρόλα αυτα δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε εναν λόγο για να το παρει κανεις,

Για δουλεια, αν εχεις τετοιο ρολόι μάλλον δεν χρειάζεται να δουλέψεις (η τιμη του είναι εξωφρενική..)
Για γυναίκες, καμιά δεν θα σου καθετε , θα το πηγαίνουν ολες σοβαρά..
Για να το φορας, μάλλον πιο πολυ άγχος θα σου φέρνει (μη το σπασεις, μην ιδρωσεις...) παρά ευχαρίστηση

Οπότε το χαζεύουμε και από την βιτρίνα...
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26477 times
Been thanked: 25944 times

Συμφωνώ μαζί σου, πράγματι δεν θα έπαιρνα ένα τέτοιο ρολόι και να είχα την οικονομική δυνατότητα, γιατί απλά δεν θα μπορούσα να το ευχαριστηθώ. Δεν μπορείς να το φοράς κάθε μέρα, να το φοράς και να βγεις μια βόλτα στο κέντρο, πρέπει να έχεις θυρίδα κλπ. Οπότε ποιος ο λόγος να το έχω και να μην το ευχαριστιέμαι όπως και όποτε θέλω;
NavalArchitect

Το πρόβλημα είναι ότι μόλις αρχίσει κανείς να ασχολείται με ρολόγια αυτής της κατηγορίας, να κοιτά δηλαδή, να μαθαίνει, να διαβάζει, να το ψάχνει λίγο, καταλαβαίνει σιγά-σιγά ότι το επίπεδο είναι εντελώς διαφορετικό κι ότι αυτού του τύπου οι κατασκευές είναι πραγματικά έργα τέχνης.

Αυτό βέβαια τιμά πρώτα αυτούς που σχεδιάζουν και κατασκευάζουν τέτοια αριστουργήματα. Σε τελική ανάλυση αυτή είναι και η υψηλότερη συνεισφορά τους, ότι δηλαδή φέρνουν σε όλους εμάς τέτοια 'κομμάτια' που κατ'ουσίαν δεν θα μείνουν ποτέ σε αυτόν/αυτήν που θα τα αγοράσει και φορέσει, αλλά σε όλη την ανθρωπότητα. Αυτό από μόνο του είναι σημαντική κληρονομιά να αφήσει κάποιος.

Από 'κει και πέρα, επειδή η VC ή η AP ή οποιαδήποτε άλλη εταιρία (Patek, κλπ.) βγάζει 40,000 κομμάτια το χρόνο, έχει (λ.χ.) 10,000 τετραγωνικά μέτρα σε γραφεία αλλά και εργοστάσιο και πρέπει να πληρώσει τον κόσμο που έχει αλλά και να δώσει ένα κέρδος στην οικογένεια στην οποία ανήκει, τότε το κάθε ρολόι τιμάται αναλόγως.

Skeleton είναι πολύ δύσκολο να τολμήσει να βγάλει μια εταιρία. Τό'κανε η AP, το έκανε η VC, άντε κι άλλες 1-2 αλλά γενικά είναι τόλμημα. Δεν μπορείς να βγάλεις ρολόι αυτού του στυλ αν δεν έχεις κατασκευή και φινίρισμα υπεράνω κριτικής. Δεν γίνεται. Το ρολόι είναι απογυμνωμένο, ελεύθερο στον ανταγωνισμό αλλά και στο κοινό να το κοιτάξει με lupe, που σημαίνει πως θα είναι φανερή σε όλους η δουλειά και οι ώρες που έχεις βάλει στο τελικό αποτέλεσμα.

Στο πρακτικό μέρος της υπόθεσης είναι ρολόι σχετικά δύσκολο να το 'διαβάζεις' καθημερινά, δηλαδή να βλέπεις την ώρα, αλλά έτσι είναι αυτά. Το skeleton το παίρνεις για άλλους λόγους - όχι μόνο για να βλέπεις την ώρα...

Και κάτι αναφορικά με τα χρήματα που κοστίζουν αυτά τα ρολόγια. Είναι υπερβολικά, πραγματικά, αλλά αν κανείς αναλογιστεί πόσες ώρες δουλειάς έχουν μπει για ένα τέτοιο μηχανισμό, κάσα, κλπ. τότε μπορεί να καταλάβει πραγματικά πολλά.

Κάποιος βγήκε σ'ένα φόρουμ τις προάλλες και ρώτησε "Πείτε μου γιατί να μην μείνω με το Ρόλεξ που έχω και γιατί αντ'αυτού να πάρω Patek Philippe που κοστίζει 5 ή και παραπάνω φορές για ένα μοντέλο ίδιου στυλ και υλικού..." Οι απαντήσεις που πήρε ήταν άκρως ενδιαφέρουσες. Ένας βγήκε και είπε "...από τη στιγμή που ρωτάς κάτι τέτοιο, μείνε με το Ρόλεξ..." (ολίγον βαρύ σχόλιο βέβαια).

Ένας άλλος όμως βγήκε και του απάντησε "...Πιάσε ένα Ρόλεξ στα χέρια σου, κούρδισέ το και κάτσε να το ακούσεις. Κάνε μετά ακριβώς το ίδιο με ένα Πατέκ, και τότε θα καταλάβεις τη διαφορά..."
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26477 times
Been thanked: 25944 times

Σαφώς και δεν τίθεται θέμα ποιότητας κατασκευής. Και ασφαλώς είναι ένα έργο τέχνης το συγκεκριμένο. Η δική μου αντίθεση είχε να κάνει με την χρηστικότητα. Βέβαια, όπως καταλαβαίνετε, ο κάτοχος ενός τέτοιου ρολογιού δεν μένει μόνο σε αυτό, για καθημερινή χρήση φοράει ρολόγια που ξεπερνάν πολλές φορές το ετήσιο εισόδημα πολλών από εμάς. Και όπως πολύ σωστά λέει και ο Κωνσταντίνος, τις περισσότερες φορές δεν το φοράει για να βλέπει την ώρα, αντιπροσωπεύει το κοινωνικό του status, την οικονομική του επιφάνεια. Είναι ανάλογα από πια πλευρά το προσεγγίζεις το θέμα, αλλά ως όνειρο (μιας και δεν μπορούμε να το αποκτήσουμε αλλιώς) είναι πανέμορφο!
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

+1 Στον Αντώνη
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ρολόι”