Τι ρολοϊ εχετε?

Το κόσμημα του άνδρα.
Απάντηση
stergios

Re: Τι ρολοϊ εχετε?

Δημοσίευση από stergios » πριν από 2 μήνες

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Ωραια ολα αλλα το Seiko βολικο οντως. Τες πα. Μια κ το φερε η κουβεντα, απο που το λουρακι Κωνσταντίνε? Νομιζω καθαριζει. Βαρεθηκα να πεταω δερματινα επειδη μυριζουν ιδρωτιλα. Εκτος κ αν υπαρχει τροπος να καθαρισουν χωρις να γινουν κ... ς. Ενω αυτο ενα πετσι ειναι... Φανταζομαι θα καθαριζει πιο ευκολα. Τα πλαστικα ζεστα κ ασπριζουν απ τον ιδρωτα κ μυριζουν επισης απαισια μετα. Κατι ανετο all weather να παρει ευχη. :) Για λετε!

Άβαταρ μέλους
NavalArchitect
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Has thanked: 2432 times
Been thanked: 7019 times

Δημοσίευση από NavalArchitect » πριν από 2 μήνες

Watch strap heaven dot com Στέργιο.

Ο τύπος είναι αρτιζάνος και βρίσκεται στη Σλοβενία, αν θυμάμαι καλά. Να φανταστείς, €5 είναι τα ταχυδρομικά, αυτό το συγκεκριμένο λουρί κοστίζει €60.

Για Cordovan leather η τιμή πηγαίνει στα €90-100, αν θυμάμαι καλά. Είναι πολύ ωραία τα λουριά του πάντως για τέτοια ρολόγια, λ.χ. Rolex 36-39mm case dia. με lug width 20mm.

Αναφορικά με το Hamilton ή όποιο άλλο σαν αυτό, γνώμη μου είναι πως το πιό σωστό από όλες τις πλευρές βρίσκεται σε μία επιλογή από 36 έως 39 χιλιοστά διαμέτρου κάσας (άντε 40 χιλιοστά το πολύ). Δεν είναι τυχαίο που παραδοσιακοί κατασκευαστές έμεναν σταθεροί σε αυτές τις διαμέτρους με κλασικά τους μοντέλα, από τις δεκαετίες '50 και '60, λ.χ. Piaget με το Altiplano ή Rolex με το Day Date, και τα δύο στα 36 χιλιοστά.

Ρολόι που είναι στα 37, 38, 39 χιλιοστά διάμετρο με ένα λογικό επίσης πάχος κάσας, δεν έχει αντίπαλο στην κομψότητα ή χρηστικότητα, είτε μιλάμε για ένα ταπεινό ατσάλινο Seiko 5 είτε για ένα χρυσό ή πλατινένιο Ελβετικό ή Γερμανικό θηρίο των 40 χιλιάδων.

Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Been thanked: 12 times

Δημοσίευση από Andreas_Chronopoulos » πριν από 2 μήνες

Το πήγα στον Σουσουνη όπως συστήθηκε από πολλούς. Όντως μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις.
Εν αναμονή του σέρβις λοιπόν. Ευχαριστώ και πάλι.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

stergios

Δημοσίευση από stergios » πριν από 2 μήνες

Να μας πεις λεπτομέρειες αν θελεις Ανδρέα για την επισκευη.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:

Κωνσταντίνε σηκωσε καμια φωτο να το δω και ανοιχτο το λουρι. Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Akist
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 2327 times
Been thanked: 1706 times

Δημοσίευση από Akist » πριν από 2 μήνες

:handgestures-thumbupleft:
απόλυτα σωστός ο Κωνσταντίνος ... το Hamilton x-copter αν δεν ήταν δώρο θα το είχα στείλει εδώ και καιρό αλλά ...

από τα λίγα ρολόγια σε σχετικά μεγάλο μέγεθος που με βόλεψε είναι και ένα άλλο hamilton που έχω , και μου αρέσει ο σχεδιασμός του
Ventura Auto (το λεγόμενο elvis)

Εικόνα

Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...

Άβαταρ μέλους
NavalArchitect
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Has thanked: 2432 times
Been thanked: 7019 times

Δημοσίευση από NavalArchitect » πριν από 2 μήνες

Το λουρί είναι custom διότι το συγκεκριμένο Seiko 5 έχει 19mm lug width.
O Jan κάνει τα λουριά του 115/75mm σε μήκος, και το buckle συμπεριλαμβάνεται στην τιμή.

Επειδή τούτο δω το συγκεκριμένο θα γινόταν custom ούτως ή άλλως (λόγω του πλάτους των 19 χιλιοστών στα lugs), του ζήτησα να το κάνει 120/80mm σε μήκος, μιας και τα 'κανονικά' του μου πέφτουν μικρά (έχω 7" καρπό).

Για τέτοιου τύπου λουριά και ρολόγια, η ποιότητα, η δουλειά του, αλλά και η τιμή, είναι όλα πολύ καλά.
Δεν μπλέκεις με τελωνεία, δεν χρεώνει αστρονομικά ταχυδρομικά.
Για άλλου τύπου ρολόι, π.χ. Pilot ή Panerai, κάποιος πρέπει να πάει αλλού κι όχι σε αυτού εδώ του τύπου λουριά.

https://youtu.be/bJ1TvDpwN5s

Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Been thanked: 12 times

Δημοσίευση από Andreas_Chronopoulos » πριν από 2 μήνες

stergios έγραψε:Να μας πεις λεπτομέρειες αν θελεις Ανδρέα για την επισκευη.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:

Κωνσταντίνε σηκωσε καμια φωτο να το δω και ανοιχτο το λουρι. Ευχαριστώ!
Όταν το πήγα να το δει τον Ιούλιο, το άνοιξε μπροστά μου. Είχε λίγο υγρασία(όντως) πάρει από παλιά μου ειπε. Ήθελε ένα γενικό καθαρισμό ας πούμε, βρωμιά και υγρασία, αλλαγή ενός ελατηρίου για την κίνηση κ σερβις κ τέτοια πράγματα. Επίσης θα αλλάξουμε το κρύσταλλο, όχι μαμά εννοείται αλλά βγαίνουν ίδια είπε.θα καθαρίσει, τρίψει,στιλβωσει την κάσα που είχε χτυπήματα. Θα αλλάξει όλες τις φλάντζες. Δεν θυμάμαι κάτι άλλο. Τελευταίο είναι το μπρασελέ γιατί έχει δύσκολο κούμπωμα κ του είπα να μου βρει κατι.ολα αυτά γύρω στο κατοσταρικο. Επίσης του είπα ότι το ρολόι το πήρε καινούργιο ο πατέρας μου από Ιταλία όταν δούλευε στα καράβια το 1993 κ μου είπε αποκλείεται να το πήρε καινούργιο.ειναι του 1969 το μοντέλο.
Έχω φωτό τραβηγμενες πριν την επισκευή.
Μου έκανε καλή εντύπωση.Επισης είπε τα φτιάχνει όλα μονος του.Ελπιζω να κάνει και καλή δουλειά, γιατί είμαι άσχετος με το άθλημα.
Ξέρει κανείς κάνα μπρασελέ για το ρολόι αυτό; Είναι το Seiko 6139-6010.
Last edited by Antonis πριν από 2 μήνες, edited 1 time in total.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: Straight Razors
Silvertips
Has thanked: 11414 times
Been thanked: 11937 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από captain_hx » πριν από 2 μήνες

Εικόνα

Δυο οικονομικά (vfm), κλασικά και αξιόπιστα ρολόγια που εναλλάσσονται στον καρπό μου από τις αρχές του καλοκαιριού.

ΗΛΙΑΣ

Κρείττον οψιμαθή είναι ή αμαθή - Σωκράτης, 469-399 π.Χ.

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: Straight Razors
Silvertips
Has thanked: 11414 times
Been thanked: 11937 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από captain_hx » πριν από 1 μήνα

Seiko 7C43-7000 Professional Diver του πατέρα μου από τα 1980s
Εικόνα

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 4 δευτερόλεπτα:
captain_hx έγραψε:
πριν από 2 μήνες
Εικόνα

Δυο οικονομικά (vfm), κλασικά και αξιόπιστα ρολόγια που εναλλάσσονται στον καρπό μου από τις αρχές του καλοκαιριού.
Το Casio δυστυχώς τοχασα χθες που πήγα για μπάνιο στην Ακτή Ολυμπίων... :(

ΗΛΙΑΣ

Κρείττον οψιμαθή είναι ή αμαθή - Σωκράτης, 469-399 π.Χ.

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: Αγαπημένα: Ξυράφια από το Sheffield, σαπούνια Dimitri's και πινέλα Simpsons!
Has thanked: 4724 times
Been thanked: 5935 times

Δημοσίευση από Harry » πριν από 1 εβδομάδα

Τους τελευταίους μήνες, φοράω αποκλειστικά το Garmin 935. Ακόμα και στη δουλειά με κουστούμι. Έχω εθιστεί στο να παρακολουθώ τις πληροφορίες που δίνει (σφυγμούς , ποστάσεις, ορόφους, βαρόμετρο, κλπ).

Εικόνα

Χάρης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ρολόι”