Περί κινητών τηλεφώνων με καλή φωτογραφική

Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Η samsung απο το S6 και μετα ειναι κλασικη αξια σε βιντεο και φωτο. Απο το s7 και μετα σα να φτιαξαν και τα χρωματα λιγο προς το φυσικοτερο. Τα τελευταια S και note ειναι αρκετα καλα. Παλια ηταν οι φωτο παρελαση στο Rio 😀
Ως εταιρια σχεδον ειναι απαισια, γιατι "καθαρισε" σε μια νυχτα τις καμερες τους, πολλη ερευνα και κοπο χρονων, γιατι θεωρησαν οτι οι εξαιρετικες σε ποιοτητα εικονας slr και mirrorless (και οι καλοι φακοι που ειχαν) θα ψαλιδιζαν την εμπορικη επιτυχια των φωτοκινητων τους...

To P20 pro ειναι καλο στις φωτο, αλλα μην τρελαινεσαι απο το ψευτο Leica σημα...
Τα P εχουν καλα mode, που βοηθουν για δημιουργικα εφε, οπως light painting, πυροτεχνηματα, θολωμα νερων, κτλ. Εφε που βασιζονται σε μικρα βιντεο, μα εχουν καλα αποτελεσματα.

Δεν συστηνω τα Iphone για φωτο. Οι αλγοριθμοι jpeg δεν αξιζουν. Δεν αξιοποιουν καθολου καλα τον αισθητηρα. Απο εφε πολλα. Αλλα οχι ποιοτητα. Ακομα και XR.

Τα pixel ειναι ο αρχοντας της επεξεργασιας. Με την καλη εννοια. Πολυ καλος αλγοριθμος jpeg. Εχουν σιγουρα το καλυτερο HDR, πολυ καλη νυχτερινη με stacking. Ομως νομιζω δεν εχει κανονικο manual.
Δεν ειναι τυχαιο που πολλοι developers προσπαθουν να κανουν (ψιλοπαρανομα) porting την εφαρμογη καμερας του pixel στα κινεζικα.

Η sony σαμποταρει επιτηδες τους αλγοριθμους εικονας (υπεροξυνση, θορυβος, κα) για να πουλησει τις μηχανες της...

Η γνωμη μου?
Για καλα εφε και manual P20pro.
Για το καλυτερο HDR και ποιοτητα στο αυτοματο Pixel

Δυστυχως γενικα τα φωτοκινητα ξεφυγαν ασχημα σε τιμη...
Δεν βλεπω τιποτα με καλο VFM.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Το Ηuawei υστερεί σε βίντεο. Βέβαια είναι αστείο να το λέω εγώ που έχω κινητό 8ετίας αλλά αν πάρω κάτι ας είναι μια καλή αγορά. Όχι πως το P20 θα με χάλαγε, λέμε.. Απο την άλλη, είχα Sony και με προβλημάτισε η πτώση της απόδοσής του κάπου στο 3 με 4ο χρόνο χρήσης. Ίσως αυτή η κατάσταση να έχει βελτιωθεί. Και πάλι και τα δύο μπροστά στο δικό μου είναι κορυφαία.
Σκεφτόμουν να ξαναπάρω iphone ( τόσα χρόνια με το 4άρι συνήθισα και άντε πάλι να αλλάξω σε android ). Μόλις είδα τιμές το ξέχασα. Αστεία πράγματα, ξέρω.
Για τα Samsung δε το πολυκοίταζα να σας πω. Είχα την άποψη πως τα ξεχωρίζουν στις φθηνές και στις ακριβές σειρές με ό,τι αυτό συνεπάγεται γενικότερα. Θα δω το S9 όμως από κοντά. Μήπως υπάρχει κάποιο vfm στη σειρά των S ; Πχ το S7 ;;
Τα Pixel, Οneplus κτλ δε μπορώ να τα πάρω.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times


Ηλίας έγραψε:Για τα Samsung δε το πολυκοίταζα να σας πω. Είχα την άποψη πως τα ξεχωρίζουν στις φθηνές και στις ακριβές σειρές με ό,τι αυτό συνεπάγεται γενικότερα. Θα δω το S9 όμως από κοντά. Μήπως υπάρχει κάποιο vfm στη σειρά των S ; Πχ το S7 ;;
Τα Pixel, Οneplus κτλ δε μπορώ να τα πάρω.
Τι εννοείς ξεχωρίζουν στις φθηνές και ακριβές σειρές; Λογικό δεν είναι να ξεχωρίζουν; Το κακό είναι ότι οι καλές επιδόσεις σε φωτογραφία πάνε πακέτο με τις ναυαρχίδες της εκάστοτε εταιρίας. Δύσκολα δηλαδή να βγει κινητό με midrange επεξεργαστή και top κάμερα. Αυτό όμως που μπορείς να βρεις είναι τις top of the line σειρές προηγούμενης χρονιάς. Οι κάμερες εξακολουθούν να είναι πολύ καλές και από επιδόσεις δε θα έχεις πρόβλημα εννοείται.

Επειδή βέβαια αναφέρεσαι γενικά σε vfm επιλογές καλό θα ήταν να μας πεις συγκεκριμένο ποσό. Πόσα χρήματα θες να διαθέσεις; Για να κοιτάς τα P20 Pro/XZ3 550 - 600 ευρώ τα δίνεις, σωστά; Γιατί δεν κοιτάς και το Samsung S9+; Κάπου εκεί βγαίνει.


Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αν και ο Παναγιώτης τα είπε όλα, μακράν την καλύτερη κάμερα την έχει το Huawei Mate 20 Pro, όσο για το βίντεο του, γκρινιάζουν γιατί τραβάει 4Κ με μόνο 30fps... :roll:

Ηλία δεν ξέρω αν ήταν να το πάρεις σήμερα, και άργησα να απαντήσω, αλλά τελικά έβγαλες άκρη;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Δε γκρινιάζουν μόνο γι' αυτό... Σε 1080p@60fps το stabilization είναι για τα μπάζα (όπως και σε 4K@30fps). Όπως είπα και πριν κακό δεν είναι το βίντεό του αλλά σίγουρα όχι εφάμιλλο της φωτογραφίας.

PS: αναφέρομαι στο P20 Pro που ρώτησε ο Ηλίας, για το Mate 20 δε γνωρίζω. Το Mate 20 Pro βέβαια έχει βγάλει πρόβλημα με οθόνες που... πρασινίζουν.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

και η τιμή! > 900 €
και δεν παίρνω dslr;;;
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πρώτα απ' όλα σας ευχαριστώ όλους.
Η απόφαση πάρθηκε - κινητό δεν αγοράστηκε.
Η αλήθεια είναι πως το μικρόβιο BF παραλίγο να κάνει τη ζημιά του. Όμως, έπεσαν στη ζυγαριά προτεραιότητες, υποχρεώσεις, τρέχουσα οικονομική κατάσταση συν το τι πραγματικά χρειάζομαι και το συμπέρασμά μου ήταν το εξής : Ένα iphone se θα με κάλυπτε σε όλους τους τομείς. Σημαντικότατη αναβάθμιση απο το 4 που έχω. Οι μεγάλες οθόνες δεν ήταν ποτέ το αμόρε μου και τέλος πάντων με τα specs του, μπροστά στο δικό μου, μιά χαρά. Τα 120€ και βάλε σε τόκους για ένα smartphone 300€ με σταμάτησαν.

ΥΓ. Ξέρω πως για άλλα ρώταγα κι αλλού κοιτάω. Είπαμε ! Πρώτον BF. Δεύτερον καλές οι τιμούλες τους αλλά για ζεστό μετρητό, αλλιώς..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

FSword έγραψε: 23 Νοέμ 2018, 23:29 Δε γκρινιάζουν μόνο γι' αυτό... Σε 1080p@60fps το stabilization είναι για τα μπάζα (όπως και σε 4K@30fps). Όπως είπα και πριν κακό δεν είναι το βίντεό του αλλά σίγουρα όχι εφάμιλλο της φωτογραφίας.

PS: αναφέρομαι στο P20 Pro που ρώτησε ο Ηλίας, για το Mate 20 δε γνωρίζω. Το Mate 20 Pro βέβαια έχει βγάλει πρόβλημα με οθόνες που... πρασινίζουν.
Για τα μπάζα; εε όχι και έτσι τα παραλές φίλε μου, αν και δεν μπορείς να τα έχεις όλα τέλεια σε μία συσκευή, αλλά αν θέλεις να τραβάς βίντεο και τρέμεις, χωρίς τρίποδο ή και να τρέχεις, τότε είναι καλύτερη μία action camera, το Huawei Mate 20 Pro το δανείστηκα για ένα μήνα, και μου τράβηξε πολύ καλά βίντεο, και σε 4K@30fps αλλά και 1080p@60fps, μπήκε και πάνω σε drone, όσο για τις φωτογραφίες που τραβάει, είναι εκτός συναγωνισμού.

Και δεν το υπερασπίζω, την δουλειά μου έκανα με αυτό και μετά το επέστρεψα, απλά λέω την γνώμη μου, έχοντας δοκιμάσει και τα samsung που είναι καλά, αλλά και τα νέα μηλόφωνα (Iphone) που δεν τα συμπαθώ.
andreas έγραψε: 23 Νοέμ 2018, 23:37 και η τιμή! > 900 €
και δεν παίρνω dslr;;;
Σωστό και αυτό Ανδρέα, αλλά με μία άλλη οπτική, η dslr είναι κουμούτσα μπροστά σε ένα κινητό, που το βάζεις στην τσέπη και φεύγεις, τώρα βέβαια αν θέλεις να βγάλεις κάτι στημένο ή άκρως επαγγελματικό ναί σίγουρα, και βέβαια ότι θέλει ο καθένας και ότι τον βολεύει, ανάλογα με τις ανάγκες του.
Πάντως το multiple quote δουλεύει μια χαρά. :)
Ηλίας έγραψε: 24 Νοέμ 2018, 01:48 Η απόφαση πάρθηκε - κινητό δεν αγοράστηκε.
Την καλύτερη δουλειά έκανες Ηλία μου.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Η μέση λύση είναι μία καλή compact.
Έχεις μηχανή που δύσκολα θα βρεις σε κινητό και μπαίνει και στην τσέπη.
Μιχάλης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Tony έγραψε: 24 Νοέμ 2018, 20:49
FSword έγραψε: 23 Νοέμ 2018, 23:29 Δε γκρινιάζουν μόνο γι' αυτό... Σε 1080p@60fps το stabilization είναι για τα μπάζα (όπως και σε 4K@30fps). Όπως είπα και πριν κακό δεν είναι το βίντεό του αλλά σίγουρα όχι εφάμιλλο της φωτογραφίας.

PS: αναφέρομαι στο P20 Pro που ρώτησε ο Ηλίας, για το Mate 20 δε γνωρίζω. Το Mate 20 Pro βέβαια έχει βγάλει πρόβλημα με οθόνες που... πρασινίζουν.
Για τα μπάζα; εε όχι και έτσι τα παραλές φίλε μου, αν και δεν μπορείς να τα έχεις όλα τέλεια σε μία συσκευή, αλλά αν θέλεις να τραβάς βίντεο και τρέμεις, χωρίς τρίποδο ή και να τρέχεις, τότε είναι καλύτερη μία action camera, το Huawei Mate 20 Pro το δανείστηκα για ένα μήνα, και μου τράβηξε πολύ καλά βίντεο, και σε 4K@30fps αλλά και 1080p@60fps, μπήκε και πάνω σε drone, όσο για τις φωτογραφίες που τραβάει, είναι εκτός συναγωνισμού.

Και δεν το υπερασπίζω, την δουλειά μου έκανα με αυτό και μετά το επέστρεψα, απλά λέω την γνώμη μου, έχοντας δοκιμάσει και τα samsung που είναι καλά, αλλά και τα νέα μηλόφωνα (Iphone) που δεν τα συμπαθώ.
Εννοείται δε λέω ότι το υπερασπίζεις, αυτό έλειπε! Για κινητά μιλάμε άλλωστε :-) Για τις φωτογραφίες δεν το συζητάμε και το βίντεο όπως άλλωστε έγραψα σίγουρα δεν είναι κακό. Απλά σε σχέση με άλλα κινητά της κατηγορίας υστερεί σε stabilization (επίσης αναφέρομαι στο P20 Pro, το Mate 20 Pro μπορεί κάλλιστα να είναι βελτιωμένο). Σε κάθε περίπτωση σβήσε το "για τα μπάζα", δε θα τα χαλάσουμε εκεί :-)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητή τηλεφωνία”