"Αναζωογόνηση" κινητού τηλεφώνου με εγκατάσταση νέας ROM.

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ναι δεν αντιλέγω.
Απλά λέω ότι στην δικιά μου περίπτωση είδα περισσότερα "προβλήματα" παρά βελτίωση.
Δεν μιλάω για tablet (δεν έχω) αλλά για το(α) phablet μου.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Το κινητό της συζύγου είναι ένα Lenovo A850 το οποίο τρέχει android 4.2.2 (S123)
Δυστυχώς πέρα από μία official Rom (S127) η οποία είχε και θεματάκια δεν έβγαλε κάποια άλλη, αλλά και δεν ασχολήθηκαν ανεξάρτητοι προγραμματιστές με αυτή τη συσκευή. Το κινητό τον τελευταίο καιρό ψυχομαχάει και κάνει κλήσεις μόνο του στην γειτόνισσα, ευτυχώς, για να μας ενημερώνει πως εξελίσσεται η κατάσταση του κινητού. Αφού έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κλπ, δεν άλλαξε κάτι και με τα προγράμματα που του πρόσθεσα (messenger και instagram) η κατάστασή του επιδεινώθηκε. Αρχικά να πω ότι είμαι με ubuntu στον υπολογιστή και αυτό προσθέτει κάποια επιπλέον βήματα και διάβασμα για να δουλέψουν τα προγράμματα. Γενικά οι custom rom εγκαθίστανται από την SD Card με κάποιο εργαλείο recovery κατά την εκκίνηση του κινητού. Οι official όμως εγκαθίστανται με κλειστό το κινητό, βγαλμένη την μπαταρία και το SP Flashtool για mediatek επεξεργαστές. Στην αρχή δεν μπορούσα να το τρέξω στην linux έκδοση και το έτρεξα μέσω Wine.
22.00 Συνδέω το κινητό με usb, δεν έκανε τίποτα το πρόγραμμα. Ψάχνοντας γιατί νόμιζα ότι δεν λειτουργεί το usb (το οποίο δούλευε) πέφτω πάνω σε οδηγίες και λειτουργώ τη linux έκδοσή του. Πάλι τίποτα. Μετά από αναζήτηση google, youtube κλπ βρίσκω ότι πατάμε το κουμπί format και μετά καρφώνουμε το usb του κινητού και ξεκινά και αφού τελειώσει αποσυνδέουμε, πατάμε download (install) και μετά ξανακαρφώνουμε το usb για να κάνει εγκατάσταση τη νέα Rom.
Στο needrom η πληροφόρηση ελλιπής με αποτέλεσμα να εγκαταστήσω τις Β140 (Ισπανικά, Αγγλικά), S203 (Αγγλικά, Κινέζικα) και τέλος να επιστρέψω ξανά στην παλιά S123. Με τη B140 αρχικά το κινητό δεν άνοιγε γιατί ήθελε στις ρυθμίσεις του Flashtool να τικάρεις το EMMC checksum.
23.50 Το κινητό ανοίγει αλλά δεν έχει σήμα. Έχουν σβηστεί τα IMEI (δίκαρτο) τις συσκευής. Εγκατάσταση Chamelephon apk από sd και ορίζουμε ξανά τα ΙΜΕΙ.
00.30 Το κινητό δεν συνδέεται στο wifi δίκτυο του σπιτιού και επίσης εμφάνιζε και ένα δίκτυο Nvram warning err = 0x10. Εγκαθιστώ δύο νέα αρχεία που βρήκα στο xda forum, με root explorer, στο σημείο data/nvram/APCFG/APRDEB. Το σήμα του wifi στο κινητό αναβοσβήνει και δεν συνδέεται. Από τις ρυθμίσεις κλπ κατάσταση, είχα σημειώσει τη MAC address και τώρα ήταν άλλη. Αναζήτηση google και με hex editor ανοίγω το αρχείο Wifi και στην πρώτη γραμμή θέση 4 και μετά εισάγω την MAC. Πάλι τίποτα και επίσης δε μου άρεσε η μορφή της για κάποιο λόγο. Να μην τα πολυλογώ, μπήκα στο router βρήκα τη Mac από τα στοιχεία που είχε (τσέκαρα μήπως ήταν του δικού μου κινητού την έβαλα με τον παραπάνω τρόπο και δούλεψε. Εγκατέστησα τα απολύτως απαραίτητα έφτασα πάλι εκεί που ξεκίνησα και ελπίζω να αντέξει λίγο ακόμα το κινητό.
03.30 κοιμήθηκα ηττημένος από τρεις ROM, δύο IMEI και μία MAC.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αυτούς ακριβώς είναι ο λόγος που δεν ασχολούμαι πια με τέτοια πράγματα :D
Δεν έχω πια την υπομονή ώρες ώρες...
Γεράματα!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητή τηλεφωνία”