Τι ρολοϊ εχετε?

Το κόσμημα του άνδρα.
Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Καλά αυτό το seiko είναι πανέμορφο! Καλοφορετο!
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Δηλαδή την επίσημη αντιπροσωπεία δεν την συνιστας; Δεν έχω καθόλου άποψη για το θέμα και έχω καταλάβει ότι είναι ιστορικό ας πούμε κομμάτι κ θέλω να προσέξω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 04 Ιουν 2018, 04:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
NavalArchitect

Για την αντιπροσωπεία δεν ξέρω. Δεν μπορώ να πω ότι είναι 'καλοί' ή 'κακοί'. Θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ρολογά. Όταν το αντικείμενο είναι vintage κομμάτι θέλει πολύ προσοχή και επίσης καλό είναι να είσαι από πάνω, δηλ. να τους παρακολουθείς, να έχεις δώσει σαφείς οδηγίες. Ειδάλλως σου αλλάζουν δείκτες, καντράν, σου το γυαλίζουν ή σου το καθαρίζουν εκεί που δεν το περιμένεις και χωρίς να σε ρωτήσουν.

Δεν κάνουν κακό αυτά αλλά (α) ανεβαίνει πολύ το κόστος και (β) οι λάτρεις των vintage θεωρούν μετά πως το ρολόι έχει αλλάξει χαρακτήρα κ' ιστορική/μεταπωλητική αξία. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή λοιπόν το όλο εγχείρημα.

Μάχο φίλε ευχαριστώ αλλά το ρολόι ήδη το έδωσα, επωλήθη στο eBay πριν 1 εβδομάδα (το είχα πάρει €300, το πούλησα $400). Αν αφαιρέσεις τα fees και το κόστος p&p, σχετικά καλά πήγε. Αυτά πωλούνται $500 σε πολύ χειρότερη κατάσταση. Το φόρεσα μόλις 2 φορές και χωρίς να το καταλάβω είχαν γίνει για πλάκα 3 γρατζουνιές, διόλου ευκαταφρόνητες, πάνω στο τζάμι. Επίσης, το ρολόι έχανε 1.5' το 12-ωρο.

Η χρονομετρία ρυθμίζεται εύκολα, ένα νέο mineral crystal μπορεί να κοστίζει €25, ρολόι ωραίο είναι σαν κάσα, αλλά πολύ παίδεμα όλα αυτά για μένα στο τέλος της ημέρας. Μην το βρέξεις, μην το κάνεις, μην το ράνεις. Οπότε είπα κι εγώ άντε γειά, πήρα αντ'αυτού δύο ολοκαίνουργια Seiko 5, τους έβαλα πάνω δύο σούπερ ταιριαστά λουριά, έφτιαξα και το Protrek που είχα - και μού'μεινε και ελάχιστο χαρτζιλίκι για να τσοντάρω και να πάρω το Timeless .95 από τιτάνιο.

Το παλιό ρολόι είναι ένα παλιό ρολόι, τέρμα και τελείωσε. Είναι κατασκεύασμα του σύγχρονου μάρκετινγκ και lifestyle αυτή η μόδα με τα vintage ρολόγια. Ωραία μερικά παλιά σχέδια, κλασικά, και ναι η σύγχρονη σχεδίαση έχει κάπου βαλτώσει. Η συναισθηματική αξία επίσης για μερικούς που τους εδόθη ένα τέτοιο κομμάτι, είναι κατανοητή. Αλλά να πληρώνεις κάτι 3 και 4 φορές πάνω, που στην ουσία είναι παλιό και θέλει τακτικό κουράρισμα, όχι. Μας κοροϊδεύουν με όλες αυτές τις 'μόδες'. Αυτή είναι η πραγματικότητα.
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Πολύ ωραία απάντηση και επιχειρήματα φιλτατε. Σε ευχαριστώ πολύ.
Συμφωνώ σε γενικές γραμμές σε όσα αναφέρεις. Επειδή όπως προείπα μου το έδωσε ο πατέρας μου έχει τεράστια συναισθηματική αξία για μένα.
Επειδή δουλεύει (δεν έχω δει ακόμα αν χάνει ή αν έχει χάσει την αδιάβροχοποίηση) και επειδή είμαι άσχετος με το σπορ και δεν εμπιστεύομαι να το αφήσω, μάλλον θα το κρατήσω ως έχει με τις γρατσουνιές του και θα βρω ένα μπρασελέ πιο στιβαρό και ταιριαστό.
Αν έχεις να προτείνεις και κάτι θα σου ήμουν ευγνώμων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 04 Ιουν 2018, 04:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
NavalArchitect

Ανδρέα,

Το μπρασελέ είναι και αυτό ειδική περίπτωση, θέλει δηλαδή λίγο ψάξιμο. Αυτά τα ρολόγια έχουν 19mm lug width και θέλει προσοχή τί παίρνεις ώστε να κάτσει καλά επάνω. Συν τοις άλλοις επειδή μιλάμε για μπρασελέ κι όχι για απλό δερμάτινο λουρί, θα πρέπει να βρεις κάτι που να ταιριάζει οπτικά με το ρολόι αλλά ταυτόχρονα να είναι και ανθεκτικό/ποιοτικό. Όμως δεν είναι εύκολο, τα μοντέρνα ατσάλινα μπρασελέ αυτής της κατηγορίας δεν είναι πάντα ανθεκτικά, άρα ένα τέτοιο εγχείρημα θέλει έρευνα ώστε να βρεις αυτό που πρέπει και να μην πετάξεις τα χρήματά σου τσάμπα.

Αναφορικά με την στεγανότητα, το ρολόι μετά από 45+ χρόνια δεν έχει καμμία (σχεδόν) ικανότητα απώθησης νερού. Σε καμμία περίπτωση μην το βρέξεις, κράτα το μακριά από νερά. Αυτό που πήρα εγώ, κι ήταν δικό του το ρολόι (από τον ωρολογοποιό που το πήρα), με συμβούλεψε ο άνθρωπος "νερό καθόλου" από την αρχή της συζήτησης που είχα μαζί του.

Εικόνα

Ο ωρολογοποιός που θα είχα να σου συστήσω για να του κάνεις ένα τλφ., ώστε να τον ρωτήσεις και να δείτε τί μπορεί να γίνει, είναι ο Αναστάσιος (Τάσος) Σουσούνης στην οδό Νικίου 15 στο κέντρο της Αθήνας. Το τλφ του είναι 210 323 7803. Είναι εξαιρετικός επαγγελματίας, ιδιαίτερα έντιμος άνθρωπος, και θα σε συμβουλέψει ανάλογα. Ρώτα τον και για την SEIKO Ελλάδος, όλοι οι επαγγελματίες δουλεύουν με τις αντιπροσωπείες και έχουν feedback. Υπ'όψιν πως ο Τάσος δεν είναι ο ωρολογοποιός από τον οποίο αγόρασα το (πρώην) δικό μου 6139.

Το ρολόι σου, μιας κι έχει συναισθηματική αξία, καλό είναι να το φτιάξεις. Το κρύσταλλο δεν κοστίζει πολλά και θα μπορούσε να αλλαχθεί, ίσως να χρειάζεται κι ένα βασικό καθάρισμα του καντράν, επίσης ένα γενικό σέρβις του μηχανισμού θα γίνει οπωσδήποτε, ίσως κι ένα γυάλισμα της κάσας. Σε τέτοιο ρολόι που δεν είναι ένα τυχαίο vintage κομμάτι, το κόστος δεν θα είναι μικρό. Η χαρά όμως όταν θα το φοράς μετέπειτα καθαρό, γυαλισμένο και λειτουργικό θα είναι ανάλογη. Τον φόβο λοιπόν τον περιορίζεις με πολύ προσεκτική και ελεγχόμενη επιλογή τεχνίτη. Όταν το πάρεις του περνάς κι ένα ωραίο λουρί, έως ότου βρεις (αν βρεις) το σωστό μπρασελέ, και θα έχεις στον καρπό σου ένα πολύ σπέσιαλ κομμάτι που θα είναι μέρος της οικογενειακής σου κληρονομιάς αλλά και σωστά συντηρημένο αξεσουάρ που δύσκολα φορούν άλλοι στο χέρι τους....
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Δεν έχω λόγια. Εκτιμώ πάρα πολύ το χρόνο που αφιέρωσες για την απάντηση σου και σε ευχαριστώ θερμά.
Καλά που μου είπες και για το νερό!
Πήρα στην σεικο αλλά δεν μου άρεσε και πολύ ο τρόπος που μιλήσαμε. Θα το σκεφτώ.
Κάτι τελευταίο, όπου και να το πάω η διαδικασία αυτή δεν γίνεται επί τόπου θεωρώ... Πρέπει να το αφήσω σωστά;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 04 Ιουν 2018, 12:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Επιβεβαιώνω ότι ο συγκεκριμένος ρολογας είναι εξαιρετικός και γνωστής. Έκανε το χόμπι του εργασία. Συστήνω ανεπιφύλακτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 06 Ιουν 2018, 04:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
NavalArchitect

Εικόνα

SNXS79K με Janko dark grey Italian calf strap (19/16).
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

@NavalArchitect
Του πάει πολύ ωραία το λουράκι αυτό Κωνσταντίνε (λατρεμένα ρολόγια τα πεντάρια αξιόπιστα ελαφριά και φοριούνται σχεδόν όλες τις ώρες) :)

Εγώ λίγες μέρες στις διακοπές φόρεσα το ένα Hamilton (με είχε φάει η συμβία να το φορέσω και δεν μου αρέσουν καθόλου τα μεγάλα και βαριά ρολόγια και το άντεξα πέντε μέρες πάνω μου)


Εικόνα
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
stergios

Ωραια ολα αλλα το Seiko βολικο οντως. Τες πα. Μια κ το φερε η κουβεντα, απο που το λουρακι Κωνσταντίνε? Νομιζω καθαριζει. Βαρεθηκα να πεταω δερματινα επειδη μυριζουν ιδρωτιλα. Εκτος κ αν υπαρχει τροπος να καθαρισουν χωρις να γινουν κ... ς. Ενω αυτο ενα πετσι ειναι... Φανταζομαι θα καθαριζει πιο ευκολα. Τα πλαστικα ζεστα κ ασπριζουν απ τον ιδρωτα κ μυριζουν επισης απαισια μετα. Κατι ανετο all weather να παρει ευχη. :) Για λετε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ρολόι”