Τι ρολοϊ εχετε?

Το κόσμημα του άνδρα.
Απάντηση
NavalArchitect

Watch strap heaven dot com Στέργιο.

Ο τύπος είναι αρτιζάνος και βρίσκεται στη Σλοβενία, αν θυμάμαι καλά. Να φανταστείς, €5 είναι τα ταχυδρομικά, αυτό το συγκεκριμένο λουρί κοστίζει €60.

Για Cordovan leather η τιμή πηγαίνει στα €90-100, αν θυμάμαι καλά. Είναι πολύ ωραία τα λουριά του πάντως για τέτοια ρολόγια, λ.χ. Rolex 36-39mm case dia. με lug width 20mm.

Αναφορικά με το Hamilton ή όποιο άλλο σαν αυτό, γνώμη μου είναι πως το πιό σωστό από όλες τις πλευρές βρίσκεται σε μία επιλογή από 36 έως 39 χιλιοστά διαμέτρου κάσας (άντε 40 χιλιοστά το πολύ). Δεν είναι τυχαίο που παραδοσιακοί κατασκευαστές έμεναν σταθεροί σε αυτές τις διαμέτρους με κλασικά τους μοντέλα, από τις δεκαετίες '50 και '60, λ.χ. Piaget με το Altiplano ή Rolex με το Day Date, και τα δύο στα 36 χιλιοστά.

Ρολόι που είναι στα 37, 38, 39 χιλιοστά διάμετρο με ένα λογικό επίσης πάχος κάσας, δεν έχει αντίπαλο στην κομψότητα ή χρηστικότητα, είτε μιλάμε για ένα ταπεινό ατσάλινο Seiko 5 είτε για ένα χρυσό ή πλατινένιο Ελβετικό ή Γερμανικό θηρίο των 40 χιλιάδων.
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Το πήγα στον Σουσουνη όπως συστήθηκε από πολλούς. Όντως μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις.
Εν αναμονή του σέρβις λοιπόν. Ευχαριστώ και πάλι.
stergios

Να μας πεις λεπτομέρειες αν θελεις Ανδρέα για την επισκευη.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:

Κωνσταντίνε σηκωσε καμια φωτο να το δω και ανοιχτο το λουρι. Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

:handgestures-thumbupleft:
απόλυτα σωστός ο Κωνσταντίνος ... το Hamilton x-copter αν δεν ήταν δώρο θα το είχα στείλει εδώ και καιρό αλλά ...

από τα λίγα ρολόγια σε σχετικά μεγάλο μέγεθος που με βόλεψε είναι και ένα άλλο hamilton που έχω , και μου αρέσει ο σχεδιασμός του
Ventura Auto (το λεγόμενο elvis)

Εικόνα
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
NavalArchitect

Το λουρί είναι custom διότι το συγκεκριμένο Seiko 5 έχει 19mm lug width.
O Jan κάνει τα λουριά του 115/75mm σε μήκος, και το buckle συμπεριλαμβάνεται στην τιμή.

Επειδή τούτο δω το συγκεκριμένο θα γινόταν custom ούτως ή άλλως (λόγω του πλάτους των 19 χιλιοστών στα lugs), του ζήτησα να το κάνει 120/80mm σε μήκος, μιας και τα 'κανονικά' του μου πέφτουν μικρά (έχω 7" καρπό).

Για τέτοιου τύπου λουριά και ρολόγια, η ποιότητα, η δουλειά του, αλλά και η τιμή, είναι όλα πολύ καλά.
Δεν μπλέκεις με τελωνεία, δεν χρεώνει αστρονομικά ταχυδρομικά.
Για άλλου τύπου ρολόι, π.χ. Pilot ή Panerai, κάποιος πρέπει να πάει αλλού κι όχι σε αυτού εδώ του τύπου λουριά.

https://youtu.be/bJ1TvDpwN5s
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

stergios έγραψε:Να μας πεις λεπτομέρειες αν θελεις Ανδρέα για την επισκευη.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:

Κωνσταντίνε σηκωσε καμια φωτο να το δω και ανοιχτο το λουρι. Ευχαριστώ!
Όταν το πήγα να το δει τον Ιούλιο, το άνοιξε μπροστά μου. Είχε λίγο υγρασία(όντως) πάρει από παλιά μου ειπε. Ήθελε ένα γενικό καθαρισμό ας πούμε, βρωμιά και υγρασία, αλλαγή ενός ελατηρίου για την κίνηση κ σερβις κ τέτοια πράγματα. Επίσης θα αλλάξουμε το κρύσταλλο, όχι μαμά εννοείται αλλά βγαίνουν ίδια είπε.θα καθαρίσει, τρίψει,στιλβωσει την κάσα που είχε χτυπήματα. Θα αλλάξει όλες τις φλάντζες. Δεν θυμάμαι κάτι άλλο. Τελευταίο είναι το μπρασελέ γιατί έχει δύσκολο κούμπωμα κ του είπα να μου βρει κατι.ολα αυτά γύρω στο κατοσταρικο. Επίσης του είπα ότι το ρολόι το πήρε καινούργιο ο πατέρας μου από Ιταλία όταν δούλευε στα καράβια το 1993 κ μου είπε αποκλείεται να το πήρε καινούργιο.ειναι του 1969 το μοντέλο.
Έχω φωτό τραβηγμενες πριν την επισκευή.
Μου έκανε καλή εντύπωση.Επισης είπε τα φτιάχνει όλα μονος του.Ελπιζω να κάνει και καλή δουλειά, γιατί είμαι άσχετος με το άθλημα.
Ξέρει κανείς κάνα μπρασελέ για το ρολόι αυτό; Είναι το Seiko 6139-6010.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 22 Σεπ 2018, 13:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Εικόνα

Δυο οικονομικά (vfm), κλασικά και αξιόπιστα ρολόγια που εναλλάσσονται στον καρπό μου από τις αρχές του καλοκαιριού.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Seiko 7C43-7000 Professional Diver του πατέρα μου από τα 1980s
Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 4 δευτερόλεπτα:
captain_hx έγραψε: 28 Σεπ 2018, 15:52 Εικόνα

Δυο οικονομικά (vfm), κλασικά και αξιόπιστα ρολόγια που εναλλάσσονται στον καρπό μου από τις αρχές του καλοκαιριού.
Το Casio δυστυχώς τοχασα χθες που πήγα για μπάνιο στην Ακτή Ολυμπίων... :(
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Τους τελευταίους μήνες, φοράω αποκλειστικά το Garmin 935. Ακόμα και στη δουλειά με κουστούμι. Έχω εθιστεί στο να παρακολουθώ τις πληροφορίες που δίνει (σφυγμούς , ποστάσεις, ορόφους, βαρόμετρο, κλπ).

Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Κατασκευαστής: Bjwaf (北京手表厂)
Μοντέλο: White Zunda

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ρολόι”