Τα Ρολόγια των ... ονείρων μας !!!!

Το κόσμημα του άνδρα.
Απάντηση
NavalArchitect

Ένα Breguet ή ένα Patek Philippe.
NavalArchitect

hero έγραψε:Το rolex Milgauss ειναι αντιμαγνητικό (στα 1000 Gauss) ειχε κατασκευαστει τοτε για συγκεκριμενη χρυση
και για αυτο εχει τον δεικτη δευτερολεπτων σε σχημα κεραυνου . Το ζαχαρωνα καποτε αλλα δεν μπορεσα
να το παρω τοτε ειχα αγορασει ενα seamaster coaxial .
Kωνσταντινε το explorel I ή ΙΙ παιζει στο εξωτερικο η προτιμουν το ποιο κλασικα rolex ? , μου αρεσει πολυ το Ι αλλα το οτι ειναι 39mm μου πεφτει λιγο μικρο στο χερι . Αλλοιως θα το αγοραζα σε λευκο μαλιστα :hystericalbs1 :lachtot
Όσο αφορά για το Explorer I/II, η προσωπική μου άποψη είναι πως είναι ένα δημοφιλές μοντέλο αλλά εξαρτάται πού είσαι, πού κινείσαι, κλπ. ώστε να μπορείς να πεις κατά πόσο ή όχι είναι αρκετά ή πολύ δημοφιλές. Απ'όσο έχω δει στο εξωτερικό, λιγότερος κόσμος (σε σχέση με την Ελλάδα) αγοράζει π.χ. το Submariner. Τα μοντέλα που βλέπεις στο εξωτερικό είναι πιό μοιρασμένα, δηλαδή βλέπεις πιό πολλά Explorer και άλλα πιό κλασικά - και λιγότερα Submariner ή GMT II για παράδειγμα. Το 'κλασικό' Datejust I/II στην Ασία ειδικά φοριέται πολύ σε μεγαλύτερες ηλικίες.

Το Explorer II πάντως πρέπει να είναι πάρα πολύ ωραίο στο χέρι, το βελτίωσαν πάρα πολύ μ'αυτές τις αλλαγές σε 1-2 καίρια σημεία και πιστεύω είναι κομμάτι που αξίζει να δοκιμάσει κάποιος αν δεν έχει ρολόι της συγκεκριμένης εταιρείας. Τα Milgauss, Datejust I/II είναι καλά ρολόγια αλλά πολύ κλασικά, πάρα πολύ (σε σημείο αρκετά βαρετό δηλαδή). Το καλό βέβαια με αυτή τη μάρκα είναι πως αγοράζεις ένα πάρα μα πάρα πολύ γερό ρολόι, ειδικά με τη σειρά Submariner / Explorer / GMT / Sea Dweller / Daytona. Κανένα ρολόι, είτε IWC, είτε οποιοδήποτε άλλο σε αυτό το στυλ και χρήματα δεν αντέχει όπως τα Ρόλεξ.
Άβαταρ μέλους
STRATOS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 02 Δεκ 2011, 11:44
12
Been thanked: 4 times

Συμφωνώ μαζί σου Κωνσταντίνε για την αντοχή των Rolex...
Έχοντας στην κατοχή μου ένα submariner και ένα sea dweller(με κεραμικη στεφανη) μπορώ να πω ότι είναι σκυλιά
EL_CAPITAN
NavalArchitect

Το έχω ακούσει από συλλέκτη, φίλο. Αυτός έχει ανά πάσα στιγμή περίπου 50 ρολόγια στη συλλογή του (τα 48-49 από αυτά vintage). Επανηλημμένα μου'χει πει ότι τα Ρόλεξ είναι ό,τι πιό γερό υπάρχει, ακόμη και τις προάλλες που τον πέτυχα στο Busan και του'πα για τα IWC που κοίταζα.

Ο ίδιος έχει συγκεκριμένα μαγαζιά από τα οποία παίρνει vintage ρολόγια (εδώ στην Κορέα κυρίως, αλλά και σε Hong Kong, Σιγκαπούρη και Ελλάδα) και ποτέ δεν αγοράζει ρολόι αν δεν το ανοίξει ο ίδιος να το δει.

Ο αδελφός του κολλητού μου στην Ελλάδα είχε (και έχει ακόμη) ένα GMT Master. Η αδελφή τους είχε παντρευτεί έναν Νορβηγό πριν 6-7 χρόνια. Το ρολόι το είχε από πριν ο γαμπρός αλλά επειδή το ζευγάρι ήταν σε Βουδιστικό mode ο τύπος το πούλησε στον αδελφό της (όντως ό,τι μεταλλικό και ειδικά ρολόι ψιλοχαλάει τη ροή ενέργειας).

Τέλος πάντων, ο νέος ιδιοκτήτης του GMT με τη μπλέ-κόκκινη στεφάνη είναι τύπος που του αρέσει τρελά το σερφ στη θάλασσα. Κάνει από μικρό παιδί. Το ρολόι δεν το έβγαζε από πάνω του, ούτε όταν έκανε σερφ, όχι επειδή ήταν Ρόλεξ αλλά επειδή είναι πολύ κινητικός τύπος, οδηγεί μηχανή, κλπ., μαστορεύει, κ.ο.κ. Το ρολόι λοιπόν έτρωγε πολύ μα πάρα πολύ ταλαιπωρία, κάθε μέρα.

Μιά μέρα είχε ξεβιδώσει την κορώνα για να αλλάξει την ημερομηνία. Έλα όμως που στο βίδωμα δεν την βίδωσε πίσω καλά, κι έχασε τη στεγανότητά της (έμπαινε νερό μέσα) χωρίς αυτός να έχει πάρει χαμπάρι. Πάει λοιπόν, κάνει το σερφ του, περνάνε οι μέρες, περνάνε οι εβδομάδες, περνάνε οι μήνες, το ρολόι δούλευε κανονικά. Κάποια στιγμή, παρατηρεί ότι μάλλον είχε κάνει τη συγκεκριμένη απροσεξία με την κορώνα.

Για να είμαι απολύτως ειλικρινής δεν θυμάμαι αν το άφησε το θέμα εκεί και περίμενε να δει αν ποτέ θα σταματήσει να δουλεύει το ρολόι ή αν τότε το πήγε στο σέρβις της Ρόλεξ στη Σταδίου. Τέλος πάντων, η ουσία (απ'όσο θυμάμαι) είναι πως ήταν τουλάχιστον αρκετοί μήνες που το ρολόι ήταν με θαλασσινό νερό μέσα και δούλευε κανονικά. Κάποια στιγμή, όταν τα'παιξε ή και έδειξε δείγματα πως πρέπει να το πάει ο ιδιοκτήτης του στο σέρβις, το πήγε στη Σταδίου.

Η αντίδραση από τη Ρόλεξ Ελλάς ήταν σοκαριστική. Ήταν η πρώτη φορά εδώ στην Ελλάδα, του είπαν, που είχαν δει Ρόλεξ με εσωτερικά διαβρωμένη κάσα. Το αλατόνερο της θάλασσας είχε κάνει τέτοια ζημιά, που ακόμη και για την κάσα απαιτείτο αντικατάσταση. Του ανέφεραν μάλιστα ότι αυτό θα γίνει δωρεάν (τουλάχιστον έτσι μου είπε ο ίδιος αν θυμάμαι καλά), πράγμα το οποίο απέδειξε για μία ακόμη φορά το πόσο καλό είναι το σέρβις της εν λόγω εταιρείας στην Ελλάδα.

Περιττό να πω ότι ο κάτοχος του συγκεκριμένου ρολογιού έκτοτε δεν έχει βάλει άλλο ρολόι στον καρπό του. Μου έχει μάλιστα αναφέρει ότι έχει φορέσει και δοκιμάσει IWC αλλά κι άλλες μάρκες - αλλά τίποτε δεν αντέχει τις δοκιμασίες που περνούν τα ρολόγια στον καρπό του όπως αντέχει το Ρόλεξ...
MIXVAG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Σεπ 2011, 10:38
12
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα. Η ROLEX θα έχει φανατικούς φίλους ή φανατικούς εχθρούς. Προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ 5000 ευρώ για ένα ρολόι που δεν θα είχε καν ημερομηνία. Το desigh είναι σχετικά μονοδιάστατο, ενώ η μοναδική της πολυπλοκότητα είναι ο χρονογράφος , άντε και το gmt. Στα λεφτά του rolex υπάρχουν άπειρες επιλογές...
Το δικό μου όνειρο είναι πάντως το IWC PORTUGUESE PERPETUAL
http://www.iwc.com/en-us/collection/portuguese/IW5032/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

MIXVAG έγραψε: Η ROLEX θα έχει φανατικούς φίλους ή φανατικούς εχθρούς.
Όπως όλα τα μεγάλα πράγματα και οι μεγάλες αξίες! Προσωπικά ανήκω στους εχθρούς της Rolex.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
MIXVAG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 05 Σεπ 2011, 10:38
12
Been thanked: 1 time

Συμφωνώ, εν μέρει, φίλε Απόστολε. Προσωπικά δεν θα χαρακτήριζα μεγάλη αξία τη rolex. Είναι μια καλή και πολύ υπερτιμημένη εταιρεία. Έχει δημιουργήσει ένα απίστευτο image, πουλάει σαν τρελή, αλλά μέχρι εκεί. Μεγάλες αξίες θα αποκαλούσα τις JLC, PATEK, LANGE (ίσως η κορυφή), ZENITH, VACHERON κλπ...Όλες αυτές οι εταιρείες κατασκευάζουν in house μηχανές , μερικές από αυτές με απίστευτες πολυπλοκότητες, πραγματικά έργα τέχνης...
NavalArchitect

Ήμουν Σεούλ εχθές βράδυ, πέρασα για λίγο απ'το (τριώροφο) Duty Free στο ξενοδοχείο Lotte.

Δοκίμασα 4-5 ρολόγια, με το JLC Duometre να αφήνει τις καλύτερες εντυπώσεις (44 χιλιάρικα [$] μείον 20% αν θυμάμαι καλά, συν ένα κάρο gift certs). Πολύ φινετσάτο ρολόι, σε κερδίζει με τη μία.

Έριξα μια ματιά και σε τρία Rolex, δύο εξ'αυτών να είναι GMT Master II (λευκό χρυσό και διαμάντια το πρώτο [$97,000] και κίτρινο χρυσό με λιγότερα διαμάντια το δεύτερο [$64,000]) και το τρίτο ένα President Day Date 36-άρι. Τα ρολόγια με (τόσα) διαμάντια βγάζουν μάτι στην κυριολεξία, όμως στα 40-60 χιλιάρικα (πάντα σε $) παίζεις και με δύο μοντέλα που έχουν γράψει τη δική τους ιστορία στις σελίδες της διεθνούς ωρολογοποιίας (Patek Nautilus, Audemars Royal Oak) οπότε το πράγμα αποκτά ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

















Πού είπαμε είναι αυτός ο θάλαμος α π ο τ ο ξ ί ν ω σ η ς ?

:boing
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Πήρες κάποιο ρολόι :eek , αλλά απο ότι διάβασα δοκίμασες μόνο!

Εσύ δε θες Θάλαμο, καρμανιόλα κατευθείαν!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
draminos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 06:11
12
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

το δικο μου ονειρο ειναι
το iwc grand complication ενα ορολοι που θα δουλευει για παντα
χωρις να χανει δευτερολεπτο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ρολόι”