Έρευνα αγόρας

Το κόσμημα του άνδρα.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Ωραίο το βρίσκω και εγώ. Αν και λατρεύω το μπλε χρώμα, έχω την αίσθηση ότι σε μαύρο καντράν το συγκεκριμένο θα ήταν πιο όμορφο.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Σκέφτομαι να αγοράσω ενα ρολόι με κόστος λίγο κάτω απο τα 120 € μάλλον απο την Creation wathes. Επειδή έκανα ανάλογη ερώτηση στο mywatch.gr αλλά δεν τους είδα και πολύ πρόθυμους να βοηθήσουν (προφανώς ασχολούνται μόνο με ρολόγια άνω των 15000€ :d ) θα ρωτήσω εδω :)
Το συγκεκριμένο κατάστημα έχει δυο τρόπους αποστολής
1)FedEx/DHL Express Priority Shipping 2-4 days (worldwide) { 8 €}
2)Registered Parcel Free Shipping 10-15 days {Free }

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής : Α) Παίζει να πληρώσω τελωνείο ? Β) Υπάρχει περίπτωση ανάλογα με ποιον απο τους δυο τρόπους αποστολής διαλέξω να αυξάνονται οι πιθανότητες να πληρώσω τελωνείο , ή είναι ίδιες οι πιθανότητες ? Γ) Αν πληρώσω τελικά τελωνείο πόσο μπορεί να είναι το ανώτατο ποσό που θα πληρώσω σε σχέση πάντα με την αξία του ρολογιού.

Τα ρωτάω ολα αυτά διότι το συγκεκριμένο ρολόι το έχω βρεί και σε Αγγλικό κατάστημα αλλά κανένα 30άρι ακριβότερο . Οπότε να δω απο που με συμφέρει να το αγοράσω.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Άρη, με courier είναι πάρα πολύ πιθανό να περάσεις τελωνείο.
Αντιθέτως, με κανονικό ταχυδρομείο είναι πολύ σπάνιο.

Μην ρωτάς τι θα πληρώσεις με το τελωνείο, θα τραβάς τα μαλλιά μαλλιά σου. ΦΠΑ, κόστος εκτελωνισμού, κόστος κράτησης κτλ. Μην μπλέξεις!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Με Fedex κατα 99% θα περάσει απο τελωνείο χωρίς βεβαια να ειναι απαραιτητο οτι θα σε χρεώσουν κατι. Αν όμως σε χρεώσουν τότε ... Vaseline
Άρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ωραία, οπότε το θέμα της Courier το ξεχνάμε . Οπότε κανονικά με ταχυδρομείο απο Creation ή απο το Αγγλικό κατάστημα το οποίο χρησιμοποιεί 'Royal Mail International Tracked & Signed For' & UPS . Απο εκεί αν επιλέξω την Ups δεν νομίζω να έχω πρόβλημα , σωστά ?
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Τον τελευταιο καιρο εχει γινει ενα μπερδεμα με το συγκεκριμενο σαιτ,με απλο ταχυδρομειο 3 παραγγελιες η μια περασε τελωνειο.Το μαστιγωμα ηταν ανελεητο,γνωημη μου αν η διαφορα ειναι στα 30 παρτο απο Αγγλια να σου ερθει και.πιο γρηγορα.

Added in 1 minute 10 seconds:
Απο χωρες τις ΕΕ δεν περναει τελωνειο......τουλαχιστον για την ωρα.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

mantilas έγραψε:γνωημη μου αν η διαφορα ειναι στα 30 παρτο απο Αγγλια
Στο τέλος έτσι το βλέπω και εγω να γίνεται.....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Arisk έγραψε:Με Fedex κατα 99% θα περάσει απο τελωνείο χωρίς βεβαια να ειναι απαραιτητο οτι θα σε χρεώσουν κατι. Αν όμως σε χρεώσουν τότε ... Vaseline
Μεγάλα πρακτορεία όπως η FEdeX/DHL κλπ ,με εκατοντάδες εκτελωνισμένα πακέτα ημερησίως απλά χρεώνουν μια φιξ τιμή για εκτελωνισμό στον πελάτη ποντάροντας τόσο στην ευκολία της παράδοσης στο σπίτι όσο και στο ότι ο ιδιώτης πελάτης δε θα χάσει μια μέρα από τη ζωή του για να εκτελωνίσει ο ίδιος και να ρισκάρει να πέσει σε τελωνειακό 'περίπτωση' που να του χρεώσει ποσό που θα κάνει την αγορά στην τελική, ασύμφορη. Πάρε ένα τηλ, δώσε βάρος και πόλη αναχώρησης και ζήτα τιμή, την οποία μετά να επιβεβαιώσεις και με εμαιλ στην Mαμά Αμερικανική εταιρία του εκάστοτε franchisee ;)
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Μα νομίζω σε τέτοιες αγορές το θέμα είναι να μην περάσει τελωνείο... :shhh: Δεν είναι μόνο θέμα ταλαιπωρίας... Γιαυτό πάντα επιλέγουμε απλό ταχυδρομείο και όχι κουριερ., DHL κλπ
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

__Nikolas έγραψε:
Μεγάλα πρακτορεία όπως η FEdeX/DHL κλπ ,με εκατοντάδες εκτελωνισμένα πακέτα ημερησίως απλά χρεώνουν μια φιξ τιμή για εκτελωνισμό στον πελάτη ποντάροντας τόσο στην ευκολία της παράδοσης στο σπίτι όσο και στο ότι ο ιδιώτης πελάτης δε θα χάσει μια μέρα από τη ζωή του για να εκτελωνίσει ο ίδιος και να ρισκάρει να πέσει σε τελωνειακό 'περίπτωση' που να του χρεώσει ποσό που θα κάνει την αγορά στην τελική, ασύμφορη. Πάρε ένα τηλ, δώσε βάρος και πόλη αναχώρησης και ζήτα τιμή, την οποία μετά να επιβεβαιώσεις και με εμαιλ στην Mαμά Αμερικανική εταιρία του εκάστοτε franchisee ;)

Πριν από καποια χρόνια ειχα παραγγείλει 3 ζευγάρια καλαπόδια από κεδρο από τις ΗΠΑ συνολικού κόστους μαζι μετα ταχυδρομικά γυρω στα 110-120 $
Μου τα 'στειλαν με UPS

Kαποια στιγμη μου ερχεται ένα χαρτι απ την UPS που εγραφε ότι εκαναν ετελωνισμο που κοστιζε 20 ευρώ και να παω στο τελωνείο του αεροδρομίου για τα υπόλοιπα.
Τα πηρα στο κρανίο αλλα λεω δε γαμιεται τωρα ότι έγινε έγινε.
Μετα από 5-6 μερες γιατι ειχα δουλεια, πάω στο τελωνείο του αεροδρομίου.
Βρηκα έναν τελωνειακό, μου εβαλε τελη γύρω στα 20-25 ευρώ [και μου ειπε ότι δεν περνανε (τοτε) όσα εχουν συνολικό ποσο 100 δολαρίων μαζι με τα μεταφορικά] και μετα για να τα παρω επρεπε να πληρωσω και «φυλακτρα» 30 ευρώ στην αποθηκη της UPS του αεροδρομιου για τις 6 μερες που εκανα να τα πάρω.
Απίστευτη ταλαιπωρία και κόστος.
Εμαθα κι από αλλους ότι ήταν κλασική τακτική τους.
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ρολόι”