Apple/iTunes - θέματα ασφαλείας

Απάντηση
NavalArchitect

Είδα σήμερα ξαφνικά, με μεγάλη μου (αρνητική) έκλπληξη, πως η πιστωτική μου κάρτα έχει χρεωθεί με 'αγορές' από iTunes...

Εγώ φυσικά δεν έχω αγοράσει τίποτε.

Και η αδελφή μου (iPhone) ή ο ανηψιός μου (iPhone/iPad) που είναι (κακώς) συνδεδεμένοι με το δικό μου iTunes account, ούτε αυτοί έκαναν τόσες 'αγορές' τον Ιανουάριο...

Όμως κάνουν επανηλειμμένα το λάθος (παρ'όλα αυτά που συνεχώς τους λέω για την ασφάλεια συσκευών στο διαδίκτυο) και συνδέονται όπου πάνε σε open (pubic) wifi networks...

Έχει κανείς κάποια ιδέα πώς μπόρεσε να γίνει αυτό το "ατύχημα";
Εκτός του ότι μπορεί ο ανηψιός μου να κάνει καμμιά κουτσουκέλα και να μην το λέει (που δεν νομίζω), είναι πιθανότερη εκδοχή αυτή του να τους έκλεψαν το iTunes password όταν σέρφαραν από κινητό ή tablet σε ανοικτό δίκτυο;

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τι αγόρασαν;
Αλλάζεις κωδικό iTunes επιτόπου και βάλε κάτι σύνθετο.

Όσον αφορά τα public WiFi δίκτυα, όλες οι επικοινωνίες που αφορούν πληρωμές είναι κωδικοποιημένες (encrypted) και δεν μπορούν να υποκλοπούν, εκτος αν ο άλλος έχει πολύ σοβαρό λόγο.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Τα πραγματα ειναι απλά. Οταν κανεις αγορά απο itunes ερχεται mail που σε ενημερωνει για την οποια αγορά εγινε. Πολλές φορές δεν γινεται άμεσα. Μου εχει τυχει να ερθει κ μετα απο δυο ημερες. Εκει θα δεις τι apps η τραγουδια αγοράστηκαν κ εκει θα παει ισως το μυαλό σου στον ενοχο αν και όπως είπες...
Για να μπορει ασχετος σε public wi-fi να αγορασει αντι εσου χωρις να γνωρίζει το apple id και το password το θεωρω απίθανο
Άρης
NavalArchitect

Εντάξει, άρα πιθανόν ο μικρός την έχει κάνει τη δουλειά.
Ο ανηψιός μου. Εκεί θα εστιάσουμε.
Ευχαριστώ.

Added in 7 minutes 58 seconds:
Άρη, δεν λαμβάνω emails κάθε φορά που αγοράζεται κάτι.
Παλιά ελάμβανα. Δεν ξέρω, υποθέτω όμως πως αυτό είναι θέμα ρυθμίσεων.
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Πολλές φορές υπεύθυνες για την υποκλοπή passwords είναι οι ερωτήσεις ασφαλείας που υπάρχουν σαν option για password recovery. Επειδή είναι εύκολο κάποιος που γνωρίζει κάποια πράγματα για εμάς να απαντήσει σε ερωτήσεις όπως: «ποιο είναι το όνομα του καλύτερου σου φίλου» ή «το όνομα του αγαπημένου σου pet» και άλλα τέτοια. Αν και το πιθανότερο είναι να σου την έχουν κάνει τα δικά σου πρόσωπα που εμπιστεύτηκες, εξέτασε και αυτό το θέμα που περιέγραψα.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Κωνσταντίνε δες το ιστορικό τών αγορών σου από το Acount info του iTunes. Τα παιδιά πολλές φορές μπορούν να αποδεχτούν χρεώσεις μέσα από την ίδια εφαρμογή (in-app purchase) χωρίς να καταλάβουν κατι ακριβώς κάνουν.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Σωστός ο Χάρης παιζει και αυτό!
Άρης
NavalArchitect

Το δικό μου ιστορικό αγορών είναι κενό. Κάποια (ελάχιστα) downloads τους τελευταίους 5-6 μήνες, όλα €0.00 έκαστο.

Το iPad/iPhone του ανηψιού μου θα το ψάξουμε. Δεν ξέρω αν εκεί θα φαίνεται κάτι.

Αν όμως κάποιος από τους δικούς μου κατέβαζε apps, movies ή οτιδήποτε άλλο μέσω του δικού μου iTunes account, νομίζω θα έπρεπε να το δω στο purchase history στο λογαριασμό μου - ή όχι;

Αυτό που ανέφερε ο Χάρης το γνωρίζω. Θα το δούμε, μελετάμε ήδη το πόσο και τί ακριβώς χρήση κάνουν τα παιδιά στο κάθε μηχάνημα.

Πήγα στην τράπεζα κι έκανα αίτηση για μη αποδοχή όλων αυτών των χρεώσεων. Η κλεψιά ξεκίνησε πριν 2 μήνες.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ανοιγοντας το itunes πανω αριστερά (σε περιβσλλον mac) επιλεγεις apps

Εικόνα

Εκει σου βγαζει οτι εχεις κατεβασει ως account. Αυτο εννοεις σαν ιστορικο αγορων?

Οι συσκευες του ανηψιου με ποιον υπολογιστη συνδεονται για updates, η backups?
Εκει συνδεοντας την συσκευή εαν πας στο πεδιο apps (μεςα ομως στο interface της συςκευης) σου βγαζει επισης οτι εχει κατεβει ως συσκευή

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Arisk την 28 Ιαν 2016, 13:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άρης
NavalArchitect

Όχι - πας πάνω δεξιά και μπαίνεις στο Account.

Σου ζητά password, μπαίνεις και κοιτάς όλο το purchase history.

Ο ανηψιός μου έχει δικό του iPad και iPhone. Δεν ξέρω αν και πώς κάνει backup.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητή τηλεφωνία”